Przejdź do zawartości

De Hoge Veluwe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
De Hoge Veluwe
Ilustracja
Wydmy Hoge Veluwe
park narodowy
Państwo

 Holandia

Położenie

między Arnhem, Apeldoorn i Ede

Powierzchnia

5500 ha

Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „De Hoge Veluwe”
52,0833°N 5,7985°E/52,083300 5,798550
Strona internetowa

Nationaal Park de Hoge Veluwe (hol. Narodowy Park De Hoge Veluwe) – park narodowy w Holandii, zawarty w trójkącie, którego wierzchołki stanowią miasta: Arnhem, Apeldoorn i Ede.

Park zajmuje powierzchnię 5500 hektarów. Pomimo iż przestrzennie nie jest aż tak wielki, to jednak pod względem krajobrazowym jest zróżnicowany. Północną połać zajmuje las liściasty i iglasty, ku południowi las rzednie, pojawiają się pojedyncze sosny, jałowiec, czasem brzozy, oraz suche, srebrzyste trawy, charakteryzujące naturalną biocenozę lotnych piasków i wrzosowisk. Ponadto występują moczary, wrzosowiska, wydmy i pagórki. Na terenie parku można spotkać wiele gatunków drzew i roślin rzadko występujących w Holandii. Niektóre z nich osiągnęły całkiem pokaźne jak na ten kraj rozmiary. Ze zwierząt występują tu: jelenie, dziki i muflony[1]. W parku poprowadzono ścieżki piesze i rowerowe (wszystkie z asfaltu), po których można się poruszać bezpłatnie białymi rowerami zgromadzonymi przy wejściach do parku. Niektórymi drogami jeździć mogą nawet samochody[2].

Park został założony w latach 30. XX w. Służy dziś mieszkańcom aglomeracji miejskich Randstadu, którzy przyjeżdżają tu w weekendy i wypoczywają, z dala od wielkomiejskiego hałasu.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Domek myśliwski św. Huberta na terenie parku zaliczany do ważniejszych zabytkowych budowli w Holandii (autor projektu architekt H.P. Berlage) można zwiedzać tylko z przewodnikiem[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Facts and Figures. hogeveluwe.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-21)]., Stichting Het Nationale Park De Hoge Veluwe; [data dostępu 2009-07-18].
  2. a b DER NATIONALPARK DE HOGE VELUWE [online], krollermuller.nl [dostęp 2023-07-22] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]