Artykuł na Medal

Dekalog (cykl filmów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekalog
Gatunek

film psychologiczny

Rok produkcji

1988

Data premiery

10 grudnia 1989

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

ok. 55 minut (każdy odcinek)

Reżyseria

Krzysztof Kieślowski

Scenariusz

Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz

Główne role

Artur Barciś
zob. poniżej

Muzyka

Zbigniew Preisner

Zdjęcia

różni operatorzy

Scenografia

Halina Dobrowolska

Kostiumy

Małgorzata Obłoza
Halina Ćwikło

Montaż

Ewa Smal

Produkcja

Ryszard Chutkowski (kierownik produkcji)

Wytwórnia

Telewizja Polska
Zespół Filmowy „Tor”
Sender Freies

Dystrybucja

Telewizja Polska

Budżet

ok. 100 000 $[1]

Przychody brutto

ok. 655 000 $

Dekalog – cykl dziesięciu telewizyjnych filmów psychologicznych z 1988 w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, zrealizowanych na podstawie scenariusza napisanego przezeń wraz z Krzysztofem Piesiewiczem. Dekalog został wyprodukowany przez Telewizję Polską oraz Zespół Filmowy „Tor”, przy czym pierwszym wyemitowanym przedpremierowo odcinkiem był Dekalog X (24 czerwca 1989); kolejne filmy nakręcone w ramach cyklu miały premierę między 10 grudnia 1989 a 29 czerwca 1990. Dwa filmy należące do DekaloguDekalog V i Dekalog VI – ukazały się w rozszerzonej wersji kinowej jako Krótki film o zabijaniu (1987) oraz Krótki film o miłości (1988).

Cykl Kieślowskiego i Piesiewicza nawiązuje tematycznie do tytułowych dziesięciu przykazań biblijnych. Niemal wszystkie filmy wchodzące w skład Dekalogu, osadzone w rzeczywistości Polski lat 80. XX wieku, wiąże ze sobą postać tajemniczego mężczyzny (Artur Barciś). Bohater kreowany przez Barcisia obserwuje występki głównych bohaterów, którzy naruszają tabu moralne ustanowione przez Dekalog i mierzą się z konsekwencjami etycznymi swoich czynów.

Dekalog okazał się jednym z najważniejszych dzieł filmowych w karierze Kieślowskiego i Piesiewicza. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji cykl otrzymał nagrodę FIPRESCI oraz nagrodę Young Cinema, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián został uhonorowany nagrodą Międzynarodowej Organizacji Katolickiej ds. Filmu. Dekalog figuruje również na watykańskiej liście 15 filmów o szczególnych walorach moralnych.

Lista części cyklu[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł

Główni aktorzy Reżyseria Scenariusz Operator zdjęć

Premiera w Polsce
1 Dekalog I[2]
Henryk Baranowski
Wojciech Klata
Maja Komorowska
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Wiesław Zdort 10 grudnia 1989
Film nawiązuje do przykazania: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. Wykładowca uniwersytecki (Henryk Baranowski), racjonalista i ateista, który zanadto zaufał komputerowi i osiągnięciom współczesnej nauki, musi skonfrontować swoją postawę z nieprzewidywalnością oraz przypadkiem. Wyliczył wytrzymałość lodu na zamarzniętym, osiedlowym jeziorku, gdzie jego syn chce wypróbować swoje nowe łyżwy. Okazuje się jednak, że obliczenia zawodzą; lód zarywa się i chłopiec tonie w jeziorku[2].
2 Dekalog II[2]
Krystyna Janda
Aleksander Bardini
Olgierd Łukaszewicz
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Edward Kłosiński 11 maja 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno”. Młoda skrzypaczka w ciąży (Krystyna Janda) domaga się od starego ordynatora (Aleksander Bardini), lekarza jej chorego męża (Olgierd Łukaszewicz), podjęcia decyzji w sprawie jej nienarodzonego dziecka. Dorota jest w ciąży z innym mężczyzną. Postanawia, że usunie ciążę, jeśli jej mąż przeżyje; w przypadku śmierci tegoż urodzi dziecko i zwiąże się z jego ojcem. Lekarz po wahaniach moralnych próbuje nie dopuścić do usunięcia płodu[2].
3 Dekalog III[2]
Daniel Olbrychski
Maria Pakulnis
Joanna Szczepkowska
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Piotr Sobociński 18 maja 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. W czasie Wigilii Bożego Narodzenia Janusz (Daniel Olbrychski) zostaje podstępnie wyciągnięty z mieszkania przez kochankę (Maria Pakulnis), która wymusza na nim całonocną wędrówkę po świątecznej i pustej Warszawie[2][3].
4 Dekalog IV[2]
Adrianna Biedrzyńska
Janusz Gajos
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Krzysztof Pakulski 25 maja 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Kiedy młoda dziewczyna (Adrianna Biedrzyńska) i jej ojciec (Janusz Gajos) dowiadują się, że najprawdopodobniej nie są ze sobą spokrewnieni, zdają sobie sprawę, że powinni na nowo nazwać uczucie, które ich naprawdę łączy[2].
5 Dekalog V[2]
Mirosław Baka
Krzysztof Globisz
Jan Tesarz
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Sławomir Idziak 1 czerwca 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Nie zabijaj”. Młody adwokat-idealista (Krzysztof Globisz) podejmuje się obrony dwudziestoletniego Jacka (Mirosław Baka), który brutalnie zamordował taksówkarza (Jan Tesarz). Pomimo dobrych chęci adwokatowi nie udaje się ocalić chłopaka, który zostaje skazany na karę śmierci i stracony[2].
6 Dekalog VI[2]
Olaf Lubaszenko
Grażyna Szapołowska
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Witold Adamek 8 czerwca 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Nie cudzołóż”. Tomek (Olaf Lubaszenko), wychowanek domu dziecka, stopniowo fascynuje się nieznajomą z naprzeciwka (Grażyna Szapołowska). Zaczyna obsesyjnie podglądać Magdę, najpierw przez lornetkę, potem przez ukradzioną lunetę. Chłopiec zdobywa się na odwagę i postanawia wyznać Magdzie miłość, lecz zostaje przez nią upokorzony i próbuje popełnić samobójstwo[2].
7 Dekalog VII[2]
Anna Polony
Maja Barełkowska
Władysław Kowalski
Bogusław Linda
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Dariusz Kuc 15 czerwca 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Nie kradnij”. Studentka Majka (Maja Barełkowska) postanawia odzyskać swoje dziecko, które niegdyś, w obawie przed skandalem, adoptowali jej rodzice (Anna Polony i Władysław Kowalski). W tym celu Majka porywa córkę i próbuje z nią wyjechać za granicę[2].
8 Dekalog VIII[2]
Maria Kościałkowska
Teresa Marczewska
Tadeusz Łomnicki
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Andrzej J. Jaroszewicz 22 czerwca 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Profesor etyki (Maria Kościałkowska) w czasie wojny odmówiła pomocy ukrywającej się młodej Żydówce (Teresa Marczewska), która po latach ponownie zjawia się w jej życiu[2].
9 Dekalog IX[2]
Ewa Błaszczyk
Piotr Machalica
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Piotr Sobociński 29 czerwca 1990
Film nawiązuje do przykazania: „Nie pożądaj żony bliźniego swego”. Czterdziestoletni kardiochirurg (Piotr Machalica) dowiaduje się, że jest impotentem. W nowej sytuacji staje się obsesyjnie zazdrosny o żonę (Ewa Błaszczyk), szpieguje ją, aż w końcu nakrywa in flagranti z młodym chłopakiem (Jan Jankowski)[2].
10 Dekalog X[2]
Jerzy Stuhr
Zbigniew Zamachowski
Henryk Bista
Krzysztof Kieślowski Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Piesiewicz
Jacek Bławut 24 czerwca 1989
Film nawiązuje do przykazania: „Ani żadnej rzeczy, która jego jest”. Dwaj bracia (Jerzy Stuhr i Zbigniew Zamachowski) otrzymują w spadku po zmarłym ojcu klasery ze znaczkami pocztowymi. Początkowo lekceważą kolekcję, ale kiedy przekonują się o jej wielkiej wartości, ich zainteresowanie filatelistyką staje się chorobliwą obsesją[2][4].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pomysł i scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Piesiewicz, współscenarzysta cyklu (2005)
Krzysztof Kieślowski, reżyser Dekalogu (1994)

Pomysł na stworzenie Dekalogu wyszedł jeszcze w 1984 od adwokata Krzysztofa Piesiewicza, który przedtem współpracował z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim podczas prac nad filmem Bez końca[5]. Początkowo Kieślowski był sceptycznie nastawiony do projektu, jednak rozczarowany wrogim przyjęciem Bez końca zarówno przez władze komunistyczne, jak i opozycję solidarnościową, reżyser przekonał się do propozycji Piesiewicza[5]. Piesiewicz w wywiadzie z Mikołajem Jazdonem po latach uzasadniał swoją inicjatywę następująco:

Po Bez końca chcieliśmy radykalnie zerwać ze wszystkim, co ma związek z polityką, i skoncentrować się w scenariuszach na indywidualnych, uwarunkowanych psychologicznie zachowaniach ludzkich. I to nie bez przyczyny. Mieliśmy dość połajanek [...]. Wiedziałem, że po roku od zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki nadszedł odpowiedni moment[6].

Fascynacja Piesiewicza tematyką religijną wynikała również z osobistego zainteresowania scenarzysty personalizmem chrześcijańskim. Piesiewicz jako neofita wznowił zainteresowanie Kazaniem na górze, wertował książki Simone Weil, spotkał się z jej tłumaczem Andrzejem Wielowieyskim. Zapoznawał się też na nowo ze Starym i Nowym Testamentem[7]. Ostatecznie z ustaleń między Kieślowskim a Piesiewiczem wynikało, że należy nakręcić dziesięć historii, które nawiązują w pewnym stopniu do dziesięciorga przykazań judeochrześcijańskich[8]. Kieślowski opowiadał, iż z czasem nabrał szczególnego powodu, dla którego zdecydował się koordynować projekt Dekalogu:

W kraju panował chaos i bałagan [...]. Napięcie, poczucie bezsensu i pogarszających się czasów było wyczuwalne. [...] Miałem dojmujące wrażenie, że coraz częściej oglądam ludzi, którzy nie bardzo wiedzą, po co żyją. Pomyślałem więc, że Piesiewicz ma rację, choć to bardzo trudne zadanie. Trzeba nakręcić dekalog[5].

Pierwotnie Kieślowski planował, że wraz z Piesiewiczem przygotuje wyłącznie scenariusz, który mieliby oddać do wyreżyserowania dziesięciu debiutującym reżyserom[5]. Już na początku projektu Kieślowski i Piesiewicz stwierdzili, że akcja Dekalogu będzie się toczyć w warszawskim osiedlu wieżowców[9]. Obaj pracowali nad scenariuszem w mieszkaniu Piesiewicza na ul. Klaudyny, przy czym adwokat podsuwał reżyserowi pomysły zaczerpnięte z praktyki sądowej, anegdot, fantazji lub nawet własnych wspomnień z dzieciństwa[9]. Prace scenariuszowe trwały ponad rok, po czym jesienią 1986 teksty dziesięciu odcinków zostały wysłane do Telewizji Polskiej[10]. Scenariusz został przeważnie pozytywnie przyjęty przez ekspertów przy TVP, spośród których Andrzej Kołodyński pisał: „Niezmiernie rzadko ma się do czynienia z projektem równie ambitnym. Jest to próba uszlachetnienia gatunku najpopularniejszego, jakim jest serial”[11].

Jeden z najsłynniejszych lejtmotywów Dekalogu – obecność tajemniczego mężczyzny granego przez Artura Barcisia – zrodził się w trakcie prac scenariuszowych nad cyklem. Z pomysłem stworzenia postaci granej przez Barcisia wyszedł Witold Zalewski, który opowiedział Kieślowskiemu anegdotę o Wilhelmie Machu. Mach miał kiedyś powiedzieć na temat jednego z obejrzanych przedpremierowo filmów, że najbardziej podobała mu się scena pogrzebu, z widocznym w tle mężczyzną w czarnym garniturze – z tym, że nikt inny nie dostrzegł owego mężczyzny; Mach zmarł wkrótce po prapremierze. Kieślowski uznał, że cyklowi potrzebna jest owa postać, której nikt na co dzień nie dostrzega[12].

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1987 prezes Telewizji Polskiej Janusz Roszkowski, szef Komitetu do spraw Radia i Telewizji, wyraził zgodę na rozpoczęcie prac nad Dekalogiem. Objaśnił jednak twórcom scenariusza, że biedniejąca telewizja może wyłożyć pieniądze tylko na osiem filmów zamiast planowanych dziesięciu[13]. Odpowiedzialność za produkcję cyklu miała spoczywać na Zespole Filmowym „Tor”, którego dyrektorem artystycznym był Krzysztof Zanussi. Zanussi wpadł na pomysł, aby w celu sfinansowania Dekalogu nakręcić najpierw kilka odcinków w podwójnej wersji: telewizyjnej i kinowej. Kinowe wersje miały być dystrybuowane za granicą i wzmóc zainteresowanie zachodnich inwestorów[13]. Pomysł Zanussiego w celu realizacji wymagał jednak zgody ze strony Komitetu Kinematografii. Dzięki pośrednictwu Ireny Strzałkowskiej Komitet Kinematografii dopomógł w sfinansowaniu dwóch kinowych filmów cyklu: Krótkiego filmu o zabijaniu oraz Krótkiego filmu o miłości[14]. Równocześnie Kieślowski zdecydował, że sam wyreżyseruje wszystkie części Dekalogu[14], powierzając jednak realizację poszczególnych odcinków różnym operatorom zdjęć[14].

Problem polegał na tym, że zarówno operatorzy, jak i potencjalni asystenci początkowo odmawiali współpracy z Kieślowskim. Przykładowo, ledwo reżyserowi udało się nakłonić Sławomira Idziaka, aby ten sfilmował Krótki film o zabijaniu. Idziak zgodził się dopiero pod warunkiem, że użyje własnoręcznie zrobionego zielonego filtra[15]. Prace nad całym cyklem przebiegały dodatkowo w niekomfortowych warunkach. Sam Kieślowski spędzał przy kręceniu i montażu Dekalogu 13–14 godzin dziennie[16]. Tymczasem budżet na realizację cyklu się kończył; Zanussi wyruszył do Europy Zachodniej w poszukiwaniu sponsorów, jednak kolejni potencjalni fundatorzy – np. mediolańska wytwórnia Sao Paolo – odrzucali propozycję dofinansowania cyklu[17]. Pieniądze na Dekalog wyłożył dopiero berliński producent Manfred Durmiok z wytwórni Sender Freies[17], dzięki czemu można było dokończyć prace nad całością projektu[17]. Szacunkowy budżet cyklu wynosił około 100 000 dolarów[1].

Znacząco w dalszym obiegu cyklu pomógł nieoczekiwany sukces kinowej wersji piątego odcinka Dekalogu. Krótki film o zabijaniu, ledwo dopuszczony do głównego konkursu Festiwalu Filmowego w Cannes[17], oburzył początkowo widownię długą sceną morderstwa popełnionego na taksówkarzu, lecz ostatecznie odniósł wielki sukces festiwalowy (nagroda jury oraz nagroda FIPRESCI)[18]. Podobnie entuzjastycznie przyjęty został Krótki film o miłości[19], co zwróciło uwagę zachodniej krytyki nie tylko na poprzednie filmy Kieślowskiego, ale również na nadchodzący Dekalog[20].

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Dekalog. Muzyka filmowa
Ścieżka dźwiękowa {{#switch:Zbigniew Preisner 'N Sync = zespołu 'N Sync (hed) P.E = zespołu (hed) P.E °C-ute = zespołu °C-ute ...And Oceans = zespołu ...And Oceans !!! = zespołu !!! 10cc = zespołu 10cc 12 Rods = zespołu 12 Rods 12 Stones = zespołu 12 Stones 112 = zespołu 112 1349 = zespołu 1349 1984 = zespołu 1984 1TYM = zespołu 1TYM 1z2 = 1z2 2Cellos = zespołu 2Cellos 2cztery7 = zespołu 2cztery7 2NE1 = zespołu 2NE1 213 = zespołu 213 24Herbs = zespołu 24Herbs 2 plus 1 = zespołu 2 plus 1 2 Chainz = 2 Chainza 2Tm2,3 = zespołu 2Tm2,3 3 Doors Down = zespołu 3 Doors Down 30 Seconds to Mars = zespołu 30 Seconds to Mars 3OH!3 = zespołu 3OH!3 3xKlan = zespołu 3xKlan 40 Cal. = 40 Cal. 4Dreamers = zespołu 4Dreamers 50 Cent = 50 Centa 5'nizza = zespołu 5'nizza 5th Dimension = zespołu 5th Dimension 60 Second Assassin = rapera 60 Second Assassin 65daysofstatic = zespołu 65daysofstatic 7 Year Bitch = zespołu 7 Year Bitch 78violet = zespołu 78violet 8Ball & MJG = zespołu 8Ball & MJG a-ha = zespołu a-ha A.R. Rahman = A.R. Rahman A.S.A.P. = zespołu A.S.A.P. A = zespołu A A Day to Remember = zespołu A Day to Remember A Fine Frenzy = A Fine Frenzy A Life Once Lost = zespołu A Life Once Lost A Tribe Called Quest = zespołu A Tribe Called Quest A Perfect Circle = zespołu A Perfect Circle A*Teens = zespołu A*Teens Aaliyah = Aaliyah Abaddon = zespołu Abaddon ABBA = zespołu ABBA Abbath = zespołu Abbath ABC = zespołu ABC ABC = zespołu ABC Abhinanda = zespołu Abhinanda Abigor = zespołu Abigor Abingdon Boys School = zespołu abingdon boys school Abney Park = zespołu Abney Park Aborym = zespołu Aborym Aborted = zespołu Aborted Above & Beyond = zespołu Above & Beyond Above the Law = zespołu Above the Law Abradab = Abradaba Abraxas = zespołu Abraxas Abscess = zespołu Abscess Absurd = zespołu Absurd Abused Majesty = zespołu Abused Majesty Accept = zespołu Accept AC/DC = zespołu AC/DC Ace Cannon = Ace’a Cannona Ace Frehley = Ace’a Frehleya Ace Hood = Ace’a Hooda Ace of Base = zespołu Ace of Base Ace Wilder = Ace Wilder Acid Bath = zespołu Acid Bath Acid Drinkers = zespołu Acid Drinkers Activ = zespołu Activ Acumen Nation = zespołu Acumen Nation Actress = zespołu Actress Ada Fijał = Ady Fijał Adam F = Adama F Adam Lambert = Adama Lamberta Adam Pierończyk = Adama Pierończyka Adam Makowicz = Adama Makowicza Addiction Crew = zespołu Addiction Crew Adele = Adele Adelén = Adelén Adelhard Roidinger = Adelharda Roidingera Adema = zespołu Adema Adler's Appetite = zespołu Adler's Appetite Admiral Dancehall = Admirala Dancehalla Adorable = zespołu Adorable Adrian Rodriguez = Adriana Rodrigueza Aerosmith = zespołu Aerosmith AFI = zespołu AFI Afrika Bambaataa = Afrika Bambaataa Afro Kolektyw = zespołu Afro Kolektyw Afrob = Afrob Afromental = zespołu Afromental Afront = zespołu Afront After... = zespołu After... After Blues = zespołu After Blues After Forever = zespołu After Forever After the Burial = zespołu After the Burial Afu-Ra = Afu-Ry Aga Zaryan = Agi Zaryan Agalloch = zespołu Agalloch Agata Zubel = Agaty Zubel Agatonas Jakowidis = Agatonasa Jakowidisa Agnes Carlsson = Agnes Agnes Obel = Agnes Obel Agnetha Fältskog = Agnethy Fältskog Aggro Berlin = wytwórni Aggro Berlin Aggro Santos = Aggro Santosa Agnieszka Chrzanowska = Agnieszki Chrzanowskiej Agnieszka Chylińska = Agnieszki Chylińskiej Agnieszka Jurkiewicz = Agnieszki Jurkiewicz Agnieszka Włodarczyk = Agnieszki Włodarczyk Agust D = Agusta D AheadZ = zespołu AheadZ Aiden = zespołu Aiden Aimee Mann = Aimee Mann Aion = zespołu Aion Air = zespołu Air Airbag = zespołu Airbag Airbourne = zespołu Airbourne Ajattara = zespołu Ajattara AK-47 = AK-47 AKB48 = zespołu AKB48 Akcent = zespołu Akcent Akon = Akona Ákos = Ákosa Akro = Akro Akurat = zespołu Akurat Akira Yamaoka = Akiry Yamaoki Al Di Meola = Ala Di Meoli Al Foster = Ala Fostera Al Green = Ala Greena Alain Souchon = Alaina Souchona Alan Parsons Project = zespołu Alan Parsons Project Alan Parsons = Alana Parsonsa Alan Walker = Alana Walkera Alan Wilder = Alana Wildera Alanis Morissette = Alanis Morissette Alastor = zespołu Alastor Albert Ayler = Alberta Aylera Albert Hammond = Alberta Hammonda Albert Rosenfield = zespołu Albert Rosenfield Alborosie = Alborosiego Alcazar = zespołu Alcazar Alec Empire = Aleca Empire’a Alejandro Fernández = Alejandro Fernándeza Alejandro Sanz = Alejandro Sanza Aleksandra Bieńkowska = Aleksandry Bieńkowskiej Aleksandra Kurzak = Aleksandry Kurzak Aleksander Mrożek = Aleksandra Mrożka Aleksander Dębicz = Aleksandra Dębicza Aleksandra Nieśpielak = Aleksandry Nieśpielak Aleksandra Szwed = Aleksandry Szwed Aleksandra Kwasniewska & The Belgian Sweets = Aleksandra Kwasniewska & The Belgian Sweets Alesana = zespołu Alesana Alesha Dixon = Aleshy Dixon Alestorm = zespołu Alestorm Alexia = Alexii Alexander Klaws = Alexandra Klawsa Alexander Rybak = Alexandra Rybaka Alexandra Burke = Alexandry Burke Alexandra Stan = Alexandry Stan Alexandre Desplat = Alexandre’a Desplata Alexis Jordan = Alexis Jordan Alex Christensen = Alexa Christensena Alex Gaudino = Alexa Gaudina Alexz Johnson = Alexz Johnson Alghazanth = zespołu Alghazanth Aliana Lohan = Aliany Lohan Alice Coltrane = Alice Coltrane Alice Cooper = Alice Coopera Alice Cooper = zespołu Alice Cooper Alice in Chains = zespołu Alice in Chains Alice N’ Chains = zespołu Alice N’ Chains Alicia Keys = Alicii Keys Alicja Boratyn = Alicji Boratyn Alicja Janosz = Alicji Janosz Alien Ant Farm = zespołu Alien Ant Farm Alina Devecerski = Aliny Devecerski Alison Hinds = Alison Hinds Alizée = Alizée Alkatraz = zespołu Alkatraz All-4-One = zespołu All-4-One All Shall Perish = zespołu All Shall Perish All That Remains = zespołu All That Remains All Time Low = zespołu All Time Low Allison Iraheta = Allison Irahety Almah = zespołu Almah Alpa Gun = Alpa Guna Alphabeta = zespołu Alphabeta Alphaville = zespołu Alphaville Altaria = zespołu Altaria Alter Bridge = zespołu Alter Bridge Álvaro Soler = Álvaro Solera Aly & AJ = zespołu Aly & AJ Akcent = zespołu Akcent Akcent = zespołu Akcent Amadeusz i Grupa 3mająca władzę = zespołu Amadeusz i Grupa 3mająca władzę Amanda Lear = Amandy Lear Amanda Palmer = Amandy Palmer Amal Hijazi = Amal Hijazi Amaranthe = zespołu Amaranthe Ambeon = zespołu Ambeon Amel Bent = Amel Bent America = zespołu America American Tragedy = zespołu American Tragedy Amerie = Amerie AmetriA = zespołu AmetriA Amil = Amil Amila Zazu = Amili Zazu Amiina = zespołu Amiina Amok = zespołu Amok Ámokfutók = zespołu Ámokfutók Amoral = zespołu Amoral Amorphis = zespołu Amorphis Amon Amarth = zespołu Amon Amarth Cujo = Cujo Amon Tobin = Amona Tobina Amy Diamond = Amy Diamond Amy Macdonald = Amy Macdonald Amy Studt = Amy Studt Amy Winehouse = Amy Winehouse Ana Johnsson = Any Johnsson Anahi = Anahi Anal Cunt = zespołu Anal Cunt Anal Stench = zespołu Anal Stench Anastacia = Anastacii Anastasija Prychodko = Anastasji Prychodko Anathema = zespołu Anathema Anawa = zespołu Anawa Andrzej Dąbrowski = Andrzeja Dąbrowskiego Andrzej Dobber = Andrzeja Dobbera Ann Sophie = Ann Sophie Anybody Killa = Anybody Killa An Cafe = zespołu An Cafe Ancient = zespołu Ancient ...And You Will Know Us by the Trail of Dead = zespołu ...And You Will Know Us by the Trail of Dead Anderson Bruford Wakeman Howe = zespołu Anderson Bruford Wakeman Howe André Previn = André Previna ATB = ATB Andrea Berg = Andrei Berg Andrea Bocelli = Andrei Bocellego Andreas Vollenweider = Andreasa Vollenweidera Andrew Hill = Andrew Hilla Andrew Stockdale = Andrew Stockdale’a Andru Donalds = Andru Donaldsa Andrzej Biegun = Andrzeja Bieguna Andrzej Cudzich = Andrzeja Cudzicha Andrzej Garczarek = Andrzeja Garczareka Andrzej Kurylewicz = Andrzeja Kurylewicza Andrzej Lampert = Andrzeja Lamperta Andrzej Piaseczny = Andrzeja Piasecznego Andrzej Poniedzielski = Andrzeja Poniedzielskiego Andrzej Rybiński = Andrzeja Rybińskiego Andrzej Serafin = Andrzeja Serafina Andrzej Sikorowski = Andrzeja Sikorowskiego Andrzej Smolik = Andrzeja Smolika Andrzej Trzaskowski = Andrzeja Trzaskowskiego Andrzej Zaucha = Andrzeja Zauchy Andrzej i Eliza = zespołu Andrzej i Eliza Andy Williams = Andy’ego Williamsa Aneela = Aneeli Anekdoten = zespołu Anekdoten Aneta Sablik = Anety Sablik Angelcorpse = zespołu Angelcorpse Angela Hunte = Angeli Hunte Angela Via = Angeli Vii Angels & Airwaves = zespołu Angels & Airwaves Angelspit = zespołu Angelspit Anggun = Anggun Angra = zespołu Angra Ania Dąbrowska = Ani Dąbrowskiej Ania Karwan = Ani Karwan Ania Rusowicz = Ani Rusowicz Anika Noni Rose = Aniki Noni Rose Anima Damnata = zespołu Anima Damnata Animal Collective = zespołu Animal Collective Ankh = zespołu Ankh Anita Lipnicka = Anity Lipnickiej Anna Bergendahl = Anny Bergendahl Anna Dąbrowska = Anny Dąbrowskiej Anna German = Anny German Anna Jantar = Anny Jantar Anna Jurksztowicz = Anny Jurksztowicz Anna Maria Jopek = Anny Marii Jopek Anna Marucha = Anny Maruchy Anna Rossinelli = Anny Rossinelli Anna Serafińska = Anny Serafińskiej Anna Szarmach = Anny Szarmach Anna Świątczak = Anny Świątczak Anna Treter = Anny Treter Aniqa = Aniqi Anna Wyszkoni = Anny Wyszkoni Annihilator = zespołu Annihilator Angie Stone = Angie Stone Anne Gadegaard = Anne Gadegaard Ann Winsborn = Ann Winsborn Anna Duczmal-Mróz = Anny Duczmal-Mróz Annie Lennox = Annie Lennox Anorexia Nervosa = zespołu Anorexia Nervosa Anouk = Anouk Anti-Flag = zespołu Anti-Flag Antimatter = zespołu Antimatter Antigama = zespołu Antigama Antique = zespołu Antique Anthony B = Anthony’ego B Anthony Hamilton = Anthony'ego Hamiltona Antonina Krzysztoń = Antoniny Krzysztoń Antonio Carlos Jobim = Antônio Carlosa Jobima Antony and the Johnsons = zespołu Antony and the Johnsons Anthrax = zespołu Anthrax Anthrax = zespołu Anthrax Apocalyptica = zespołu Apocalyptica Apollo 440 = zespołu Apollo 440 Apolonia Nowak = Apolonii Nowak Apteka = zespołu Apteka Aqua = zespołu Aqua Aphex Twin = Aphex Twina Aracely Arámbula = Aracely Arámbuli Arakain = zespołu Arakain Arash = Arasha Arcade Fire = zespołu Arcade Fire Arch Enemy = zespołu Arch Enemy Archie Shepp = Archiego Sheppa Archie Shepp Group = Archie Shepp Group Archie Shepp Quartet = Archie Shepp Quartet Archive = zespołu Archive Arctic Monkeys = zespołu Arctic Monkeys Arcturus = zespołu Arcturus Arditi = zespołu Arditi Ares & The Tribe = zespołu Ares & The Tribe Aretha Franklin = Arethy Franklin Ari Koivunen = Ariego Koivunena Ariana Grande = Ariany Grande Ariel Pink = Ariela Pinka Arka Noego = zespołu Arka Noego Arkitekt = zespołu Arkitekt Arkona = zespołu Arkona Arlette Zola = Arlette Zoli Armagedon = zespołu Armagedon Armia = zespołu Armia Armin van Buuren = Armina van Buurena AronChupa = AronaChupy Art Ensemble of Chicago = zespołu Art Ensemble of Chicago Art Bears = zespołu Art Bears Art Hodes = Arta Hodesa Art Pepper = Arta Peppera Artillery = zespołu Artillery Artur Andrus = Artura Andrusa Artur Chamski = Artura Chamskiego Artur Dutkiewicz = Artura Dutkiewicza Arthur Alexander = Arthura Alexandra Artrosis = zespołu Artrosis Artur Gadowski = Artura Gadowskiego Artur Rojek = Artura Rojka As I Lay Dying = zespołu As I Lay Dying Ascetoholix = zespołu Ascetoholix Asgaard = zespołu Asgaard Ash Ra Tempel = zespołu Ash Ra Tempel Ashanti = Ashanti Asher Roth = Ashera Rotha Ashes Divide = zespołu Ashes Divide Ashlee Simpson = Ashlee Simpson Ashley Tisdale = Ashley Tisdale Asia = zespołu Asia Asian Kung-Fu Generation = zespołu Asian Kung-Fu Generation Asphyx = zespołu Asphyx Assassin = zespołu Assassin Astral Projection = zespołu Astral Projection Astrid S = Astrid S Astro = zespołu Astro Astrud Gilberto = Astrud Gilberto At the Drive-In = zespołu At the Drive-In At the Gates = zespołu At the Gates The Glitch Mob = zespołu The Glitch Mob Atari Teenage Riot = zespołu Atari Teenage Riot Ataxia = zespołu Ataxia Atban Klann = zespołu Atban Klann ATB = ATB ATC = zespołu ATC Ateez = zespołu Ateez Atheist = zespołu Atheist Athena = zespołu Athena Atmosphere = zespołu Atmosphere Atomega = zespołu Atomega Atom String Quartet = zespołu Atom String Quartet Atomic Rooster = zespołu Atomic Rooster Atomic Kitten = zespołu Atomic Kitten Atrakcyjny Kazimierz = zespołu Atrakcyjny Kazimierz Atrophia Red Sun = zespołu Atrophia Red Sun Atticus Ross = Atticusa Rossa Attitude (raper) = Attitude Audio Bullys = zespołu Audio Bullys AudioFeels = zespołu AudioFeels Audioslave = zespołu Audioslave Augustus Pablo = Augustusa Pablo Aura Dione = Aury Dione Aural Planet = zespołu Aural Planet Aurela Gaçe = Aurelii Gaçe Aurora = zespołu Aurora Aurora = zespołu Aurora Autechre = zespołu Autechre Autolux = zespołu Autolux Autopsy = zespołu Autopsy Autumn = zespołu Autumn Avantasia = zespołu Avantasia Avatarium = zespołu Avatarium Avenged Sevenfold = zespołu Avenged Sevenfold Avicii = Avicii Avril Lavigne = Avril Lavigne Awake = zespołu Awake Axel Rudi Pell = Axela Rudiego Pella Axwell = Axwella Aya RL = zespołu Aya RL Ayọ = Ayọ Ayreon = Ayreona Ayumi Hamasaki = Ayumi Hamasaki Aysel Teymurzadə = Aysel Teymurzadə AZ = AZ Azad = Azada Azarath = zespołu Azarath Azealia Banks = Azealii Banks Azok a Fiúk = zespołu Azok a Fiúk Azyl P. = zespołu Azyl P. B.A.P = zespołu B.A.P B.B. King = B.B. Kinga B.E.T.H = zespołu B.E.T.H B.N. = zespołu B.N. B.O.K = zespołu B.O.K B'z = zespołu B’z B’z = zespołu B’z B1A4 = zespołu B1A4 Baaba = zespołu Baaba Baba Saad = Baba Saada Babylon Whores = zespołu Babylon Whores Babymetal = zespołu Babymetal Babyshambles = zespołu Babyshambles Backstreet Boys = zespołu Backstreet Boys Bad Boys Blue = zespołu Bad Boys Blue Bad Manners = zespołu Bad Manners Bad Meets Evil = zespołu Bad Meets Evil Bad Religion = zespołu Bad Religion Baden-Baden = zespołu Baden-Baden Badfinger = zespołu Badfinger Bajm = zespołu Bajm Bakflip = zespołu Bakflip Balkan Electrique = zespołu Balkan Electrique Banco del Mutuo Soccorso = zespołu Banco del Mutuo Soccorso Band Aid = projektu Band Aid Band Aid II = projektu Band Aid II Band Aid 20 = projektu Band Aid 20 Band Aid 30 = projektu Band Aid 30 Band of Horses = zespołu Band of Horses Bank = zespołu Bank BTS = zespołu BTS BtoB = zespołu BtoB Banjo Band = zespołu Banjo Band Banyan = zespołu Banyan Barbara Tucker = Barbary Tucker Barbra Streisand = Barbry Streisand Barclay James Harvest = zespołu Barclay James Harvest Barenaked Ladies = zespołu Barenaked Ladies Barney Kessel = Barneya Kessela Barry Manilow = Barry’ego Manilowa Bartłomiej Gliniak = Bartłomieja Gliniaka Bartosz Chajdecki = Bartosza Chajdeckiego Bartek Wrona = Bartka Wrony Bas Tajpan & Miuosh = zespołu Bas Tajpan & Miuosh Basement Jaxx = zespołu Basement Jaxx Basia = Basi Basshunter = Basshuntera Basstion = zespołu Basstion Bass Sultan Hengzt = Bassa Sultana Hengzta Bastille = zespołu Bastille Basto = Basta Bat for Lashes = Bat for Lashes Batalion d’Amour = zespołu Batalion d’Amour Bateau Lavoir = zespołu Bateau Lavoir Bathory = zespołu Bathory Battlelore = zespołu Battlelore Battles = zespołu Battles Bauhaus = zespołu Bauhaus Beanie Sigel = Beanie Sigela Bear McCreary = Beara McCreary’ego Beastie Boys = zespołu Beastie Boys Beat Squad = zespołu Beat Squad Beata Kozidrak = Beaty Kozidrak Beatallica = zespołu Beatallica Beatrice = zespołu Beatrice Beatsteaks = zespołu Beatsteaks Beautiful Sin = zespołu Beautiful Sin Beauty Free = zespołu Beauty Free Beck Hansen = Becka Hansena Bednarek = zespołu Bednarek Bedoes = Bedoesa Bee Gees = zespołu Bee Gees Beirut = zespołu Beirut Ben Folds = Bena Foldsa Ben Harper = Bena Harpera Ben Lee = Bena Lee Ben Moody = Bena Moody’ego Behemoth = zespołu Behemoth Beherit = zespołu Beherit Behexen = zespołu Behexen Bella Thorne = Belli Thorne Belle & Sebastian = zespołu Belle & Sebastian Believe = zespołu Believe Belinda = Belindy Belinda Carlisle = Belindy Carlisle Belphegor = zespołu Belphegor Bemibem = zespołu Bemibem Benassi Bros. = zespołu Benassi Bros. Benjamin Clementine = Benjamina Clementine’a Benjamin Orr = Benjamina Orra Benny Benassi = Benny’ego Benassiego Benny Carter = Benny’ego Cartera Berryz Kōbō = zespołu Berryz Kōbō Beth Gibbons = Beth Gibbons Beth Hart = Beth Hart Bethel = zespołu Bethel Beyoncé = Beyoncé Beyoncé = Beyoncé Beyond Fear = zespołu Beyond Fear Bezczel = Bezczela Bezdomne Psy = zespołu Bezdomne Psy Bez Cenzury = zespołu Bez Cenzury Bez Jacka = zespołu Bez Jacka B.G. Knocc Out = B.G. Knocc Outa Białas = Białasa Bic Runga = Bic Rungi Bielizna = zespołu Bielizna BiFF = zespołu BiFF Biffy Clyro = zespołu Biffy Clyro Big Bang = zespołu Big Bang Big Brother & the Holding Company = zespołu Big Brother & the Holding Company Big Brother and the Holding Company = zespołu Big Brother and the Holding Company Big Cyc = zespołu Big Cyc Big Daddy Kane = Big Daddy Kane’a Big Day = zespołu Big Day Big L = Big L-a Big Mike = Big Mike’a Big Pun = Big Puna Big Sean = Big Seana Big Time Rush = zespołu Big Time Rush Bikini = zespołu Bikini Bikini = zespołu Bikini Bikini Kill = zespołu Bikini Kill Bill Evans = Billa Evansa Bill és a Box Company = zespołu Bill és a Box Company Bill Frisell = Billa Frisella Bill Haley = Billa Haleya Bill Perkins = Billa Perkinsa Bill Withers = Billa Withersa Billie Eilish = Billie Eilish Billie Myers = Billie Myers Billy Higgins = Billy’ego Higginsa Billy Idol = Billy’ego Idola Billy Paul = Billy’ego Paula Billy Ray Cyrus = Billy’ego Raya Cyrusa Billy Ray = Billy’ego Raya Billy Talent = zespołu Billy Talent Bilon = Bilona Bimber Polland = zespołu Bimber Polland Bing Crosby = Binga Crosby’ego Biohazard = zespołu Biohazard Birdman = Birdmana Birdy = Birdy Bisquit = zespołu Bisquit Bizzy Bone = Bizzy Bone’a Björk = Björk Björk Guðmundsdóttir & Tríó Guðmundar Ingólfssonar = zespołu Björk Guðmundsdóttir & Tríó Guðmundar Ingólfssonar Björn Skifs = Björna Skifsa Black Altar = zespołu Black Altar Black Country Communion = zespołu Black Country Communion Black Eyed Peas = zespołu Black Eyed Peas Black Horizonz = zespołu Black Horizonz Black Infinity = zespołu Black Infinity Black Flag = zespołu Black Flag Black Label Society = zespołu Black Label Society Black Light Burns = zespołu Black Light Burns Black Majesty = zespołu Black Majesty Black Messiah = zespołu Black Messiah Black Rebel Motorcycle Club = zespołu Black Rebel Motorcycle Club Black River = zespołu Black River Black Rose = zespołu Black Rose Black Pink = zespołu Blackpink Blackpink = zespołu Blackpink Black Sabbath = zespołu Black Sabbath Black Star = zespołu Black Star Black Stone Cherry = zespołu Black Stone Cherry Black Uhuru = zespołu Black Uhuru Black Veil Brides = zespołu Black Veil Brides Blackfield = zespołu Blackfield Blackmore's Night = zespołu Blackmore's Night Blackout = zespołu Blackout Blade Loki = zespołu Blade Loki Blasphemous Deis = zespołu Blasphemous Deis Blasphemy = zespołu Blasphemy Bleeding Through = zespołu Bleeding Through Blessthefall = zespołu Blessthefall BLAZE = zespołu BLAZE Blaze Bayley = zespołu Blaze Bayley Blaze Ya Dead Homie = Blaze Ya Dead Homie Blenders = zespołu Blenders Blindead = zespołu Blindead Blind Guardian = zespołu Blind Guardian Blind Faith = zespołu Blind Faith Blindside = zespołu Blindside Blink-182 = zespołu Blink-182 Bloc Party = zespołu Bloc Party Blog 27 = zespołu Blog 27 Blondie = zespołu Blondie Blood on the Dance Floor = zespołu Blood on the Dance Floor Bloodbath = zespołu Bloodbath Bloodhound Gang = zespołu Bloodhound Gang Bloodthirst = zespołu Bloodthirst Bloom 06 = zespołu Bloom 06 Blotted Science = zespołu Blotted Science Blownapart Bastards = Blownapart Bastards Blu Cantrell = Blu Cantrell Blue Box = zespołu Blue Box Blue Café = zespołu Blue Café Blue Lagoon = zespołu Blue Lagoon Blue Öyster Cult = zespołu Blue Öyster Cult Blue System = zespołu Blue System Blur = zespołu Blur Blut Aus Nord = zespołu Blut Aus Nord Blutonium Boy = Blutonium Boya BNK48 = zespołu BNK48 BoA = BoA B.o.B = B.o.Ba Boards of Canada = zespołu Boards of Canada Bob One = Bob One’a Bob Dylan = Boba Dylana Bob Florence = Boba Florence’a Bob Gibson = Boba Gibsona Bob Gordon = Boba Gordona Bob Marley = Boba Marleya Bob Marley & The Wailers = zespołu Bob Marley & The Wailers Bob Sinclar = Boba Sinclara Bobby Brown = Bobby’ego Browna Bobby Darin = Bobby’ego Darina Bobby Hutcherson = Bobby’ego Hutchersona Bobby McFerrin = Bobby’ego McFerrina Bobby Vinton = Bobby’ego Vintona Bobik = Bobika Bogdan Trojanek & Terne Roma = zespołu Bogdan Trojanek & Terne Roma Boggie = Boggie Bogna Woźniak = Bogny Woźniak Bogusław Linda = Bogusława Lindy Bogusław Nowicki = Bogusława Nowickiego Bogusław Wyrobek = Bogusława Wyrobka Bohema = zespołu Bohema Bojana Stamenov = Bojany Stamenov Bolt Thrower = zespołu Bolt Thrower Bokka = zespołu Bokka Bombay Bicycle Club = zespołu Bombay Bicycle Club Bomfunk MC’s = zespołu Bomfunk MC’s Bomfunk MC’s feat. Jessica Folcker = zespołu Bomfunk MC’s feat. Jessica Folcker Bon Iver = zespołu Bon Iver Bon Jovi = zespołu Bon Jovi Bonanza Banzai = zespołu Bonanza Banzai Bone Thugs-n-Harmony = zespołu Bone Thugs-n-Harmony Boney M. = zespołu Boney M. Bonfire = zespołu Bonfire Bonobo = Bonobo Boogie Down Productions = zespołu Boogie Down Productions Booker Ervin = Bookera Ervina Boondox = Boondoxa Booty Luv = zespołu Booty Luv Bora = zespołu Bora Borknagar = zespołu Borknagar Borixon = Borixona Born Juices = zespołu Born Juices Borys Dejnarowicz = Borysa Dejnarowicza Borysewicz & Kukiz = zespołu Borysewicz & Kukiz Bosski Roman = Bosskiego Romana Bosson = Bossona Boston = zespołu Boston Bounty Killer = Bounty Killera Bow Wow = Lil' Bow Wowa Bow Wow = Bow Wowa Bowling for Soup = zespołu Bowling for Soup Box Car Racer = zespołu Box Car Racer Boys = zespołu Boys Boyz II Men = zespołu Boyz II Men Bóm Wakacje w Rzymie = zespołu Bóm Wakacje w Rzymie Bonnie Tyler = Bonnie Tyler Bracia = zespołu Bracia Bracia Figo Fagot = zespołu Bracia Figo Fagot Bracia Lewkowscy = zespołu Bracia Lewkowscy Brad Fiedel = Brada Fiedela Brad Terry = Brada Terry’ego Brahu = Braha Brainstorm = zespołu Brainstorm Brak = zespołu Brak Brand Nubian = zespołu Brand Nubian Brandon Ashley = Brandona Ashleya Brandy Norwood = Brandy Norwood Brathanki = zespołu Brathanki Bratmobile = zespołu Bratmobile Braty z Rakemna = zespołu Braty z Rakemna Breaking Benjamin = zespołu Breaking Benjamin Breaking Point = zespołu Breaking Point Breakout = zespołu Breakout Brendan Perry = Brendana Perry’ego Brian Eno = Briana Eno Brian May = Briana Maya Brian Welch = Briana Welcha Bring Me the Horizon = zespołu Bring Me the Horizon Britney Spears = Britney Spears Brittany Murphy = Brittany Murphy Broken Bells = zespołu Broken Bells Broken Social Scene = zespołu Broken Social Scene Bronski Beat = zespołu Bronski Beat Bruce Springsteen = Bruce’a Springsteena Brujeria = zespołu Brujeria Bryan Adams = Bryana Adamsa Bryan Ferry = Bryana Ferry’ego Brygada Kryzys = zespołu Brygada Kryzys Bruce Hornsby = Bruce’a Hornsby’ego Bruce Dickinson = Bruce’a Dickinsona Bruno Mars = Bruno Marsa Bruno Schulz = zespołu Bruno Schulz Bryan Adams = Bryana Adamsa Buckcherry = zespołu Buckcherry Buckshot LeFonque = zespołu Buckshot LeFonque Buczer = Buczera Buddy Clark = Buddy’ego Clarka Buddy Miles = Buddy’ego Milesa Budgie = zespołu Budgie Budka Suflera = zespołu Budka Suflera Buenos Ares = Buenos Ares Buka = Buki Buldog = zespołu Buldog Bulldózer = zespołu Bulldózer Bullet for My Valentine = zespołu Bullet for My Valentine Bun B = Buna B Buraka Som Sistema = zespołu Buraka Som Sistema Burhan G = Burhana G Burl Ives = Burla Ivesa Burning Point = zespołu Burning Point Burning Spear = Burning Speara Burial = Buriala Burzum = zespołu Burzum Bushido = Bushido Busta Rhymes = Busta Rhymesa Busted = zespołu Busted Busy Bee Starski = Busy Bee Starski Butelka = zespołu Butelka Buzu Squat = zespołu Buzu Squat B-Tight = B-Tighta C.C. Catch = C.C. Catch C418 = C418 Cacophony = zespołu Cacophony Cadillac Tah = Cadillac Taha Cake = zespołu Cake Caliban = zespołu Caliban Calla = zespołu Calla Calvin Harris = Calvina Harrisa Cain's Offering = zespołu Cain's Offering Camouflage = zespołu Camouflage Camel = zespołu Camel Cameo = zespołu Cameo Camila Cabello = Camili Cabello Camille Dalmais = Camille Cam'ron = Cam'rona Can = zespołu Can Candice Accola = Candice Accoli Candlemass = zespołu Candlemass Candy Girl = Candy Girl Baroness = zespołu Baroness Cannibal Corpse = zespołu Cannibal Corpse Cansei de Ser Sexy = zespołu Cansei de Ser Sexy Cap'n Jazz = zespołu Cap'n Jazz Capharnaum = zespołu Capharnaum Cappadonna = Cappadonny Capleton = Capletona Captain Beefheart and His Magic Band = zespołu Captain Beefheart and His Magic Band Captain Jack = zespołu Captain Jack Captain Hollywood Project = zespołu Captain Hollywood Project Carcass = zespołu Carcass Cardi B = Cardi B Carl Perkins = Carla Perkinsa Carl Thomas = Carla Thomasa Carlos Santana = Carlosa Santany Carly Rae Jepsen = Carly Rae Jepsen Carly Simon = Carly Simon Carpathian Forest = zespołu Carpathian Forest Carrie Underwood = Carrie Underwood Carrion = zespołu Carrion Caro Emerald = Caro Emerald Carole King = Carole King Bo Carter = Bo Cartera Cas Haley = Casa Haleya Cascada = zespołu Cascada Cass Elliot = Mamy Cass Cassandra Steen = Cassandry Steen Cassandra Wilson = Cassandry Wilson Cassie = Cassie Cassie Steele = Cassie Steele Cat Power = Cat Power Catamenia = zespołu Catamenia Cathedral = zespołu Cathedral Catherine Ireton = Catherine Ireton Cathialine Andria = Cathialine Andrią Catholic Discipline = zespołu Catholic Discipline Cavalera Conspiracy = zespołu Cavalera Conspiracy Cazwell = Cazwella Ceca Ražnatović = Cecy Ražnatović Cecil Taylor = Cecila Taylora Céline Dion = Céline Dion Celtic Frost = zespołu Celtic Frost Celtic Woman = zespołu Celtic Woman Cephalic Carnage = zespołu Cephalic Carnage CETI = zespołu CETI Cezary Ostrowski = Cezarego Ostrowskiego Cezary Pazura = Cezarego Pazury CF98 = zespołu CF98 Chad Kroeger = Chada Kroegera Tomasz Chada = Chady Chainsaw = zespołu Chainsaw Chakuza = Chakuzy Chamillionaire = Chamillionaire’a Chanel = zespołu Chanel Chanel = zespołu Chanel Charlee = Charlee Charles Bovery = Charlesa Bovery’ego Charles Brown = Charlesa Browne’a Charles Lloyd = Charlesa Lloyda Charlie = Charliego Charlie Mariano = Charliego Mariano Charlie Parker = Charliego Parkera Charlie Wilson = Charliego Wilsona Charlotte Gainsbourg = Charlotte Gainsbourg Charon = zespołu Charon Charon = zespołu Charon Charred Walls of the Damned = zespołu Charred Walls of the Damned Chassis = zespołu Chassis Chelsea = zespołu Chelsea Cher = Cher Cherie Currie = Cherie Currie Cheryl Cole = Cheryl Cole Cheryl Cole = Cheryl Cole Chet Atkins = Cheta Atkinsa Chet Baker = Cheta Bakera Chevelle = zespołu Chevelle Chiara = Chiary Chick Corea = Chicka Corea’y Chickenfoot = zespołu Chickenfoot Chico = zespołu Chico Chief Kamachi = Chiefa Kamachiego Children of Bodom = zespołu Children of Bodom Chilli = zespołu Chilli Chimaira = zespołu Chimaira Cindy Alma = Cindy Almy Chingy = Chingy Chłopcy z Placu Broni = zespołu Chłopcy z Placu Broni Chris Botti = Chrisa Bottiego Chris Brown = Chrisa Browna Chris Clark = Chrisa Clarka Chris Cornell = Chrisa Cornella Chris de Burgh = Chrisa de Burgh Chris Isaak = Chrisa Isaaka Chris Norman = Chrisa Normana Chris Willis = Chrisa Willisa Chrisette Michele = Chrisette Michele Christ Agony = zespołu Christ Agony Christian McBride = Christiana McBride’a Christina Aguilera = Christiny Aguilery Christina Milian = Christiny Milian Christophe Heral = Christophe’a Herala Christopher Cross = Christophera Crossa Chris Rea = Chrisa Rea Christie = zespołu Christie Chuck Berry = Chucka Berry’ego Chuck D = Chucka D Chuck Schuldiner = Chucka Schuldinera Chumbawamba = zespołu Chumbawamba Chupacabras = zespołu Chupacabras Ciara = Ciary Ciech = Ciecha Cilvaringz = Cilvaringza Cinderella = zespołu Cinderella Cira = Ciry Circle Jerks = zespołu Circle Jerks Cinq G = zespołu Cinq G Cisza jak ta = zespołu Cisza jak ta CNBLUE = zespołu CNBLUE Clan of Xymox = zespołu Clan of Xymox Clandestine Blaze = zespołu Clandestine Blaze Clann Zú = zespołu Clann Zú Clannad = zespołu Clannad Clara Klingenström = Clary Klingenström Clark Terry = Clarka Terry’ego Classic = zespołu Classic Claudio Villa = Claudia Villi Clawfinger = zespołu Clawfinger Clazziquai = zespołu Clazziquai Clean Bandit = zespołu Clean Bandit Client = zespołu Client Cliff Richard = Cliffa Richarda Clifford Brown Big Band = zespołu Clifford Brown Big Band Closterkeller = zespołu Closterkeller Clutch = zespołu Clutch Coal Chamber = zespołu Coal Chamber Coalition = zespołu Coalition Cobra Starship = zespołu Cobra Starship Cochise = zespołu Cochise Cockney Rejects = zespołu Cockney Rejects CocoRosie = zespołu CocoRosie Cocteau Twins = zespołu Cocteau Twins Code Red = zespołu Code Red Cody Simpson = Cody’ego Simpsona Coil = zespołu Coil Colbie Caillat = Colbie Caillat Colby O'Donis = Colby’ego O'Donisa Cold 187um = Cold 187um Cold War Kids = zespołu Cold War Kids Coldplay = zespołu Coldplay Collage = zespołu Collage Color = zespołu Color Colourbox = zespołu Colourbox Colosseum = zespołu Colosseum Colton Ford = Coltona Forda Coma = zespołu Coma Comeback Kid = zespołu Comeback Kid Common Dream = zespołu Common Dream Common = Commona Compton's Most Wanted = zespołu Compton's Most Wanted Con Funk Shun = Con Funk Shun The Connells = zespołu The Connells Connie Boswell = Connie Boswell Connie Francis = Connie Francis Contra Boys = zespołu Contra Boys Contemporary Noise Quintet = zespołu Contemporary Noise Quintet Contemporary Noise Sextet = zespołu Contemporary Noise Sextet Control Denied = zespołu Control Denied Cool Kids of Death = zespołu Cool Kids of Death Cool James & Black Teacher = zespołu Cool James & Black Teacher Coolio = Coolia Cooper Temple Clause = zespołu Cooper Temple Clause Corbin Bleu = Corbina Bleu Cormega = Cormegi Corona = zespołu Corona Corozone = zespołu Corozone Corruption = zespołu Corruption Count Basie = Counta Basiego Courtney Love = Courtney Love Coverdale/Page = zespołu Coverdale/Page Cozi Costi = Cozi Costi Cradle of Filth = zespołu Cradle of Filth Craig David = Craiga Davida Crazy Frog = Crazy Froga Crazy Horse = zespołu Crazy Horse Crazy shampoo = zespołu Crazy shampoo Crucified Barbara = zespołu Crucified Barbara Current 93 = zespołu Current 93 D-Bomb = zespołu D-Bomb Daj Darogu! = zespołu Daj Darogu! Daevid Allen = Daevida Allena Crazy Loop = Crazy Loopa Das EFX = zespołu Das EFX Datsik = Datsika Day6 = zespołu Day6 Crazy Town = zespołu Crazy Town Cream = zespołu Cream Creation of Death = zespołu Creation of Death Creature Feature = zespołu Creature Feature Cree = zespołu Cree Creed = zespołu Creed Creedence Clearwater Revival = zespołu Creedence Clearwater Revival Crionics = zespołu Crionics Crippled Black Phoenix = zespołu Crippled Black Phoenix Crowbar = zespołu Crowbar Crowded House = zespołu Crowded House Cryptopsy = zespołu Cryptopsy Crystal Kay = Crystal Kay Crystal Castles = zespołu Crystal Castles Crystal Waters = Crystal Waters Csézy = Csézy Cult of Luna = zespołu Cult of Luna Culture Beat = zespołu Culture Beat Culture Club = zespołu Culture Club Curse = Curse’a Curtis Fuller = Curtisa Fullera Cutting Crew = zespołu Cutting Crew Cybotron = zespołu Cybotron Cyndi Lauper = Cyndi Lauper Cynic = zespołu Cynic Cypress Hill = zespołu Cypress Hill Cytrus = zespołu Cytrus Czarno-Czarni = zespołu Czarno-Czarni Czerwone Gitary = zespołu Czerwone Gitary Czerwono-Czarni = zespołu Czerwono-Czarni Czesław Bartkowski = Czesława Bartkowskiego Czesław Niemen = Czesława Niemena Czesław Mozil = Czesława Mozila Czesław Śpiewa = zespołu Czesław Śpiewa D12 = zespołu D12 D-Block = zespołu D-Block D-Flame = D-Flame’a Daab = zespołu Daab Daara J = zespołu Daara J Andrzej Dąbrowski (piosenkarz) = Andrzeja Dąbrowskiego Daddy DJ = zespołu Daddy DJ Daft Punk = zespołu Daft Punk Dagadana = zespołu Dagadana DahaBraha = zespołu DahaBraha Daimonion = zespołu Daimonion Dalek I Love You = zespołu Dalek I Love You Damageplan = zespołu Damageplan Dame Grease = Dame Grease Damian Marley = Damiana Marleya Damian Ukeje = Damiana Ukeje Damn Yankees = zespołu Damn Yankees Damnable = zespołu Damnable Damnation = zespołu Damnation Damon Albarn = Damona Albarna Dan Swanö = Dana Swanö Dana International = Dany International Dana Rosemary Scallon = Dany Rosemary Scallon Daniel Kahn & The Painted Bird = zespołu Daniel Kahn & The Painted Bird Daniel Kajmakoski = Daniela Kajmakoskiego Daniel Lavoie = Daniela Lavoie Daniel Melingo = Daniela Melingo Daniel Powter = Daniela Powtera Daniel Merriweather = Daniela Merriweathera Danity Kane = zespołu Danity Kane Danko Jones = zespołu Danko Jones Danee Doty = Danee Doty Danny Saucedo = Danny’ego Saucedo Danuta Rinn = Danuty Rinn Danzel = Danzela Danzig = zespołu Danzig Daria Zawiałow = Darii Zawiałow Darin = Darina Darren Korb = Darrena Korba Dariusz Dusza = Dariusza Duszy Dariusz Przybylski = Dariusza Przybylskiego Dark Avenger = zespołu Dark Avenger Dark Empire = zespołu Dark Empire Dark Funeral = zespołu Dark Funeral Dark Lotus = zespołu Dark Lotus Dark Millennium = zespołu Dark Millennium Dark Moor = zespołu Dark Moor Dark Tranquillity = zespołu Dark Tranquillity Darkest Hour = zespołu Darkest Hour Darkspace = zespołu Darkspace Darkthrone = zespołu Darkthrone Darmozjady = zespołu Darmozjady Darzamat = zespołu Darzamat Dave Grohl = Dave’a Grohla Dave Matthews = Dave’a Matthewsa Dave Matthews Band = zespołu Dave Matthews Band Davichi = duetu Davichi David Archuleta = Davida Archulety David Bowie = Davida Bowiego David Bisbal = Davida Bisbala David Cook = Davida Cooka David Gahan = Davida Gahana David Garrett = Davida Garretta David Garrett = Davida Garretta David Gilmour = Davida Gilmoura David Gray = Davida Graya David Guetta = Davida Guetty David Hodges = Davida Hodgesa David Murray Cuban Ensemble = David Murray Cuban Ensemble David Jassy = Davida Jassy David Tavaré = Davida Tavaré David Sylvian = Davida Sylviana Dawid Kwiatkowski = Dawida Kwiatkowskiego Dawid Podsiadło = Dawida Podsiadły Dawid Tuchmanow = Dawida Tuchmanowa Daylight Dies = zespołu Daylight Dies De La Soul = zespołu De La Soul De Mono = zespołu De Mono De Press = zespołu De Press De Su = zespołu De Su Dead by Sunrise = zespołu Dead by Sunrise Dead Can Dance = zespołu Dead Can Dance Dead Kennedys = zespołu Dead Kennedys Dead Prez = zespołu Dead Prez Deadlock = zespołu Deadlock Deadlock = zespołu Deadlock Dean Martin = Deana Martina Death = zespołu Death Death = zespołu Death Death Cab for Cutie = zespołu Death Cab for Cutie Death In Vegas = zespołu Death In Vegas Death from Above 1979 = zespołu Death from Above 1979 Deathchain = zespołu Deathchain Deathspell Omega = zespołu Deathspell Omega Deathstars = zespołu Deathstars Deborah Cox = Deborah Cox Decapitated = zespołu Decapitated December's Fire = projektu December's Fire Decree = zespołu Decree Deadmau5 = Deadmau5 Death Angel = zespołu Death Angel Delain = zespołu Delain Delight = zespołu Delight Dee Dee Ramone = Dee Dee Ramone’a Deep = Deepa Deep Purple = zespołu Deep Purple Deerhunter = zespołu Deerhunter Def Leppard = zespołu Def Leppard Def Squad = zespołu Def Squad Defekt Muzgó = zespołu Defekt Muzgó Deftones = zespołu Deftones Deicide = zespołu Deicide Deivos = zespołu Deivos Deine Lieblings Rapper = zespołu Deine Lieblings Rapper Delta Goodrem = Delty Goodrem Dem Franchise Boyz = zespołu Dem Franchise Boyz Demi Lovato = Demi Lovato Demons & Wizards = zespołu Demons & Wizards Den Harrow = Den Harrow Denzel Curry = Denzela Curry’ego Depeche Mode = zespołu Depeche Mode Depresszió = zespołu Depresszió Derek and the Dominos = zespołu Derek and the Dominos Der Wahnsinn = zespołu Der Wahnsinn Descemer Bueno = Descemera Bueno D'espairsRay = zespołu D'espairsRay Desireless = Desireless Despina Olimbiu = Despiny Olimbiu Despina Vandi = Despiny Vandi Destiny's Child = zespołu Destiny’s Child Destiny’s Child = zespołu Destiny’s Child Destroyer = zespołu Destroyera Destroyers = zespołu Destroyers Destruction = zespołu Destruction dEUS = zespołu dEUS Deus Mortem = zespołu Deus Mortem Deuter = zespołu Deuter Deutsch Nepal = zespołu Deutsch Nepal Dev = Dev Devin Townsend = Devina Townsenda Devin the Dude = Devin the Dude Devil Doll = zespołu Devil Doll Devilyn = zespołu Devilyn DevilDriver = zespołu DevilDriver Devilish Impressions = zespołu Devilish Impressions Dezerter = zespołu Dezerter Dezire = zespołu Dezire DIA = zespołu DIA Diablo = zespołu Diablo Diabulus in Musica = zespołu Diabulus in Musica Diabolical Masquerade = zespołu Diabolical Masquerade Diamond Head = zespołu Diamond Head Diamonds Are Forever = Diamonds Are Forever Diam's = Diam's Diana Krall = Diany Krall Diana Ross = Diany Ross Diana Vickers = Diany Vickers Diave = zespołu Diave Diary of Dreams = zespołu Diary of Dreams D4D = zespołu D4D Dido = Dido Dif Juz = zespołu Dif Juz Digit All Love = zespołu Digit All Love Digital Underground = zespołu Digital Underground Die Antwoord = zespołu Die Antwoord Die Flippers = zespołu Die Flippers Die Toten Hosen = zespołu Die Toten Hosen Dies Irae = zespołu Dies Irae Digital Farm Animals = Digital Farm Animals Dilated Peoples = zespołu Dilated Peoples DiM = zespołu DiM Dima Biłan = Dimy Biłana Dimitri from Paris = Dimitri from Paris Dimmu Borgir = zespołu Dimmu Borgir Dinah Shore = Dinah Shore Dinamit = zespołu Dinamit Dinosaur Jr. = zespołu Dinosaur Jr. Dio = zespołu Dio Diox = Dioxa Disciple = zespołu Disciple Disclosure = Disclosure Dismember = zespołu Dismember Dissection = zespołu Dissection Dissenter = zespołu Dissenter Disturbed = zespołu Disturbed Dir en grey = zespołu Dir en grey Dir En Grey = zespołu Dir En Grey Dire Straits = zespołu Dire Straits Dirty Pretty Things = zespołu Dirty Pretty Things D.R.I. = zespołu D.R.I. Divine Heresy = zespołu Divine Heresy Division by Zero = zespołu Division by Zero Dixon37 = zespołu Dixon37 Dizzee Rascal = Dizzee’ego Rascala DJ 600V = DJ-a 600V DJ Aligator = DJ-a Aligatora DJ Buhh = DJ-a Buhha DJ Clue = DJ-a Clue DJ Decks = DJ-a Decksa DJ Deszczu Strugi = DJ-a Deszczu Strugi DJ Drame = DJ-a Drame’a DJ Envy = DJ-a Envy DJ Remo = DJ-a Remo DJ Laz = DJ Laza DJ Kayslay = DJ-a Kayslaya DJ Kebs = DJ-a Kebsa DJ Keyz = DJ-a Keyza DJ Khaled = DJ-a Khaleda DJ Kostek = DJ-a Kostka DJ Muggs = DJ-a Muggsa DJ Mustard = DJ-a Mustarda DJ Quik = DJ-a Quika DJ Suss One = DJ-a Suss One’a DJ Scissorkicks = DJ-a Scissorkicksa DJ Shadow = DJ-a Shadowa DJ Snake = DJ-a Snake’a DJ Soina = DJ-a Soiny DJ Strong = DJ-a Stronga DJ Thoro = DJ-a Thoro DJ Tune = DJ-a Tune’a DJ Whoo Kid = DJ-a Whoo Kida DJ Zero = DJ-a Zero DJ? Acucrack = zespołu DJ? Acucrack Djerv = zespołu Djerv DKA = DKA DMX = DMX-a Dødheimsgard = zespołu Dødheimsgard Doda = Dody Dogz = zespołu Dogz Dohtor Miód = Dohtora Mioda Dokken = zespołu Dokken Dollar Brand = Dollara Branda Dolly Parton = Dolly Parton Dolly Roll = zespołu Dolly Roll Dolores O’Riordan = Dolores O’Riordan Dolorian = zespołu Dolorian Domowe Melodie = zespołu Domowe Melodie Dom o Zielonych Progach = zespołu Dom o Zielonych Progach Don Carlos (muzyk) = Don Carlosa Don Cherry = Dona Cherry’ego Don Davis = Dona Davisa Don McLean = Dona McLeana Don Omar = Don Omara Donald O’Connor = Donalda O’Connora Donatan = Donatana Donald Fagen = Donalda Fagena Doniu = Donia Donna Summer = Donny Summer DonGURALesko = DonGURALesko Dope = zespołu Dope Dope Stars Inc. = zespołu Dope Stars Inc. Dorota Miśkiewicz = Doroty Miśkiewicz Dorota Jarema = Doroty Jaremy Doda = Dody Dorrough = Dorrough Dotan = Dotana Down = zespołu Down Downface = zespołu Downface Dr. Dre = Dr. Dre Dr Alban = Dra Albana Drag-On = Drag-Ona Dragonette = zespołu Dragonette DragonForce = zespołu DragonForce Dragonland = zespołu Dragonland Drake = Drake’a Drake = zespołu Drake Drake Bell = Drake’a Bella Dream Evil = zespołu Dream Evil Dream Theater = zespołu Dream Theater Dresta = Dresty dr.no = zespołu dr.no Drowning Pool = zespołu Drowning Pool Dry Cleaning = zespołu Dry Cleaning Dua Lipa = Duy Lipy Dubians = zespołu Dubians Dublin Death Patrol = zespołu Dublin Death Patrol Duck Sauce = zespołu Duck Sauce Dudek P56 = Dudka P56 Duffy = Duffy Dulce María = Dulce María Duman = zespołu Duman Duncan Laurence = Duncana Laurence’a Dune = zespołu Dune Duran Duran = zespołu Duran Duran Dust Blow = zespołu Dust Blow Dusty Springfield = Dusty Springfield DwaZera = zespołu DwaZera Dying Fetus = zespołu Dying Fetus Dynamind = zespołu Dynamind Dzieci Kapitana Klossa = zespołu Dzieci Kapitana Klossa Dzieci z Brodą = zespołu Dzieci z Brodą Dzmitryj Kałdun = Dzmitryja Kałduna Dżamała = Dżamały Dżamble = zespołu Dżamble Dżem = zespołu Dżem E-40 = E-40 E.M.D. = zespołu E.M.D. Eagle-Eye Cherry = Eagle-Eye Cherry’ego Eagles = zespołu Eagles Ear Bleeding Disorder = zespołu Ear Bleeding Disorder Earshot = zespołu Earshot Earth = zespołu Earth EastWest Rockers = zespołu EastWest Rockers East Clubbers = zespołu East Clubbers Eazy-E = Eazy’ego-E Eberhard Weber = Eberharda Webera Echo = zespołu Echo EchoBrain = zespołu EchoBrain Ed Sheeran = Eda Sheerana Edda Művek = zespołu Edda Művek Eddie Rabbitt = Eddiego Rabbitta Eddie Van Halen = Eddiego Van Halena Eddie Murphy = Eddiego Murphy’ego Edguy = zespołu Edguy Edin Karamazov = Edina Karamazova Édith Piaf = Édith Piaf Editors = zespołu Editors Edmund Fetting = Edmunda Fettinga Edu Falaschi = Edu Falaschiego Edurne = Edurne Edward Stachura = Edwarda Stachury Edward Vesala = Edwarda Vesali Edwyn Collins = Edwyna Collinsa Edyta Bartosiewicz = Edyty Bartosiewicz Edyta Geppert = Edyty Geppert Edyta Górniak = Edyty Górniak Edyta Strzycka = Edyty Strzyckiej Ego = zespołu Ego Egon = Egona Egzekuthor = zespołu Egzekuthor Eiffel 65 = zespołu Eiffel 65 Einar Örn Benediktsson = Einara Örna Benediktssona Einstürzende Neubauten = zespołu Einstürzende Neubauten Eis = Eisa Eisbrecher = zespołu Eisbrecher Ekatarina Velika = zespołu Ekatarina Velika Ekipa Friza = zespołu Ekipa Friza Eko Fresh = Eko Fresha EKT-Gdynia = zespołu EKT-Gdynia Ektomorf = zespołu Ektomorf L-Dópa = zespołu L-Dópa Elan Sara DeFan = Elan Elbow = zespołu Elbow Eldo = Eldo Electric Six = zespołu Electric Six Electric Wizard = zespołu Electric Wizard Elefteria Elefteriu = Elefterii Elefteriu Element Eighty = zespołu Element Eighty Ellie Goulding = Ellie Goulding Elis Regina = Elisa Regina Eliza Doolittle = Elizy Doolittle EliZe = EliZe Elf = zespołu Elf Elffor = zespołu Elffor Elysium = zespołu Elysium El Dupa = zespołu El Dupa El Cata = El Caty El Dupa = zespołu El Dupa El Sueño de Morfeo = zespołu El Sueño de Morfeo Electric Light Orchestra = zespołu Electric Light Orchestra Elektric Music = zespołu Elektric Music Elektryczne Gitary = zespołu Elektryczne Gitary Elena Paparizou = Eleny Paparizou Elgibbor = zespołu Elgibbor Első Emelet = zespołu Első Emelet Elton John = Eltona Johna Eluveitie = zespołu Eluveitie Elvin Jones = Elvina Jonesa Elvis Presley = Elvisa Presleya Elżbieta Adamiak = Elżbiety Adamiak Emade = Emade Emmanuel Moire =Emmanuela Moire Embrace = zespołu Embrace Embraze = zespołu Embraze Emerson, Lake and Palmer = zespołu Emerson, Lake and Palmer EMF = zespołu EMF Emigranci = zespołu Emigranci Eminem = Eminema Emil Blef = Emila Blefa Emilie Autumn = Emilie Autumn Emilíana Torrini = Emilíany Torrini Emma Bunton = Emmy Bunton Emma Marrone = Emmy Marrone Emmanuelle Seigner = Emmanuelle Seigner Emmelie de Forest = Emmelie de Forest Emmylou Harris = Emmylou Harris Emmy Rossum = Emmy Rossum Emotional Elvis = zespołu Emotional Elvis Empatic = zespołu Empatic Emperor = zespołu Emperor Empire of the Sun = zespołu Empire of the Sun Endefis = zespołu Endefis Enej = zespołu Enej Engorged = zespołu Engorged Enhypen = zespołu Enhypen Enigma = zespołu Enigma Ennio Morricone = Ennio Morricone Enrique Iglesias = Enrique Iglesiasa Ensiferum = zespołu Ensiferum Enslaved = zespołu Enslaved Enslavement of Beauty = zespołu Enslavement of Beauty Enter Chaos = zespołu Enter Chaos Enter Shikari = zespołu Enter Shikari Entombed = zespołu Entombed Envee = Envee Enya = Enyi Epica (grupa muzyczna) = zespołu Epica EPMD = zespołu EPMD Equilibrium = zespołu Equilibrium Era = zespołu Era Erasure = zespołu Erasure Eric Burdon = Erica Burdona Eric B. & Rakim = zespołu Eric B. & Rakim Eric Burdon & The Animals = zespołu Eric Burdon & The Animals Eric Clapton = Erica Claptona Eric Johnson = Erica Johnsona Erik Lundborg = Erika Lundborga Erik Segerstedt = Erika Segerstedta Ero = Ero Eros Ramazzotti = Erosa Ramazzotti Erykah Badu = Erykah Badu Escape the Fate = zespołu Escape the Fate Esmée Denters = Esmée Denters Esqarial = zespołu Esqarial Essence of Sorrow = zespołu Essence of Sorrow Estatic Fear = zespołu Estatic Fear Estelle = Estelle Estopa = zespołu Estopa Ethelyn = zespołu Ethelyn Etta James = Etty James Eternal = zespołu Eternal Europe = zespołu Europe Eurythmics = zespołu Eurythmics Eva Cassidy = Evy Cassidy Eva Rivas = Evy Rivas Evanescence = zespołu Evanescence Eve = Eve Evile = zespołu Evile Everglow = zespołu Everglow Evergrey = zespołu Evergrey Ewa Bem = Ewy Bem Ewa Braun = zespołu Ewa Braun Eva Dahlgren = Evy Dahlgren Ewa Demarczyk = Ewy Demarczyk Ewa Farna = Ewy Farnej Ewa Lewandowska = Ewy Marii Lewandowskiej Ewa Małas-Godlewska = Ewy Małas-Godlewskiej Ewa Sonnet = Ewy Sonnet Ewelina Flinta = Eweliny Flinty Ewelina Lisowska = Eweliny Lisowskiej Example = Exampla Excuse 17 = zespołu Excuse 17 Exhumed = zespołu Exhumed Ex Deo = zespołu Ex Deo Ex Problem = zespołu Ex Problem Excalion = zespołu Excalion Excision = zespołu Excision Exciter = zespołu Exciter Excreted Alive = zespołu Excreted Alive Exo = zespołu EXO Exodus = zespołu Exodus Exodus = zespołu Exodus Exotic = zespołu Exotic Explorers Club = zespołu Explorers Club Eye for an Eye = zespołu Eye for an Eye Eyes Set to Kill = zespołu Eyes Set to Kill f(x) = zespołu f(x) F.Y.P = zespołu F.Y.P Fabolous = Fabolousa Fabrizio Faniello = Fabrizia Faniello Fabuła = zespołu Fabuła Fahrenheit = zespołu Fahrenheit Fairyland = zespołu Fairyland Faith Evans = Faith Evans Faith No More = zespołu Faith No More Faithless = zespołu Faithless Falarek Band = zespołu Falarek Band Falco = Falco Falkenbach = zespołu Falkenbach Fall Of Serenity = zespołu Fall Of Serenity Fall Out Boy = zespołu Fall Out Boy Family = zespołu Family Fanatic = zespołu Fanatic Fanny = zespołu Fanny Fantômas = zespołu Fantômas Far East Movement = zespołu Far East Movement Farba = zespołu Farba Farben Lehre = zespołu Farben Lehre Farel Gott = zespołu Farel Gott Fasolki = zespołu Fasolki Familia H.P. = zespołu Familia H.P. Fat Joe = Fat Joego Fatboy Slim = Fatboy Slima Fatum = zespołu Fatum Fates Warning = zespołu Fates Warning Fate Unknown = zespołu Fate Unknown Fatman Scoop = Fatman Scoopa Faust = zespołu Faust Fear = zespołu Fear Fear Factory = zespołu Fear Factory Fecó Balázs = Fecó Balázsa Fedde Le Grand = Fedde Le Granda Feeder = zespołu Feeder Feel = zespołu Feel Felicjan Andrzejczak = Felicjana Andrzejczaka Felix Jaehn = Felixa Jaehna Feminnem = zespołu Feminnem Fenomen = zespołu Fenomen Fergie = Fergie Ferry Corsten = Ferry’ego Corstena Fiction Factory = zespołu Fiction Factory Fifth Harmony = zespołu Fifth Harmony Field of View = zespołu Field of View Fields of the Nephilim = zespołu Fields of the Nephilim Fightstar = zespołu Fightstar Filter = zespołu Filter Fink = Finka Finntroll = zespołu Finntroll Fintelligens = zespołu Fintelligens Fiona Apple = Fiony Apple Firebirds = zespołu Firebirds Firelight = zespołu Firelight Firma = zespołu Firma Fish = Fisha Fishbone = zespołu Fishbone Fismoll = Fismolla Fisz = Fisza Flapjack = zespołu Flapjack Flash and the Pan = zespołu Flash and the Pan Flava Flav = Flava Flav Flaw = zespołu Flaw Fleet Foxes = zespołu Fleet Foxes Fler = Flera Fleetwood Mac = zespołu Fleetwood Mac Fleurety = zespołu Fleurety Flexxip = zespołu Flexxip Flint = Flinta Flipper = zespołu Flipper Flobots = zespołu Flobots Flogging Molly = zespołu Flogging Molly Florence and the Machine = zespołu Florence and the Machine Florence Welch = Florence Welch Flo Rida = Flo Ridy Flux Pavilion = Flux Paviliona FlyKKiller = FlyKKillera Flyleaf = zespołu Flyleaf Flymore = zespołu Flymore Fo' Clips = Fo' Clipsa Foals = zespołu Foals Focus = zespołu Focus Fokus = Fokusa Fonky Family = zespołu Fonky Family Fonográf = zespołu Fonográf Fonzerelli = Fonzerelliego For My Pain... = zespołu For My Pain... Forbidden = zespołu Forbidden Foreigner = zespołu Foreigner Formacja Nieżywych Schabuff = zespołu Formacja Nieżywych Schabuff Fort Minor = zespołu Fort Minor Fortress = zespołu Fortress Foo Fighters = zespołu Foo Fighters Foster the People = zespołu Foster the People Fotoness = zespołu Fotoness Foxy Brown = Foxy Brown Fragma = zespołu Fragma Frank Ocean = Franka Oceana Frank Zappa = Franka Zappy Franca Raimondi = Franki Raimondi Frankie Goes to Hollywood = zespołu Frankie Goes to Hollywood Frankie Laine = Frankiego Laine’a Frankie Valli = Frankiego Valliego Franz Ferdinand = zespołu Franz Ferdinand Fred Astaire = Freda Astaire’a Freddie Hubbard = Freddiego Hubbarda Freddie Mercury = Freddiego Mercury’ego Fredrik Kempe = Fredrika Kempe Free = Free The Free = zespołu The Free Freedom Call = zespołu Freedom Call Freemasons = zespołu Freemasons Frida = Fridy Fripp & Eno = duetu Fripp & Eno From Autumn to Ashes = zespołu From Autumn to Ashes Frontside = zespołu Frontside Frühstück = zespołu Frühstück Fu = Fu Fugees = zespołu Fugees Full Tilt Boogie Band = Full Tilt Boogie Band Fun = zespołu Fun Fundacja 1 = zespołu Fundacja 1 Funker Vogt = zespołu Funker Vogt Funkmaster Flex = Funkmastera Flexa Funky Filon = Funky Filona Fuck...I'm Dead = zespołu Fuck...I'm Dead Fuel = zespołu Fuel Furia Futrzaków = zespołu Furia Futrzaków Futro = zespołu Futro G-Dragon = G-Dragona G-Hot = G-Hota G-Unit = zespołu G-Unit Gaba Kulka = Gaby Kulki Gabriel Fleszar = Gabriela Fleszara Gabriel Yared = Gabriela Yareda Gabriella Cilmi = Gabrielli Cilmi Gaba Kulka = Gaby Kulki Gackt = Gackta Gaitana = Gaitany Gala = Gali Gallows = zespołu Gallows Gang Gang Dance = zespołu Gang Gang Dance Gang Marcela = zespołu Gang Marcela Gang of Four = zespołu Gang of Four Gang Starr = zespołu Gang Starr Ganja Mafia = zespołu Ganja Mafia Gamma Ray = zespołu Gamma Ray Ganxsta Zolee és a Kartel = zespołu Ganxsta Zolee és a Kartel Garbage = zespołu Garbage Gardenian = zespołu Gardenian Gareth Emery = Garetha Emeryego Gargantua = zespołu Gargantua Piero = Piero Garou = Garou Gary Moore = Gary’ego Moore’a Gary Peacock = Gary’ego Peacocka Gavin DeGraw = Gavina DeGraw Gebroeders Ko = zespołu Gebroeders Ko Geddy Lee = Geddy’ego Lee Gedeon Jerubbaal = zespołu Gedeon Jerubbaal Gehenna = zespołu Gehenna Gene Kelly = Gene Kelly Gene Simmons = Gene Simmonsa Genesis = zespołu Genesis Gente de Zona = zespołu Gente de Zona Gentle Giant = zespołu Gentle Giant George Adams = George’a Adamsa George Harrison = George’a Harrisona George Michael = George’a Michaela George Mraz = George’a Mraza George Redman = George’a Redmana George Thorogood and the Destroyers = zespołu George Thorogood and the Destroyers George Wallington Quintet = zespołu George Wallington Quintet George Winston = George’a Winstona Geri Halliwell = Geri Halliwell Gerry Goffin = Gerry’ego Goffina Gerry Rafferty = Gerry’ego Rafferty’ego Gershon Kingsley = Gershona Kingsleya GFriend = zespołu GFriend Ghostface Killah = Ghostface’a Killaha Giant = zespołu Giant Gienek Loska = zespołu Gienek Loska Band Gigi D’Agostino = Gigiego D’Agostino Gil Evans = Gila Evansa Giles, Giles and Fripp = zespołu Giles, Giles and Fripp Ginger Baker Trio = Ginger Baker Trio Girl’s Day = zespołu Girl’s Day Girls Aloud = zespołu Girls Aloud Gipsy.cz = zespołu Gipsy.cz Girls’ Generation = zespołu Girls’ Generation Girugamesh = zespołu Girugamesh Glay = zespołu Glay Glen Hansard = Glena Hansarda Glen Moore = Glena Moore’a Glenn Frey = Glenna Freya Glenn Hughes = Glenna Hughesa Glenn Madeiros = Glenna Madeirosa Glenn Tipton = Glenna Tiptona Gloria Estefan = Glorii Estefan Gloria Gaynor = Glorii Gaynor GM49 = zespołu GM49 Goatlord = zespołu Goatlord God Dethroned = zespołu God Dethroned God Forbid = zespołu God Forbid God Is an Astronaut = zespołu God Is an Astronaut Godspeed You! Black Emperor = zespołu Godspeed You! Black Emperor Godsmack = zespołu Godsmack Gogol Bordello = zespołu Gogol Bordello Gojira = zespołu Gojira Goo Goo Dolls = zespołu Goo Goo Dolls Good Charlotte = zespołu Good Charlotte Good Riddance = zespołu Good Riddance Goodbye Mr. Mackenzie = zespołu Goodbye Mr. Mackenzie GoonRock = GoonRocka Gong = zespołu Gong Golden Child = zespołu Golden Child Golden Life = zespołu Golden Life Goldfrapp = zespołu Goldfrapp Goldfinger = zespołu Goldfinger Golec uOrkiestra = zespołu Golec uOrkiestra Goran Bregović = Gorana Bregovicia Gorefest = zespołu Gorefest Gorgoroth = zespołu Gorgoroth Gorguts = zespołu Gorguts Gorgeous Frankenstein = zespołu Gorgeous Frankenstein Gorillaz = zespołu Gorillaz Gorilla Zoe = Gorilla Zoe Gorzki = Gorzkiego Gosia Andrzejewicz = Gosi Andrzejewicz Gossip = zespołu Gossip Gov't Mule = zespołu Gov't Mule Goya = zespołu Goya Got7 = zespołu Got7 Gotye = Gotyego Graal = zespołu Graal Grabaż i Strachy na Lachy = zespołu Grabaż i Strachy na Lachy Grailknights = zespołu Grailknights Grammatik = zespołu Grammatik Grace Jones = Grace Jones Grachan Moncur III = Grachana Moncura III Suggs = Suggsa Grand Puba = Grand Puby Grandaddy = zespołu Grandaddy Grandmaster Flash and the Furious Five = zespołu Grandmaster Flash and the Furious Five Grandmaster Flash = Grandmaster Flasha Grateful Dead = zespołu Grateful Dead Grave = zespołu Grave Grave Digger = zespołu Grave Digger Gravediggaz = zespołu Gravediggaz Graveland = zespołu Graveland Green Carnation = zespołu Green Carnation Green Day = zespołu Green Day Greg Edmonson = Grega Edmonsona Gregorian = zespołu Gregorian Grégory Lemarchal = Grégory’ego Lemarchala Grégoire = Grégoire Greta Van Fleet = zespołu Greta Van Fleet Grey Daze = zespołu Grey Daze Greyson Chance = Greysona Chance’a Grimlord = zespołu Grimlord Grinderman = zespołu Grinderman Grip Inc. = zespołu Grip Inc. GRITS = zespołu GRITS Grizzly Bear = zespołu Grizzly Bear Groove Coverage = zespołu Groove Coverage Group Avalon = zespołu Group Avalon Group Home = zespołu Group Home Grubson = Grubsona Gruby Mielzky = Grubego Mielzky’ego Grupa Operacyjna = zespołu Grupa Operacyjna Grzegorz Borek = Bolca Grzegorz Bukała = Grzegorza Bukały Grzegorz Ciechowski = Grzegorza Ciechowskiego Grzegorz Markowski = Grzegorza Markowskiego Grzegorz Skawiński = Grzegorza Skawińskiego Grzegorz Turnau = Grzegorza Turnaua Guano Apes = zespołu Guano Apes Gucci Mane = Gucciego Mane’a Guess Why = zespołu Guess Why Guilt Machine = zespołu Guilt Machine Guns N’ Roses = zespołu Guns N’ Roses Guns N' Roses = zespołu Guns N' Roses Guru = Guru GusGus = zespołu GusGus Gustavo Santaolalla = Gustava Santaolalli Gutbucket = zespołu Gutbucket Gwen Stefani = Gwen Stefani Gyllene Tider = zespołu Gyllene Tider Gym Class Heroes = zespołu Gym Class Heroes GZA = GZA H-Blockx = zespołu H-Blockx H.A.R.D. = zespołu H.A.R.D. H.E.A.T = zespołu H.E.A.T HA-DWA-O! = zespołu HA-DWA-O! Habakuk = zespołu Habakuk Haddaway = Haddawaya Hades = Hadesa Hades Almighty = zespołu Hades Hadrian Filip Tabęcki = Hadriana Filipa Tabęckiego Asocjacja Hagaw = zespołu Asocjacja Hagaw Haggard = zespołu Haggard Haiku Fristajl = zespołu Haiku Fristajl Halestorm = zespołu Halestorm Halford = zespołu Halford Halina Benedyk = Haliny Benedyk Halina Frąckowiak = Haliny Frąckowiak Halina Kunicka = Haliny Kunickiej Halina Mlynkova = Haliny Mlynkovej Halina Żytkowiak = Haliny Żytkowiak Hallucinogen = Hallucinogena Halsey = Halsey Hamer = zespołu Hamer Hammerfall = zespołu Hammerfall Handsome Furs = zespołu Handsome Furs Hank Jones = Hanka Jonesa Hank Mobley = Hanka Mobleya Hank Snow = Hanka Snowa Hank Williams = Hanka Williamsa Hanka Ordonówna = Hanki Ordonówny Hania Stach = Hani Stach Hanna Banaszak = Hanny Banaszak Hanna Ferm = Hanny Ferm Hanna Pakarinen = Hanny Pakarinen Hannah Montana = Hannah Montany Hans = Hansa Hans Koller = Hansa Kollera Hans Zimmer = Hansa Zimmera Hanzel und Gretyl = zespołu Hanzel und Gretyl Happy Cactus = zespołu Happy Cactus happysad = zespołu happysad Hard-Fi = zespołu Hard-Fi Hardcore Superstar = zespołu Hardcore Superstar Hari Mata Hari = zespołu Hari Mata Hari Harlem = zespołu Harlem Haris Alexiou = Haris Alexiou Harold Faltermeyer = Harolda Faltermeyera Harry Edison = Harry’ego Edisona Harry Styles = Harry’ego Stylesa Haste The Day = zespołu Haste The Day Hate = zespołu Hate Hate Eternal = zespołu Hate Eternal Hatebreed = zespołu Hatebreed Hawkwind = zespołu Hawkwind HaWthorn = zespołu HaWthorn Havok = zespołu Havok Haydamaky = zespołu Haydamaky Hayko = zespołu Hayko Hayley Williams = Hayley Williams HeadUp = zespołu HeadUp Hear = zespołu Hear Heart = zespołu Heart Heaven and Hell = zespołu Heaven and Hell Heaven Shall Burn = zespołu Heaven Shall Burn Heavy Pettin' = zespołu Heavy Pettin' Hedfirst = zespołu Hedfirst Hefeystos = zespołu Hefeystos Heidevolk = zespołu Heidevolk Heidi Montag = Heidi Montag Helena = Heleny Helena Vondráčková = Heleny Vondráčkovej Hélène Ségara = Hélène Ségara Helheim = zespołu Helheim Heljareyga = zespołu Heljareyga Hell-Born = zespołu Hell-Born Hellfire = zespołu Hellfire Hellhammer = zespołu Hellhammer HellHaven = zespołu HellHaven Helloween = zespołu Helloween Hellyeah = zespołu Hellyeah Helmet = zespołu Helmet Helping Haiti = Helping Haiti Hesperion XXI = zespołu Hesperion XXI Hemp Gru = zespołu Hemp Gru Henry Cow = zespołu Henry Cow Hera Björk = Hery Björk Herb Ellis = Herba Ellisa Herbie Hancock = Herbie Hancocka Herbie Harper = Herbie Harpera Hermh = zespołu Hermh Hetman = zespołu Hetman Hey = zespołu Hey hHead = zespołu hHead Hi-Tek = Hi-Teka Hidden Orchestra = zespołu Hidden Orchestra HiFi Banda = zespołu HiFi Banda Highland = zespołu Highland Hilary Duff = Hilary Duff HIM = zespołu HIM Hinder = zespołu Hinder Hironobu Kageyama = Hironobu Kageyamy HKT48 = zespołu HKT48 Hole = zespołu Hole Hollenthon = zespołu Hollenthon Holloee Poloy = zespołu Holloee Poloy Holly Johnson = Holly’ego Johnsona Hollywood Undead = zespołu Hollywood Undead Hołd = zespołu Hołd Homo Twist = zespołu Homo Twist Honor = zespołu Honor Honor = zespołu Honor Honorata Skarbek = Honoraty Skarbek Hoobastank = zespołu Hoobastank HooDoo Band = zespołu HooDoo Band Hooverphonic = zespołu Hooverphonic Hope = zespołu Hope Horace Silver = Horace’a Silvera Horde = zespołu Horde Horrida = zespołu Horrida Horrorscope = zespołu Horrorscope Horrorpops = zespołu Horrorpops Horse = zespołu Horse Horse the Band = zespołu Horse the Band Hot Action Cop = zespołu Hot Action Cop Hotel Kosmos = zespołu Hotel Kosmos Hotrod Frankie = zespołu Hotrod Frankie Hour of Penance = zespołu Hour of Penance Hound Dog Taylor = Hound Doga Taylora Houk = zespołu Houk House of Krazees = zespołu House of Krazees How to Destroy Angels = zespołu How to Destroy Angels Hubert Sumlin = Huberta Sumlina Huddie Leadbelly = Huddiego Leadbelly’ego Huggy Bear = zespołu Huggy Bear Hugh Laurie = Hugh Lauriego Hugh Mundell = Hugh Mundella Hukos = Hukosa Human = zespołu Human Hungária = zespołu Hungária Hungarica = zespołu Hungarica Hungry Lucy = zespołu Hungry Lucy Hunter = zespołu Hunter Hurrockaine = zespołu Hurrockaine Hurt = zespołu Hurt Hurt = zespołu Hurt Hurts = zespołu Hurts Hüsker Dü = zespołu Hüsker Dü HST = HST Hybrid = zespołu Hybrid Hyperial = zespołu Hyperial Hypocrisy = zespołu Hypocrisy I = zespołu I I.O.I = zespołu I.O.I I:scintilla = zespołu I:scintilla I Am Kloot = zespołu I Am Kloot IAM = zespołu IAM IAMX = projektu IAMX Ian Van Dahl = zespołu Ian Van Dahl Ian McDonald = Iana McDonalda Ice Cube = Ice Cube’a Ice Ages = Ice Ages Iced Earth = zespołu Iced Earth Icon = zespołu Icon Ida Corr = Idy Corr Ihsahn = Ihsahna Ich Troje = zespołu Ich Troje Iggy Azalea = Iggy Azalei Iggy Pop = Iggy’ego Popa Igor Herbut = Igora Herbuta IGS = IGS Ike & Tina Turner = duetu Ike & Tina Turner iKon = zespołu iKON Il Pomo d’Oro = zespołu Il Pomo d’Oro Ill Niño = zespołu Ill Niño Ill Repute = zespołu Ill Repute Illusion = zespołu Illusion Imagine Dragons = zespołu Imagine Dragons Immolation = zespołu Immolation Immortal = zespołu Immortal Impaled Nazarene = zespołu Impaled Nazarene Impending Doom = zespołu Impending Doom Impious = zespołu Impious Impuls = zespołu Impuls In Extremo = zespołu In Extremo In Flames = zespołu In Flames In Slaughter Natives = zespołu In Slaughter Natives In the Woods... = zespołu In the Woods... In This Moment = zespołu In This Moment Incantation = zespołu Incantation incarNations = zespołu incarNations Incubus = zespołu Incubus Inkubus Sukkubus = zespołu Inkubus Sukkubus InDespair = zespołu InDespair India.Arie = India.Arie Indialucia = Indialucia Indiana Evans = Indiany Evans Indica = zespołu Indica Indigo = zespołu Indigo Indigo Girls = zespołu Indigo Girls Indila = Indili Indios Bravos = zespołu Indios Bravos Indukti = zespołu Indukti Infa.Red & Cross = zespołu Infa.Red & Cross Infected Mushroom = zespołu Infected Mushroom Infectious Grooves = zespołu Infectious Grooves Infernal War = zespołu Infernal War Infernal = zespołu Infernal Infinite = zespołu Infinite Inna = Inny Insane Clown Posse = zespołu Insane Clown Posse Insidious Disease = zespołu Insidious Disease Intensity = zespołu Intensity Interpol = zespołu Interpol Insomnium = zespołu Insomnium Inspectah Deck = Inspectah Decka INXS = zespołu INXS In-Grid = In-Grid Iowa Super Soccer = zespołu Iowa Super Soccer Iperyt = zespołu Iperyt IQ = zespołu IQ Ira = zespołu IRA Ira Losco = Iry Losco Irena Jarocka = Ireny Jarockiej Irena Malkiewicz = Ireny Malkiewicz Irena Santor = Ireny Santor Irene Papas = Irene Papas Shakin’ Dudi = Shakin’ Dudiego Iron Lung Corp. = zespołu Iron Lung Corp. Iron Maiden = zespołu Iron Maiden Iron Butterfly = zespołu Iron Butterfly Irving Berlin = Irvinga Berlina I Fight Dragons = zespołu I Fight Dragons I Spy = zespołu I Spy Isaac Hayes = Isaaca Hayesa Isabelle Adjani = Isabelle Adjani Isabelle Huppert = Isabelle Huppert Isis = zespołu Isis Isis Gee = Isis Gee Isis Gee = Isis Gee Italobrothers = zespołu Italobrothers Itzhak Perlman = Itzhaka Perlmana IQ = zespołu IQ Iwona Węgrowska = Iwony Węgrowskiej Iva Bittová = Ivy Bittovej Ivan i Delfin = zespołu Ivan i Delfin Iyaz = Iyaza Izabela Trojanowska = Izabeli Trojanowskiej Iza Lach = Izy Lach Izrael = zespołu Izrael Izzy Stradlin = Izzy’ego Stradlina J.Cole = J.Cole’a J.J. Cale = J.J. Cale J. R. Monterose = J. R. Monterose’a Ja Rule = Ja Rule’a Jacek Bednarek = Jacka Bednarka Jacek Bończyk = Jacka Bończyka Jacek Kaczmarski = Jacka Kaczmarskiego Jacek Kotlarski = Jacka Kotlarskiego Jacek Kuderski = Jacka Kuderskiego Jacek Lachowicz = Jacka Lachowicza Jacek Lech = Jacka Lecha Jacek Niedziela = Jacka Niedzieli Jacek Olter = Jacka Oltera Jacek Perkowski = Jacka Perkowskiego Jacek Skubikowski = Jacka Skubikowskiego Jack Bruce = Jacka Bruce’a Jack Johnson = Jacka Johnsona Jack the Ripper = zespołu Jack the Ripper Jack White = Jacka White’a Jackie Jackson = Jackiego Jacksona Jackie McLean = Jackiego McLeana Jacques Brel = Jacques’a Brela Jadakiss = Jadakissa Jaden Smith = Jadena Smitha Jafia Namuel = zespołu Jafia Namuel Jagged Edge = zespołu Jagged Edge Jakub Józef Orliński = Jakuba Józefa Orlińskiego Jamal = zespołu Jamal Jamelia = Jamelii James Blunt = Jamesa Blunta James Horner = Jamesa Hornera James Marsters = Jamesa Marstersa James Morrison = Jamesa Morrisona James Newton Howard = Jamesa Newtona Howarda James Yancey = Jaya Dee Jamie Cullum = Jamiego Culluma Jamie Saft = Jamiego Safta Jamiroquai = zespołu Jamiroquai Jan Akkerman = Jana Akkermana Jan Benedek = Jana Benedeka Jan Bo = zespołu Jan Bo Jan Bokszczanin = Jana Bokszczanina Jan Borysewicz = Jana Borysewicza Jan Garbarek = Jana Garbarka Jan Hammer = Jana Hammera Jan Paweł II = Jana Pawła II Jan Pietrzak = Jana Pietrzaka Jan Skrzek = Jana Skrzeka Jan Wróblewski = Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego Jane’s Addiction = zespołu Jane’s Addiction Janelle Monáe = Janelle Monáe Janet Jackson = Janet Jackson Janitor Joe = zespołu Janitor Joe Janis Joplin = Janis Joplin Janusz Gniatkowski = Janusza Gniatkowskiego Janusz Grudziński = Janusza Grudzińskiego Janusz Grzywacz = Janusza Grzywacza Janusz Iwański = Janusza Iwańskiego Janusz Muniak = Janusza Muniaka Janusz Panasewicz = Janusza Panasewicza Janusz Popławski = Janusza Popławskiego Janusz Radek = Janusza Radka Janusz Stefański = Janusza Stefańskiego Jarosław Pijarowski = Jarosława Pijarowskiego Jasmine Thompson = Jasmine Thompson Jason Derülo = Jasona Derüla Jason Donovan = Jasona Donovana Jason Mraz = Jasona Mraza Jasper van 't Hof = Jaspera van 't Hofa Jar = zespołu Jar Jarabe de Palo = zespołu Jarabe de Palo Jarosław Thiel = Jarosława Thiela Jarosław Weber = Jarosława Webera Jarosław Śmietana = Jarosława Śmietany Jarosław Wasik = Jarosława Wasika Jars of Clay = zespołu Jars of Clay Jauns Mēness = zespołu Jauns Mēness Jay Delano = Jaya Delano Jay Reatard = Jaya Reatarda Jay Sean = Jaya Seana Jaylib = zespołu Jaylib Jay Wilbur and His Orchestra = zespołu Jay Wilbur and His Orchestra Jay Z = Jaya Z Jay-Z = Jaya-Z Jax Jones = Jaxa Jonesa Jazz Carriers = zespołu Jazz Carriers Jazzpospolita = zespołu Jazzpospolita J-Bo = J-Bo JD Davis = JD Davisa Jean-Louis Murat = Jean-Louisa Murata Jean Michel Jarre = Jeana Michela Jarre’a Jean-Michel Jarre = Jeana-Michela Jarre’a Jeanette = Jeanette Jeannie Ortega = Jeannie Ortegi Jeden Osiem L = zespołu Jeden Osiem L Jedward = zespołu Jedward Jeff Beck = Jeffa Becka Jeff Buckley = Jeffa Buckleya Jeff Hartz = Jeffa Hartza Jeff Loomis = Jeffa Loomisa Jefferson Airplane = zespołu Jefferson Airplane Jeffree Star = Jeffreego Stara Lena Katina = Leny Katiny Jello Biafra = Jello Biafry Jem = Jem Jenni Vartiainen = Jenni Vartiainen Jennie Tebler's Out of Oblivion = zespołu Jennie Tebler's Out of Oblivion Jennifer Paige = Jennifer Paige Jennifer Hudson = Jennifer Hudson Jennifer Lopez = Jennifer Lopez Jens Lekman = Jensa Lekmana Jeremi Przybora = Jeremiego Przybory Jeremih = Jeremiha Jeremy Soule = Jeremy’ego Soule’a Jermaine Dupri = Jermaine’a Dupri Jermaine Jackson = Jermaine’a Jacksona JerryC = Jerry’egoC Jerry Cantrell = Jerry’ego Cantrella Jerry Dodgion = Jerry’ego Dodgiona Jeru the Damaja = Jeru the Damaja Jerzy Artysz = Jerzego Artysza Jerzy Mazzoll = Jerzego Mazzolla Jerzy Mercik = Jerzego Mercika Jerzy Milian = Jerzego Miliana Jerzy Połomski = Jerzego Połomskiego Jerzy Rybiński = Jerzego Rybińskiego Jerzy Semkow = Jerzego Semkowa Jerzy Wasowski = Jerzego Wasowskiego Jess Glynne = Jess Glynne Jessica Andrews = Jessiki Andrews Jessica Mauboy = Jessiki Mauboy Jessie J = Jessie J Jessie Ware = Jessie Ware Jesu = zespołu Jesu Jesus Chrysler Suicide = zespołu Jesus Chrysler Suicide Jesus Lizard = zespołu Jesus Lizard Jet = zespołu Jet Jethro Tull = zespołu Jethro Tull Jewel Akens = Jewela Akensa J-five = J-five’a J-Hood = J-Hooda Jibbs = Jibbsa Jim Jones = Jima Jonesa Jimi Hendrix = Jimiego Hendrixa Jimmy Eat World = zespołu Jimmy Eat World Jimmy Garrison = Jimmy’ego Garrisona Jimmy Giuffre = Jimmy’ego Giuffre’ego Jimmy Page = Jimmy’ego Page’a Jimmy Reed = Jimmy’ego Reeda Jimmy Somerville = Jimmy’ego Somerville’a Jiří Korn = Jiří Korna JKT48 = zespołu JKT48 Jizhar Kohen = Jizhara Kohena Joachim Kühn = Joachima Kühna Joachim Mencel = Joachima Mencla Joachim Witt = Joachima Witta Joan Baez 0 Joan Baez Joan Jett = Joan Jett Joana Zimmer = Joany Zimmer Joanna Liszowska = Joanny Liszowskiej Joanna Newsom = Joanny Newsom Joanna Słowińska = Joanny Słowińskiej João Gilberto = João Gilberto Job for a Cowboy = zespołu Job for a Cowboy Joci Pápai = Jociego Pápaia Jodie Connor = Jodie Connor Jody Watley = Jody Watley Joe Bonamassa = Joego Bonamassy Joe Chambers = Joego Chambersa Joe Cocker = Joego Cockera Joe Dassin = Joego Dassina Joe Henderson = Joego Hendersona Joe Hisaishi = Joe Hisaishiego Joe Satriani = Joego Satrianiego Joe Walsh = Joego Walsha Joey Badass = Joeya Badassa Joey Ramone = Joyea Ramone’a John Altman = Johna Altmana John Bramwell = Johna Bramwella John Cale = Johna Cale’a John Cena = Johna Ceny John Coltrane = Johna Coltrane’a John Deacon = Johna Deacona John Entwistle = zespołu Johna Entwistle John Frusciante = Johna Frusciante John Lee Hooker = Johna Lee Hookera John Legend = Johna Legenda John Lennon = Johna Lennona John Mayer = Johna Mayera John McLaughlin = Johna McLaughlina John Newman = Johna Newmana John Norum = Johna Noruma John Parish = Johna Parisha John Petrucci = Johna Petrucciego John Porter = Johna Portera John Tchicai = Johna Tchicaia John Travolta = Johna Travolty John Williams = Johna Williamsa Johnny Cash = Johnny’ego Casha Johnny Coyote = zespołu Johnny Coyote Johnny Hartman = Johnny’ego Hartmana Johnny Moore's Three Blazers = zespołu Johnny Moore's Three Blazers Johnny Nash = Johnny’ego Nasha Johnny Thunders = Johnny’ego Thundersa Johnny Winter = Johnny’ego Wintera JoJo = JoJo Joker's Wild = Joker's Wild Jon and Vangelis = zespołu Jon and Vangelis Jon Anderson = Jona Andersona Jon Bon Jovi = Jona Bon Jovi Jon Lajoie = Jona Lajoie Jonatan Cerrada = Jonatana Cerrady Jonathan Davis = Jonathana Davisa Jonas Brothers = zespołu Jonas Brothers Jonghyun = Jonghyuna Joni Mitchell = Joni Mitchell Dr. Bombay = Dr. Bombaya Jordan Rudess = Jordana Rudessa Jordan Smith = Jordana Smitha Jordi Savall = Jordiego Savalla Jordin Sparks = Jordin Sparks Jorrgus = zespołu Jorrgus Jørn Lande = Jørna Landego Jorgos Skolias = Jorgosa Skoliasa Joseph Simmons = Josepha Simmonsa Josey Scott = Joseya Scotta Josh Groban = Josha Grobana Josh Klinghoffer = Josha Klinghoffera Joss Stone = Joss Stone Joss Whedon = Jossa Whedona Journey = zespołu Journey Joy Division = zespołu Joy Division Jónsi = Jónsiego Jóhanna Guðrún Jónsdóttir = Jóhanny Guðrún Jónsdóttir Józef Skrzek = Józefa Skrzeka Juanes = Juanesa Judas Priest = zespołu Judas Priest Judge Jules = Judge Julesa Judy Garland = Judy Garland Judy Holliday = Judy Holliday Juelz Santana = Juelza Santany Jula = Juli Julia i Grzegorz Kopala = Julii i Grzegorza Kopali Julia Kociuban = Julii Kociuban Julia Marcell = Julii Marcell Julianne Hough = Julianne Hough Julie Driscoll = Julie Driscoll Julija Sawiczewa]] = Juliji Sawiczewej Julio Iglesias = Julio Iglesiasa Junior Caldera = Juniora Caldery Junior Reid = Juniora Reida Junior Stress = Juniora Stressa Juno Reactor = zespołu Juno Reactor Juras & Wigor = zespołu Juras & Wigor Jurassic 5 = zespołu Jurassic 5 Justice = zespołu Justice Justin Bieber = Justina Biebera Justin Timberlake = Justina Timberlake’a Justyna Steczkowska = Justyny Steczkowskiej Juvenile = Juvenile’a JWP = zespołu JWP JLS = zespołu JLS J-Status = J-Status K.A.S.T.A. = zespołu K.A.S.T.A. K'naan = K'naana K2 = K2 Kabanos = zespołu Kabanos kabaddi kabaddi kabaddi kabaddi = zespołu kabaddi kabaddi kabaddi kabaddi Kabaret Ani Mru-Mru = Kabaretu Ani Mru-Mru Kabaret Młodych Panów = Kabaretu Młodych Panów Kabaret Moralnego Niepokoju = Kabaretu Moralnego Niepokoju Kaczor = Kaczora Kahil El'Zabar's Ritual Trio = zespołu Kahil El'Zabar's Ritual Trio Kaiser Chiefs = zespołu Kaiser Chiefs Kajman = Kajmana Kalafina = zespołu Kalafina Kaledon = zespołu Kaledon Kali = Kaliego Kaliber 44 = zespołu Kaliber 44 Kalmah = zespołu Kalmah Kalwi & Remi = zespołu Kalwi & Remi Kamelot = zespołu Kamelot Kamp! = zespołu Kamp! Kanał Audytywny = zespołu Kanał Audytywny Kancelarya = zespołu Kancelarya Kansas = zespołu Kansas Kanye West = Kanye Westa Kaoma = zespołu Kaoma Kapela ze Wsi Warszawa = zespołu Kapela ze Wsi Warszawa Kapitan Nemo = Kapitana Nemo Kara's Flowers = zespołu Kara's Flowers Karcer = zespołu Karcer KARD = zespołu KARD Kardinal Offishall = Kardinala Offishalla Karel Kryl = Karela Kryla Karel Gott = Karela Gotta Karimski Club = zespołu Karimski Club Karl Sanders = Karla Sandersa Karjalan Sissit = zespołu Karjalan Sissit Karolina Kozak = Karoliny Kozak Karramba = Karramby Kartky = Kartky’ego Kartoon = Kartoona Kasa Chorych = zespołu Kasa Chorych Kasabian = zespołu Kasabian Kasia Cerekwicka = Kasi Cerekwickiej Kasia i Wojtek = zespołu Kasia i Wojtek Kasia Kowalska = Kasi Kowalskiej Kasia Nova = Kasi Novej Kaskade = Kaskade Kat = zespołu Kat Kat & Roman Kostrzewski = zespołu Kat & Roman Kostrzewski KAT-TUN = zespołu KAT-TUN Kat DeLuna = Kat DeLuny Kataklysm = zespołu Kataklysm Katatonia = zespołu Katatonia Katarzyna Cerekwicka = Kasi Cerekwickiej Katarzyna Drogosz = Katarzyny Drogosz Katarzyna Groniec = Katarzyny Groniec Katarzyna Klich = Kasi Klich Katarzyna Kurzawska = Katarzyny Kurzawskiej Katarzyna Nosowska = Katarzyny Nosowskiej Katarzyna Skrzynecka = Katarzyny Skrzyneckiej Katarzyna Sobczyk = Katarzyny Sobczyk Katarzyna Stankiewicz = Kasi Stankiewicz Kate Alexa = Kate Alex Kate Bush = Kate Bush Kate Nash = Kate Nash Kate Ryan = Kate Ryan Kate Voegele = Kate Voegele Katedra = zespołu Katedra Katerine = Katerine Katerine Duska = Katerine Duski Kathleen Edwards = Kathleen Edwards Katie Melua = Katie Meluy Katie Price = Katie Price Katy B = Katy B Katy Perry = Katy Perry Katy Rose = Katy Rose Kawałek Kulki = zespołu Kawałek Kulki Kayah = Kayah Kaz James = Kaza Jamesa Kaz Lux = Kaza Luxa Kazik na Żywo = zespołu Kazik na Żywo Kazik Staszewski = Kazika Staszewskiego Kazimierz Jonkisz = Kazimierza Jonkisza K-Ci & JoJo = zespołu K-Ci & JoJo K-Dee = K-Dee Keane = zespołu Keane Keep of Kalessin = zespołu Keep of Kalessin Keizo Nakanishi = Keizo Nakanishiego Kendrick Lamar = Kendricka Lamara Kenny Barron = Kenny’ego Barrona Kenny G = Kenny’ego G Kenny Garrett = Kenny’ego Garretta Kenny Washington = Kenny’ego Washingtona Kelli Ali = Kelli Ali Kelly Clarkson = Kelly Clarkson Kelly Osbourne = Kelly Osbourne Kelly Rowland = Kelly Rowland Kelis = Kelis Kenshi Yonezu = Kenshiego Yonezu Kent = zespołu Kent Kenza Farah = Kenzy Farah Keri Hilson = Keri Hilson Kerli = Kerli Kery James = Kery’ego Jamesa Kermit Driscoll = Kermita Driscolla Kesha = Keshy The Bug = The Buga Kevin Rudolf = Kevina Rudolfa Keyakizaka46 = zespołu Keyakizaka46 Keyshia Cole = Keyshi Cole Khaled = Khaleda Khanate = zespołu Khanate Khia = Khia Kiki = Kikiego Kid Cudi = Kida Cudiego Killah Priest = Killah Priesta Killarmy = zespołu Killarmy Killaz Group = zespołu Killaz Group Killers = zespołu Killers Killing Joke = zespołu Killing Joke Killswitch Engage = zespołu Killswitch Engage Kim Nowak = zespołu Kim Nowak Kimberly Wyatt = Kimberly Wyatt Kimbra = Kimbry King Crimson = zespołu King Crimson King Diamond = Kinga Diamonda King Diamond = zespołu King Diamond Kings of Leon = zespołu Kings of Leon Kings of Convenience = zespołu Kings of Convenience Kinsky = zespołu Kinsky Kirk Franklin = Kirka Franklina Kishidan = zespołu Kishidan KISS = zespołu KISS Kitaro = zespołu Kitaro Kitty Kat = Kitty Kata Kiuas = zespołu Kiuas Klan = zespołu Klan Klaus Badelt = Klausa Badelta Klaus Mitffoch = zespołu Klaus Mitffoch Klaus Schulze = Klausa Schulzego Klaxons = zespołu Klaxons Kleszcz = Kleszcza Klezmafour = zespołu Klezmafour Klincz = zespołu Klincz Kling Klang = zespołu Kling Klang KMFDM = zespołu KMFDM Knife Party = zespołu Knife Party Knoc-turn'al = Knoc-turn'ala Kobra = Kobry Kobong = zespołu Kobong Kobranocka = zespołu Kobranocka Kodak Black = Kodaka Blacka Kofi = zespołu Kofi Kolaboranci = zespołu Kolaboranci Koli = zespołu Koli Koman Band = zespołu Koman Band Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach = zespołu Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach Kombi = zespołu Kombi Kombii = zespołu Kombii Komety = zespołu Komety Koniec Świata = zespołu Koniec Świata Konkwista 88 = zespołu Konkwista 88 Konopians = zespołu KoNoPiAnS Konrad Kucz = Konrada Kucza Kontrust = zespołu Kontrust Kool G Rap = Kool G Rap Korál = zespołu Korál Korba = zespołu Korba Korpiklaani = zespołu Korpiklaani Kortez = Korteza Kōshi Inaba = Kōshiego Inaby Kosmetyki Mrs. Pinki = zespołu Kosmetyki Mrs. Pinki Kostek Joriadis = Kostka Joriadisa Kości = zespołu Kości Koto = zespołu Koto Koza Mostra = zespołu Koza Mostra Közi = Köziego Kora = Kory Korn = zespołu Korn Kosi = Kosi Kr'shna Brothers = zespołu Kr'shna Brothers Kraftwerk = zespołu Kraftwerk Krakowska Grupa Bluesowa = zespołu Krakowska Grupa Bluesowa Kreator = zespołu Kreator Kremlowskie Kuranty = zespołu Kremlowskie Kuranty Kreszendo = zespołu Kreszendo Kreuzweg Ost = zespołu Kreuzweg Ost Kriegsmaschine = zespołu Kriegsmaschine Kris Allen = Krisa Allena Kris Kristofferson = Krisa Kristoffersona Krisiun = zespołu Krisiun Krista Siegfrids = Kristy Siegfrids Kristian Kostow = Kristiana Kostowa Kristin Chenoweth = Kristin Chenoweth Kristina Peláková = Kristíny Kristinia DeBarge = Kristinii DeBarge Kroke = zespołu Kroke Krokus = zespołu Krokus KRS-One = KRS-One Kruder & Dorfmeister = zespołu Kruder & Dorfmeister Kruk = zespołu Kruk Krystyna Prońko = Krystyny Prońko Kryzys = zespołu Kryzys Krzak = zespołu Krzak Krzysztof Antkowiak = Krzysztofa Antkowiaka Krzysztof Cugowski = Krzysztofa Cugowskiego Krzysztof Daukszewicz = Krzysztofa Daukszewicza Krzysztof Grabowski = Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego Krzysztof Herdzin = Krzysztofa Herdzina Pan Yapa = Pana Yapy Krzysztof Kasowski = K.A.S.Y. Krzysztof Kiljański = Krzysztofa Kiljańskiego Krzysztof Kolberger = Krzysztofa Kolbergera Krzysztof Komeda = Krzysztofa Komedy Krzysztof Krawczyk = Krzysztofa Krawczyka Krzysztof Książek = Krzysztofa Książka Krzysztof Misiak = Krzysztofa Misiaka Krzysztof Myszkowski = Krzysztofa Myszkowskiego Krzysztof Napiórkowski = Krzysztofa Napiórkowskiego Krzysztof Respondek = Krzysztofa Respondka Krzysztof Ścierański = Krzysztofa Ścierańskiego Woliński = Krzysztofa Wolińskiego Krzysztof Zalewski = Krzysztofa Zalewskiego Krzysztof Zgraja = Krzysztofa Zgraji Ks76 = zespołu Ks76 KSU = zespołu KSU Kwadrofonik = zespołu Kwadrofonik KT Tunstall = KT Tunstall Jake Holmes = Jake’a Holmesa Kuba Badach = Kuby Badacha Jakub Sienkiewicz = Kuby Sienkiewicza Kuba Więcek = Kuby Więcka Kubi Producent = Kubiego Producenta Kult = zespołu Kult Kultikula = Kultikula Kumi Kōda = Kumi Kōda Kumka Olik = zespołu Kumka Olik Kury = zespołu Kury Kury = zespołu Kury Kurupt = Kurupta Kwartet Jorgi = zespołu Kwartet Jorgi Kwintet Śląskich Kameralistów = Kwintetu Śląskich Kameralistów Kyary Pamyu Pamyu = Kyary Pamyu Pamyu Kylesa = zespołu Kylesa Kylie Minogue = Kylie Minogue Ky-Mani Marley = Ky-Mani Marleya L.Stadt = zespołu L.Stadt L7 = zespołu L7 La Bouche = zespołu La Bouche La Coka Nostra = zespołu La Coka Nostra La Fouine = La Fouine’a L'Arc~en~Ciel = zespołu L'Arc~en~Ciel La Roux = zespołu La Roux La Vache = La Vache La ViVe = zespołu La ViVe La the Darkman = La the Darkmana Lacrima = zespołu Lacrima Lacrimosa = zespołu Lacrimosa Lacuna Coil = zespołu Lacuna Coil Lady Antebellum = zespołu Lady Antebellum Lady Gaga = Lady Gagi Lady Pank = zespołu Lady Pank Lady Sovereign = Lady Sovereign Ladyhawke = Ladyhawke Ladytron = zespołu Ladytron LaFee = LaFee Laibach = zespołu Laibach Laidback Luke = Laidback Luke’a Lajos D. Nagy = Lajosa D. Nagya Lake of Tears = zespołu Lake of Tears Lalaine = Lalaine Lamb = zespołu Lamb Lamb of God = zespołu Lamb of God Lana Del Rey = Lany Del Rey Langhorns = zespołu Langhorns Lao Che = zespołu Lao Che Lara Fabian = Lary Fabian Lars Danielsson = Larsa Danielssona Laserdance = zespołu Laserdance Laura Branigan = Laury Branigan Laura Pausini = Laury Pausini Laura Voutilainen = Laury Voutilainen Lauren Bennett = Lauren Bennett Laurie Anderson = Laurie Anderson Laurie Mayer = Laurie Mayer Lauri Ylönen = Lauri’ego Ylönena Lauryn Hill = Lauryn Hill LCD Soundsystem = zespołu LCD Soundsystem Lawon Wolski = Lawona Wolskiego L-Dópa = zespołu L-Dópa Le Concert des Nations = zespołu Le Concert des Nations Leadbelly = Leadbelly’ego Leaves' Eyes = zespołu Leaves' Eyes Leash Eye = zespołu Leash Eye Leathermouth = zespołu Leathermouth Lech Janerka = Lecha Janerki Led Zeppelin = zespołu Led Zeppelin Lee Hyori = Lee Hyori Lee Jung-hyun = Lee Jung-hyun Leighton Meester = Leighton Meester Lemar Obika = Lemara LemON = zespołu LemON Lena Meyer-Landrut = Leny Meyer-Landrut Lenka = Lenki Lennie Tristano = Lenniego Tristano Lenny Kravitz = Lenny’ego Kravitza Lenny Valentino = zespołu Lenny Valentino Leniwiec = zespołu Leniwiec Leon Bolier = Leona Boliera Leon Russell = Leona Russella Leona Lewis = Leony Lewis Leonard Cohen = Leonarda Cohena Leonard Jakubowski = Leonarda Jakubowskiego Leonid Rudenko = DJ-a Leonida Rudenki Leprous = zespołu Leprous Letters From Silence = zespołu Letters From Silence Les Dieses = zespołu Les Dieses Lee Soo Young = Lee Soo Young Leski = Leskiego Lexington Bridge = zespołu Lexington Bridge Lexy & K-Paul = zespołu Lexy & K-Paul Less Than Jake = zespołu Less Than Jake Leszek Możdżer = Leszka Możdżera Leszcze = zespołu Leszcze LFO = zespołu LFO Liamoo = Liamoo Liber = Libera Lidia Kopania = Lidii Kopani Lidia Pospieszalska = Lidii Pospieszalskiej Lidia Stanisławska = Lidii Stanisławskiej Lifehouse = zespołu Lifehouse Life, Sex & Death = zespołu Life, Sex & Death Light Coorporation = zespołu Light Coorporation Liquid Tension Experiment = zespołu Liquid Tension Experiment Lil Boosie = Lil Boosiego Lil’ Flip = Lil’ Flipa Lil'J Xavier = Lil'J Xavier Lil Jon = Lil Jona Lil Jon & the East Side Boyz = zespołu Lil Jon & the East Side Boyz Lil’ Keke = Lil' Keke’a Lil' Kim = Lil' Kim Lil Nas X = Lil Nas X-a Lil Peep = Lila Peepa Lil Pump = Lil Pumpa Lil Tracy = Lila Tracy’ego Lil Uzi Vert = Lila Uziego Verta Lil Wayne = Lila Wayne’a Lil Scrappy = Lila Scrappy’ego Lili Marlene = zespołu Lili Marlene Lilu = Lilu Lily Allen = Lily Allen Limbonic Art = zespołu Limbonic Art Limp Bizkit = zespołu Limp Bizkit Lin Brotherz = zespołu Lin Brotherz Linda = Lindy Linda Perry = Lindy Perry Linkin Park = zespołu Linkin Park Lindsay Cooper = Lindsay Cooper Lindsay Lohan = Lindsay Lohan Lionel Richie = Lionela Richie Lipali = zespołu Lipali Liroy = Liroya Lisa Lopes = Lisy Lopes Lisa Stansfield = Lisy Stansfield Little Boots = Little Boots Little Dragon = zespołu Little Dragon Little Mix = zespołu Little Mix Little Richard = Little Richarda Litvintroll = zespołu Litvintroll Liza Minnelli = Lizy Minnelli Lizz Wright = Lizz Wright Liv Kristine = Liv Kristine Live = zespołu Live LL Cool J = LL Cool J-a Lloyd = Lloyda Lloyd Banks = Lloyda Banksa Lloyd Brevett = Lloyda Brevetta LMFAO = zespołu LMFAO Lock Up = zespołu Lock Up Logh = zespołu Logh Lombard = zespołu Lombard Lombard = zespołu Lombard London Philharmonic Orchestra = London Philharmonic Orchestra London Symphony Orchestra = London Symphony Orchestra Lonnie Donegan = Lonniego Donegana Loona = zespołu Loona Loreen = Loreen Loreena McKennitt = Loreeny McKennitt Lord = zespołu Lord Lord Jamar = Lorda Jamara Lorde = Lorde Lordi = zespołu Lordi Lorie = Lorie Love = zespołu Love Love Crescendo = unitu Love Crescendo Lovex = zespołu Lovex Los Trabantos = zespołu Los Trabantos Lostprophets = zespołu Lostprophets Lost Frequencies = Lost Frequencies Lost Soul = zespołu Lost Soul Lou Reed = Lou Reeda Louis Armstrong = Louisa Armstronga Love and Death = zespołu Love and Death Low = zespołu Low L.U.C. = L.U.C.-a Lucifer's Heritage = zespołu Lucifer's Heritage Luca Hänni = Luki Hänniego Luca Turilli’s Rhapsody = zespołu Luca Turilli’s Rhapsody Lucenzo = Lucenza Luciano Pavarotti = Luciano Pavarottiego Luciferian Light Orchestra = projektu Luciferian Light Orchestra Lucky Thompson = Lucky’ego Thompsona Ludacris = Ludacrisa Ludmiła Jakubczak = Ludmiły Jakubczak Lukasyno = zespołu Lukasyno Luke Benward = Luke Benwarda Lunatic Soul = Lunatic Soul Lunatica = zespołu Lunatica Lunar Aurora = zespołu Lunar Aurora Lunchbox Avenue = zespołu Lunchbox Avenue Luniz = zespołu Luniz Lupe Fiasco = Lupe Fiasco Lustmord = Lustmorda Luther Vandross = Luthera Vandrossa Lux Occulta = zespołu Lux Occulta Luxtorpeda = zespołu Luxtorpeda Lydia Lunch = Lydii Lunch Lyijykomppania = zespołu Lyijykomppania Lykke Li = Lykke Li Lynyrd Skynyrd = zespołu Lynyrd Skynyrd Lyle Mays = Lyle’a Maysa Lyriel = zespołu Lyriel Łapka Rzepa Głuch = zespołu Łapka Rzepa Głuch Łona = Łony Łoskot = zespołu Łoskot Łosowski = zespołu Łosowski Łowżył, Tymański, Klebba, Chadran = Łowżył, Tymański, Klebba, Chadran

Arthur Rubinstein Philharmonic Orchestra = Arthur Rubinstein Philharmonic Orchestra

Łukasz Zagrobelny = Łukasza Zagrobelnego Łyczacza = zespołu Łyczacza Łzy = zespołu Łzy m-flo = m-flo = M.O.D. = zespołu M.O.D. M.O.P. = zespołu M.O.P. Ma$e = Ma$e’a Maluma = Malumy Maanam = zespołu Maanam Mac Miller = Maca Millera Macca Squad = zespołu Macca Squad Machinae Supremacy = zespołu Machinae Supremacy Machine Head = zespołu Machine Head Maciej Balcar = Macieja Balcara Maciej Cieślak = Macieja Cieślaka Maciej Maleńczuk = Macieja Maleńczuka Maciej Miecznikowski = Macieja Miecznikowskiego Maciej Silski = Macieja Silskiego Mack 10 = Macka 10 Macy Gray = Macy Gray Mad Season = zespołu Mad Season Madame = zespołu Madame Made of Hate = zespołu Made of Hate Made in Poland = zespołu Made in Poland Madina Lake = zespołu Madina Lake Madison Beer = Madison Beer Madlib = Madliba Oh My Girl = zespołu Oh My Girl Madness = zespołu Madness Madonna = Madonny Madox = Madoxa Madvillain = zespołu Madvillain Mafia = zespołu Mafia Magazine = zespołu Magazine Magda Femme = Magdy Femme Magda Piskorczyk = Magdy Piskorczyk Magda Steczkowska = Magdy Steczkowskiej Magda Steczkowska i Indigo = Magdy Steczkowskiej i Indigo Magda Umer = Magdy Umer Magdalena Fronczewska = Magdy Fronczewskiej Magdalena Wójcik (piosenkarka) = Magdaleny Wójcik Maggie Reilly = Maggie Reilly Magiera = Magiery Magnetic Man = zespołu Magnetic Man Magnus Carlsson = Magnusa Carlssona Mahavatar = zespołu Mahavatar Mai Kuraki = Mai Kuraki Maître Gims = Maître Gimsa [[Maja Hyży] = Mai Hyży Maja Kraft = Mai Kraft Maja Sikorowska = Mai Sikorowskiej Majka Jeżowska = Majki Jeżowskiej Major Lazer = zespołu Major Lazer Makeba Riddick = Makeby Riddick Makle Kfuckle = zespołu Makle Kfuckle Maksim Jemieljanyczew = Maksima Jemieljanyczewa Mal Waldron = Mala Waldrona Malcolm Lincoln = zespołu Malcolm Lincoln Malediction = zespołu Malediction Maleo Reggae Rockers = zespołu Maleo Reggae Rockers Malevolent Creation = zespołu Malevolent Creation Malice Mizer = zespołu Malice Mizer Malignant Tumour = zespołu Malignant Tumour Malou Prytz = Malou Prytz Małach = Małacha Małgorzata Ostrowska = Małgorzaty Ostrowskiej Małolat = Małolata Małpa = Małpy Małżeństwo z rozsądku = zespołu Małżeństwo z rozsądku Mamamoo = zespołu Mamamoo Manchester = zespołu Manchester Mandy Capristo = Mandy Capristo Manfred Mann Chapter Three = zespołu Manfred Mann Chapter Three maNga = zespołu maNga Manhattan = zespołu Manhattan Manu Chao = Manu Chao Manticora = zespołu Manticora Marianna Wróblewska = Marianny Wróblewskiej Mandaryna = Mandaryny Mandaryna = Mandaryny Martin Solveig = Martina Solveiga Marvin Gaye = Marvina Gaye’a Manic Street Preachers = zespołu Manic Street Preachers Mann = Manna Manowar = zespołu Manowar Marquess = zespołu Marquess Måns Zelmerlöw = Månsa Zelmerlöwa Ma Rainey = Ma Rainey Marc Anthony = Marca Anthony’ego Marc Ribot = Marca Ribota Marcel Woods = Marcela Woodsa Marcin Mroziński = Marcina Mrozińskiego Marcin Nowakowski = Marcina Nowakowskiego Marcin Rozynek = Marcina Rozynka Marcin Siegieńczuk = Marcina Siegieńczuka Marcin Świetlicki = Marcina Świetlickiego Marcin Wyrostek = Marcina Wyrostka Marcin Zabrocki = Marcina Zabrockiego Marcin Zdunik = Marcina Zdunika Marcus Miller = Marcusa Millera Marduk = zespołu Marduk Marco Antonelli = Marco Antonelliego Marco Mengoni = Marco Mengoniego Marek Biliński = Marka Bilińskiego Marek Dyjak = Marka Dyjaka Marek Grechuta = Marka Grechuty Marek Jackowski = Marka Jackowskiego Metus = Metusa Marek Kondrat = Marka Kondrata Marek Piekarczyk = Marka Piekarczyka Marek Torzewski = Marka Torzewskiego Margaret = Margaret Margaret Berger = Margaret Berger Mariah Carey = Mariah Carey Maria Koterbska = Marii Koterbskiej Maria Mena = Marii Meny Maria Peszek = Marii Peszek Maria Pomianowska = Marii Pomianowskiej Maria Sadowska = Marii Sadowskiej Marie Fredriksson = Marie Fredriksson Mariette = Mariette Marika = Mariki Marillion = zespołu Marillion Marilyn Manson = zespołu Marilyn Manson Marina Arcangeli = Mariny Arcangeli Marina Łuczenko = Mariny Łuczenko Marion Brown = Mariona Browna Mariusz Lubomski = Mariusza Lubomskiego Mark Forster = Marka Forstera Mark Knopfler = Marka Knopflera Mark Ronson = Marka Ronsona Mark Tremonti = Marka Tremontiego Mark Wahlberg = Marka Wahlberga Markéta Irglová = Markéty Irglovej Markus Schulz = Markusa Schulza Marlena Drozdowska = Marleny Drozdowskiej Marley Marl = Marley Marla Marlon Jackson = Marlona Jacksona Marlon Roudette = Marlona Roudette Maroon = zespołu Maroon Maroon 5 = zespołu Maroon 5 Marta Mirska = Marty Mirskiej Martika = Martiki Martin Chambers = Martina Chambersa Martin Gore = Martina Gore’a Martin Solveig = Martina Solveiga Marty Friedman = Marty’ego Friedmana Martyna Jakubowicz = Martyny Jakubowicz Mary J. Blige = Mary J. Blige Maryla Rodowicz = Maryli Rodowicz Marysia Starosta = Marysi Starosty Masachist = zespołu Masachist Masala = zespołu Masala Mashrou' Leila = zespołu Mashrou' Leila Massacre = zespołu Massacre Massey = Masseya Massive Attack = zespołu Massive Attack Masta Killa = Masta Killa Masterplan = zespołu Masterplan Mastiphal = zespołu Mastiphal Mastodon = zespołu Mastodon Matchbox Twenty = zespołu Matchbox Twenty Matching Mole = zespołu Matching Mole Matheo = Matheo Mathematics = Mathematics Mathplanete = zespołu Mathplanete Mattafix = zespołu Mattafix Matt Dusk = Matta Duska Matt Pokora = Matta Pokory Mata = Maty Mateusz Smoczyński = Mateusza Smoczyńskiego Mateusz Smoczyński Quintet = zespołu Mateusz Smoczyński Quintet Max Farenthide = Maksa Farenthide’a Maxi Jazz = Maxi Jazza Maxïmo Park = zespołu Maxïmo Park Maximum the Hormone = zespołu Maximum the Hormone Maxine Ashley = Maxine Ashley Mayhem = zespołu Mayhem Maynard Ferguson = Maynarda Fergusona Maypole = zespołu Maypole Mazzoll & Arhythmic Perfection = zespołu Mazzoll & Arhythmic Perfection MBrother = MBrothera McCoy Tyner = McCoya Tynera Papa Charlie McCoy = Papy Charliego McCoya McFly = zespołu McFly MC Eiht = MC Eihta MC Hammer = MC Hammera MC Lyte = MC Lyte’a MC Ren = MC Rena Meat Loaf = Meat Loafa Mecano = zespołu Mecano Mech = zespołu Mech Mediæval Bæbes = zespołu Mediæval Bæbes Medina (piosenkarka) = Mediny Medium = Medium Mega Dance = zespołu Mega Dance Megadeth = zespołu Megadeth Meghan Trainor = Meghan Trainor Meja = Mei Mela Koteluk = Meli Koteluk Melanie C = Melanie C Melanie Fiona = Melanie Fiony Melechesh = zespołu Melechesh Melissa Auf der Maur = Melissy Auf der Maur Meller Gołyźniak Duda = zespołu Meller Gołyźniak Duda Melody Gardot = Melody Gardot Melody Thornton = Melody Thornton Melvins = zespołu Melvins Members of Mayday = zespołu Members of Mayday Memphis Bleek = Memphisa Bleeka Men at Work = zespołu Men at Work Menhir = zespołu Menhir MENoMiNi = zespołu MENoMiNi Merciless = zespołu Merciless Mercyful Fate = zespołu Mercyful Fate Mesajah = Mesajaha Meshuggah = zespołu Meshuggah Mess Age = zespołu Mess Age Metal Church = zespołu Metal Church Metal Militia = zespołu Metal Militia Metalium = zespołu Metalium Metallica = zespołu Metallica Meth, Ghost & Rae = zespołu Meth, Ghost & Rae Method Man = Method Mana Method Man & Redman = zespołu Method Man & Redman Methods of Mayhem = zespołu Methods of Mayhem Metronomy = zespołu Metronomy Metsatöll = zespołu Metsatöll Mezo = Meza Męskie Granie = trasy koncertowej Męskie Granie Mgła = zespołu Mgła MGMT = zespołu MGMT M.I.A. = M.I.A. Miami Sound Machine = zespołu Miami Sound Machine Mic Geronimo = Mica Geronimo Michael Andrews = Michaela Andrewsa Michael Angelo Batio = Michaela Angelo Batio Michael Bublé = Michaela Bublé’a Michael Giacchino = Michaela Giacchino Michael Jackson = Michaela Jacksona Michael Kiske = Michaela Kiske’a Michael Pinnella = Michaela Pinnella Michael Rose = Michaela Rose’a Michael Mantler = Michaela Mantlera Michał Bajor = Michała Bajora Michał Dąbrówka = Michała Dąbrówki Michał Jelonek = Michała Jelonka Michał Jurkiewicz = Michała Jurkiewicza Michał Lorenc = Michała Lorenca Michał Łanuszka = Michała Łanuszki Michał Rudaś = Michała Rudasia Michał Szczygieł = Michała Szczygła Michał Szpak = Michała Szpaka Michał Wiśniewski = Michała Wiśniewskiego Michał Urbaniak = Michała Urbaniaka Michał Żebrowski = Michała Żebrowskiego Michel Herr = Michela Herra Michel Petrucciani = Michela Petruccianiego Michel Sardou = Michela Sardou Michel Teló = Michela Teló Michele Morrone = Michele Morronego Michelle Branch = Michelle Branch Michelle Williams = Michelle Williams Mikromusic = zespołu Mikromusic Midnattsol = zespołu Midnattsol Midnight Oil = zespołu Midnight Oil Midtown = zespołu Midtown Mieczysław Fogg = Mieczysława Fogga Mieczysław Górka = Mieczysława Górki Mieczysław Jurecki = Mieczysława Jureckiego Mieczysław Kosz = Mieczysława Kosza Mieczysław Szcześniak = Mieczysława Szcześniaka Migos = zespołu Migos Miguel and the Living Dead = zespołu Miguel and the Living Dead Mihály Dresch = Mihály Drescha Mihály Dresch Quartet = Mihály Dresch Quartet Mika = Miki Mika Newton = Miki Newton Mika Urbaniak = Miki Urbaniak Mikael Gabriel = Mikaela Gabriel Mike Inez = Mike’a Ineza Mike Oldfield = Mike’a Oldfielda Mike Patton = Mike’a Pattona Mike Posner = Mike’a Posnera Mike Shinoda = Mike’a Shinody Mike Watt = Mike’a Watta Miklós Varga = Miklósa Vargi Mikołaj Trzaska = Mikołaja Trzaski Mikromusic = zespołu Mikromusic Mikko Tarmia = Mikko Tarmiego Milano = zespołu Milano Miles Davis = Milesa Davisa Miley Cyrus = Miley Cyrus Milk Inc. = zespołu Milk Inc. Milkshop = zespołu Milkshop Millencolin = zespołu Millencolin Miley Cyrus = Miley Cyrus Million Dead = zespołu Million Dead Milt Jackson = Milta Jacksona Miłość = zespołu Miłość Mims = Mims Mindless Self Indulgence = zespołu Mindless Self Indulgence Ministry = zespołu Ministry Minor Threat = zespołu Minor Threat Minutemen = zespołu Minutemen Miriam Makeba = Miriam Makeby Mirosław Breguła = Mirosława Breguły Mirosław Czyżykiewicz = Mirosława Czyżykiewicza Mirek Czyżykiewicz = Mirka Czyżykiewicza Magdalena Czyżykiewicz = Magdaleny Czyżykiewicz Miro = Miro Misery Signals = zespołu Misery Signals Miss May I = zespołu Miss May I Missy Elliott = Missy Elliott Mister Dex = zespołu Mister Dex Mitch & Mitch = zespołu Mitch & Mitch Mitchel Musso = Mitchela Musso Mitzi Gaynor = Mitzi Gaynor Miuosh = Miuosha Miyavi = Miyaviego Miz = Miz Młody Bosski = Młodego Bosskiego Młody M = Młodego M Mnemic = zespołu Mnemic Moby = Moby’ego Mobb Deep = duetu Mobb Deep Modern Hungária = zespołu Modern Hungária Modà = zespołu Modà Modern Jazz Quartet = zespołu Modern Jazz Quartet Modern Talking = zespołu Modern Talking Modfunk = zespołu Modfunk Mogwai = zespołu Mogwai Mohammed Rafi = Mohammeda Rafiego Mohombi = Mohombiego Mokoma = zespołu Mokoma Mold = zespołu Mold Molesta Ewenement = zespołu Molesta Ewenement Momoiro Clover Z = zespołu Momoiro Clover Z Mona Lisa = Mony Lisy Monica = Moniki Monica Zetterlund = Moniki Zetterlund Monika Borys = Moniki Borys Monika Borzym = Moniki Borzym Monika Brodka = Moniki Brodki Monika Lewczuk = Moniki Lewczuk Monopol = zespołu Monopol Monstrum = zespołu Monstrum Monster Magnet = zespołu Monster Magnet Montserrat Caballé = Montserrat Caballé The Moody Blues = zespołu The Moody Blues Moon = zespołu Moon Moonblood = zespołu Moonblood Moonlight = zespołu Moonlight Monrose = zespołu Monrose Moonsorrow = zespołu Moonsorrow Moonspell = zespołu Moonspell Mørland = Mørlanda Morawski Waglewski Nowicki Hołdys = zespołu Morawski Waglewski Nowicki Hołdys Morandi = zespołu Morandi Mor W.A. = zespołu Mor W.A. Morbid Angel = zespołu Morbid Angel Morcheeba = zespołu Morcheeba Moriah = zespołu Moriah Morgan Nicholls = Morgana Morgoth = zespołu Morgoth Morningwood = zespołu Morningwood Morning Musume = zespołu Morning Musume Morowe = zespołu Morowe Mortal Love = zespołu Mortal Love Mos Def = Mos Defa Moskwa = zespołu Moskwa Mountain = zespołu Mountain Mourning Beloveth = zespołu Mourning Beloveth Możdżer Danielsson Fresco = zespołu Możdżer Danielsson Fresco Mötley Crüe = zespołu Mötley Crüe Motörhead = zespołu Motörhead Mott the Hoople = zespołu Mott the Hoople Mr. Gil = zespołu Mr. Gil Mr. Mister = zespołu Mr. Mister Mr. Probz = Mr. Probza Mr Cox = Mr Coxa Mroja = zespołu Mroja Mrozu = Mroza Muchy = zespołu Muchy Muddy Waters = Muddy Watersa Mudhoney = zespołu Mudhoney Mudvayne = zespołu Mudvayne múm = zespołu múm Mumford & Sons = zespołu Mumford & Sons Murderdolls = zespołu Murderdolls Murray Head = Murraya Heada MURS = MURS–a Muse = zespołu Muse Mushroomhead = zespołu Mushroomhead Musiqq = zespołu Musiqq Mustard Plug = zespołu Mustard Plug Mustafarai = projekt Mustafarai Mute Math = zespołu Mute Math Mutya Buena = Mutyi Bueny Muzyka Końca Lata = zespołu Muzyki Końca Lata MxPx = zespołu MxPx Mýa = Mýi My Bloody Valentine = zespołu My Bloody Valentine My Chemical Romance = zespołu My Chemical Romance My Dying Bride = zespołu My Dying Bride My Passion = zespołu My Passion My Riot = zespołu My Riot Mylène Farmer = Mylène Farmer Myles Kennedy = Mylesa Kennedy’ego Myles Kennedy and The Conspirators = zespołu Myles Kennedy and The Conspirators Myopia = zespołu Myopia Myron Avant = Myrona Avanta Myslovitz = zespołu Myslovitz Mysticum = zespołu Mysticum N.E.R.D = zespołu N.E.R.D N.R.M. = zespołu N.R.M. N.W.A. = zespołu N.W.A. N.W.A = zespołu N.W.A Nachtmystium = zespołu Nachtmystium Nâdiya = Nadiyi Nagły Atak Spawacza = zespołu Nagły Atak Spawacza Nailbomb = zespołu Nailbomb Najwa Karam = Najwy Karam Naked City = zespołu Naked City Namie Amuro = Namie Amuro Nana Kitade = Nany Kitade Nana Mizuki = Nany Mizuki Napalm Death = zespołu Napalm Death Napoleon Boulevard = zespołu Napoleon Boulevard Nappy Brown = Nappy’ego Browna Nargaroth = zespołu Nargaroth Nas = Nasa Natália Kelly = Natálii Kelly Natalia Kills = Natalii Kills Natalia Kukulska = Natalii Kukulskiej Natalia Lesz = Natalii Lesz Natalia Nykiel = Natalii Nykiel Natalia Oreiro = Natalii Oreiro Natalia Przybysz = Natalii Przybysz Natalia Sikora = Natalii Sikory Natalia Szroeder = Natalii Szroeder Natalie Imbruglia = Natalii Imbruglii Natanael = zespołu Natanael Natasha Bedingfield = Natashy Bedingfield Natasha Saint-Pier = Natashy St-Pier Natasha Thomas = Natashy Thomas Natasza Urbańska = Nataszy Urbańskiej Natasza Zylska = Nataszy Zylskiej Nate Dogg = Nate Dogga Nationwide Rip Ridaz = zespołu Nationwide Rip Ridaz Natural Dread Killaz = zespołu Natural Dread Killaz Naumachia = zespołu Naumachia Nazareth = zespołu Nazareth NCT = zespołu NCT NCT 127 = zespołu NCT 127 NCT Dream = zespołu NCT Dream Neal Morse = Neala Morse’a Necro = Necro Necromantia = zespołu Necromantia Necrophagist = zespołu Necrophagist Necrose = zespołu Necrose Nekromantix = zespołu Nekromantix Nema = zespołu Nema Nemrod = zespołu Nemrod Nena = Neny Nena = zespołu Nena Neronia = zespołu Neronia New Order = zespołu New Order NEWS = zespołu NEWS Ne-Yo = Ne-Yo Negatyw = zespołu Negatyw Neil Diamond = Neila Diamonda Neil Patrick Harris = Neila Patricka Harrisa Neil Young = Neila Younga Nelly Furtado = Nelly Furtado Nelly = Nelly’ego Neo Retros = zespołu Neo Retros Neolithic = zespołu Neolithic Neon Christ = zespołu Neon Christ Neoton Família = zespołu Neoton Família Netta = Netty Neu! = zespołu Neu! Neurosis = zespołu Neurosis Neurotic Outsiders = zespołu Neurotic Outsiders New Dawn Foundation = zespołu New Dawn Foundation New Politics = zespołu New Politics New York Dolls = zespołu New York Dolls Nevermore = zespołu Nevermore NFM Filharmonia Wrocławska = NFM Filharmonii Wrocławskiej NGT48 = zespołu NGT48 Nicholas Hooper = Nicholasa Hoopera Nick Cannon = Nicka Cannona Nick Cave and the Bad Seeds = zespołu Nick Cave and the Bad Seeds Nick Drake = Nicka Drake’a Nick Jonas = Nicka Jonasa Nick Kamen = Nicka Kamena Nick Mason = Nicka Masona Nicki Minaj = Nicki Minaj Nicky Wire = Nicky’ego Wire Nickelback = zespołu Nickelback Nico = Nico Nicola Roberts = Nicoli Roberts Nicole Scherzinger = Nicole Scherzinger Niebiesko-Czarni = zespołu Niebiesko-Czarni Night Gallery = zespołu Night Gallery Nightmare = zespołu Nightmare Nightwish = zespołu Nightwish Nik Kershaw = Nika Kershawa Nico & Vinz = zespołu Nico & Vinz Nikołaj Noskow = Nikołaja Noskowa Nile = zespołu Nile Nina Åström = Niny Åström Nina Hagen = Niny Hagen Nine = Nine’a Nine Black Alps = zespołu Nine Black Alps Nine Inch Nails = zespołu Nine Inch Nails Nigel Kennedy = Nigela Kennedy’ego Nipsey Russell = Nipseya Russella Nirvana = zespołu Nirvana Nitrous Oxide = Nitrous Oxide Nitin Sawhney = Nitina Sawhneya Niwea = zespołu Niwea NMB48 = zespołu NMB48 No Angels = zespołu No Angels No Doubt = zespołu No Doubt No-Man = zespołu No-Man No Use for a Name = zespołu No Use for a Name Noah Cyrus = Noah Cyrus Nocna Zmiana Bluesa = zespołu Nocna Zmiana Bluesa Nocny Kochanek = zespołu Nocny Kochanek NOFX = zespołu NOFX Nogizaka46 = zespołu Nogizaka46 Noir Désir = zespołu Noir Désir Nokturnal Mortum = zespołu Nokturnal Mortum Nomad = zespołu Nomad Nomans Land = zespołu Nomans Land Non Opus Dei = zespołu Non Opus Dei NoNe = zespołu NoNe Nouvelle Vague = zespołu Nouvelle Vague Noon = Noona Norma John = zespołu Norma John Norman Greenbaum = Normana Greenbauma Nos vemos en el camino = zespołu Nos vemos en el camino Norah Jones = Nory Jones Normalsi = zespołu Normalsi North = zespołu North Norther = zespołu Norther Northern Kings = zespołu Northern Kings Norwegian Evil = zespołu Norwegian Evil NOT = zespołu NOT Notting Hillbillies = zespołu Notting Hillbillies Novi Singers = zespołu Novi Singers Novika = Noviki Nowator = Nowatora Nox Arcana = zespołu Nox Arcana Nuclear Vomit = zespołu Nuclear Vomit NU’EST = zespołu NU’EST Nujabes = zespołu Nujabes Numer Raz = Numer Raza Nurt = zespołu Nurt NYIA = zespołu NYIA Őszibarack = zespołu Őszibarack O! La, La = zespołu O! La, La O.N.A. = zespołu O.N.A. O-Zone = zespołu O-Zone O.S.T.R. = O.S.T.R.-a O.V. Wright = O.V. Wrighta Oasis = zespołu Oasis Obie Trice = Obie Trice’a Obituary = zespołu Obituary Obscura = zespołu Obscura Obywatel GC = zespołu Obywatel GC Obóz TA = zespołu Obóz TA Oceán = zespołu Oceán OceanLab = zespołu OceanLab Oceana = Oceany Odd Future = zespołu Odd Future Oddział Zamknięty = zespołu Oddział Zamknięty Odetta = Odetty Odroerir = zespołu Odroerir Of Monsters and Men = zespołu Of Monsters and Men Office of Strategic Influence = zespołu Office of Strategic Influence Ofra Haza = Ofry Hazy Ogród Wyobraźni = zespołu Ogród Wyobraźni Oi Polloi = zespołu Oi Polloi Ola Trzaska = Oli Trzaski Olaf Deriglasoff = Olafa Deriglasoffa Old Man’s Child = zespołu Old Man’s Child Old Timers = zespołu Old Timers Ole Børud = Olego Børuda Olga Bończyk = Olgi Bończyk Olly Murs = Olly’ego Mursa Olivia = Olivii Olivia Newton-John = Olivii Newton-John Olivia Lufkin = Olivii Lufkin Olive = zespołu Olive Ol' Dirty Bastard = Ol' Dirty Bastarda Omarion = Omariona Omega = zespołu Omega Omen = zespołu Omen Omen = zespołu Omen Omer Adam = Omera Adama Omer Meir Wellber = Omera Meira Wellbera Onar = Onara One Direction = zespołu One Direction One Last Wish = zespołu One Last Wish One Million Bulgarians = zespołu One Million Bulgarians One Night Only = zespołu One Night Only One Ok Rock = zespołu ONE OK ROCK OneRepublic = zespołu OneRepublic Onyx = zespołu Onyx Oomph! = zespołu Oomph! Operacja Logos = zespołu Operacja Logos Opeth = zespołu Opeth Orange Goblin = zespołu Orange Goblin Orange Range = zespołu Orange Range Orchestral Manoeuvres in the Dark = zespołu OMD Orremannen = Orremannena Orelsan = Orelsana Organizm = zespołu Organizm Orgy = zespołu Orgy Origin = zespołu Origin Passengers = zespołu Passengers Orishas = zespołu Orishas Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" = Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" Orkiestra Samanta = zespołu Orkiestra Samanta Ornette Coleman = Ornette’a Colemana Orphaned Land = zespołu Orphaned Land Orquestra de la Comunitat Valenciana = zespołu Orquestra de la Comunitat Valenciana Orremannen = Orremannena Ortega Cartel = zespołu Ortega Cartel Oscar Moore = Oscara Moore’a Oscar Peterson = Oscara Petersona Oscar The Punk = Oscara The Punka Osjan = zespołu Osjan Ossian = zespołu Ossian Oszibarack = zespołu Oszibarack Ośka = Ośki Otep = zespołu Otep Otis Redding = Otisa Reddinga Otsochodzi = Otsochodzi Ott = Otta Otyg = zespołu Otyg Overkill = zespołu Overkill Oumou Sangaré = Oumou Sangaré Out of Tune = zespołu Out of Tune OutKast = zespołu OutKast Outlawz = zespołu Outlawz Owal/Emcedwa = Owal/Emcedwa Owl City = zespołu Owl City Oxy.gen = zespołu Oxy.gen Oz = zespołu Oz Ozric Tentacles = zespołu Ozric Tentacles Ozymandias = Ozymandiasa Ozzy Osbourne = Ozzy’ego Osbourne’a Öszibarack = zespołu Öszibarack P. Box = zespołu P. Box P. J. Proby = P. J. Proby’ego P. Mobil = zespołu P. Mobil Pablo Alborán = Pabla Alborána Pablopavo = Pablopavo Pablopavo i Ludziki = zespołu Pablopavo i Ludziki Paco de Lucía = Paco de Lucíi Page & Plant = zespołu Page & Plant Pain = zespołu Pain Pain of Salvation = zespołu Pain of Salvation Pakito = Pakito Paktofonika = zespołu Paktofonika Paluch = Palucha Panic! at the Disco = zespołu Panic! at the Disco Panik = zespołu Panik Pantera = zespołu Pantera Panzer X = zespołu Panzer X Paolo Conte = Paolo Conte Papa Dance = zespołu Papa Dance Papa Roach = zespołu Papa Roach Paprika Korps = zespołu Paprika Korps Papoose = Papoose’a Paradise Lost = zespołu Paradise Lost Paradise Oskar = Paradise Oskara Paracoccidioidomicosisproctitissarcomucosis = zespołu Paracoccidioidomicosisproctitissarcomucosis Paradox = zespołu Paradox Paramore = zespołu Paramore Paresłów = zespołu Paresłów Parias = zespołu Parias Paris Hilton = Paris Hilton Parkway Drive = zespołu Parkway Drive Parov Stelar = Parova Stelara Partia = zespołu Partia Party Animals = zespołu Party Animals Parzel = Parzela Pastora Soler = Pastory Soler Pat Benatar = Pat Benatar Pat Carroll = Pata Carrolla Pat Metheny = Pata Metheny’ego Pat Metheny Group = zespołu Pat Metheny Group Pati Yang = Pati Yang Patricia Kaas = Patricii Kaas Patricia Kazadi = Patricii Kazadi Patrick Doyle = Patricka Doyle’a Patrick Fiori = Patricka Fiori Patrick The Pan = Patrick The Pan Patrycja Kosiarkiewicz = Patrycji Kosiarkiewicz Patrycja Markowska = Patrycji Markowskiej Patryk Kumór = Patryka Kumora Patti Palladin = Patti Palladin Patti Smith = Patti Smith Paul McCartney = Paula McCartneya Paul Oakenfold = Paula Oakenfolda Paul Revere & the Raiders = zespołu Paul Revere & the Raiders Paul Simon = Paula Simona Paul Stanley = Paula Stanleya Paul van Dyk = Paula van Dyka Paul Wall = Paula Walla Paul Webb = Rustin Mana Paula Abdul = Pauli Abdul Pinnawela = Pinnaweli Paulina Ignasiak = Paulli Pauline = Pauline Pawbeats = Pawbeatsa Paweł Domagała = Pawła Domagały Paweł Kukiz = Pawła Kukiza Paweł Przytocki = Pawła Przytockiego PCP (Północ Centrum Południe) = zespołu PCP (Północ Centrum Południe) Peabo Bryson = Peabo Brysona Peaches = Peaches Pearl Jam = zespołu Pearl Jam Pectus = zespołu Pectus Peja = Pei Pelson = Pelsona Pencey Prep = zespołu Pencey Prep Pendragon = zespołu Pendragon Pendulum = zespołu Pendulum Pennywise = zespołu Pennywise Pentagram = zespołu Pentagram Perfect = zespołu Perfect Perfume = zespołu Perfume Persuader = zespołu Persuader Pertti Kurikan Nimipäivät = zespołu Pertti Kurikan Nimipäivät Pestilence = zespołu Pestilence Pet Shop Boys = zespołu Pet Shop Boys Pete Belasco = Peta Belasco Pete Rock = Pete’a Rocka Pete Rock & CL Smooth = zespołu Pete Rock & CL Smooth Peter André = Petera André Peter Chilvers = Petera Chilversa Peter Criss = Petera Crissa Peter Gabriel = Petera Gabriela Peter Gee = Petera Gee Petr Muk = Petra Muka Petula Clark = Petuli Clark Pezet = Pezeta Pęku = Pęku Pharoah Sanders = Pharoaha Sandersa Pharrell Williams = Pharrella Williamsa Phil Collins = Phila Collinsa Philip Bailey = Philipa Baileya Philip Catherine = Philipa Catherine’a Piasek = Andrzeja Piasecznego Piccolo Coro dell'Antoniano = zespołu Piccolo Coro dell'Antoniano Pidżama Porno = zespołu Pidżama Porno Pier Giorgio Morandi = Piera Giorgia Morandiego Piersi = zespołu Piersi Pięć Dwa Dębiec = zespołu Pięć Dwa Dębiec PIG = projektu PIG Pig Destroyer = zespołu Pig Destroyer Pih = Piha Pijani Powietrzem = zespołu Pijani Powietrzem Pilichowski Band = zespołu Pilichowski Band Pimp C = Pimp C PIN = zespołu PIN Pinhead Gunpowder = zespołu Pinhead Gunpowder Pink = Pink Pink Floyd = zespołu Pink Floyd Pink Freud = zespołu Pink Freud Piotr Bukartyk = Piotra Bukartyka Piotr Fronczewski = Piotra Fronczewskiego Piotr Polk = Piotra Polka Piotr Rogucki = Piotra Roguckiego Piotr Rubik = Piotra Rubika Piotr Salata = Piotra Salaty Piotr Wyleżoł = Piotra Wyleżoła Piotr Zander = Piotra Zandera Pitbull = Pitbulla Pixie Lott = zespołu Pixie Lott Pixies = zespołu Pixies PJ Harvey = PJ Harvey Pjus = Pjusa Placebo = zespołu Placebo Planet X = zespołu Planet X Plateau = zespołu Plateau Platin = zespołu Platin Platinum Weird = zespołu Platinum Weird Plump DJs = zespołu Plump DJs Płomień 81 = zespołu Płomień 81 Pneuma = zespołu Pneuma P.O.D. = zespołu P.O.D. POE (Projekt Ostry Emade) = duetu POE Pod Budą = zespołu Pod Budą Pogodno = zespołu Pogodno Poison = zespołu Poison Poisonblack = zespołu Poisonblack Pokahontaz = zespołu Pokahontaz Pokój z Widokiem na Wojnę = zespołu Pokój z Widokiem na Wojnę Pola Rise = Poli Rise Polina Gagarina = Poliny Gagariny Poluzjanci = zespołu Poluzjanci PMM = zespołu PMM Pono = Pona Poor Righteous Teachers = zespołu Poor Righteous Teachers Popa Wu = Popa Wu Popek = Popka Popol Vuh = zespołu Popol Vuh Po prostu = zespołu Po prostu Porcupine Tree = zespołu Porcupine Tree Pork Pie = zespołu Pork Pie Porter Band = zespołu Porter Band Portishead = zespołu Portishead Possessed = zespołu Possessed Post Regiment = zespołu Post Regiment Północny Toruń Projekt = zespołu Północny Toruń Projekt Power of Trinity = zespołu Power of Trinity Powerwolf = zespołu Powerwolf ΠR2 = zespołu ΠR2 Pretty Maids = zespołu Pretty Maids Pretty Ricky = Pretty’ego Ricky’ego PRWRS = PRWRS`a Prince = Prince’a Prince Ital Joe = Prince’a Itala Joego Primal Fear = zespołu Primal Fear Primal Scream = zespołu Primal Scream Primordial = zespołu Primordial Primus = zespołu Primus PRO FORMA = zespołu PRO FORMA PRO8L3M = zespołu PRO8L3M Procol Harum = zespołu Procol Harum Profanacja = zespołu Profanacja Profanum = zespołu Profanum Profanum = zespołu Profanum Professor Green = Professor Greena Proghma-C = zespołu Proghma-C Projektor = zespołu Projektor projektu Oceania = projektu Oceania Proletaryat = zespołu Proletaryat Prong = zespołu Prong Propagandhi = zespołu Propagandhi Proof = Proofa Prząśniczki = Prząśniczki Przejście = zespołu Przejście Przemysław Gintrowski = Przemysława Gintrowskiego Przyjaciele = zespołu Przyjaciele Psy = PSY’a Psychocukier = zespołu Psychocukier Psychopathic Rydas = zespołu Psychopathic Rydas Psyclon Nine = zespołu Psyclon Nine Ptaky = zespołu Ptaky Public Affection = zespołu Public Affection Public Enemy = zespołu Public Enemy Puddle of Mudd = zespołu Puddle of Mudd Püdelsi = zespołu Püdelsi Puffy AmiYumi = zespołu Puffy AmiYumi Puissance = zespołu Puissance Pulsarus = zespołu Pulsarus Pulse Ultra = zespołu Pulse Ultra Pure Reason Revolution = zespołu Pure Reason Revolution Puscifer = zespołu Puscifer Pustki = zespołu Pustki Pyorrhoea = zespołu Pyorrhoea Pyskaty = Pyskatego P$C = zespołu P$C Quartado = zespołu Quartado Quavo = Quavo Quebonafide = Quebonafide Queen = zespołu Queen Queen + Paul Rodgers = zespołu Queen + Paul Rodgers Queens = zespołu Queens Queens of the Stone Age = zespołu Queens of the Stone Age Queensberry = zespołu Queensberry Queensrÿche = zespołu Queensrÿche Quidam = zespołu Quidam Quincy Jones = Quincy’ego Jonesa Quo Vadis = zespołu Quo Vadis Quorthon = Quorthona Rain = Raina Rachael Yamagata = Rachael Yamagaty Rachel Platten = Rachel Platten Radiorama = Radioramy Rahim = Rahima Randy Crawford = Randy Crawford Ras Luta = Ras Luty Rasmentalism = zespołu Rasmentalism Ravel Piano Duo = zespołu Ravel Piano Duo Ray Bryant = Raya Bryanta Ray Lavender = Raya Lavendera Ray Wilson = Raya Wilsona Raz, Dwa, Trzy = zespołu Raz, Dwa, Trzy Razor = zespołu Razor RBD = zespołu RBD R.A.P. = zespołu R.A.P. R.E.M. = zespołu R.E.M. R.I.O. = zespołu R.I.O. R. Kelly = R. Kelly’ego Radio Bagdad = zespołu Radio Bagdad Radiohead = zespołu Radiohead Radwimps = zespołu Radwimps Raekwon = Raekwona Rafał Blechacz = Rafała Blechacza Rafał Brzozowski = Rafała Brzozowskiego Rafał Grząka = Rafała Grząki Rafał Kołaciński = Rafał Kołaciński|Praczasa Raffaëla Paton = Raffaëli Paton Rafi = Rafiego Rage = zespołu Rage Rage Against the Machine = zespołu Rage Against the Machine Ragnarok = zespołu Ragnarok Rainbow = zespołu Rainbow Rakim = Rakima Ralph Kaminski = Ralpha Kaminskiego Ram-Zet = zespołu Ram-Zet Rammstein = zespołu Rammstein Ramón de Algeciras = Ramóna de Algeciras Ramona 23 = Ramony 23 Ramona Rey = Ramony Rey Ramones = zespołu Ramones Rancid = zespołu Rancid Randy Edelman = Randy’ego Edelmana Rapture = zespołu Rapture Ratata = zespołu Ratata Ratatat = zespołu Ratatat Ratatam = zespołu Ratatam Ray Bryant = Raya Bryanta Ray Charles = Raya Charlesa Razorlight = zespołu Razorlight Rebbie Jackson = Rebbie Jackson Rebecca Black = Rebeki Black REO Speedwagon = zespołu REO Speedwagon Recoil = Recoila Recydywa = zespołu Recydywa Red = Reda Red Hot Chili Peppers = zespołu Red Hot Chili Peppers Red Lips = zespołu Red Lips Red Mitchell = Reda Mitchella Red Norvo = Reda Norvo Red Sparowes = zespołu Red Sparowes Red Velvet = zespołu Red Velvet Redakcja = zespołu Redakcja Rednex = zespołu Rednex Redman = Redmana Reds = zespołu Reds Reel 2 Real = zespołu Reel 2 Real Reflexion = zespołu Reflexion Refused = zespołu Refused Reggie Workman = Reggiego Workmana Regina Bielska = Reginy Bielskiej Reinless = zespołu Reinless Renata Dąbkowska = Renaty Dąbkowskiej Renata Przemyk = Renaty Przemyk Rendez-Vous = zespołu Rendez-Vous Renée Fleming = Renée Fleming Remont Duszy = zespołu Remont Duszy Renia Pączkowska = Reni Pączkowskiej Reni Jusis = Reni Jusis Republic = zespołu Republic Republika = zespołu Republika Rejestracja = zespołu Rejestracja Relient K = zespołu Relient K Rezerwat = zespołu Rezerwat Rh+ = zespołu Rh+ RGG Trio = zespołu RGG Trio RHX = zespołu RHX Rhapsody of Fire = zespołu Rhapsody of Fire Ri!codeh = zespołu Ri!codeh Ricardo Modrego = Ricardo Modrego Ricchi e Poveri = zespołu Ricchi e Poveri Rick Astley = Ricka Astleya Rick Fenn = Ricka Fenna Rick Ross = Ricka Rossa Rico Rodriguez = Rico Rodrigueza Ricky Martin = Ricky’ego Martina Richard Ashcroft = Richarda Ashcrofta Richard Hell and the Voidoids = zespołu Richard Hell and the Voidoids Richard Wright = Richarda Wrighta Richie Cole = Richiego Cole’a Ricky Nelson = Ricky’ego Nelsona Riger = zespołu Riger Rihanna = Rihanny Ringo Starr = Ringo Starra Rise Against = zespołu Rise Against Rita Ora = Rity Ory Ritual Carnage = zespołu Ritual Carnage Rivers Cuomo = Riversa Cuomo Riverside = zespołu Riverside Rizzle Kicks = zespołu Rizzle Kicks Road Trip's Over = zespołu Road Trip's Over Robbie Williams = Robbiego Williamsa Rob Dougan = Roba Dougana Rob Zombie = Roba Zombie Robert Ahwai = Roberta Ahwaia Robert Chojnacki = Roberta Chojnackiego Robert Cray = Roberta Craya Bobby Digital = Bobby’ego Digitala Robert Fripp = Roberta Frippa Robert Gawliński = Roberta Gawlińskiego Robert J. Kral = Roberta J. Krala Robert Janowski = Roberta Janowskiego Robert Janson = Roberta Jansona Robert Kasprzycki = Roberta Kasprzyckiego Robert M = Roberta M Robert Miles = Roberta Milesa Robert Plant = Roberta Planta Robert Prince = Roberta Prince’a Robert Tepper = Roberta Teppera Robert Wyatt = Roberta Wyatta Robin Beck = Robin Beck Robin Stjernberg = Robina Stjernberga Robin Thicke = Robina Thicke’a Robotobibok = zespołu Robotobibok Robotix = zespołu Robotix Rocé = Rocé Rock Goddess = zespołu Rock Goddess Rohff = Rohffa Rodrigo y Gabriela = duetu Rodrigo y Gabriela Rod Stewart = Roda Stewarta Roger Taylor = Rogera Taylora Roger Troutman = Rogera Troutmana Roger Waters = Rogera Watersa Roksana Węgiel = Roksany Węgiel Roll Deep = zespołu Roll Deep Rolls Frakció = zespołu Rolls Frakció Ron Carter = Rona Cartera Ron G = Rona G Ron Geesin = Rona Geesina Ron Isley = Rona Isleya Root = zespołu Root Root = zespołu Root Roots Manuva = Roots Manuva Rootwater = zespołu Rootwater Rory Gallagher = Rory’ego Gallaghera Roscoe Dash = Roscoe Dasha Roswell Rudd = Roswella Rudda Rotary = zespołu Rotary Rotting Christ = zespołu Rotting Christ Roxen = Roxen Roxette = zespołu Roxette Roxy Music = zespołu Roxy Music Roy Haynes = Roya Haynesa Roy Orbison = Roya Orbisona Royal Concertgebouw Orchestra = orkiestry Royal Concertgebouw Orchestra Royal String Quartet = Royal String Quartet Royce da 5'9" = Royce da 5'9" Róisín Murphy = Róisín Murphy Róże Europy = zespołu Róże Europy różni artyści = różnych wykonawców różni artyści = różnych wykonawców Różni artyści = różnych wykonawców Różni artyści = różnych wykonawców Różni Artyści = różnych wykonawców Różni Artyści = różnych wykonawców różni wykonawcy = różnych wykonawców różni wykonawcy = różnych wykonawców Różni wykonawcy = różnych wykonawców Różni wykonawcy = różnych wykonawców Różni Wykonawcy = różnych wykonawców Różni Wykonawcy = różnych wykonawców różnych wykonawców = różnych wykonawców Röyksopp = zespołu Röyksopp RSC = zespołu RSC Rudy MRW = Rudego MRW Ruff Ryders = zespołu Ruff Ryders Rufuz = Rufuza Run-D.M.C. = zespołu Run-D.M.C. Run–D.M.C. = zespołu Run-D.M.C. Running Wild = zespołu Running Wild Rusłana = Rusłany Russell Allen = Russella Allena Rush = zespołu Rush Ruth Lorenzo = Ruth Lorenzo R.U.T.A. = zespołu R.U.T.A. Ruts D.C. = zespołu Ruts D.C. Ryan Paris = Ryana Parisa Ryszard Borowski = Ryszarda Borowskiego Ryszard Damrosz = Ryszarda Damrosza Ryszard Rynkowski = Ryszarda Rynkowskiego Ryszard Skibiński = Ryszarda Skibińskiego Ryszard Styła = Ryszarda Styły Ryszard Sygitowicz = Ryszarda Sygitowicza RZA = RZA S.O.S. (zespół muzyczny) = zespołu S.O.S. Sabaton = zespołu Sabaton Sabina Ddumba = Sabiny Ddumby Sabrina Salerno = Sabriny Sadat X = Sadat X-a Sade = zespołu Sade Safura Alizadeh = Safury Alizadeh Safri Duo = zespołu Safri Duo Sage Francis = Sage Francisa Sainc = zespołu Sainc Sajgon = zespołu Sajgon Sakis Rouvas = Sakisa Ruwasa Sakurazaka46 = zespołu Sakurazaka46 Saliva = zespołu Saliva Sally Oldfield = Sally Oldfield Saltatio Mortis = zespołu Saltatio Mortis Salvador Sobral = Salvadora Sobrala Sam Martin = Sama Martina Sam Rivers = Sama Riversa Sam Smith = Sama Smitha Samael = zespołu Samael Sammath Naur = zespołu Sammath Naur Samson = zespołu Samson Samuel Barber = Samuela Barbera Sanah = Sanah Sanctity = zespołu Sanctity Sander van Doorn = Sandera van Doorna Sándor Révész = Sándora Révésza Sandra = Sandry Sandra Cretu = Sandry Sandrine Kiberlain = Sandrine Kiberlain Sanitys Down = zespołu Sanitys Down Sanna Nielsen = Sanny Nielsen Santana = zespołu Santana Sarah Brightman = Sarah Brightman Sarah Connor = Sarah Connor Sarah McLachlan = Sarah McLachlan Sarcófago = zespołu Sarcófago Sarius = Sariusa Sarsa = Sarsy Sashy = Sashy Sasha Strunin = Sashy Strunin Sash! = zespołu Sash! Satanic Surfers = zespołu Satanic Surfers Satellite Party = zespołu Satellite Party Saul Williams = Saula Williamsa Savage Garden = zespołu Savage Garden Savatage = zespołu Savatage Satyricon = zespołu Satyricon Saxon = zespołu Saxon SBB = zespołu SBB Scar Symmetry = zespołu Scar Symmetry Scarface = Scarface’a Sceptic = zespołu Sceptic Scissor Sisters = zespołu Scissor Sisters Scream Silence = zespołu Scream Silence Scritti Politti = zespołu Scritti Politti Scum of the Earth = zespołu Scum of the Earth Sebastian Ingrosso = Sebastiana Ingrosso Sebastien Drums = Sebastiena Drumsa Secret = zespołu Secret Secret Garden = zespołu Secret Garden Secret Service (zespół muzyczny) = Secret Service Selena Gomez = Seleny Gomez Selena Gomez & the Scene = zespołu Selena Gomez & the Scene Senator = zespołu Senator Sentenced = zespołu Sentenced Serge Gainsbourg = Serge Gainsbourga Serj Tankian = Serja Tankiana Seweryn Krajewski = Seweryna Krajewskiego Seth Binzer = Setha Binzera schafter = schaftera Scooter = zespołu Scooter Scott Stapp = Scotta Stappa Scott Weiland = Scotta Weilanda Scorpions = zespołu Scorpions Schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego = Scholi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego Schiller = zespołu Schiller Seal = Seala Puff Daddy = Puffa Daddy’ego Sean Garrett = Seana Garretta Sean Kingston = Seana Kingstona Sean Lennon = Seana Lennona Sean Paul = Seana Paula Şebnem Paker = Şebnem Paker Sedes = zespołu Sedes Seeed = zespołu Seeed Seether = zespołu Seether Saron Gas = zespołu Saron Gas Sepultura = zespołu Sepultura September = September Septicflesh = zespołu Septicflesh Sevendust = zespołu Sevendust Seventeen = zespołu Seventeen Seventeen = zespołu Seventeen Seventh Wonder = zespołu Seventh Wonder Sexbomba = zespołu Sexbomba Sex Pistols = zespołu Sex Pistols Shadows Fall = zespołu Shadows Fall Shaggy = Shaggy’ego Shakira = Shakiry Shakespears Sister = zespołu Shakespears Sister Shakin’ Stevens = Shakin’ Stevensa Shanadoo = zespołu Shanadoo Shannon Curfman = Shannon Curfman Sharon Leal = Sharon Leal Shaun Baker = Shauna Bakera Shawn Mendes = Shawna Mendesa Shazza = Shazzy Sheek Louch = Sheeka Loucha Shellerini = Shelleriniego Sheryl Crow = Sheryl Crow Shinedown = zespołu Shinedown Shinee = zespołu SHINee Shinhwa = zespołu Shinhwa Shining = zespołu Shining Shining = zespołu Shining Shinichi Osawa = Shinichi Osawy Shirley Clamp = Shirley Clamp Shocking Pinks = zespołu Shocking Pinks Shontelle = Shontelle Shout = zespołu Shout Showtek = zespołu Showtek Shpongle = zespołu Shpongle Shyheim = Shyheima Sia = Sii Sia Furler = Sii Furler Sinfonia Varsovia = orkiestry Sinfonia Varsovia Sir Michu = Sir Michu Sitek = Sitka Sibling Rivalry = zespołu Sibling Rivalry Sia = Sii Sidney Polak = Sidneya Polaka Siedah Garrett = Siedah Garrett Siegfried = zespołu Siegfried Siegfried Kessler = Siegfrieda Kesslera Siekiera = zespołu Siekiera Siergiej Łazariew = Siergieja Łazariewa Sido = Sido Siedem = zespołu Siedem Sigur Rós = zespołu Sigur Rós Sigurd Wongraven = Sigurda Wongravena Silent Circle = zespołu Silent Circle Silverstein = zespołu Silverstein Simple Plan = zespołu Simple Plan Simon & Garfunkel = zespołu Simon & Garfunkel Simon Webbe = Simona Webbe Simply Red = zespołu Simply Red Sinéad O’Connor = Sinéad O’Connor Sinergy = zespołu Sinergy Sing Sing Penelope = zespołu Sing Sing Penelope Sinik = Sinika Siobhán Donaghy = Siobhán Donaghy Sirenia = zespołu Sirenia Sirens = zespołu Sirens Sirius = zespołu Sirius Sirusho = Sirusho Siwers = Siwersa Sisqó = Sisqó Sistars = zespołu Sistars Six Feet Under = zespołu Six Feet Under Six Organs of Admittance = zespołu Six Organs of Admittance Six Reasons to Kill = zespołu Six Reasons to Kill Sixteen = zespołu Sixteen Sizzla Kalonji = Sizzli Ska-P = zespołu Ska-P Skaldowie = Skaldów Skalpel = zespołu Skalpel Skamp = zespołu Skamp Skaner = zespołu Skaner Skangur = zespołu Skangur Skawalker = zespołu Skawalker Skadja = zespołu Skadja Skazani na Sukcezz = zespołu Skazani na Sukcezz SKE48 = zespołu SKE48 Ski Mask The Slump God = Ski Mask The Slump God Ski Skład = zespołu Ski Skład Skid Row = zespołu Skid Row Skill Mega = zespołu Skill Mega Skillet = zespołu Skillet Skrillex = Skrillexa Skinny Patrini = zespołu Skinny Patrini Skorpió = zespołu Skorpió Skubas = Skubasa Skunk Anansie = zespołu Skunk Anansie Skye Sweetnam = Skye Sweetnam Skye = Skye Skyforger = zespołu Skyforger Skylar Grey = Skylar Grey Slade = zespołu Slade Ambrose Slade = zespołu Ambrose Slade Slash = Slasha Slash’s Snakepit = zespołu Slash’s Snakepit Slayer = zespołu Slayer Slick Rick = zespołu Slick Rick Slim Dusty = Slima Dusty’ego Slim Thug = Slim Thuga Slipknot = zespołu Slipknot Slo Burn = zespołu Slo Burn Slum Village = zespołu Slum Village Slums Attack = zespołu Slums Attack Sly & Robbie = sekcji rytmicznej Sly & Robbie Sławomir Kulpowicz = Sławomira Kulpowicza Sławomir Wierzcholski = Sławomira Wierzcholskiego Słoń = Słonia Smagalaz = zespołu Smagalaz Smash Mouth = zespołu Smash Mouth Smile = zespołu Smile Smolasty = Smolastego Smoothe Da Hustler = Smoothe Da Hustlera Snap! = zespołu Snap! Sneaker Pimps = zespołu Sneaker Pimps Sneaky Sound System = zespołu Sneaky Sound System SNH48 = zespołu SNH48 Sniper = zespołu Sniper Sni Sredstvom Za Uklanianie = zespołu Sni Sredstvom Za Uklanianie Snoop Dogg = Snoop Dogga Snoop Doggy Dogg = Snoop Doggy Dogga Snow Patrol = zespołu Snow Patrol So I Scream = zespołu So I Scream Soboty = Soboty Soda = zespołu Soda Sodom = zespołu Sodom Soft Machine = zespołu Soft Machine SOFA = zespołu SOFA SOiL = zespołu SOiL Soilwork = zespołu Soilwork Sokół = Sokoła Sol Invictus = zespołu Sol Invictus Solange Knowles = Solange Knowles Solar = Solara Solar Quest = zespołu Solar Quest Solid Base = zespołu Solid Base Solitude Aeturnus = zespołu Solitude Aeturnus Something for Kate = zespołu Something for Kate Something Like Elvis = zespołu Something Like Elvis Sonata Arctica = zespołu Sonata Arctica Sonic Mayhem = Sonic Mayhema Sonic Syndicate = zespołu Sonic Syndicate Sonic Youth = zespołu Sonic Youth Sonique = Sonique Sonja Aldén = Sonji Aldén Sonny Clark = Sonny’ego Clarka Sonny Rollins = Sonny’ego Rollinsa Sons of Butcher = zespołu Sons of Butcher Sophie Ellis-Bextor = Sophie Ellis-Bextor Sosnowski = Sosnowskiego Soul Position = zespołu Soul Position Soulfly = zespołu Soulfly Soulja Boy = Soulja Boya Soulja Boy = Soulja Boya Souls of Mischief = zespołu Souls of Mischief Soulsavers = duetu Soulsavers Soulwax = zespołu Soulwax Soundgarden = zespołu Soundgarden Sound’n’Grace = zespołu Sound’n’Grace SoShy = SoShy Space Cowboy = Space Cowboya Space Tribe = zespołu Space Tribe Spacemonkeyz = zespołu Spacemonkeyz Sparks = zespołu Sparks Special D. = Special D. Spellblast = zespołu Spellblast Sphere = zespołu Sphere Spice Girls = zespołu Spice Girls Spice 1 = Spice 1 Spięty = Spiętego Spiller = Spillera Spin Doctors = zespołu Spin Doctors Spinal Cord = zespołu Spinal Cord Spinache = Spinache’a Spiral Architect = zespołu Spiral Architect Spirit = zespołu Spirit Spooko = zespołu Spooko SpotemGottem = SpotemGottema Squash Bowels = zespołu Squash Bowels SR-71 = zespołu SR-71 SSQ = zespołu SSQ Stachursky = Stachursky’ego Stacie Orrico = Stacie Orrico Stala & So. = zespołu Stala & So. Staind = zespołu Staind Stam1na = zespołu Stam1na Stampin' Ground = zespołu Stampin' Ground Stan Getz Quintet = zespołu Stan Getz Quintet Stan Getz = Stana Getza Stan Kenton = Stana Kentona Stanisław Sojka = Stanisława Sojki Stanisława Celińska = Stanisławy Celińskiej StarGuardMuffin = zespołu StarGuardMuffin Star One = zespołu Star One Star Guard Muffin = zespołu Star Guard Muffin Stars of the Lid = zespołu Stars of the Lid Stasiak = Stasiaka State of Alert = zespołu State of Alert Stateless = zespołu Stateless Static-X = zespołu Static-X Stare Dobre Małżeństwo = zespołu Stare Dobre Małżeństwo Status Quo = zespołu Status Quo StayC = zespołu StayC Steel Attack = zespołu Steel Attack Stefano Terrazzino = Stefana Terrazzina Stefanie Heinzmann = Stefanie Heinzmann Stella Mwangi = Stelli Mwangi Step = zespołu Step Step Forward = zespołu Step Forward Stephanie z serialu Leniuchowo = Stephanie z serialu Leniuchowo Stephen Marley = Stephena Marleya Stephen Stills = Stephena Stillsa Stereolab = zespołu Stereolab Stereophonics = zespołu Stereophonics Stereopony = zespołu Stereopony Steve Angello = Steve’a Angello Steve Aoki = Steve'a Aokiego Steve Hackett = Steve’a Hacketta Steve Jones = Steve’a Jonesa Steve Lukather = Steve’a Lukathera Steve Winwood = Steve’a Winwooda Stevie Nicks = Stevie Nicks Stevie Wonder = Stevie Wondera Steven Wilson = Stevena Wilsona Steve Vai = Steve’a Vaia Sticky Fingaz = Stickiego Fingaza Still Remains = zespołu Still Remains Stillborn = zespołu Stillborn Sting = Stinga Stíny Plamenů = zespołu Stíny Plamenů Stonehenge = zespołu Stonehenge Stone Sour = zespołu Stone Sour Stone Temple Pilots = zespołu Stone Temple Pilots Storm = zespołu Storm Stormwarrior = zespołu Stormwarrior Story of the Year = zespołu Story of the Year Strachy na Lachy = zespołu Strachy na Lachy Strapping Young Lad = zespołu Strapping Young Lad Stratovarius = zespołu Stratovarius Stray Kids = zespołu Stray Kids Stream of Passion = zespołu Stream of Passion Stretch = Stretch String Connection = zespołu String Connection String Quartet Tribute = zespołu String Quartet Tribute Stromae = Stromae’a StrommoussHeld = zespołu StrommoussHeld Stormtroopers of Death = zespołu Stormtroopers of Death STU48 = zespołu STU48 Styles P = Stylesa P Styx = zespołu Styx Submersed = zespołu Submersed Suede = zespołu Suede Suffocation = zespołu Suffocation Sufjan Stevens = Sufjana Stevensa Sugababes = zespołu Sugababes Sugar = zespołu Sugar Suicidal Angels = zespołu Suicidal Angels Suicide Silence = zespołu Suicide Silence Sum 41 = zespołu Sum 41 Summoning = zespołu Summoning Sumptuastic = zespołu Sumptuastic Sunblock = Sunblocka Sunn O))) = zespołu Sunn O))) Sunny Murray = Sunny’ego Murraya Sunrise Avenue = zespołu Sunrise Avenue Supa Mario = Supa Mario Super Junior = zespołu Super Junior Super Monkey's = zespołu Super Monkey's Superpuder = zespołu Superpuder Supertramp = zespołu Supertramp Survivor = zespołu Survivor Susan Boyle = Susan Boyle Susumu Hirasawa = Susumu Hirasawy Suzanne Vega = Suzanne Vega Svarga = zespołu Svarga Swallow the Sun = zespołu Swallow the Sun Swans = zespołu Swans Swedish House Mafia = zespołu Swedish House Mafia Sweet = zespołu Sweet Sweet Noise = zespołu Sweet Noise Switłana Łoboda = Switłany Łobody Swoją Drogą = zespołu Swoją Drogą Swizz Beatz = Swizz Beatza Syd Barrett = Syda Barretta Sylk-E. Fyne = Sylk-E. Fyne Sylosis = zespołu Sylosis Sylwia Grzeszczak = Sylwii Grzeszczak Sylvain Sylvain = Sylvaina Sylvaina Sylver = zespołu Sylver Symphony X = zespołu Symphony X System of a Down = zespołu System of a Down Szad = Szada Szpaku = Szpaka Sztywny Pal Azji = zespołu Sztywny Pal Azji Szwadron 97 = zespołu Szwadron 97 Szwagierkolaska = zespołu Szwagierkolaska Szybki Szmal = zespołu Szybki Szmal Szymon Wydra & Carpe Diem = zespołu Szymon Wydra & Carpe Diem Ścianka = zespołu Ścianka Śmierć Kliniczna = zespołu Śmierć Kliniczna Śrubki = zespołu Śrubki Świetliki = zespołu Świetliki t.A.T.u. = zespołu t.A.T.u. t.A.T.u. = zespołu t.A.T.u. T.Love = zespołu T.Love T-ara = zespołu T-ara T-ara N4 = zespołu T-ara N4 T-Pain = T-Paina Taake = zespołu Taake Tabb = Tabba Tabu = zespołu Tabu Tacere = zespołu Tacere Tactical Sekt = zespołu Tactical Sekt Taco Hemingway = Taco Hemingwaya Taconafide = zespołu Taconafide Tadek = Tadka Tadeusz Miller = Tadeusza Millera Tadeusz Nalepa = Tadeusza Nalepy Tadeusz Woźniak (muzyk) = Tadeusza Woźniaka Taemin = Taemina Taio Cruz = Taio Cruza Takayoshi Tanimoto = Takayoshiego Tanimoto Take That = zespołu Take That Tal Farlow = Tala Farlowa Talk Talk = zespołu Talk Talk Talking Heads = zespołu Talking Heads Talib Kweli = Taliba Kweliego Tamia = Tamii Tangerine Dream = zespołu Tangerine Dream Tania Foster = Tanii Foster Taras Borowok = Tarasa Borowoka Tanja = Tanji Tankcsapda = zespołu Tankcsapda Taproot = zespołu Taproot Tara McDonald = Tary McDonald Tarot = zespołu Tarot Tarja Turunen = Tarji Turunen Tarnowska Orkiestra Kameralna = Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej Taste = zespołu Taste Tatiana Okupnik = Tatiany Okupnik Tau = Tau Tay Zonday = Taya Zondaya Taylor Swift = Taylor Swift Tears for Fears = zespołu Tears for Fears Teairra Mari = Teairri Mari Tech N9ne = Tech N9ne Teka = Teki Television = zespołu Television Temnozor = zespołu Temnozor Tenhi = zespołu Tenhi Tercet Egzotyczny = zespołu Tercet Egzotyczny Terrance Quaites = Terrance Quaitesa Terror = zespołu Terror Terror Squad = zespołu Terror Squad Tede = Tedego Ted Ross = Teda Rossa Tenacious D = zespołu Tenacious D Tennessee Ernie Ford = Tennessee Erniego Forda Ten Sharp = zespołu Ten Sharp Ten Typ Mes = Mesa Ten Years After = zespołu Ten Years After Teräsbetoni = zespołu Teräsbetoni Teresa Haremza = Teresy Haremzy Teresa Werner = Teresy Werner Terrorizer = zespołu Terrorizer Test = zespołu Test Testament = zespołu Testament Te-Tris = Te-Trisa Texas = zespołu Texas Textures = zespołu Textures Thievery Corporation = zespołu Thievery Corporation Thirty Seconds to Mars = zespołu Thirty Seconds to Mars T.I. = T.I. Tiamat = zespołu Tiamat Tiddey = Tiddeya Tie Break = zespołu Tie Break Tiësto = Tiësto Tiffany Giardina = Tiffany Giardiny Tim Owens = Tima Owensa Timati = Timatiego Titiyo = Titiyo Titus' Tommy Gunn = zespołu Titus' Tommy Gunn Tha Eastsidaz = zespołu Tha Eastsidaz Tha Dogg Pound = zespołu Tha Dogg Pound Tha Trademarc = zespołu Tha Trademarc Thalía = Thalii The 69 Eyes = zespołu The 69 Eyes The-Dream = The-Dreama The 4-Skins = zespołu The 4-Skins The Academy Is... = zespołu The Academy Is... The Afghan Whigs = zespołu The Afghan Whigs The Age of Information = zespołu The Age of Information The Agonist = zespołu The Agonist The All-American Rejects = zespołu The All-American Rejects The Allman Brothers Band = zespołu The Allman Brothers Band The Almighty Trigger Happy = zespołu The Almighty Trigger Happy The Amenta = zespołu The Amenta The Analogs = zespołu The Analogs The Andrews Sisters = zespołu The Andrews Sisters The Animals = zespołu The Animals The Arrows = zespołu The Arrows The Avalanches = zespołu The Avalanches The B-52’s = zespołu The B-52’s The Beach Boys = zespołu The Beach Boys The Beloved = zespołu The Beloved The Band = zespołu The Band The Beat = zespołu The Beat The Beatles = zespołu The Beatles The Berzerker = zespołu The Berzerker The Bicycle Thief = zespołu The Bicycle Thief The Bill = zespołu The Bill The Birthday Massacre = zespołu The Birthday Massacre The Birthday Party = zespołu The Birthday Party The Black Keys = zespołu The Black Keys The Black Eyed Peas = zespołu The Black Eyed Peas The Blackhearts = zespołu The Blackhearts The Bled = zespołu The Bled The Bloody Beetroots = zespołu The Bloody Beetroots The Blue Grass Boys = zespołu The Blue Grass Boys Blues Brothers Band = zespołu Blues Brothers Band The Boys Next Door = zespołu The Boys Next Door The Boyz = zespołu The Boyz The Byrds = zespołu The Byrds The Calling = zespołu The Calling The Cataracs = zespołu The Cataracs The Car Is on Fire = zespołu The Car Is on Fire The Carpenters = zespołu The Carpenters The Cars = zespołu The Cars The Cecil Taylor Unit = zespołu The Cecil Taylor Unit The Cardigans = zespołu The Cardigans The Chainsmokers = zespołu The Chainsmokers The Chemical Brothers = zespołu The Chemical Brothers The Cinematics = zespołu The Cinematics The Clash = zespołu The Clash The Clay People = zespołu The Clay People The Cloud Room = zespołu The Cloud Room The Clovers = zespołu The Clovers The Columbus Boychoir = zespołu The Columbus Boychoir The Communards = zespołu The Communards The Commodores = zespołu The Commodores The Corrs = zespołu The Corrs The Cookies = zespołu The Cookies The Cool Kids = zespołu The Cool Kids The Courteeners = zespołu The Courteeners The Congos = zespołu The Congos The Crackers = zespołu The Crackers The Cranberries = zespołu The Cranberries The Crazy World of Arthur Brown = zespołu The Crazy World of Arthur Brown The Criminals = zespołu The Criminals The Cross = zespołu The Cross The Cult = zespołu The Cult The Cure = zespołu The Cure The D.O.C. = The D.O.C.-a The Daevid Allen Trio = zespołu The Daevid Allen Trio The Damrockers = zespołu The Damrockers The Days = zespołu The Days The Dead Boys = zespołu The Dead Boys The Dead Pets = zespołu The Dead Pets The Dead Weather = zespołu The Dead Weather The Dillinger Escape Plan = zespołu The Dillinger Escape Plan The Devin Townsend Band = zespołu The Devin Townsend Band The Diplomats = zespołu The Diplomats The Dismemberment Plan = zespołu The Dismemberment Plan The Distillers = zespołu The Distillers The Donnas = zespołu The Donnas The Doors = zespołu The Doors The Dresden Dolls = zespołu The Dresden Dolls The Dumplings = zespołu The Dumplings The Dykeenies = zespołu The Dykeenies The Easybeats = zespołu The Easybeats The Empire Shall Fall = zespołu The Empire Shall Fall The Electric Light Orchestra = zespołu The Electric Light Orchestra The Electric Prunes = zespołu The Electric Prunes The End = zespołu The End The Exies = zespołu The Exies The Exploited = zespołu The Exploited The Faith = zespołu The Faith The Fall = zespołu The Fall The Feederz = zespołu The Feederz The Fiery Furnaces = zespołu The Fiery Furnaces The Firm = zespołu The Firm The Firm = supergrupy The Firm The Flaming Lips = zespołu The Flaming Lips The Force M.D.s = zespołu The Force M.D.s The Fratellis = zespołu The Fratellis The Fray = zespołu The Fray The Freaks = zespołu The Freaks The Fugees = zespołu The Fugees The Future Sound of London = zespołu The Future Sound of London The Futureheads = zespołu The Futureheads The Game = The Game’a Game = Game’a The Gathering = zespołu The Gathering The Gazette = zespołu the GazettE The Germs = zespołu The Germs The Go-Go's = zespołu The Go-Go's The Good, the Bad and the Queen = zespołu The Good, the Bad and the Queen The Gruz Brothers Band = zespołu The Gruz Brothers Band The Haunted = zespołu The Haunted The Heartbreakers = zespołu The Heartbreakers The Hilliard Ensemble = zespołu The Hilliard Ensemble The Hives = zespołu The Hives The Hooters = zespołu The Hooters The Human League = zespołu The Human League The Jackson 5 = zespołu The Jackson 5 The Jacksons = zespołu The Jacksons The Jeff Beck Group = zespołu The Jeff Beck Group The Jet Set = zespołu The Jet Set The Jimi Hendrix Experience = zespołu The Jimi Hendrix Experience The Karelia = zespołu The Karelia The Kelly Family = zespołu The Kelly Family The Killers = zespołu The Killers The Kills = zespołu The Kills The Kinks = zespołu The Kinks The Kingston Trio = zespołu The Kingston Trio The Knife = zespołu The Knife The Kovenant = zespołu The Kovenant The Kooks = zespołu The Kooks The Lady of Rage = The Lady of Rage The Last Goodnight = zespołu The Last Goodnight The Legendary Pink Dots = zespołu The Legendary Pink Dots The Legion of Doom = zespołu The Legion of Doom The Libertines = zespołu The Libertines The Locos = zespołu The Locos The Lollipops = zespołu The Lollipops The Lonely Island = zespołu The Lonely Island The Lookouts = zespołu The Lookouts The LOX = zespołu The LOX The Mahavishnu Orchestra = zespołu The Mahavishnu Orchestra The Mamas & the Papas = zespołu The Mamas & the Papas The Mars Volta = zespołu The Mars Volta The Marians = zespołu The Marians The Mills Brothers = zespołu The Mills Brothers The Misfits = zespołu The Misfits The Melvins = zespołu The Melvins The Mescaleros = zespołu The Mescaleros The Mothers of Invention = zespołu The Mothers of Invention The Mountain Goats = zespołu The Mountain Goats Notorious B.I.G. = Notoriousa B.I.G. The Nefilim = zespołu The Nefilim The Norwegian National Opera Chorus = The Norwegian National Opera Chorus Theodore Unit = zespołu Theodore Unit The Offspring = zespołu The Offspring The Old Cinema = zespołu The Old Cinema The Orb = zespołu The Orb The Original Wailers = zespołu The Original Wailers The Pharcyde = zespołu The Pharcyde The Phil Collins Big Band = zespołu The Phil Collins Big Band The Plastic Ono Band = zespołu The Plastic Ono Band The Platters = zespołu The Platters The Police = zespołu The Police The Pretenders = zespołu The Pretenders The Pretty Reckless = zespołu The Pretty Reckless The Priests = zespołu The Priests The Prodigy = zespołu The Prodigy The Promontory = zespołu The Promontory The Pussycat Dolls = zespołu The Pussycat Dolls The Raconteurs = zespołu The Raconteurs The Rasmus = zespołu The Rasmus The Reindeer Section = zespołu The Reindeer Section The Replacements = zespołu The Replacements The Revolution = zespołu The Revolution The Residents = zespołu The Residents The Returners = zespołu The Returners The R.O.C. = The R.O.C. The Rolling Stones = zespołu The Rolling Stones The Ronettes = zespołu The Ronettes The Rookles = zespołu The Rookles The Roots = zespołu The Roots The Rounder Girls = zespołu The Rounder Girls The Ruts = zespołu The Ruts The Runaways = zespołu The Runaways The Saturdays = zespołu The Saturdays The Scene = zespołu The Scene The Script = zespołu The Script The Selecter = zespołu The Selecter The Shins = zespołu The Shins The Skatalites = zespołu The Skatalites The Sinfonieta of Sines = zespołu The Sinfonieta of Sines The Sins of Thy Beloved = zespołu The Sins of Thy Beloved The Sisters of Mercy = zespołu The Sisters of Mercy The Slits = zespołu The Slits The Smashing Pumpkins = zespołu The Smashing Pumpkins The Smiths = zespołu The Smiths The Sounds = zespołu The Sounds The Specials = zespołu The Specials The Statler Brothers = zespołu The Statler Brothers The Stooges = zespołu The Stooges The Stranglers = zespołu The Stranglers The Streets = zespołu The Streets The Strokes = zespołu The Strokes The Sugarhill Gang = zespołu The Sugarhill Gang The Suicide Machines = zespołu The Suicide Machines The Syntetic = The Syntetica The Taxi Gang = zespołu The Taxi Gang The Teen Idles = zespołu The Teen Idles The Temper Trap = zespołu The Temper Trap The Time = zespołu The Time The Ting Tings = zespołu The Ting Tings The Tornados = zespołu The Tornados The Trews = zespołu The Trews The Twins = zespołu The Twins The Used = zespołu The Used The Users = zespołu The Users The Velvet Underground = zespołu The Velvet Underground The Veronicas = zespołu The Veronicas The Verve = zespołu The Verve The Vines = zespołu The Vines The Wailers = zespołu The Wailers The Wanted = zespołu The Wanted The Watch = zespołu The Watch The Waterboys = zespołu The Waterboys The Weakerthans = zespołu The Weakerthans The Weeknd = The Weeknda The White Stripes = zespołu The White Stripes The Who = zespołu The Who The Wild Pair = zespołu The Wild Pair The Wolfgang Press = zespołu The Wolfgang Press The World of Skin = zespołu The World of Skin Skin = zespołu The World of Skin The Yardbirds = zespołu The Yardbirds Theatre of Tragedy = zespołu Theatre of Tragedy Theatres des Vampires = zespołu Theatres des Vampires theaudience = zespołu theaudience Therapy? = zespołu Therapy? Thergothon = zespołu Thergothon Therion = zespołu Therion THS Klika = zespołu THS Klika Thievery Corporation = zespołu Thievery Corporation This Mortal Coil = zespołu This Mortal Coil Thin Lizzy = zespołu Thin Lizzy Thinkadelic = zespołu Thinkadelic Thom Yorke = Thoma Yorke’a Thomas Bangalter = Thomasa Bangaltera Thorns = zespołu Thorns Three 6 Mafia = zespołu Three 6 Mafia Three Days Grace = zespołu Three Days Grace Throbbing Gristle = zespołu Throbbing Gristle Throwing Muses = zespołu Throwing Muses Thrudvangar = zespołu Thrudvangar Thunderbolt = zespołu Thunderbolt Thunderstone = zespołu Thunderstone Thy Disease = zespołu Thy Disease Thyrfing = zespołu Thyrfing Tides From Nebula = zespołu Tides From Nebula Tiësto = Tiësto Tilt = zespołu Tilt Timbaland = Timbalanda Tim Bowness = Tima Bownessa Tim Buckley = Tima Buckleya Tim Reynolds = Tima Reynoldsa Timeless Miracle = zespołu Timeless Miracle Timo Tolkki = Timo Tolkkiego Tina Karol = Tiny Karol Tina Turner = Tiny Turner Tinchy Stryder = Tinchy’ego Strydera Tinie Tempah = Tinie Tempah Tito & Tarantula = zespołu Tito & Tarantula TLC = zespołu TLC Tokio Hotel = zespołu Tokio Hotel Tom Browne = Toma Browne’a Tom Petty and the Heartbreakers = zespołu Tom Petty and the Heartbreakers Tom Verlaine = Toma Verlaine’a Tom Waits = Toma Waitsa Tommy Flanagan = Tommy’ego Flanagana Tommy Flanagan Trio = Tommy Flanagan Trio Tommy Flanagan Super Jazz Trio = Tommy Flanagan Super Jazz Trio Tommy Nilsson (piosenkarz) = Tommy’ego Nilssona Tommy Turrentine = Tommy’ego Turrentine’a Tomasz Łosowski = Tomasza Łosowskiego Tomasz Olejnik = Tomasza Olejnika Tomasz Organek = Tomasza Organka Tomasz Stańko = Tomasza Stańko Tomasz Żółtko = Tomasza Żółtko Tomcraft = Tomcrafta Tom Jones = Toma Jonesa Tomasz Budzyński = Tomasza Budzyńskiego Toni Braxton = Toni Braxton Tonight Alive = zespołu Tonight Alive Tonina Torrielli = Toniny Torrielli Tõnu Kaljuste = Tõnu Kaljuste Tony Bennett = Tony’ego Bennetta Tony D = Tony’ego D Tony Iommi = Tony’ego Iommiego Tony MacAlpine = Tony’ego MacAlpina Tony Wakeford = Tony’ego Wakeforda Tony Williams = Tony’ego Williamsa Tony Yayo = Tony’ego Yayo Too $hort = Too $horta Too Short = Too $horta Tool = zespołu Tool Top One = zespołu Top One Toples = zespołu Toples Tori Amos = Tori Amos Tormentia = zespołu Tormentia Torgny Melins = zespołu Torgny Melins Toroidh = zespołu Toroidh Toro y moi = zespołu Toro y moi Toronto = zespołu Toronto Totentanz = zespołu Totentanz Totem = zespołu Totem Toto = zespołu Toto Towary Zastępcze = zespołu Towary Zastępcze Toxik Ephex = zespołu Toxik Ephex Toy Boys = zespołu Toy Boys TPN 25 = zespołu TPN 25 Trading Yesterday = zespołu Trading Yesterday Traffic = zespołu Traffic Trance Atlantic Air Waves = zespołu Trance Atlantic Air Waves Transatlantic = zespołu Transatlantic Trapeze = zespołu Trapeze Trapt = zespołu Trapt Trash Palace = projektu Trash Palace Trauma = zespołu Trauma Traveling Wilburys = zespołu Traveling Wilburys Travie McCoy = Traviego McCoya Travis = zespołu Travis Travis Barker = Travisa Barkera Travis McCoy = Traviego McCoya Travis Scott = Travisa Scotta Trawnik = zespołu Trawnik Treasure = zespołu Treasure très.b = zespołu très.b Trebunie-Tutki = zespołu Trebunie-Tutki Tremonti = zespołu Tremonti Trent Reznor = Trenta Reznora Trevor Jones = Trevora Jonesa Trey Lorenz = Trey Lorenz Trey Songz = Treya Songza Trials X = zespołu Trials X Tribes of Neurot = zespołu Tribes of Neurot Trick Daddy = Tricka Daddy’ego Tricky = Tricky’ego Trife da God = Trife da Goda Triinu Kivilaan = Triinu Kivilaan Trina = Triny Triple C's = zespołu Triple C's Trippie Redd = Trippiego Redda Triptykon = zespołu Triptykon Tristania = zespołu Tristania Trivium = zespołu Trivium Trivium = zespołu Trivium The Troggs = zespołu The Troggs Troje = zespołu Troje Tropicale Thaiti Granda Banda = zespołu Tropicale Thaiti Granda Banda Troye Sivan = Troyego Sivana Trupy = zespołu Trupy Trzeci Wymiar = zespołu Trzeci Wymiar Trzy Korony = zespołu Trzy Korony TSA = zespołu TSA Tuff Enuff = zespołu Tuff Enuff Tunisiano = Tunisiana Tuomas Holopainen = Tuomasa Holopainena 2Pac = 2Paca Tupac Shakur = Tupaca Shakura Turbo = zespołu Turbo Turisas = zespołu Turisas TVXQ = zespołu TVXQ Tweaker = zespołu Tweaker Tweet = Tweet Twenty One Pilots = zespołu Twenty One Pilots Twice = zespołu Twice Twista = Twisty Twisted Sister = zespołu Twisted Sister Twiztid = zespołu Twiztid Two Steps from Hell = zespołu Two Steps from Hell Tworzywo Sztuczne = zespołu Tworzywo Sztuczne TXT = zespołu TXT Ty Dolla Sign = Ty Dolla Signa Tycho = Tycho Tyga = Tygi Tymański Yass Ensemble = zespołu Tymański Yass Ensemble Tymon & The Transistors = zespołu Tymon & The Transistors Tymon Smektała = Tymona Smektały Type O Negative = zespołu Type O Negative Týr = zespołu Týr Tyrannosaurus Rex = zespołu Tyrannosaurus Rex Tytus Wojnowicz = Tytusa Wojnowicza TZN Xenna = zespołu TZN Xenna U.D.O. = zespołu U.D.O. U-God = U-Goda U2 = zespołu U2 U96 = zespołu U96 Uncle Murda = Uncle Murda Uniting Nations = zespołu Uniting Nations Universe = zespołu Universe Unwound = zespołu Unwound UFO = zespołu UFO Urban Symphony = zespołu Urban Symphony Urgehal = zespołu Urgehal Ugly Kid Joe = zespołu Ugly Kid Joe UGK = zespołu UGK Uh Huh Her = zespołu Uh Huh Her UL/KR = zespołu UL/KR Ulisses (grupa muzyczna) = zespołu Ulisses Ultra Orange = duetu Ultra Orange Ulver = zespołu Ulver Ulysses = zespołu Ulysses Ulysses = zespołu Ulysses Ultravox = zespołu Ultravox Umbrtka = zespołu Umbrtka Unborn Suffer = zespołu Unborn Suffer Uncle Murda = Uncle Murda Uncle Tupelo = zespołu Uncle Tupelo Underworld = zespołu Underworld Undish = zespołu Undish Unearth = zespołu Unearth Unheilig = zespołu Unheilig Union = zespołu Union Unkle = zespołu Unkle Unleashed = zespołu Unleashed UnSun = zespołu UnSun Until June = zespołu Until June Uriah Heep = zespołu Uriah Heep Uriel = zespołu Uriel Urszula = Urszuli Urszula Sipińska = Urszuli Sipińskiej US5 = zespołu US5 USA for Africa = zespołu USA for Africa Usher = Ushera Ünloco = zespołu Ünloco V-Nasty = V-Nasty V.E.T.O. = zespołu V.E.T.O. V.M. Band = zespołu V.M. Band Vader = zespołu Vader Valinor = zespołu Valinor Vampire Weekend = zespołu Vampire Weekend Van der Graaf Generator = zespołu Van der Graaf Generator Van Halen = zespołu Van Halen Van Stephenson = Vana Stephensona Vanessa Carlton = Vanessy Carlton Vanessa Hudgens = Vanessy Hudgens Vangelis = Vangelisa Vanilla Ice = Vanilla Ice’a Vanilla Ninja = zespołu Vanilla Ninja Van Morrison = Vana Morrisona Varathron = zespołu Varathron Variété = zespołu Variété Varius Manx = zespołu Varius Manx Various = zespołu Various Vasco Rossi = Vasco Rossiego

Vassy = Vassy

Vavamuffin = zespołu Vavamuffin Velcra = zespołu Velcra Velvet = Velvet Velvet Revolver = zespołu Velvet Revolver Verba = zespołu Verba Veronica Maggio = Veroniki Maggio Veronica Mortensen = Veroniki Mortensen Vesania = zespołu Vesania Ved Buens Ende = zespołu Ved Buens Ende Venetian Snares = Venetian Snaresa Vengaboys = zespołu Vengaboys Venom = zespołu Venom VersaEmerge = zespołu VersaEmerge Versailles = zespołu Versailles Vespa = zespołu Vespa Vexel = zespołu Vexel Via Mistica = zespołu Via Mistica Vicky Leandros = Vicky Leandros Video = zespołu Video Vienio = Vienia Viki Gabor = Viki Gabor Vilija Matačiūnaitė = Viliji Matačiūnaitė Village Kollektiv = zespołu Village Kollektiv Village People = zespołu Village People Vince Neil = Vince’a Neila Vinnie Moore = Vinnie’ego Moore’a Vintersorg = zespołu Vintersorg Vinton Johnson = Vintona Johnsona Viola Brzezińska = Violi Brzezińskiej Violetta Villas = Violetty Villas Fiolka = Fiolki Virgin = zespołu Virgin Virgin Black = zespołu Virgin Black Virgin Snatch = zespołu Virgin Snatch Virgin Steele = zespołu Virgin Steele Viro = zespołu Viro Visage = zespołu Visage Vision Divine = zespołu Vision Divine Visions of Atlantis = zespołu Visions of Atlantis Vitaa = Vitai Vital Remains = zespołu Vital Remains Vito Bambino = Vita Bambina Vitold Rek = Vitolda Reka Vittorio Grigolo = Vittoria Grigola Vixen = Vixena Vladimír Václavek = Vladimíra Václavka Vladimir 518 = Vladimira 518 V’Moto-Rock = zespołu V’Moto-Rock VNM = VNM Void = zespołu Void Voivod = zespołu Voivod Volver = zespołu Volver Volker Kriegel = Volkera Kriegela Voltaire = Voltaire’a Volbeat = zespołu Volbeat Von = zespołu Von Von Zeit = zespołu Von Zeit Voo Voo = zespołu Voo Voo Voodoo Glow Skulls = zespołu Voodoo Glow Skulls Voodoocult = zespołu Voodoocult VOX = zespołu VOX Voyage = zespołu Voyage W.A.S.P. = zespołu W.A.S.P. W.E.N.A. = W.E.N.A. Waka Flocka Flame = Waka Flocka Flame’a Waldemar Kasta = Waldemara Kasty Waldemar Kasta = Waldemara Kasty Wale = Wale’a Walls of Jericho = zespołu Walls of Jericho Walter Wanderley = Waltera Wanderleya Wanda i Banda = zespołu Wanda i Banda Wanda Kwietniewska = Wandy Kwietniewskiej Wanda Warska = Wandy Warskiej Wanna One = zespołu Wanna One Wańka Wstańka = zespołu Wańka Wstańka War of Ages = zespołu War of Ages Warbringer = zespołu Warbringer Wardruna = Wardruny Warrant = zespołu Warrant Warrel Dane = Warrela Dane’a Warren G = Warrena G Warren Zevon = Warrena Zevona Warsawpack = zespołu Warsawpack Warszafski Deszcz = zespołu Warszafski Deszcz Watain = zespołu Watain Wayne Shorter = Wayne’a Shortera WC = zespołu WC WC = rapera WC WC and the Maad Circle = zespołu WC and the Maad Circle Wdowa = Wdowy Webber = Webbera Webber = Webbera Wednesday 13 = zespołu Wednesday 13 Weezer = zespołu Weezer Weird Al Yankovic = "Weird Ala" Yankovica Werchowyna = zespołu Werchowyny Weronika Korthals = Weroniki Korthals Wes Madiko = Wesa Madiko Westlife = zespołu Westlife Westside Connection = zespołu Westside Connection Wet Wet Wet = zespołu Wet Wet Wet Wham! = zespołu Wham! White Lies = zespołu White Lies White Lion = zespołu White Lion WhiteHouse = WhiteHouse White Zombie = zespołu White Zombie Whitesnake = zespołu Whitesnake Whitestarr = zespołu Whitestarr Whitney Houston = Whitney Houston Whodini = zespołu Whodini Wice Wersa = zespołu Wice Wersa Wierka Serdiuczka = Wierki Serdiuczki Wiesław Prządka = Wiesława Prządki Wig Wam = zespołu Wig Wam Wild Belle = zespołu [[[Wild Belle]] Wim Overgaauw = Wima Overgaauwa Wilbur Harden = Wilbura Hardena Wild Orchid = zespołu Wild Orchid Wilki = zespołu Wilki Will Smith = Willa Smitha Will Young = Willa Younga will.i.am = will.i.ama William Ørbit = Williama Ørbita Willie Nelson = Williego Nelsona Wilson Phillips = zespołu Wilson Phillips Windir = zespołu Windir Winds of Plague = zespołu Winds of Plague The Winery Dogs = zespołu The Winery Dogs Wings = zespołu Wings Winter's Bane = zespołu Winter's Bane Wintersun = zespołu Wintersun Wir sind Helden = zespołu Wir sind Helden Wire = zespołu Wire Wishbone Ash = zespołu Wishbone Ash Wisin & Yandel = zespołu Wisin & Yandel Wiśnix = Wiśniksa Witchmaster = zespołu Witchmaster Within Temptation = zespołu Within Temptation With Blood Comes Cleansing = zespołu With Blood Comes Cleansing Witold Cisło = Witolda Cisły Wiz Khalifa = Wiz Khalify Władysław Komendarek = Władysława Komendarka Włodi = Włodiego Włodzimierz Nahorny = Włodzimierza Nahornego Włodzimierz Pawlik = Włodzimierza Pawlika WNB = zespołu WNB Wojciech Gąssowski = Wojciecha Gąssowskiego Wojciech Groborz = Wojciecha Groborza Wojciech Hoffmann = Wojciecha Hoffmanna Wojciech Jasiński = Wojciecha Jasińskiego Wojciech Karolak = Wojciecha Karolaka Wojciech Kilar = Wojciecha Kilara Wojciech Majewski = Wojciecha Majewskiego Wojciech Malajkat = Wojciecha Malajkata Wojciech Młynarski = Wojciecha Młynarskiego Wojciech Waglewski = Wojciecha Waglewskiego Wojtas = Wojtasa Wolfgang Dauner = Wolfganga Daunera Wolfmother = zespołu Wolfmother Wolfpac = zespołu Wolfpac Wolfsbane = zespołu Wolfsbane Wrinkled Fred = zespołu Wrinkled Fred WSRH = zespołu WSRH WSZ & CNE = zespołu WSZ & CNE WU-HAE = zespołu WU-HAE Wu-Tang Clan = zespołu Wu-Tang Clan Wyclef Jean = Wyclef Jeana Wyspy Dobrej Nadziei = zespołu Wyspy Dobrej Nadziei WWO = zespołu WWO Wzgórze Ya-Pa 3 = zespołu Wzgórze Ya-Pa 3 X = zespołu X X Japan = zespołu X Japan Xandee = Xandee Xandria = zespołu Xandria Xasthur = zespołu Xasthur XIII. století = zespołu XIII. století Ximena Sariñana = Ximeny Sariñany XIV Dark Centuries = zespołu XIV Dark Centuries Xmal Deutschland = zespołu Xmal Deutschland Xploding Plastix = zespołu Xploding Plastix XTC = zespołu XTC Xzibit = Xzibita Y Kant Tori Read = zespołu Y Kant Tori Read Yanina = Yaniny Y-Ass = Y-Ass Yakuza = zespołu Yakuza Yattering = zespołu Yattering Yaro = Yaro Yael Naim = Yael Naim Yasmin Levy = Yasmin Levy Yass = Yass Yazoo = zespołu Yazoo Ya Hozna = zespołu Ya Hozna Yeah Yeah Yeahs = zespołu Yeah Yeah Yeahs Yello = zespołu Yello Yellow Claw = zespołu Yellow Claw Yellowcard = zespołu Yellowcard Yes = zespołu Yes Yez Yez Yo = zespołu Yez Yez Yo Yiruma = Yirumy Ying Yang Twins = zespołu Ying Yang Twins Yngwie Malmsteen = Yngwiego Malmsteena Yo Gotti = Yo Gottiego Yoko Ono = Yoko Ono YoungBloodZ = zespołu YoungBloodZ Young Buck = Young Bucka Young Dro = Younga Dro Young Igi = Younga Igiego Young Jeezy = Young Jeezy’ego Young Power = zespołu Young Power Young Thug = Young Thuga Yugopolis = Yugopolis Yukari Tamura = Yukari Tamury Yukmouth = Yukmoutha Yui = Yui Yung Joc = Yung Joca Yung Wun = Yung Wuna Yvonne Catterfeld = Yvonne Catterfeld Z.B.U.K.U = Z.B.U.K.A Z-Ro = Z-Ro Zabili Mi Żółwia = zespołu Zabili Mi Żółwia Zac Efron = Zaca Efrona Zacier = zespołu Zacier Zakopower = zespołu Zakopower ZanderHaus = zespołu ZanderHaus Zara Larsson = Zary Larsson Zaza Fournier = Zazy Fournier Zbeer = zespołu Zbeer Zbigniew Hołdys = Zbigniewa Hołdysa Zbigniew Krzywański = Zbigniewa Krzywańskiego Zbigniew Książek = Zbigniewa Książka Zbigniew Łapiński = Zbigniewa Łapińskiego Zbigniew Namysłowski = Zbigniewa Namysłowskiego Zbigniew Preisner = Zbigniewa Preisnera Zbigniew Rawicz = Zbigniewa Rawicza Zbigniew Seifert = Zbigniewa Seiferta Zbigniew Wegehaupt = Zbigniewa Wegehaupta Zbigniew Wodecki = Zbigniewa Wodeckiego Zedd = Zedda Zee = zespołu Zee Zebrahead = zespołu Zebrahead Zemfira = Zemfiry Zendaya Coleman = Zendayi Zenon Jaruga = Zenona Jarugi Zeromancer = zespołu Zeromancer Zespół Adwokacki Dyskrecja = Zespołu Adwokackiego Dyskrecja Zespół Mistrzów = Zespołu Mistrzów Zespół Reprezentacyjny = zespołu Zespół Reprezentacyjny Zeus = Zeusa Zipera = zespołu Zipera Ziggy Marley = Ziggy’ego Marleya ZIP Skład = zespołu ZIP Skład Ziyo = zespołu Ziyo Zizi Jeanmaire = Zizi Jeanmaire Złe Psy = zespołu Złe Psy Zmaza = zespołu Zmaza Zohar Fresco = Zohara Fresco Zombie Nation = zespołu Zombie Nation Zwan = zespołu Zwan Muniek Staszczyk = Muńka Staszczyka Zygmunt Wichary = Zygmunta Wicharego Zyklon = zespołu Zyklon ZZ Top = zespołu ZZ Top Żabson = Żabsona Żona Lota = zespołu Żona Lota Życie Jak Sen = zespołu Życie Jak Sen Żywiołak = zespołu Żywiołak Ørjan Nilsen = Ørjana Nilsena #default = Zbigniew Preisner

}}

Wydany

1991

Nagrywany

grudzień 1984, Radiowy Dom Sztuki, Katowice

Gatunek

muzyka poważna, muzyka filmowa

Wydawnictwo

Amplitude, Silva Classics, MK2 Music, Kompania Muzyczna Pomaton, Sony Music

Oceny
Album po albumie
Dekalog. Muzyka filmowa
(1991)
La Double Vie De Véronique (The Double Life of Veronika)
(1991)

Ścieżkę dźwiękową do Dekalogu skomponował Zbigniew Preisner. Nagrania ukazały się po raz pierwszy w 1991 we Francji (pod nazwą Les Dix Commandements. Le Décalogue), nakładem wytwórni muzycznej Amplitude. W 1992 album został wydany w Polsce przez Kompanię Muzyczną Pomaton pod nazwą Dekalog. Muzyka filmowa. Wydanie ścieżki dźwiękowej było wielokrotnie wznawiane w Wielkiej Brytanii i we Francji[22].

Lista utworów

Dekalog I

 1. „Part 6” – 2:13
 2. „Part 5” – 3:40

Dekalog II

 1. „Part 1” – 1:18
 2. „Part 2” – 3:57

Dekalog III

 1. „Part 2” – 2:28
 2. „Part 3” – 2:34

Dekalog IV

 1. „Part 1” – 2:15
 2. „Part 2” – 2:25

Dekalog V

 1. „Part 1” – 1:41
 2. „Part 6” – 1:39
 3. „Part 9” – 1:10
 4. „Part 12” – 1:24

Dekalog VI

 1. „Part 1” – 1:47
 2. „Part 2” – 1:35
 3. „Part 3” – 0:48
 4. „Part 4” – 3:03

Dekalog VII

 1. „Part 6” – 2:41
 2. „Part 8” – 1:50

Dekalog VIII

 1. „Part 1” – 1:07
 2. „Part 4” – 3:34
 3. „Part 7” – 1:48

Dekalog IX

 1. „Part 3” – 2:14
 2. „Part 7” – 1:03
 3. „Part 12” – 1:05
 4. „Part 13” – 2:10

Rozpowszechnianie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce pierwsze legalne kopie Dekalogu na kasety VHS zaczęły być sprzedawane po 1993, nakładem warszawskiego wydawnictwa APF Zespół Wideo[23]. W 2003 Dekalog zaczął być dystrybuowany na płytach DVD nakładem Telewizji Polskiej oraz Warner Home Video[24]. W 2015 Dekalog został poddany rekonstrukcji cyfrowej. Z materiału źródłowego usunięto uszkodzenia (rysy, zadrapania, odpryski emulsji, znaki startowe, zadeszczenia obrazu), ale też nadmierną ziarnistość, brak stabilności kadru bądź migotanie tła. Rekonstrukcji cyfrowej dokonali pracownicy Wydziału Rekonstrukcji i Digitalizacji Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. Rekonstrukcja odbyła się z użyciem negatywów wypożyczonych z Filmoteki Narodowej, zeskanowanych w jakości 4K[25].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1989 Dekalog był prezentowany w kinach poza konkursem głównym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Cykl otrzymał jako całość nagrodę FIPRESCI[20]. Na początku 1990 dzieło Kieślowskiego i Piesiewicza zaczęto dystrybuować we francuskiej telewizji, a w marcu tego samego roku debiutowało w kinach we Francji. W Polsce pierwszą emisję telewizyjną Dekalogu śledziło szacunkowo około 15 milionów widzów[26], a Tadeusz Lubelski w reportażu z 1993 sprawozdawał, iż Dekalog pomimo upływu 2,5 roku wciąż był wyświetlany w paryskich kinach[27][28]. Do 2002 roku Telewizja Polska sprzedała prawa do emisji cyklu 50 dystrybutorom w 75 krajach[29]. Według portalu JP’s Box-Office szacunkowe dochody z kinowej dystrybucji Dekalogu do 2000 roku wyniosły ponad 655 000 dolarów[30], natomiast Box Office Mojo szacuje, iż dochody z powtórnej dystrybucji cyklu osiągnęły pułap 106 000 dolarów[31].

Recepcja krytyczna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Dekalog został burzliwie przyjęty przez polską krytykę filmową; zdaniem Mirosława Przylipiaka przeważały akceptacja, momentami zachwyt, przy czym najgoręcej dyskutowanymi punktami dzieła Kieślowskiego i Piesiewicza były stosunek autorów do religii, wierność cyklu realiom ówczesnej Polski oraz warsztat realizatorski[32].

Dekalog a religia[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej dyskutowana wśród polskich krytyków była kwestia stosunku twórców cyklu do religijności. Ksiądz Jacek Bolewski traktował Dekalog jako cykl głęboko zakorzeniony w katolickich prawdach wiary, choć bliższy duchowi aniżeli literze dziesięciorga przykazań. Krzysztof Teodor Toeplitz doszukiwał się w serii bardziej tropów protestanckich; według Toeplitza Dekalog sugeruje obecność Boga jako surowego i okrutnego prawodawcy ze Starego Testamentu, nie zaś miłosiernego opiekuna ludzkości z Nowego Testamentu[a]. Małgorzata Szpakowska proponowała inne ujęcie Dekalogu – jako serii krytykującej przykazania jako niemożliwe do spełnienia we współczesnym społeczeństwie. Tymczasem sam Przylipiak poczytywał Dekalog jako film o uniwersalnym przesłaniu, wedle którego to człowiek powinien być odpowiedzialny za swoje czyny[33]. Tadeusz Szyma podzielał ten pogląd, podkreślając niebanalność i brawurową ilustrację przykazań Dekalogu bliższą świeckiej perspektywie[33]. Hanna Borowska w bardziej agresywnym wobec Kieślowskiego tonie stwierdzała, że reżyser w Dekalogu „mówi złem” i nie oferuje żadnych moralnych rozwiązań w sprawach moralności człowieka, który w cyklu wydaje się pozbawiony obecności Boga[34].

Wierność realiom Polski[edytuj | edytuj kod]

Najgwałtowniejszym przedmiotem ataku przypuszczonego przez polskich krytyków na Dekalog była kwestia wierności cyklu realiom ówczesnej Polski. Zygmunt Kałużyński w swym pamflecie skierowanym przeciwko Kieślowskiemu stwierdził, że Dekalog jest złożony ze sztucznych, „absurdalnych sytuacji”, które zdaniem krytyka oscylują wokół „ponurego (acz bezwiednego) komizmu”[35]. Kałużyński cenił jedynie piąty odcinek Dekalogu, pozostałe filmy serii traktując jako „bardzo niedobre”[35]. Szpakowska przekonywała, iż postacie filmowego Dekalogu „uderzają jakąś sztucznością, są przekombinowane, wymyślone, uwikłane w sytuacje ekstremalne lub nietypowe”[35]. Również Jan Olszewski traktował serię Kieślowskiego i Piesiewicza jako skrojoną pod z góry założoną tezę[36].

Jednocześnie część krytyków broniła Dekalogu przed powyższymi zarzutami. Maria Malatyńska usprawiedliwiała zarzut „wydumania” potrzebą zbudowania przez reżysera odpowiedniej dramaturgii. Przylipiak z kolei negował kwestię „sztuczności” serii, twierdząc iż reżyser problematyzuje stosunek bohaterów Dekalogu w granicach prawdopodobieństwa, aby zmusić bohaterów do ciągłego zamysłu nad własnymi uczynkami[36]. Wielu polskich krytyków na dodatek uderzyła wizja polskiej rzeczywistości lat 80. XX wieku. Jerzy Niecikowski pisał, że cykl Kieślowskiego w sposób unikatowy przedstawił „szpetotę polskiego życia”, a dzielnica Ursynów w obiektywie kamery stała się „symbolem koszmaru”[36]. Stanisław Wyszomirski stwierdził, że odmalowany przez Kieślowskiego wizerunek polskiego szpitala z odcinka drugiego jest „przerażający” i niespotykany dotąd w polskiej telewizji[36].

Głębia psychologiczna i strona wizualna[edytuj | edytuj kod]

Polscy krytycy na ogół nie podważali maestrii reżysera w operowaniu aktorami oraz obrazem. Szyma nazywał Dekalog subtelną moralistyką najwyższej próby, której autor nie okazuje wyższości i mentorstwa wobec widza. Przykładowo, Szyma analizował Dekalog VII jako „mistrzowskie – od strony psychologicznej – studium miłości chorej, kalekiej i bezrozumnie zaborczej, a jednak utrzymanej w granicach prawdopodobieństwa”[37]. Zdaniem Szymy reżyser pokazuje „cierpienie obu kobiet, jak również bezradność mężczyzn i znerwicowanie dziecka”[37]. Pod względem strony wizualnej Wyszomirski uznał Dekalog za najbardziej niezwykły serial w dziejach polskiej telewizji[38], a Przylipiak cenił szczególnie brawurowe zabiegi inscenizacyjne ze strony poszczególnych operatorów. Do tych zabiegów Przylipiak zaliczał na przykład stosowanie wielkich planów; sekwencję montażową z Dekalogu II, w której bohaterowie znajdujący się w różnych miejscach są symbolicznie połączeni za pomocą panoramicznego ruchu kamery; a także nadający postaciom niesamowitości sposób filmowania Dekalogu IV, gdzie „niektóre sekwencje są oświetlane nieco z dołu, przy kadrze pogrążonym w mroku”[38].

Recepcja krytyczna poza Polską[edytuj | edytuj kod]

Artur Barciś, odtwórca roli „tajemniczego blondyna” (2000); jego enigmatyczna postać była wielorako interpretowana

W krajach anglosaskich[edytuj | edytuj kod]

Dekalog został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków anglosaskich. Quentin Cartis z brytyjskiego „The Independent” ilustracyjnie stwierdzał: „Gdyby Sokrates i Ingres byli jedną osobą, żyjącą współcześnie i robiącą filmy, byliby Krzysztofem Kieślowskim”[39]. Amerykański reżyser Stanley Kubrick w 1991 napisał pochlebny wstęp do anglojęzycznego wydania scenariusza Dekalogu, w którym zauważył „bardzo rzadką” zdolność Kieślowskiego i Piesiewicza do „dramatyzowania swoich idei zamiast opowiadania o nich”[40]. Roger Ebert zaliczył cykl Kieślowskiego i Piesiewicza do „wielkich filmów” (great movies), argumentując swoją decyzję wyczuciem twórców w ukazywaniu rzeczywistych dylematów moralnych: „Tych 10 filmów to nie są filozoficzne abstrakcje, ale osobiste historie, które angażują nas od razu; przy niektórych prawie nie drgnąłem powieką [...]. Nie ma tu ani chwili, w której bohaterowie rozmawiają o konkretnych przykazaniach czy kwestiach moralnych. Są za to pochłonięci próbami radzenia sobie z realnymi wyzwaniami etycznymi”[41]. Jonathan Rosenbaum z pisma „Chicago Reader” stwierdził, że Dekalog nawiązuje stylistycznie do konceptualnego kina autorskiego z lat 60. XX wieku – między innymi Michelangela Antonioniego, Jeana-Luca Godarda oraz Alaina Resnais’go – mimo że był kręcony w innej dekadzie[42]. David Denby na łamach „The New Yorkera” pisał aluzyjnie, że w serii Kieślowskiego i Piesiewicza jakość scenariusza i gry aktorskiej znacząco przewyższa amerykańskie filmy „skierowane do dorosłych, którzy ledwo osiągnęli moralny wiek dwunastu lat”[43]. Recenzent „The New York Timesa” Stephen Holden wprost określił Dekalog mianem „arcydzieła współczesnego kina, niezbędnej lektury dla każdego, kogo obchodzi kino jako poważna forma sztuki”[44].

We Francji[edytuj | edytuj kod]

Podobny zachwyt towarzyszył premierze Dekalogu we Francji. Wielu francuskich krytyków interpretowało Dekalog przez pryzmat wspólnej symboliki poszczególnych odcinków. Recenzenci podkreślali, iż wielokrotnie bohaterowie cyklu spoglądają przez okno albo drzwi, w czym Anne-Marie Baron z pisma „Cinéma 89” doszukała się motywów autotematycznych: „to metafora niedyskretnego patrzenia filmowca”[45]. Szczególnym typem patrzącego bohatera, który nie ingeruje w los innych postaci, był zdaniem innych krytyków „tajemniczy blondyn” grany przez Artura Barcisia[45]. Françoise Audé z pisma „Positif” interpretowała bohatera kreowanego przez Barcisia jako „Boga, Przeznaczenie, Anioła Stróża, niemego świadka, znak niemożliwej neutralności losu”[45]. Alain Masson z tego samego czasopisma odnajdywał w Dekalogu X (jedynym odcinku, gdzie blondyn się nie pojawia) inną symboliczną postać – psa przywołującego na myśl Cerbera, Śmierć[45]. Pascal Pernod również był pod wrażeniem symboliki utworu, twierdząc, iż reżyser stawia znak równości pomiędzy rolą przypadku a koniecznością w świecie: „Siła Dekalogu opiera się na sposobie, w jaki przypadki same integrują się w system, ufundowany na opozycji między deteminizmem a indeterminizmem”[45]. Marcel Martin z „La Revue du cinéma” uznał reżysera Dekalogu za „geometrycznego moralistę, który bywa poetą”[45]. Joël Magny z pisma „Cahiers du cinéma” upatrywał w filmie nastroju metafizycznego[46]. Jedynie Antoine de Baecque z „Cahiers” odmawiał wejścia do „kościoła Kieślowskiego”, twierdząc iż opowiadane przez reżysera historie „nie są zbyt wiele warte na rynku scenariuszy”[47].

Szczególnym przykładem nadinterpretacji Dekalogu we Francji była kwestia butelek z mlekiem, które pojawiają się w większości filmów cyklu. Yann Tobin z „Positif” kojarzył ujęcie zamarzniętej butelki z mlekiem w Dekalogu I z metaforą dziecka poszukującego matczynej piersi; Pernod wręcz twierdził, że „kamera zatrzymuje się umyślnie na tym szklanym przedmiocie”[46]. Sam Kieślowski odrzucał tę interpretację, podkreślając: „Nie kręcę metafor [...]. Dla mnie butelka mleka to butelka mleka”[48].

Analizy i interpretacje naukowe[edytuj | edytuj kod]

Słoweński psychoanalityk Slavoj Žižek, posługując się teorią Jacques’a Lacana, w swoim studium Dekalogu podawał w wątpliwość metafizyczny charakter cyklu, wbrew recenzjom uwznioślającym dzieło Kieślowskiego i Piesiewicza. Zdaniem Žižka Kieślowski „z zapierającym dech mistrzostwem oddaje szarą, przypadkową, codzienną rzeczywistość: jego filmy pełne są złowieszczych natręctw pozanarracyjnego, surowego Realnego, które można (lub nie) odczytać jako znak”[49]. Również wbrew samemu Kieślowskiemu Žižek drążył temat mleka w Dekalogu: w Dekalogu I sygnałem roztopienia lodu, w który wpada syn informatyka, jest rozcieńczenie butelki; bohaterowie Dekalogu II oraz Dekalogu IV kupują butelki mleka; bohaterka Dekalogu VI wylewa butelkę na stół, gdy dowiaduje się, że ową butelkę sprezentował jej niechciany adorator[50]. Žižek ponadto wbrew zwyczajowym interpretacjom cyklu stwierdził, że tak naprawdę do każdego przykazania nawiązuje jednocześnie kilka odcinków Dekalogu. Przykładowo, Dekalog X (nakręcony i wyświetlany jako pierwszy) można odczytywać przez pryzmat pierwszego przykazania, a pasję domorosłych numizmatyków – uznać za przejaw odrzucenia kultu Boga[51]; Dekalog I jest bliższy drugiemu przykazaniu, Dekalog II – trzeciemu itd.[52]

Marek Haltof interpretował Dekalog w mniejszym stopniu jako cykl filmów religijnych, a w większym – jako nieomal dokumentalny, pesymistyczny portret społeczeństwa polskiego u schyłku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Haltof argumentował, iż większość akcji Dekalogu „rozgrywa się w tym samym, szarym warszawskim blokowisku, na ursynowskim osiedlu, wybudowanym pod koniec lat 70. W filmowym krajobrazie dominuje brzydota i szarość odhumanizowanego miejskiego otoczenia, a także zbliżenia na ludzi, którzy znoszą te trudne warunki”[53]. Zdaniem Haltofa na kształt Dekalogu jako traktatu metafizycznego wpłynęła przede wszystkim postać grana przez Artura Barcisia, która „spaja cały cykl i nadaje mu niemal metafizyczny wymiar”[54]. Ruth Perlmutter twierdziła, że choć tajemniczy mężczyzna w kreacji Barcisia jest w pewnym stopniu zauważalny, prawie nie nawiązuje kontaktu wzrokowego i nie wchodzi w żadne interakcje z innymi bohaterami. „W każdym z odcinków ma on jednak pewne znaczenie symboliczne, gdyż występuje w różnych postaciach, pojawia się w krytycznych momentach i często służy jako kontrapunkt lub katalizator działań bohaterów”[55].

Według Williama Jaworskiego wszystkie filmy Dekalogu „w poruszający sposób ukazują dwa aspekty ludzkiego życia. Po pierwsze, podkreślają wszechobecność ludzkich słabości, to, jak wszyscy możemy dążyć do miłości, wolności, bezpieczeństwa, spełnienia, szacunku, a jednak nie udaje nam się tego osiągnąć. Po drugie, filmy podkreślają nieprzemijalność ludzkiej nadziei na to, że nasz ostateczny los nie będzie zdeterminowany przez nasze wcześniejsze porażki, nadziei na to, że możemy na nowo odkryć miłość i wolność nawet mimo doświadczenia tragedii oraz zagubienia”[56].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Instytucja Nagroda[2] Odbiorca
1989 Międzynarodowy Festiwal FIlmowy w Wenecji Nagroda FIPRESCI Krzysztof Kieślowski
Nagroda Young Cinema
International Films Meeting (Dunkierka) Nagroda Krytyki
Festiwal Filmowy w Montrealu Nagroda krytyki
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián Nagroda Międzynarodowej Organizacji Katolickiej ds. Filmu (OCIC)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sao Paulo nagroda krytyki filmowej
1990 Pismo „Ekran Złoty Ekran za reżyserię
1991 Francuskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Najlepszy film zagraniczny[57]
2000 National Board of Review nagroda specjalna za wybitne dokonania w filmie zagranicznym

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Dekalog okazał się ważnym dziełem w karierze Krzysztofa Kieślowskiego; dzięki powodzeniu swej filmowej reinterpretacji dziesięciorga przykazań Kieślowski utrwalił swoją międzynarodową pozycję w Europie Zachodniej, a kinowym seansom cyklu towarzyszyły retrospektywy wcześniejszej twórczości reżysera[58]. Zdaniem Moniki Talarczyk Dekalog okazał się pionierskim przykładem polskiej quality television, „telewizji jakościowej”[59]. Reżyserzy tacy jak Milczo Manczewski[60], Mira Nair[61], Jean-Pierre i Luc Dardenne[62] oraz Ramin Bahrami[63] wymieniali Dekalog wśród swoich ulubionych filmów. Również między innymi Piotr Trzaskalski, Filip Bajon oraz Łukasz Barczyk z uznaniem wyrażali się o cyklu (przede wszystkim o piątej i szóstej części)[64]. Dekalog figurował także na listach najważniejszych obcojęzycznych filmów wszech czasów, sporządzonych przez: amerykańskie National Society of Film Critics (2002)[65], „Time” (2005)[66], „Village Voice” (2007)[67], „Empire” (2019)[68], „Time Out” (2019)[69]. W 1995 Dekalog znalazł się na liście 15 filmów o szczególnych walorach moralnych, wchodzącej w skład watykańskiej listy 45 filmów[70].

Wielu polskich reżyserów ustosunkowało się do dziedzictwa Dekalogu. W 1992 Rafał Wieczyński wyreżyserował parodię cyklu pod nazwą Naprawdę krótki film o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu, opartą na trójkącie miłosnym między dziewczyną, zakochanym w niej listonoszem oraz włamywaczem[71]. Komedia Juliusza Machulskiego Superprodukcja (2003) zawiera parodię postaci tajemniczego mężczyzny, który w filmie Machulskiego pojawia się, zanim główny bohater podejmuje nawet najbardziej trywialne decyzje[72]. W 2009 roku Andrzej Mańkowski wyprodukował 10 filmów krótkometrażowych z serii Dekalog 89+, tym razem zgodnie z pierwotnym zamysłem Kieślowskiego wyreżyserowanych przez dziesięciu realizatorów nowego pokolenia (Leszka Korusiewicza, Tomasza Olejarczyka, Bartosza Paducha, Adriana Panka, Wojciecha Jagiełłę, Marcina Bortkiewicza, Kristoffera Karlssona Rusa, Tomasza Matuszczaka, Andrzeja Mańkowskiego i Rafała Samusika)[73]. Małgorzata Szumowska w filmie Body/Ciało (2014) ironicznie nawiązała do ikonografii niektórych odcinków Dekalogu (I, IV, V), a zarazem wykpiła przypisywany bohaterom Kieślowskiego i Piesiewicza, stereotypowy podział na racjonalnych mężczyzn oraz histeryczne kobiety[b].

Michał Oleszczyk po latach następująco podsumowywał walory estetyczne i znaczenie Dekalogu:

Jakby na przekór niezwykle ograniczonemu budżetowi […], w serialu znalazły się zachwycające zdjęcia autorstwa nie mniej niż dziewięciu operatorów […] oraz nieskończenie zróżnicowana, mistrzowska ścieżka dźwiękowa Zbigniewa Preisnera, wprowadzająca w każdej części inny temat, a mimo to zachowująca zachwycającą jedność. Trzeba po prostu podziwiać dzieło o takim rozmachu, złożoności i jedności wizji, powstałe w kraju znajdującym się w krytycznej fazie głębokiego kryzysu gospodarczego i społecznego wyczerpania[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Istotnie, Kieślowski w jednym z wywiadów dotyczących Dekalogu stwierdzał: „muszę powiedzieć, że jeżeli myślę o Bogu, to dużo częściej i właściwie bardziej podoba mi się Bóg ze Starego Testamentu [...], Bóg wymagający, okrutny, mściwy. [...] Bóg ze Starego Testamentu zostawia dużo wolności i narzuca wielką odpowiedzialność. Patrzy, jak korzystasz z tej wolności, a potem bezwzględnie nagradza cię lub karze i nie ma już odwołania, nie ma wybaczenia. To jest coś trwałego, absolutnego i nierelatywnego”[5].
 2. Magdalena Podsiadło-Kwiecień pisała: „Szumowska efektownie oszpeca swoje bohaterki na podobieństwo postaci z Dekalogu, czyniąc je ostentacyjnie niemodnymi, wychudzonymi i aseksualnymi, a także przypisuje im irracjonalność i rozchwianie psychiczne. Tak przygotowany zestaw cech kobiecych reżyserka waloryzuje w filmie pozytywnie, przezwyciężając wpisaną do niego mizoginię i kpiąc ze stereotypowego podziału na racjonalnych mężczyzn i histeryczne kobiety [...]. Tym razem funkcję mistrza ceremonii bądź przewodnika [...] będą sprawować zwariowane kobiety, odzierając tę rolę z metafizycznego patosu właściwemu kinu Kieślowskiego”[74].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Oleszczyk 2017 ↓, s. 56.
 2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Dekalog w bazie filmpolski.pl
 3. Bartosz Staszczyszyn, „Dekalog III”, reż. Krzysztof Kieślowski, Culture.pl [dostęp 2021-07-14] (pol.).
 4. Bartosz Staszczyszyn, „Dekalog X”, reż. Krzysztof Kieślowski, Culture.pl [dostęp 2021-07-14] (pol.).
 5. a b c d e Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 387.
 6. Piesiewicz i Jazdon 2021 ↓, s. 51.
 7. Piesiewicz i Jazdon 2021 ↓, s. 53.
 8. Piesiewicz i Jazdon 2021 ↓, s. 54.
 9. a b Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 388.
 10. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 389.
 11. Zawiśliński 2011 ↓, s. 258.
 12. Sobolewski 2016 ↓, s. 77.
 13. a b Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 390.
 14. a b c Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 391.
 15. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 392–393.
 16. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 410–411.
 17. a b c d Piesiewicz i Jazdon 2021 ↓, s. 70.
 18. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 427.
 19. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 437.
 20. a b Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 438.
 21. Dave Lewis: Zbigniew Preisner – Dekalog recenzja (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2013-11-15].
 22. Zbigniew Preisner – The Decalogue, www.discogs.com [dostęp 2013-11-15] (ang.).
 23. Krzysztof Kieślowski, Dekalog. 1-2, Warszawa: apf Zespół Video, 1993 [dostęp 2021-03-30].
 24. Krzysztof Kieślowski, Dekalog. 1-10, Warszawa: Telewizja Polska – Warner Home Video, 2003 [dostęp 2021-03-30].
 25. Bartosz Wróblewski, „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego zrekonstruowany cyfrowo, Gazeta Wyborcza, 1 lipca 2015 [dostęp 2021-03-30].
 26. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 449.
 27. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 438–439.
 28. Lubelski 1993 ↓, s. 118.
 29. Zawiśliński 2011 ↓, s. 11.
 30. Dekalog (The Decalogue) (1990), JPBox-Office [dostęp 2021-05-31].
 31. Dekalog, Box Office Mojo [dostęp 2021-05-31].
 32. Przylipiak 1998 ↓, s. 146.
 33. a b Przylipiak 1998 ↓, s. 147.
 34. Przylipiak 1998 ↓, s. 149.
 35. a b c Przylipiak 1998 ↓, s. 150.
 36. a b c d Przylipiak 1998 ↓, s. 151.
 37. a b Przylipiak 1998 ↓, s. 152.
 38. a b Przylipiak 1998 ↓, s. 153.
 39. Curtis 1993 ↓.
 40. Kubrick on Kieslowski, The Kubrick Site, 1991 [dostęp 2015-01-26] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-23] (ang.).
 41. Ebert 2000 ↓.
 42. Rosenbaum 1996 ↓.
 43. Denby 2000 ↓.
 44. Holden 2000 ↓.
 45. a b c d e f Lubelski 1993 ↓, s. 129.
 46. a b Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 440.
 47. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 441.
 48. Romney 2016 ↓, s. 137.
 49. Žižek 2001 ↓, s. 98.
 50. Žižek 2001 ↓, s. 99.
 51. Žižek 2001 ↓, s. 111.
 52. Žižek 2001 ↓, s. 113.
 53. Haltof 2004 ↓, s. 75–76.
 54. Haltof 2004 ↓, s. 80.
 55. Perlmutter 1997 ↓, s. 59.
 56. Jaworski 2016 ↓, s. 16.
 57. Prix du Syndicat français de la critique 1990, Syndicat de la Critique de Cinéma [dostęp 2021-03-29] (fr.).
 58. Surmiak-Domańska 2018 ↓, s. 437–438.
 59. Talarczyk 2018 ↓, s. 42.
 60. Milcho Manchevski, British Film Institute, 2012 [dostęp 2021-03-29].
 61. Sight & Sound Top Ten Poll 2002 – Mira Nair, British Film Institute, 2002 [dostęp 2021-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-28].
 62. Zack Sharf, 79 Movies to See Before You Die, According to the Dardenne Brothers, IndieWire, 7 sierpnia 2017 [dostęp 2021-03-29] (ang.).
 63. Ramin Bahrani’s Top 10, The Criterion Collection, 19 listopada 2008 [dostęp 2021-03-29] (ang.).
 64. Demidowicz 2003 ↓, s. 73.
 65. Wilmington 2002 ↓, s. 81–84.
 66. Richard Corliss, Is The Decalogue one of the All-TIME 100 Best Movies?, „Time”, 13 stycznia 2010, ISSN 0040-781X [dostęp 2021-03-29] (ang.).
 67. Lim 2002 ↓, s. 90–92.
 68. Willow Green, The 100 Best Films Of World Cinema, Empire, 23 września 2019 [dostęp 2021-03-29].
 69. David Fear, Joshua Rothkopf, Keith Uhlich, The 50 best foreign films of all time, Time Out New York, 14 sierpnia 2019 [dostęp 2021-03-29] (ang.).
 70. Charmed by Kieślowski at Camerimage, Camerimage, 14 października 2016 [dostęp 2021-03-29].
 71. Naprawdę krótki film o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu w bazie filmpolski.pl
 72. Talarczyk 2018 ↓, s. 44.
 73. Dekalog 89+ w bazie filmpolski.pl
 74. Podsiadło 2018 ↓, s. 100–101.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]