Debata oksfordzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Debata oksfordzka w brytyjskim parlamencie
Głosowanie przez podniesienie ręki

Debata oksfordzka (debata uniwersytecka) – rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą[1]. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy[1][2]. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Typ debaty pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego[3].

Organizacja debaty[edytuj | edytuj kod]

Pomieszczenie, w którym odbywa się debata, jest podzielone na dwie części (np. poprzez ustawienie stołów). Strona broniąca tezy siada po prawej stronie marszałka, ich oponenci po przeciwnej stronie. W środku siedzą osoby niezdecydowane. Naprzeciwko nich na podwyższeniu siedzi marszałek prowadzący obrady i sekretarz czuwający nad czasem i porządkiem debaty. Podczas obrad zakazane jest opuszczanie sali i zmienianie miejsc[1].

Przebieg debaty[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęcie[edytuj | edytuj kod]

Marszałek rozpoczyna debatę, informuje strony o jej zasadach oraz przedmiocie.

Debata spierających się stron[edytuj | edytuj kod]

Głos jest udzielany na przemian poszczególnym stronom. Zaczyna strona broniąca tezy[1].

Głos publiczności[edytuj | edytuj kod]

By móc zostać dopuszczonym do debaty, trzeba zwrócić na siebie uwagę marszałka, jeśli on udziela głosu to osoba ta przedstawia się (co zapisuje sekretarz) i dopiero przechodzi do wyrażenia opinii[1].

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Obie strony podsumowują wszystkie wystąpienia.

Głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ostatnią częścią debaty jest głosowanie. Tradycyjnie w Oksfordzie odbywa się poprzez wyjście przez odpowiednie drzwi. Najczęściej głosowanie odbywa się przez podniesienie ręki[1].

Debata oksfordzka nt. teorii ewolucji (1860)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza debata nt. ewolucji – wymiana myśli między kreacjonistami i ewolucjonistami – odbyła się w Oksfordzkim Muzeum Historii Naturalnej(ang.) 30 czerwca 1860 roku, kilka miesięcy po opublikowaniu „O powstawaniu gatunkówKarola Darwina. Rozpoczęła ona wieloletnią polemikę między np. darwinistami i ewolucjonistami teistycznymi. W czerwcu 1860 roku doszło do słynnego sporu, w którym uczestniczyli: Thomas Henry Huxley (zoolog, paleontolog, filozof, fizjolog, lekarz) i Samuel Wilberforce(ang.) (biskup Oksfordu). Jeden ze słuchaczy dialogu między nimi twierdził, że na sugestię Wilberforce'a, że Huxley – przez dziadka lub babcię – „pochodzi od małpy” blady z gniewu Huxley sarkastycznie stwierdził, że wolałby mieć dziadka–małpę, niż dziadka-człowieka, który pozwala sobie na takie żarty w poważnej sprawie[4].

Debata w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Model debaty oksfordzkiej pojawił się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych z inicjatywy prof. Zbigniewa Pełczyńskiego. Pierwsze debaty w tej formule odbywały się w ramach programu Szkoły Liderów[5]. W 2013 roku zespół "Projektów Edukacyjnych" działający na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, zorganizował pierwsze Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich. Ich koordynatorem został Jan Piosik. MPDO organizowane są corocznie na przełomie marca i kwietnia przez Fundację Edukacyjną G5. Zawody odbywają się w Poznaniu na Wydziale Nauki Politycznych i Dziennikarstwa i charakteryzują się ujednoliconymi regułami odmiennymi od stosowanych na Uniwersytecie Oksfordzkim. W każdej drużynie występuje czterech mówców, którzy dysponują określonym czasem na przedstawienie swojej argumentacji. Nie jest dopuszczalne zabieranie głosu przez publiczność, jak również wydawanie przez nią werdyktu. Ocena debaty pozostawiona jest składom sędziowskim złożonym z co najmniej trzech jurorów i jednego eksperta. Składy sędziowskie tworzą, poza reprezentantami organizatorów, osoby z największych środowisk debatanckich w Polsce, takich jak Instytut Debaty Publicznej z Gdańska, Fundacja Nowy Głos z Warszawy, czy Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Rolą jury jest ocena argumentacji i umiejętności retorycznych zaprezentowanych przez drużyny, a do zadań eksperta należy czuwanie nad przestrzeganiem regulaminu turnieju[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Debata oksfordzka | Centrum Edukacji Obywatelskiej, www.ceo.org.pl [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-04] (pol.).
  2. Edukacja medialna > Scenariusze zajęć, ćwiczenia, materiały; Lekcja: Sztuka dyskusji
  3. Debata oksfordzka - Civilia - Portal edukacji medialnej, civilia.pl [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-15] (pol.).
  4. Alison Flood. Plinth commemorates Huxley-Wilberforce evolution debate. „The Guardian”, 10 września 2010. Guardian Media Group. ISSN 0261-3077. (ang.). 
  5. Kochan Marek: Sztuka debaty. Gdańsk: Instytut Kultury Miejskiej, 2014, s. 152. ISBN 978-83-64610-09-7.
  6. Debata oksfordzka - czym jest?. [w:] Nowy Głos Naucz się rozmawiać! [on-line]. Fundacja Nowy Głos. [dostęp 2020-10-20].