Dear Landlord

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dear Landlord
Utwór Boba Dylana
z albumu John Wesley Harding
Wydany 27 grudnia 1967
Nagrywany 21 listopada 1967
Gatunek ballada
Długość 3:16
Twórca Bob Dylan
Producent Bob Johnston
Wydawnictwo Columbia Records

Dear Landlord — piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w listopadzie 1967 i wydana na albumie John Wesley Harding.

Historia i charakter utworu[edytuj | edytuj kod]

W tej piosence Dylan do oszczędnego, wręcz minimalistycznego akompaniamentu, dodał pianino. "Dear Landlord" stała się więc jego pierwszą fortepianową piosenką od czasu "Ballad of a Thin Man".

Piosenka ta jest spokojną balladą utrzymaną w molowej tonacji. Jest to jednak jeden z najbardziej konfesyjnych utworów Dylana na tej płycie. Jest wyraźnie adresowany do jego ówczesnego menedżera Alberta Grossmana lub — ogólnie — do całego przemysłu rozrywkowego oraz zapewne i jego słuchaczy ze swoimi oczekiwaniami wobec artysty. Dylan zwraca się więc do nich Proszę, nie wyznaczajcie ceny za moją duszę (Please don't put a price on my soul).

Chociaż można się w tej kompozycji dopatrzeć wzorów biblijnych (co jest szczególnie widoczne w "I Pity the Poor Immigrant")[1], to można także odczytać utwór bardziej bezpośrednio. Podczas pisania tej piosenki Dylan mieszkał w Woodstock w domku, który należał do Alberta Grossmana. Tym samym jego menedżer był także właścicielem (ang. landlord), wynajmującym domek najemcy-Dylanowi. Zaszyty w Woodstock Dylan był właściwie dłużnikiem wszystkich: Columbii, swojej publiczności, swojego wydawcy, telewizji itd., gdyż jego ostatni album został wydany w maju 1966 r. i nic nie zapowiadało kolejnego, a od ostatatniego tournée upłynął rok i kolejną turę koncertową artysta odbędzie dopiero za 8 lat...

Piosenka ta więc była prośbą do wszystkich "wierzycieli" Dylana o zostawienie go w spokoju i darowanie "długów" bez zwracania uwagi na podpisane kontrakty. A jeśli i je udałoby się zlikwidować, byłoby jeszcze lepiej.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Koncerty, na których Dylan wykonywał utwór[edytuj | edytuj kod]

Dylan przez długi czas unikał prezentowania utworu na koncertach.

  • Po raz pierwszy zaczął go krótko wykonywać jesienią 1992 r.
  • Powrócił do niego na kilku koncertach w 2003 r.

Wersje innych artystów[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Olivert Trager. Keys to the Rain. Str. 129

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]