Deadline24

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deadline24 – międzynarodowy drużynowy maraton programistyczny organizowany przez gliwicką firmę Future Processing. W finale konkursu trzyosobowe drużyny przez 24 godziny zmagają się z zadaniami algorytmicznymi, opartymi na przygodach fikcyjnych postaci – Żukoskoczków. Charakterystyczną cechą maratonu jest organizowanie jego finału w miejscach wpisujących się w industrialne dziedzictwo województwa śląskiego. Konkurs skierowany jest do pasjonatów informatyki z całego świata, a udział w zawodach jest bezpłatny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja maratonu odbyła się w 2009 roku w Gliwicach, a jego pomysłodawcami byli absolwenci Politechniki Śląskiej – Tomasz Łakota i Mateusz Brzeszcz. Deadline24 był wówczas jedynym w Polsce tego typu wyzwaniem. Obecnie konkurs ma status międzynarodowy. W 2016 roku, do pierwszego etapu konkursu, zgłosiło się 1479 zawodników. W eliminacjach udział wzięli reprezentanci m.in. z Polski, Niemiec, Czech, Rosji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Estonii, Chin, Egiptu, Indonezji, Nigerii, Brazylii i Indii.

Rok Miejsce finału
2009 Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej
2010 Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej
2011 Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej
2012 Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
2013 Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
2014 Markownia Zabytkowej Kopalni Ludwik w Zabrzu
2015 Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi
2016 Muzeum Śląskie w Katowicach
2017 Muzeum Śląskie w Katowicach

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Maraton Deadline24 podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich to eliminacje, które odbywają się za pośrednictwem strony internetowej. Uczestniczące w nich drużyny otrzymują zestawy zadań wraz z danymi wejściowymi, których celem jest wygenerowanie odpowiedzi i przesłanie ich w wyznaczonym czasie na serwer sprawdzający. Od uczestników nie wymaga się znajomości konkretnego języka. Ocenie podlega jedynie efekt ich pracy. Do eliminacji mogą przystąpić wszystkie drużyny, które zarejestrowały się w konkursie przed upływem terminu zakończenia rejestracji.

Drugim etapem konkursu jest finał, do którego zakwalifikowanych jest od 20 do 30 drużyn, które uzyskały w eliminacjach największą liczbę punktów. Rywalizacja trwa 24 godziny. Zadanie finałowe polega na odpowiedniej interakcji z serwerem konkursu, z którym komunikacja odbywa się za pomocą protokołu TCP/IP. Uczestnicy pracują na dowolnym, przyniesionym przez siebie sprzęcie, mają również pełną swobodę w wyborze środowiska pracy, jak i języka programowania. Nie mogą jednak korzystać z internetu i telefonów komórkowych. Organizatorzy zapewniają dostęp do jednego gniazdka 230V oraz kabel/gniazdko LAN, a także całodobowe wyżywienie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]