Dee Facto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dee Facto – zespół powstały w 1989 roku na warszawskim Mokotowie, początkowo w trzyosobowym składzie: Żółty – gitara basowa i wokal, Bździch – gitara i Poloofka – perkusja. Do zespołu niebawem dołączyli: Pitosz – instrumenty klawiszowe i Bidon – gitara i wokal.

W 1992 r. grupa wygrała przegląd muzyki rockowej w warszawskim klubie Stodoła pod hasłem: Rock na żywo. W efekcie zespół zarejestrował materiał na swój debiutancki krążek, który ukazał się rok później nakładem firmy Bass Records.

Grupa zagrała wiele koncertów w całej Polsce. Do tych najważniejszych można zaliczyć występy na festiwalu w Jarocinie w latach 1993 i 1994 oraz trzy pierwsze Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Warszawa, Katowice i Kraków. Po nagraniu drugiego albumu pt. "Wirus" zespół zagrał jeszcze kilka koncertów, po czym zawiesił działalność.

W kwietniu 2004 Dee Facto wznowiło działalność przygotowując nowy materiał, na który składały się stare utwory w nowych aranżacjach, jak również kilkanaście nowych kompozycji. Grupa powiększyła skład do ośmiu osób, rozszerzając instrumentarium o waltornię, saksofon i klarnet. W efekcie reaktywacji została wydana własnymi środkami reedycja wybranych utworów z dwóch płyt z początku lat 1990. pt. "93-94-04". Całość, zawarta na jednym krążku, została zremasterowana i wzbogacona o dwie nowe kompozycje demo nagrane przez zespół już po reaktywacji.

Pierwszymi występami po 10-letniej przerwie były koncerty na dużej i małej scenie Przystanku Woodstock 2004 w Kostrzynie. Pod koniec 2007 r. zespół poinformował na swojej oficjalnej stronie internetowej, że zarejestrował materiał na najnowszą, ostatnią płytę, która ma ukazać się w 2008 r. pod tytułem "Skagopuunkka". Ostatecznie album został opublikowany nakładem wydawnictwa MaMocRecords w 2012 r. pod tytułem "Mokotovo".

Aktualny skład (2007)[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Dee Facto" (1993 Bass Records)
  • "Wirus" (1994 PM Records)
  • "Live – Jarocin '93" (1994 MTJ)
  • "93-94-04" (2004 Folk)
  • "Mokotovo" (2012 MaMocRecords)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]