Declan Lang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Declan Lang
Herb Declan Lang Evangelii nuntiandi
Kraj działania  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 15 kwietnia 1950
Cowes
Biskup Clifton
Okres sprawowania od 28 marca 2001
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja diecezja Clifton
Prezbiterat 7 czerwca 1975
Nominacja biskupia 27 lutego 2001
Sakra biskupia 28 marca 2001
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 28 marca 2001
Miejscowość Bristol
Konsekrator Mervyn Alexander
Współkonsekratorzy Vincent Nichols
Crispian Hollis

Declan Lang (ur. 15 kwietnia 1950 w Cowes) – brytyjski duchowny rzymskokatolicki, od 2001 sprawuje urząd biskupa ordynariusza diecezji Clifton, z siedzibą w Bristolu.

Urodził się na wyspie Wight jako dziecko pary Irlandczyków, jego ojciec był lekarzem. We wrześniu 1968 wstąpił do Kolegium św. Edmunda w Ware, mającego status wyższego seminarium duchownego diecezji Portsmouth. Równolegle, za zgodą swoich przełożonych kościelnych, studiował historię na University of London, kończąc naukę licencjatem. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze w Portsmouth w dniu 7 czerwca 1975, z rąk ówczesnego ordynariusza tej diecezji, bpa Dereka Worlocka. Następnie został przydzielony jako wikariusz do parafii katedralnej, jednocześnie pełniąc funkcję kapelana w jednej ze szkół w Portsmouth.

W 1979 kolejny biskup Portsmouth, Anthony Emery, mianował ks. Langa swoim sekretarzem osobistym i zarazem kanclerzem kurii diecezjalnej. Został również powołany w skład diecezjalnej rady ds. młodzieży, której później przewodniczył. W 1983 objął urząd proboszcza parafii w Bishop's Waltham i równocześnie został członkiem diecezjalnej rady ds. katechizacji. Wraz z trzema osobami świeckimi opracował program pod nazwą "Projekt Parafia", stanowiący zbiór metod pozwalających parafiom efektywnie oceniać wyniki swojej pracy duszpasterskiej i planować ją na przyszłość. W 1987 został przeniesiony na probostwo w Bournemouth. W 1990 powrócił do Portsmouth jako administrator katedry i zarazem moderator kurii. W 1996 został mianowany wikariuszem generalnym diecezji i rezydentem parafii w Abingdon. Równocześnie z obowiązkami w diecezji pracował wówczas dla Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii, dla której przygotował dwa raporty z propozycjami metod i kryteriów oceny pracy księży.

27 lutego 2001 papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji Clifton. Ingres do katedry katolickiej w Bristolu odbył się 28 marca 2001. W czasie tej uroczystości ks. Lang przyjął sakrę z rąk swego poprzednika na tej stolicy biskupiej, bpa Mervyna Alexandra.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]