Dead Can Dance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dead Can Dance
Ilustracja
Dead Can Dance podczas koncertu w Greek Theatre w Berkeley (2012)
Rok założenia

1981

Pochodzenie

Australia Melbourne

Gatunek

dream pop[1]
new age[1]
rock alternatywny[1]
pop alternatywny[1]
indie rock[1]
world music
dark wave, gothic

Aktywność

1981–1998, 2005, od 2011

Wydawnictwo

4AD, PIAS

Skład
Lisa Gerrard
Brendan Perry
Byli członkowie
Simon Monroe
Paul Erikson
Peter Ulrich
Strona internetowa
Dead Can Dance podczas koncertu (2005)

Dead Can Dancebrytyjsko-australijska grupa muzyczna prezentująca alternatywne spojrzenie na world music, z wpływami gatunków zaliczanych do szeroko pojętego dark independent. Powstała w 1981 roku w Melbourne z inicjatywy Brytyjczyka Brendana Perry’ego, do którego wkrótce dołączyła Australijka Lisa Gerrard[2]. Zespół rozwiązano w 1998 roku. Siedem lat później, w 2005 roku, został on reaktywowany. Jednak po trasie koncertowej grupa zaprzestała grania. W 2011 roku duet wznowił działalność[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Choć Dead Can Dance uformowali się w 1981 roku w Melbourne, to rok później – zdegustowani wąskimi horyzontami tamtejszej sceny muzycznej – przenieśli się do Londynu. Tam w ciągu roku podpisali kontrakt z jedną z najsławniejszych wytwórni muzyki alternatywnej – 4AD. Gdy właściciel firmy, Ivo Watts-Russell, usłyszał nagranie demo grupy i powiedział: „najsilniejszym wrażeniem było poczucie czegoś wyjątkowo oryginalnego”, zwrócił także uwagę na „niezwykły głos Lisy”. W 1983 roku Dead Can Dance nagrali sesję dla Johna Peela, a niedługo później światło dzienne ujrzał ich pierwszy album zatytułowany po prostu Dead Can Dance – kolekcja utworów z lat wcześniejszych. Nie okazał się on wielkim sukcesem, podobno głównie przez problemy z dźwiękiem.

Dużo większym sukcesem można nazwać ich drugi album Spleen and Ideal, choćby dlatego, że znalazł się na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów muzyki niezależnej. Od tego momentu Brendan i Lisa bardziej odważnie eksperymentowali z nowymi instrumentami i formami. Wyruszyli także w trasę koncertową.

Tak naprawdę właścicielowi 4AD najbardziej spodobał się dopiero trzeci album Dead Can Dance, Within the Realm of a Dying Sun, na którym Lisa i Brendan współpracowali z producentem Johnem Riversem. To brzmiało jak nic dotąd – wspomina Ivo.

Sukces ten sprawił, że formacja jeszcze chętniej czerpała inspiracje i motywy z muzyki etnicznej, chorałów gregoriańskich czy w ogóle muzyki dawnej. W krótkim czasie pojawiła się propozycja wykorzystania muzyki duetu na potrzeby filmowych ścieżek dźwiękowych. El Nino De La Luna (Moonchild) z 1988 roku był pierwszym filmem, dla którego zespół nagrał ścieżkę; jednocześnie w filmie debiutowała jako aktorka Gerrard. Natomiast w 1989 roku ich muzyka pojawiła się w filmie Rona Fricke Baraka.

Dopiero w 1993 roku ukazał się album Toward the Within z zapisem ich występu na żywo.

1998 roku, dwa lata po wydaniu ostatniej studyjnej płyty (Spiritchaser) oficjalnie ogłoszono rozpad zespołu pomimo wcześniejszych planów na nowy materiał. Z ówczesnych sesji nagraniowych ostał się tylko jeden utwór - The Lotus Eaters.

W 2005 roku Dead Can Dance ogłosiło reaktywację i zagrało kilkadziesiąt koncertów w Europie i Ameryce Północnej[4]. Nie zaowocowała ona jednak nowym albumem, mimo że grano wtedy na koncertach kilka premierowych kompozycji. Jak w późniejszych wywiadach wyjaśniali członkowie zespołu spowodowane było to zmęczeniem po długiej serii koncertów. Zespół rozpadł się ponownie, bez planów na ponowne wznowienie działalności.

Jednakże, w 2011 roku zespół ponownie się uaktywnił i w 2012 zapowiedziano premierę pierwszego od 16 lat studyjnego albumu (Anastasis). W latach 2012–2013 formacja odbyła promujące go największe jak dotąd światowe tournée obejmujące obie Ameryki, Europę, Azję i Australię.

Zespół odwiedził Polskę pięciokrotnie - w 2005 i 2012 roku, dając koncerty w Warszawskiej Sali Kongresowej, oraz w 2013 roku wracając na trzy kolejne koncerty w Polsce (Wrocław, Sopot, Zabrze)[5].

W 2018 roku zapowiedziano premierę nowego wydawnictwa zespołu - albumu Dionysus, a na następny rok obejmującą Europę trasę „A Celebration - Life & Works 1980-2019” (w tym dwa koncerty w warszawskiej hali Torwar) mającą prezentować, oprócz kompozycji z Dionysus, przekrojowy set oparty w dużej mierze na wczesnej twórczości zespołu[6]. Brendan Perry powiedział o nadchodzącej trasie:

Będzie coś z Dionysusa, ale zamierzamy się skupić przede wszystkim na przypomnieniu materiału z przeszłości, w tym utworów, których nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy na koncertach, również ze wspomnianego już Within the Realm of a Dying Sun czy Spleen and Ideal. Będą też naprawdę stare piosenki, znane światu tylko z sesji dla Johna Peela. Planujemy podróż przez naszą muzykę od jej samego zarania do teraźniejszości[6]

.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Stephen Thomas Erlewine, Vladimir Bogdanov: Dead Can Dance Biography. allmusic.com. [dostęp 2010-04-20]. (ang.).
  2. Wiesław Weiss: Wielka Rock Encyklopedia. Tom I. Warszawa: Iskry, 2000, s. 727. ISBN 83-207-1658-6.
  3. AmbientMusicGuide.com – Dead Can Dance. ambientmusicguide.com. [dostęp 2015-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-18)]. (ang.).
  4. Search for setlists: dead can dance 2005 | setlist.fm [online], www.setlist.fm [dostęp 2018-09-13].
  5. Search for setlists: tour:(2012–2013 Anastasis World Tour) (page 2) | setlist.fm. setlist.fm. [dostęp 2015-12-20]. (ang.).
  6. a b Wielki powrót zespołu Dead Can Dance. Brendan Perry uspokaja: Ziemia bez człowieka sobie poradzi, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-09-13] (pol.).
  7. Złote płyty CD przyznane w 2012 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-06-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]