Dekanat Przeworsk I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat Przeworsk I
Państwo  Polska
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja przemyska
Dziekan ks. Tadeusz Gramatyka
Dane statystyczne
Liczba parafii 10

Dekanat Przeworsk I – jeden z dekanatów archidiecezji przemyskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1780-1790 w Galicji zostały przeprowadzone tzw. reformy józefińskie, których celem było dostosowanie administracji kościelnej do administracji państwowej. 1 marca 1784 roku Gubernium lwowskie przesłało do przemyskiego konsystorza postulaty dotyczące reorganizacji dekanatów. 7 czerwca 1784 roku został przesłany do Lwowa, projekt organizacji podziału dekanalnego diecezji przemyskiej.

Utworzony został m.in. Dekanat Kańczuga, który obejmował następujące parafie: Kańczuga, Manasterz, Jawornik Polski, Siennów, Pantalowice, Urzejowice, Gniewczyna Łańcucka, Nowosielce, Ostrów, Gać, Markowa, Albigowa, Handzlówka, Husów, Przeworsk, Sietesz[1].

Następnie okazało się, że siedziby niektórych dekanatów nie były odpowiednio usytuowane względem odległości od parafii i postanowiono przenieść w bardziej dogodne miejsce. Z tego też powodu w 1787 roku Dekanat Kańczuga został przeniesiony do Przeworska[2].

27 stycznia 1978 roku dekanat przeworski wszedł w skład nowo utworzonewgo archiprezbiteratu łańcuckiego. W 1986 roku bp Ignacy Tokarczuk dokonał podziału dekanatu przeworskiego na Dekanat Przeworsk I i Dekanat Przeworsk II.

Parafie[edytuj | edytuj kod]

Kościoły filialne
  • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Częstochowskiej – Wólka Małkowa (pośw. 1997).
  • Kościół pw. Miłosierdzia Bożego – Chałupki Przeworskie (pośw. 2007).
  • Kościół pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego – Studzian (pośw. 1985)[3].

Głównym miejscem pielgrzymkowym na terenie dekanatu jest Bazylika Ducha Świętego w Przeworsku jako Sanktuarium Grobu Bożego.

Dziekanem jest ks. Tadeusz Gramatyka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]