Deadline24

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Deadline24 – ekstremalny maraton programistyczny organizowany przez gliwicką firmę Future Processing. W finale konkursu, 3 osobowe drużyny, przez 24 godziny, w nietypowych warunkach zmagają się z zadaniami algorytmicznymi, opartymi na przygodach fikcyjnych postaci – Żukoskoczków. Konkurs skierowany jest do pasjonatów informatyki z całego świata, a udział w zawodach jest bezpłatny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Konkurs organizowany jest od 2009 roku[1], a jego pomysłodawcami są absolwenci Politechniki Śląskiej – Tomasz Łakota i Mateusz Brzeszcz. Finały pierwszych edycji konkursu miały miejsce na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, natomiast w 2012 i 2013 uczestnicy rywalizowali ze sobą w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, na poziomie 320 metrów pod ziemią[2].

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym etapem Deadline24 są zdalne eliminacje, które odbywają się za pośrednictwem strony internetowej, a drużyny w niej uczestniczące otrzymują zestawy zadań wraz z danymi wejściowymi, których celem jest wygenerowanie (w dowolny sposób) odpowiedzi i przesłanie ich w wyznaczonym czasie na serwer sprawdzający.

Finał[edytuj | edytuj kod]

Najlepsze drużyny wyłonione w eliminacjach biorą udział w 24 godzinnym finale. Zadanie finałowe polega na odpowiedniej interakcji z serwerem Konkursu, komunikacja, z którym odbywa się za pomocą protokołu TCP/IP.

Uczestnicy pracują na dowolnym, przyniesionym przez siebie sprzęcie, mają również pełną swobodę w wyborze środowiska pracy, jak i języka programowanie. Nie mogą jednak korzystać z Internetu i telefonów komórkowych. Organizatorzy zapewniają dostęp do jednego gniazdka 230V oraz kabel/gniazdko LAN, a także całodobowe wyżywienie.

Organizatorzy[edytuj | edytuj kod]

Konkurs organizowany jest przez firmę Future Processing, zajmująca się tworzeniem wyspecjalizowanego oprogramowania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Firma, która od 2007 roku jest Certyfikowanym Partnerem Microsoftu, świadczy usługi outsourcingowe, a także tworzy własne produkty, które wyznaczają nowe standardy jakości w swoich kategoriach. W 2012 Future Processing znalazło się w zestawieniu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej Deloitte Technology Fast 50 w 2012 r. zajmując 19 miejsce pośród 50 konkurentów[3].

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Deadline24 został objęty patronatem merytorycznym przez rektorów Politechniki Śląskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz dziekanów wydziałów: Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego.

Patronatem medialnym Deadline24 objęli: Antyradio, Nasza Klasa, radiowa Czwórka, Dziennik Zachodni, Chip, Dlastudenta.pl.

Sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Wilk Elektronik – producent pamięci GOODRAM.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]