Debata oksfordzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Debata oksfordzka w brytyjskim parlamencie
Głosowanie przez podniesienie ręki

Debata oksfordzka (uniwersytecka) – rodzaj debaty, w której zdecydowanie zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Zadaniem debaty jest dyskusja nad tezą[1]. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy[2]. Przewodniczy im marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Pochodzi z Uniwersytetu Oksfordzkiego[3].

Organizacja debaty[edytuj | edytuj kod]

Pomieszczenie w którym odbywa się debata jest podzielone na dwie części (np. poprzez ustawienie stołów). Strona broniąca tezy siada po prawej stronie marszałka, ich oponenci po przeciwnej stronie. W środku siedzą osoby niezdecydowane. Naprzeciwko nich na podwyższeniu siedzi marszałek prowadzący obrady i sekretarz czuwający nad czasem i porządkiem debaty. Podczas obrad zakazane jest opuszczanie sali i zmienianie miejsc[1].

Przebieg debaty[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęcie[edytuj | edytuj kod]

Marszałek rozpoczyna debatę, informuje strony o jej zasadach oraz przedmiocie.

Debata spierających się stron[edytuj | edytuj kod]

Głos jest udzielany na przemian poszczególnym stronom. Zaczyna strona broniąca tezy[1].

Głos publiczności[edytuj | edytuj kod]

By móc zostać dopuszczonym do debaty, trzeba zwrócić na siebie uwagę marszałka, jeśli on udziela głosu to osoba ta przedstawia się (co zapisuje sekretarz) i dopiero przechodzi do wyrażenia opinii[1].

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Obie strony podsumowują wszystkie wystąpienia.

Głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Ostatnią częścią debaty jest głosowanie. Tradycyjnie w Oksfordzie odbywa się poprzez wyjście przez odpowiednie drzwi. Najczęściej głosowanie odbywa się przez podniesienie ręki[1].

Przypisy