Deborah Blum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Deborah Blum
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 października 1954
Urbana, Illinois
Zawód dziennikarka
Miejsce zamieszkania Madison, Wisconsin
Narodowość amerykańska
Alma Mater University of Wisconsin-Madison
Rodzice Nancy Ann Blum, Murray S. Blum

Deborah Blum (ur. 19 października 1954 w Urbana, Illinois) – amerykańska dziennikarka, autorka książek popularnonaukowych.

Życie i działalność[edytuj | edytuj kod]

Studiowała na University of Georgia. Magisterium z dziennikarstwa środowiskowego uzyskała na University of Wisconsin–Madison. Pracowała jako reporterka i publicystka zanim w 1984 roku podjęła pracę w dzienniku Sacramento Bee koncentrując się na artykułach popularyzujących naukę. W 1992 roku została wyróżniona Nagrodą Pulitzera za serię artykułów Małpie wojny - teksty dotyczyły zawodowych, etycznych i emocjonalnych konfliktów pomiędzy uczonymi eksperymentującymi na zwierzętach a osobami broniącymi praw zwierząt. W 1997 uzyskała stanowisko wykładowczyni w Szkole Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej (School of Journalism and Mass Communication) na University of Wisconsin-Madison.

Tłumaczenia prac na j. polski[edytuj | edytuj kod]

  • Mózg i płeć. O biologicznych różnicach między kobietami i mężczyznami, Warszawa, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, wyd. I 2000, wyd. II 2004, s.344, ​ISBN 83-7337-679-8​ (Sex of the Brain. The Biological Differences Between Men and Women 1997)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]