Dekanat Knyszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat Knyszyn
Państwo

 Polska

Archidiecezja

białostocka

Dziekan

ks. kan. Grzegorz Bołtruczuk

Dane statystyczne
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych


13

Liczba parafii

7

Dekanat Knyszyn – jeden z 13 dekanatów rzymskokatolickich należący do archidiecezji białostockiej[1].

Parafie[edytuj | edytuj kod]

W skład dekanatu wchodzi 7 parafii:[2]

jako – sanktuarium Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia

Władze dekanatu[edytuj | edytuj kod]

Dotychczasowi dziekani[edytuj | edytuj kod]

  • ks. kan. Szczepan Zagórski (1998–2013)

Aktualne władze dekanatu[edytuj | edytuj kod]

  • Dziekan: ks. kan. Grzegorz Bołtruczuk
  • Wicedziekan: ks. kan. Czesław Tokarzewski
  • Ojciec duchowny:

Historia dekanatu[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym dekanatem na terenach obecnej archidiecezji białostockiej był powstały w początkach XVII wieku dekanat knyszyński, a najstarszymi parafiami są: powstała przed rokiem 1430 parafia św. Agnieszki w Goniądzu i św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzciannem (przed 1496) (aktualnie należące do dekanatu Mońki) oraz parafia św. Wawrzyńca w Dolistowie (z 1500) pozostająca aktualnie w granicach dekanatu knyszyńskiego. Sąsiednimi dekanatami były między innymi dekanat: augustowski, grodzieński[3].

W najdawniejszym pisanym źródle określającym granice Mazowsza i Litwy z roku 1358 wzmiankowana jest mazowiecka osada pod nazwą "Targowisko" – Dolistowo leżącą nad rzeką Biebrzą u ujścia rzeki Netty posiadająca obiekt sakralny. Wyraźne odsyłanie do benedyktyńskiej misji chrystianizacyjnej w tym regionie świadczy wezwanie kościoła – św. Wawrzyńca Biskupa w Dolistowie, którą prowadził na tych terenach mnich św. Brunon z Kwerfurtu jeszcze przed rokiem 1009 na życzenie Bolesława Chrobrego[4].

W roku 1784 do dekanatu Knyszn należały parafie; Knyszyn, Choroszcz, Chodorówka, Juchnowiec Kościelny, Janówka, Korycin i Kalinówka Kościelna.

Dekanat aż do 5 czerwca 1991 r. należał do wydzielonej części archidiecezji wileńskiej, pozostającej w granicach Polski[5].
Podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku, (IV pielgrzymka do Polski w roku 1991} ustanowił diecezję białostocką i dekanat Knyszyn znalazł się automatycznie w jej granicach. Archidiecezja białostocka została ustanowiona przez Ojca Świętego w dniu 25 marca 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniae Populus.

Sąsiednie dekanaty[edytuj | edytuj kod]

Białystok – Bacieczki, Kobylin (diec. łomżyńska), Korycin, Lipsk (diec. ełcka), Mońki, Rajgród (diec. ełcka), Wasilków

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dekanaty Archidiecezji Białostockiej.. [dostęp 2009-05-15].
  2. Parafie dekanatu Knyszyn.
  3. Historia archidiecezji białostockiej.
  4. Józef Maroszek: Dzieje obszaru gminy Jaświły do końca XVIII wieku. Misja św. Brunona z Kwerfurtu w 1009 r. w Dolistowie?. [dostęp 2009-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 lutego 2015)].
  5. Józef Maroszek: Jaświły. Dzieje obszaru gminy do końca XVIII wieku.. Białystok: PRYMAT Mariusz Śliwowski, 2004, s. 48-49. ISBN 83-88097-42-3.