Decapitated

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Decapitated
Ilustracja
Decapitated, 2017
Rok założenia

1996

Pochodzenie

 Polska (Krosno)

Gatunek

technical death metal[1][2]

Wydawnictwo

Wicked World, Earache Records, Metal Mind Productions, Mystic Production, Relapse Records, Teichiku Records, Nippon Columbia, Nuclear Blast

Powiązania

Sceptic, Panzer X, Lux Occulta, Vesania, Rootwater, Kat & Roman Kostrzewski, Vader

Strona internetowa

Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława „Vogga” Kiełtyki i perkusisty Witolda „Vitka” Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha „Saurona” Wąsowicza.

Do 2007 roku grupa wydała cztery albumy studyjne, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych[3][4][5][6]. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest[7]. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu, natomiast magazyn Terrorizer uznał najlepszym debiutem roku 2000[8]. W tekstach zespół poruszył takie zagadnienia jak nihilizm, mizantropia czy zło[9].

Kwartet pozostał aktywny do końca 2007 roku, kiedy to w wypadku samochodowym śmierć poniósł perkusista Witold Kiełtyka oraz został ciężko poszkodowany wokalista Adrian Kowanek[10]. W 2009 gitarzysta Wacław Kiełtyka reaktywował zespół w odnowionym składzie[11].

Historia[edytuj | edytuj kod]

1996-2005[edytuj | edytuj kod]

Adrian „Covan” Kowanek podczas koncertu na festiwalu Hunter Fest w Szczytnie 13 sierpnia 2006

Zespół powstał w grudniu 1996 roku w Krośnie z inicjatywy braci: gitarzysty Wacława „Vogga” Kiełtyki i perkusisty Witolda „Vitka” Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha „Saurona” Wąsowicza[12][13]. W 1997 roku skład grupy uzupełnił basista Marcin „Martin” Rygiel[14]. W czerwcu tego samego roku grupa zrealizowała debiutancki materiał demo pt. Cemeteral Gardens, wydawnictwo cieszyło się dużym uznaniem w undergroundzie, jednak młody wiek muzyków zapewnił duże grono przeciwnych grupie. 28 listopada tego samego roku zespół wystąpił po raz pierwszy podczas koncertu w Krośnie. Rozwój jako muzyków uwarunkowany był nauką pobieraną w szkołach muzycznych, postęp wyraźnie zaznaczył się już na kolejnym demie pt. The Eye of Horus zarejestrowanym w październiku 1998 roku w Manek Studio. Dzięki tym nagraniom zespół podpisał kontrakt z firmą Massive Mangement.

15 kwietnia 1999 roku w olsztyńskim Selani Studio we współpracy z Piotrem Wiwczarkiem grupa przystąpiła do nagrań debiutanckiego albumu pt. Winds of Creation. Wydawnictwo ukazało się 23 maja 2000 roku nakładem Earache Records. Wydawnictwo cieszyło się uznaniem zarówno fanów jak i krytyków muzycznych. Czasopismo Metal Maniacs które określiło grupę mianem nadziei death metalu, natomiast magazyn Terrorizer uznał najlepszym debiutem roku 2000[15]. W związku ze zobowiązaniami szkolnymi, młodzi muzycy nie mogli w pełni czynnie uczestniczyć w promocji albumu. 17 czerwca nakładem Metal Mind Productions ukazała się kompilacja nagrań demo pt. The First Damned. Na płycie znalazły się także dwa utwory koncertowe zarejestrowane podczas Thrash'em All Festival '2000. W sierpniu zespół odbył krótką trasę koncertową Grind Your Mind Tour 2000 po Anglii wraz z grupą Lock Up[16][17]. Ponadto muzycy odbyli europejską trasę koncertową wraz z grupami Immolation, Deranged, Deströyer 666 i Soul Demise oraz szereg koncertów w Polsce wraz z Trauma i Vader[18]. 14 listopada tego samego roku demo The Eye Of Horus ukazało się na kompilacji Polish Assault.

W 2001 roku grupa zrealizowała kolejny studyjny album pt. Nihility, podczas wrześniowej sesji nagraniowej w białostockim Hertz Studio. Album ukazał się na początku 2002 roku nakładem Earache Records. W celach promocyjnych zrealizowany został również teledysk do utworu pt. „Spheres of Madness”, okładkę płyty wykonał natomiast Jacek Wiśniewski grafik współpracujący m.in. z zespołem Vader i Krisiun. Wkrótce po premierze muzycy wystąpili na festiwalu Ozzfest w Katowicach grając u boku grup Tool, Slayer i Ozzy’ego Osbourne’a.

Witold „Vitek” Kiełtyka podczas koncertu na festiwalu Hunter Fest w Szczytnie 13 sierpnia 2006

Drugi album grupy był promowany również podczas koncertów wraz z grupami Incantation, Impaled, Vehemence oraz Dead to Fall. Natomiast jesienią zespół odbył liczące czterdzieści występów europejskie tournée wraz z Vader, Krisiun i Prejudice[19]. Latem 2003 roku w Hertz Studio zespół nagrał trzeci album zatytułowany The Negation[20][21]. 14 sierpnia tego samego roku w Key Club, w Los Angeles, został zarejestrowany teledysku do kompozycji „Spheres Of Madness” w reżyserii Davea Bonea[22]. Wydawnictwo ukazało się 1 lutego 2004 i było promowane m.in. podczas koncertów w Wielkiej Brytanii[23]. Występy Decapitated poprzedzały grupy Rotting Christ, Anata i Thus Defiled. Zespół wystąpił również na festiwalu Metalmania poprzedzając m.in. koncert grupy Morbid Angel oraz trasie koncertowej wraz z grupą Mayhem, Krisiun i Anaal Nathrakh[24][25]. W drugiej połowie roku zespół wystąpił w kraju wraz z grupami Totem, Hate, Pyorrhoea i Abused Majesty.

W 2005 roku grupa odbyła pierwszą europejską trasę koncertową w roli headlinera, zespołowi towarzyszyły na niej Dies Irae, Hate i Crionics[26]. Latem tego samego roku grupę opuścił wieloletni wokalista grupy Wojciech „Sauron” Wasowicz, który poświęcił się studiom na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale Muzykologii[27]. Wąsowicza zastąpił wkrótce pochodzący z Krakowa, a szerzej znany z występów w grupie muzycznej Atrophia Red Sun Adrian „Covan” Kowanek.

Już z nowym wokalistą 15 lipca grupa wystąpiła na festiwalu Kaltenbach Open Air w Austrii. Natomiast jesienią w ramach Sesnsual Sickness Tour zespół wystąpił podczas dwudziestu siedmiu koncertów w Europie wraz z grupami Gorerotted, Detonation i Dam. W Stanach Zjednoczonych podczas Blitzkrieg 3 American Tour wraz z grupami Vader i Dew-Scented oraz jako headliner w Kanadzie wraz z grupą Neuraxis[28]. 1 sierpnia 2005 roku w białostockim Hertz Studio grupa przystąpiła do prac nad nowym albumem zatytułowanym Organic Hallucinosis[29]. Nowa płyta grupy została wyprodukowana, zmiksowana oraz zmasterowana przez braci Wojciecha i Sławomira Wiesławskich.

2006-2010[edytuj | edytuj kod]

Marcin „Martin” Rygiel podczas koncertu na festiwalu Hunter Fest w Szczytnie 13 sierpnia 2006

Na przełomie stycznia i lutego 2006 roku zespół wystąpił podczas dwumiesięcznej trasy koncertowej Annihilation Of The Wicked Tour wraz grupami Nile, Hypocrisy, Soilent Green oraz Raging Speedhorn, podczas koncertów na gitarze basowej w zastępstwie Rygla wystąpił Richard Gulczynski[30]. Czwarte wydawnictwo grupy Organic Hallucinosis ukazało się 7 lutego 2006 roku w USA, później 7 i 22 lutego odpowiednio w Europie i Japonii. Utwory przed wydaniem były dostępne do przesłuchania w wersji online na oficjalnej stronie wydawcy zespołu Earache Records. Do otwierającego album utworu pt. „A Poem About an Old Prison Man” wykorzystano pochodzący z 1984 roku tekst autorstwa amerykańskiego mordercy Charlesa Mansona. Okładkę płyty wykonał grecki grafik i malarz Seth Siro Anton, który współpracował m.in. z grupami Paradise Lost i Rotting Christ. W celach promocyjnych do utworu pt. „Day 69” został zrealizowany teledysk[31]. Płyta ukazała się również w specjalnej limitowanej do 1000 sztuk wersji wraz z darmową płytą koncertową zarejestrowaną podczas Earache Xmas Party, w grudniu 2004 roku[32].

Tego samego roku zespół wystąpił podczas trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii wraz z grupą Biomechanical oraz na festiwalach Hunter Fest w Polsce, Metalcamp w Słowenii, Hard Rock Laager w Estonii oraz jesienią na koncertach w USA wraz z grupami Six Feet Under, Krisiun i Abysmal Dawn oraz ponownie w USA i Kanadzie wraz z grupami Fear Factory, Suffocation i Hypocrisy. Po powrocie do kraju 16 grudnia zespół wystąpił w Krośnie z okazji dziesięciolecia dziłalności artystycznej. W lutym 2007 roku grupa wystąpiła podczas trasy koncertowej Organic Hallucinosis European Tour wraz z grupami Phazm i Hate[33]. W maju tego samego roku zespół wystąpił podczas koncertów w Australii i Nowej Zelandii wraz grupą Nile, natomiast latem wyruszył do USA, Kanady i Meksyku gdzie zagrał podczas Summer Slaughter Tour wraz z zespołami Necrophagist, Cephalic Carnage, Cattle Decapitation, The Faceless, As Blood Runs Black, Arsis, Ion Dissonance i Beneath the Massacre. We wrześniu zespół opuścił basista Marcin „Martin” Rygiel, który wkrótce przeprowadził się do Kalifornii by poświęcić się rodzinie. 18 października zespół rozpoczął trasę koncertową Extreme Hallucinosis Easten Tour 2007 obejmującą kraje kraje nadbałtyckie.

29 października w drodze do miejscowości Homel na Białorusi, Decapitated oraz grupa muzyczna Crionics, miały wypadek – kolizję z ciężarówką transportującą drewno[34]. Witold Kiełtyka i Adrian Kowanek odnieśli poważne obrażenia. Zostali przewiezieni do Nowozybkowa, w Rosji[35]. Kiełtyka zmarł jednak 1 listopada ok. godziny 4 rano mając 23 lata[36][37]. Natomiast Adrian Kowanek w ciężkim stanie został przetransportowany drogą lotniczą do Krakowa. Śmierć perkusisty odbiła się szerokim echem na scenie metalowej. Wyrazy współczucia i kondolencje na ręce rodziny spłynęły z całego świata. Śmierć Kiełtyki skomentowali m.in. Tomas Haake, Gene Hoglan i Raymond Herrera.

W cieniu tragicznych wydarzeń zespół podpisał kontrakt płytowy z niemiecką wytwórnią muzyczną Nuclear Blast[38][39][40]. W ramach pomocy rodzinom pokrzywdzonych w wypadku na całym świecie organizowano koncerty charytatywne. Były to m.in. koncerty w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Londynie i Los Angeles podczas których wystąpiły takie zespoły jak Vader, Behemoth, Hate, Frontside, Akercocke, Delight, Nyia czy Virgin Snatch[41][42][43][44][45]. 9 czerwca 2008 roku ukazało się pierwsze DVD zespołu zatytułowane Human’s Dust zawierające m.in. koncert grupy z festiwali Metalmania i Ozzfest, koncert zespołu zarejestrowany w studiu telewizyjnym w Krakowie oraz wywiady z członkami zespołu[46][47]. Wydawnictwo ukazało się nakładem polskiej wytwórni muzycznej Metal Mind Productions[48].

Rafał Piotrowski podczas koncertu w krakowskim klubie Loch Ness 14 października 2010

8 marca 2009 roku, Wacław Kiełtyka, na oficjalnym profilu MySpace zespołu ogłosił reaktywacje zespołu w nowym składzie. Tego samego roku do Decapitated dołączył austriacki perkusista Kerim „Krimh” Lechner[49][50]. Muzyk występował dotychczas w takich zespołach jak Thorns Of Ivy czy Mondstille[51]. W listopadzie również 2009 roku został zaanonsowany nowy skład grupy[52]. Do Decapitated dołączył basista Filip „Heinrich” Hałucha znany z występów w grupach Vesania, Rootwater i UnSun oraz wokalista Rafał Piotrowski członek Ketha i Forgotten Souls[52]. Gitarzysta Wacław Kiełtyka, który od 2008 roku towarzyszył Vader jako muzyk koncertowy, odbył w grudniu z zespołem ostatnią trasę, po czym Decapitated rozpoczął próby przed zaplanowanymi występami[53].

W styczniu 2010 roku muzycy odbyli tournée w Wielkiej Brytanii wraz z Kataklysm, w kwietniu wystąpili w Australii i Nowej Zelandii, natomiast w maju wzięli udział w cyklicznym festiwalu Metalfest Open Air w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Węgrzech i Czechach[54][55]. W lipcu i sierpniu Decapitated zagrał szereg koncertów w USA i Kanadzie w ramach Summer Slaughter Tour[56]. Następnie w październiku zespół odbył w Polsce trasę Rebellion Tour vol. 2[57]. Grupa gościła podczas koncertów m.in. basistę Tomasza „Oriona” Wróblewskiego, perkusistę Zbigniewa „Inferno” Promińskiego i gitarzystę Patryka „Setha” Sztybera z formacji Behemoth[58].

Od 2011[edytuj | edytuj kod]

Kerim „Krimh” Lechner podczas koncertu w krakowskim klubie Loch Ness 14 października 2010

W lutym 2011 roku w gdańskim RG Studio grupa rozpoczęła prace nad piątym albumem[59]. Nagrania zostały zarejestrowane we współpracy z inżynierami: Arkadiuszem „Maltą” Malczewskim i Danielem Bergstrandem, który również zmiksował wszystkie utwory[60]. Produkcji podjął się lider formacji Wacław „Vogg” Kiełtyka[60]. Premiera piątego albumu Decapitated pt. Carnival is Forever odbyła się 12 lipca 2011 roku[61]. Wszystkie teksty na potrzeby płyty napisał były wokalista grupy Lux OccultaJarosław Szubrycht[61]. Gościnnie w nagraniach wziął także udział Bartosz Hervy znany z występów w grupie Blindead[62]. Po nagraniach z zespołu odszedł Hałucha, którego tymczasowo zastąpił Konrad Rossa znany z występów w grupie Trauma[63]. Wydawnictwo dotarło do 11. miejsca listy Billboard Top Heatseekers w USA sprzedając się w nakładzie 2100 egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery[64].

W ramach promocji do utworów „Pest” i „Homo Sum” zostały zrealizowane teledyski. Materiał był także promowany podczas letnich festiwali, a także podczas koncertów w USA, które odbyły się na przełomie września i października[65]. 1 listopada 2011 członkowie zespołu byli pasażerami Boeinga 767 lecącego z Newark do Warszawy, lądującego na Okęciu awaryjnie bez wysuniętego podwozia[66]. Kolejne koncerty grupa dała podczas The Decimation Of Europe Tour z udziałem Aborted, Fleshgod Apocalypse, Cyanide Serenity oraz Archspire[67]. Na początku 2012 roku muzycy dwukrotnie wystąpili w ramach charytatywnej trasy koncertowej Covan Wake The Fuck Up Tour 2012 na rzecz Adriana „Covana” Kowanka[68]. Następnie grupa wzięła udział w trasie koncertowej The Ophidian Trek w USA i Europie poprzedzając kwintet Meshuggah[69][70]. Latem w wyniku nieporozumień skład opuścił Kerim „Krimh” Lechner, którego zastąpił Paweł „Pawulon” Jaroszewicz[71].

Oskarżenie o gwałt zbiorowy w 2017[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2017, w mediach zagranicznych[72][73][74][75] i krajowych[76][77] pojawiła się informacja, że w trakcie trasy Decapitated po Stanach Zjednoczonych fanka zespołu została zgwałcona przez jego członków. Ofiara oraz jej przyjaciółka miały brać udział w koncercie 31 sierpnia 2017 w Spokane w stanie Waszyngton. Po zakończeniu miały zostać zaproszone przez muzyków do autobusu na drinka, gdzie miało dojść do zbiorowego zgwałcenia jednej z kobiet. Adwokat Decapitated stwierdził, że członkowie zespołu nie przyznają się do winy[77]. 13 października 2017 wszystkim członkom zespołu zostały postawione zarzuty zgwałcenia wspomnianej kobiety[78][79]. 22 listopada 2017 wszyscy czterej członkowie zespołu zostali zwolnieni z tymczasowego aresztu postanowieniem sędzi sądu w Spokane Julie McKay, zaś według adwokata W. Kiełtyki, Stevena Grahama, przyczynił się do tego polski poseł partii Prawo i Sprawiedliwość, Dominik Tarczyński, który wstawił się za polskimi muzykami w liście skierowanym do amerykańskiego sądu[80]. 5 stycznia 2018 prokurator hrabstwa Spokane wycofała zarzuty przeciwko muzykom[81][82].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Mimo młodego wieku członków w momencie powstania Decapitated, zespół był od początku działalności powszechnie ceniony za wirtuozerię i złożoność kompozycji[3][4][83]. Przyczyniło się do tego wykształcenie muzyczne braci Kiełtyków i Marcina Rygla. Starszy z braci Wacław jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu, Witold natomiast ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu[83]. Rygiel jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie gitary klasycznej i fortepianu[83].

Szczególnie często chwalona była gra zmarłego perkusisty Witolda Kiełtyki, którego wielu muzyków określiło jako niezwykle utalentowanego[83]. Uznanie dla perkusisty wyrazili tacy muzycy jak Adam Darski lider zespołu Behemoth, Gene Hoglan perkusista Strapping Young Lad, Dirk Verbeuren perkusista Soilwork, Jens-Francois Dagenais lider kanadyjskiego zespołu Kataklysm, Tomas Haake członek Meshuggah, Anders Jakobson były perkusista Nasum, Wawrzyn „Varyen” Chyliński były perkusista Damnation, John McEntee lider Incantation, Alan Averill wokalista Primordial, Raymond Herrera były perkusista Fear Factory oraz ATF Sinner lider zespołu Hate[83].

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Paweł „Bajtel” Pasek podczas koncertu na Rock Hard Festival w 2014
Obecny skład zespołu
Muzycy koncertowi
 • Jacek Hiro – gitara elektryczna (2000-2004)
 • Richard Gulczynski – gitara basowa (2006)
 • Konrad Rossa – gitara basowa (2011–2012)
 • Paweł „Pawulon” Jaroszewicz – perkusja (2012–2013)
 • Kevin Foley – perkusja (2013)
 • Sean Martinez – gitara basowa (2016)
Byli członkowie zespołu
Oś czasu

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
US Heat
[84]
POL
[85]
CHE
[86]
2000 Winds of Creation
2002 Nihility
 • Data: 19 lutego 2002[88]
 • Wydawca: Earache Records
 • Format: CD, LP, MC, digital download
2004 The Negation
 • Data: 1 lutego 2004[89]
 • Wydawca: Earache Records
 • Format: CD, LP, digital download
2006 Organic Hallucinosis
 • Data: 7 lutego 2006[90]
 • Wydawca: Earache Records, Teichiku Records
 • Format: CD, 2 CD, DualDisc, LP, digital download
2011 Carnival is Forever 11
2014 Blood Mantra
 • Data: 22 września 2014
 • Wydawca: Nuclear Blast, Mystic Production
 • Format: CD, CD+DVD, LP, digital download
5 11
2017 Anticult
 • Data: 7 lipca 2017
 • Wydawca: Nuclear Blast
 • Format: CD, CD+DVD, LP, digital download
2 4 58
2022 Cancer Culture
 • Data: 27 maja 2022
 • Wydawca: Nuclear Blast
 • Format: CD, CD+DVD, LP, digital download
4
„—” pozycja nie była notowana.

Dema[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł
1997 Cemeteral Gardens
 • Data: lipiec 1997[91]
 • Wydawca: brak (wydanie własne)
1998 The Eye of Horus
 • Data: listopad 1998[92].
 • Wydawca: brak (wydanie własne)

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł
2000 The First Damned
Polish Assault (split)

DVD[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł
2008 Human’s Dust
 • Data: 9 czerwca 2008[95]
 • Wydawca: Metal Mind Productions
2012 Covan Wake the Fuck Up (różni wykonawcy)

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Michał Łysejko podczas koncertu 12 września 2014
Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2000 „Winds of Creation” Adam Kuc, Selani Studio Winds of Creation
[97]
2002 „Spheres of Madness” Dave Bone Nihility
[97][98]
2006 „Day 69” Szymon Jakubowski, Patryk Jordanowicz, Magdalena Jakubowska Organic Hallucinosis
[97][99]
2012 „Pest” Grupa 13, Dariusz Szermanowicz Carnival is Forever
[100]
„Homo Sum„” Marcin Halerz, Redpig Productions
[97]
2013 „Carnival is Forever" Decapitated, Marcin Halerz, Redpig Productions
[97]
„404” Anthony Dubois
[101]
2014 „Instinct” Redpig Productions Blood Mantra
[97]
2016 „Veins” Łukasz Rusinek
[102]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Filip „Heinrich” Hałucha podczas koncertu w krakowskim klubie Loch Ness 14 października 2010
Rok Kategoria Nagroda Nota
2001 Best Newcomer Plebiscyt magazynu Terrorizer, 2000 1. miejsce[103]
2008 Best death metal album (Organic Hallucinosis) Metal Storm Awards, 2007 6. miejsce[104]
2011 Zespół roku – Polska Plebiscyt Metalnews.pl, 2010 5. miejsce[105]
50 Albumów roku 2011 (Carnival is Forever) Podsumowanie magazynu Guitar World, 2011 43. miejsce[106]
Album roku 2011 (Carnival is Forever) Plebiscyt magazynu Machina, 2011 2. miejsce[107]
2012 Album roku 2011 (Carnival is Forever) Plebiscyt rockmetal.pl, 2011 4. miejsce[108]
Top 10 Drumming Albums of 2011 (Carnival is Forever) Plebiscyt Sickdrummer Magazine, 2011 9. miejsce[109]
Zespół roku 2011 Pure Fucking Metal Awards, 2011 3. miejsce[110]
Album roku 2011 (Carnival is Forever) 3. miejsce[110]
Gitarzysta roku 2011 (Wacław „Vogg” Kiełtyka) 3. miejsce[110]
Muzyk roku (Wacław „Vogg” Kiełtyka) Plebiscyt Metal Hammer (Polska), 2011 1. miejsce[111]
Album roku (Carnival is Forever) 4. miejsce[111]
Najlepsza płyta w historii polskiego metalu (Carnival is Forever) Plebiscyt Machiny, 2012 3. miejsce[112]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Artists: Decapitated. allmusic.com. [dostęp 2008-04-01]. (ang.).
 2. Decapitated Overview. metalstorm.ee. [dostęp 2008-04-01]. (ang.).
 3. a b Eduardo Rivadavia: Organic Hallucinosis review. www.allmusic.com. [dostęp 2009-08-12]. (ang.).
 4. a b William York: The Negaion review. www.allmusic.com. [dostęp 2009-08-12]. (ang.).
 5. Jason D. Taylor: Nihility review. www.allmusic.com. [dostęp 2009-08-12]. (ang.).
 6. Matthias Sheaks: Winds of Creation review. www.allmusic.com. [dostęp 2009-08-12]. (ang.).
 7. Decapitated: Teledysk w MTV2. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 8. Decapitated: Debiut 2000!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 9. Decapitated (Pol). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-08-13]. (ang.).
 10. DECAPITATED Drummer Dead At 23 – Nov. 2, 2007. blabbermouth.net. [dostęp 2009-03-18]. (ang.).
 11. Wraca Decapitated. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-12)]. (pol.).
 12. Joel McIver: Extreme Metal II. Music Sales Group, 2010. ISBN 978-0-85712-224-7.
 13. Biografia Decapitated. decapitatedband.net. [dostęp 2008-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 marca 2008)]. (pol.).
 14. Interview with Martin. www.chroniclesofchaos.com. [dostęp 2009-11-01]. (ang.).
 15. wieść: Decapitated nie wystąpi przed Nile. decapitatedband.net. [dostęp 2008-04-01]. (pol.).
 16. Decapitated: Powoli do przodu. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 17. Decapitated jadą do Anglii. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 18. Decapitated u boku Immolation. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 19. Vader, Krisiun i Decapitated na Krzemionkach. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 20. Decapitated: Płyta nagrana. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 21. Decapitated: Szczegóły nowego albumu. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 22. Obejrzyj teledysk Decapitated!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 23. Decapitated: Zmiana planów. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 24. Decapitated: Plany na 2004 rok. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 25. DECAPITATED na trasie z MAYHEM!. cms.muzyka.gery.pl. [dostęp 2008-04-01]. (pol.).
 26. Decapitated, Hate i Dies Irae na wspólnej trasie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 27. Nowy wokalista Decapitated. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 28. Decapitated: Płyta gotowa. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 29. Decapitated w studio. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 30. wieść: Decapitated z nowym basistą w trasie. rockmetal.pl. [dostęp 2008-04-01]. (pol.).
 31. Nowy teledysk Decapitated. onet.pl. [dostęp 2008-04-01]. (pol.).
 32. Decapitated: Darmowa płyta koncertowad. onet.pl. [dostęp 2008-04-01]. (pol.).
 33. Decapitated koncertuje. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 34. Decapitated: Wypadek na trasie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 35. Muzycy Decapitated nadal w rosyjskim szpitalu. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 36. Decapitated: Vitek nie żyje!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-04)]. (pol.).
 37. DECAPITATED Drummer Dead At 23 – Nov. 2, 2007. blabbermouth.net. [dostęp 2008-04-01]. (ang.).
 38. Decapitated w Nuclear Blast. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
 39. Decapitated podpisał kontrakt z Nuclear Blast. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 40. Decapitated: dobra wiadomość w cieniu tragedii. onet.pl. [dostęp 2008-04-01]. (pol.).
 41. Pomóżmy Decapitated!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 42. Decapitated: stan Covana poważny, lecz stabilny. muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-03-18]. (pol.).
 43. Vader, Behemoth i Frontside dla Vitka i Covana. muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-03-18]. (pol.).
 44. Decapitated: kolejny koncert dla Vitka i Covana. muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-03-18]. (pol.).
 45. Koncert charytatywny dla Covana/Decapitated. www.vader.pl. [dostęp 2009-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-28)]. (pol.).
 46. Decapitated: Co dalej?. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 47. Pierwsze DVD Decapitated!. onet.pl. [dostęp 2008-04-01]. (pol.).
 48. Decapitated na DVD. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 49. DECAPITATED: New Drummer Announced – July 30, 2009. blabbermouth.net. [dostęp 2009-07-31]. (ang.).
 50. Znamy nowego perkusistę Decapitated. www.rockmetal.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 51. Nowy perkusista Decapitated!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-12]. (pol.).
 52. a b DECAPITATED: New Lineup Announced – Nov. 20, 2009. blabbermouth.net. [dostęp 2009-11-22]. (ang.).
 53. Decapitated „It wasn't an easy decision to continue without my brother” (interview with Wacław „Vogg” Kiełtyka). hardtimes.ca. [dostęp 2009-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-24)]. (ang.).
 54. UK TOUR 2010!!!. www.myspace.com/decapitated. [dostęp 2009-11-22]. (ang.).
 55. DECAPITATED Announces First Shows In Three Years – Oct. 20, 2009. blabbermouth.net. [dostęp 2009-11-22]. (ang.).
 56. SUMMER SLAUGHTER Tour Dates Announced – Apr. 26, 2010. blabbermouth.net. [dostęp 2010-10-25]. (ang.).
 57. Decapitated i Christ Agony rozpoczynają rebelię. www.rockmetal.pl. [dostęp 2010-10-25]. (pol.).
 58. Decapitated w Warszawie. muzyka.wp.pl. [dostęp 2010-10-26]. (pol.).
 59. Eksperymenty Decapitated. Wkrótce nowy album!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-03-06]. (pol.).
 60. a b Decapitated: Wojna, gwałt, kłamstwo. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-05-09]. (pol.).
 61. a b DECAPITATED: NEW ALBUM TITLE ANNOUNCED. www.myspace.com/decapitated. [dostęp 2011-05-09]. (pol.).
 62. Decapitated – „Carnival Is Forever” credits. www.allmusic.com. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
 63. Reprezentujemy metal!. www.t-mobile-music.pl. [dostęp 2011-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-13)]. (pol.).
 64. DECAPITATED: 'Carnival Is Forever' First-Week Sales Revealed – July 20, 2011. blabbermouth.net. [dostęp 2011-07-20]. (ang.).
 65. Decapitated za oceanem. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 66. Ewa Gorczyca: Awaryjne lądowanie na Okęciu. W samolocie był zespół Decapitated z Krosna. nowiny24.pl, 2011-11-02. [dostęp 2011-11-03]. (pol.).
 67. Decapitated na „The Decimation Of Europe Tour”. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 68. Covan Wake The Fuck Up Tour 2012. magazynperkusista.pl. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 69. Decapitated na trasie z Meshuggah i Baroness. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 70. Meshuggah i Decapitated na wspólnej europejskiej trasie. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 71. DECAPITATED Drummer Quits – Sep. 1, 2012. blabbermouth.net. [dostęp 2012-09-01]. (ang.).
 72. ABC News, Police: Polish rock group members raped woman on tour bus, „ABC News” [dostęp 2017-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-13] (ang.).
 73. Polish rock band members accused of kidnap and rape, documents reveal, „Mail Online” [dostęp 2017-09-13].
 74. The Associated Press, Documents: Polish Rock Band Members Raped Woman on Tour Bus, „The New York Times”, 12 września 2017, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-09-13] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-13] (ang.).
 75. After Kidnapping Arrest, Polish Metal Band Decapitated Accused of Gang-Rape | Pitchfork [online], pitchfork.com [dostęp 2017-09-13] (ang.).
 76. Muzycy Decapitated oskarżeni o zbiorowy gwałt w USA. Ich ofiarą miała być jedna z fanek, „gazetapl” [dostęp 2017-09-13] (pol.).
 77. a b Polscy muzycy oskarżeni o gwałt zbiorowy – Kraj – rp.pl [online] [dostęp 2017-09-13].
 78. Media: muzycy Decapitated usłyszeli zarzut gwałtu, „TVN24.pl” [dostęp 2017-10-14].
 79. Decapitated. Muzykom postawiono zarzut gwałtu. Części z nich grozi nawet dożywocie, „wyborcza.pl” [dostęp 2017-10-14] (pol.).
 80. Members of Polish death metal band Decapitated released from jail while awaiting Spokane rape trial. spokesman.com, 2017-12-12. [dostęp 2017-12-14]. (ang.).
 81. Muzycy Decapitated wrócą do Polski? Media w USA: prokurator oddalił zarzuty gwałtu, „gazetapl” [dostęp 2018-01-06] (pol.).
 82. Spokane County drops rape charges against all members of Polish death metal band Decapitated, „Spokesman.com” [dostęp 2018-01-06] (ang.).
 83. a b c d e Bartosz Donarski. Coverstory: Vitek. „Mystic Art”. 1(44)/2008, s. 16-18. Michał Wardzała. Mystic Production. ISSN 1427-5538. (pol.). 
 84. Decapitated Billboard Charts. www.billboard.com. [dostęp 2011-07-21]. (ang.).
 85. OLiS – sprzedaż w okresie 22.09.2014 – 28.09.2014. olis.onyx.pl. [dostęp 2014-10-17]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 07.07.2017 – 13.07.2017. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-07-20]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 27.05.2022 – 02.06.2022. olis.onyx.pl. [dostęp 2022-06-09]. (pol.).
 86. Decapitated Swiss Albums Chart. hitparade.ch. [dostęp 2018-02-22]. (niem.).
 87. Decapitated (Pol) – Winds of Creation. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 88. Decapitated (Pol) – Nihility. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 89. Decapitated (Pol) – The Negation. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 90. Decapitated (Pol) – Organic Hallucinosis. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 91. Decapitated (Pol) – Cemeteral Gardens. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 92. Decapitated (Pol) – The Eye Of Horus. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 93. Decapitated (Pol) – The First Damned. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 94. Polish Assault. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 95. Decapitated (Pol) – Human’s Dust. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-05-01]. (ang.).
 96. Premiera DVD „Covan Wake the Fuck Up”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-30)]. (pol.).
 97. a b c d e f Decapitated Videos. www.metalstorm.ee. [dostęp 2009-11-20]. (ang.).
 98. Decapitated – „Spheres of Madness”. www.mtv.com. [dostęp 2009-11-20]. (ang.).
 99. Decapitated – Day 69. www.szymonjakubowski.pl. [dostęp 2011-07-20]. (pol.).
 100. Decapitated „Pest” – relacje z planu teledysku. www.imagedesire.pl. [dostęp 2012-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-17)]. (pol.).
 101. DECAPITATED: '404' Video Released – July 4, 2013. www.blabbermouth.net. [dostęp 2013-07-06]. (ang.).
 102. DECAPITATED – releases video for 'Veins'!, „Nuclear Blast”, 21 stycznia 2016 [dostęp 2017-08-29] (ang.).
 103. Decapitated Biography. metalstorm.net. [dostęp 2011-01-25]. (ang.).
 104. Metal Storm Awards 2006. www.metalstorm.net. [dostęp 2011-01-25]. (ang.).
 105. Metalowy plebiscyt roku 2010. www.metalnews.pl. [dostęp 2011-01-25]. (pol.).
 106. Josh Hart Josh Hart: Guitar World's Top 50 Albums of 2011. www.guitarworld.com. [dostęp 2011-12-28]. (ang.).
 107. Najlepsza Polska Płyta roku 2011. www.machina.pl. [dostęp 2012-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-28)]. (pol.).
 108. Płyta roku 2011 według czytelników rockmetal.pl. www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-01-10]. (pol.).
 109. Sick Drummer Magazine's Top 10 Drumming Albums Of 2011!. www.sickdrummermagazine.com. [dostęp 2012-01-12]. (ang.).
 110. a b c Pure Fucking Metal Awards 2011. www.metalnews.pl. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
 111. a b Podsumowanie roku 2011. „Metal Hammer”. 3/2012, s. 12. Dariusz Świtała. Metal Mind Productions Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759. (pol.). 
 112. Wybraliście najlepszą płytę w historii polskiego metalu. machina.pl. [dostęp 2012-03-28]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]