Defensywny błąd 3 sekund (NBA)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Defensywny błąd 3 sekund – w koszykówce NBA jest to błąd 3 sekund popełniany przez drużynę obrony. Odliczanie 3 sekund zaczyna się w momencie, w którym drużyna ataku jest w posiadaniu piłki na polu ataku[1].

Każdy zawodnik obrony znajdujący się w obszarze podkoszowym musi aktywnie bronić zawodnika ataku, tzn. być na wyciągnięcie ręki i przyjąć pozycję obronną[2]. Każdy zawodnik obrony może kryć dowolnego gracza ataku. Dozwolone jest także podwajanie dowolnego gracza[3].

W następujących sytuacjach odliczanie 3 sekund zostaje wstrzymane:

  • zawodnik jest w trakcie wykonywania rzutu
  • drużyna traci kontrolę nad piłką
  • obrońca aktywnie kryje zawodnika ataku
  • kiedy obrońca całkowicie opuści obszar podkoszowy (pole 16 stóp)
  • oczywiste jest, że obrońca stał się "legalny"[4].

Jeżeli obrońca kryje zawodnika z piłką, dozwolone jest, aby znajdował się w obszarze podkoszowym. Nie musi znajdować się wtedy na zasięg ręki od przeciwnika. Jeśli inny zawodnik obrony aktywnie kryje zawodnika z piłką, pierwszy obrońca również musi aktywnie bronić lub wyjść poza obszar podkoszowy. Po podaniu piłki przez zawodnika ataku, obrońca musi ponownie aktywnie bronić lub opuścić obszar podkoszowy[5].

Defensywny błąd 3 sekund jest karany faulem technicznym (drużyna ataku oddaje rzut wolny i wprowadza piłkę z autu z wysokości przedłużenia linii rzutów wolnych)[6].

Jeżeli zegar 24 sekund wskazywał 14 lub więcej sekund to po zatrzymaniu gry w wyniku błędu 3 sekund, po uruchomieniu nadal będzie wskazywał ostatnią wartość. Jeśli zegar 24 sekund wskazywał mniej niż 14 sekund, to zostanie zresetowany do 14 sekund. Jeżeli przewinienie zostało odgwizdane podczas udanego rzutu z gry to punkty zostają zaliczone i żadne dodatkowe kary nie są nakładane[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]