Dekanat Racibórz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat raciborski
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja w Raciborzu, siedziba dekanatu
Państwo

 Polska

Siedziba

Parafia św. Mikołaja w Raciborzu

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

opolska

Dziekan

ks. dr Marian Obruśnik

Wicedziekan

ks. Piotr Malawski

Dane statystyczne
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych


23
2

Liczba parafii

11

Dekanat Racibórz – jeden z 36 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji opolskiej.

W skład dekanatu wchodzi 11 parafii:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archiprezbiterat (odpowiednik dekanatu w dawnej diecezji wrocławskiej) w Raciborzu był jednym z dwunastu na jakie w średniowieczu dzielił się archidiakonat opolski diecezji wrocławskiej.

W sprawozdaniu z poboru świętopietrza sporządzonym przez Galharda z Cahors w 1335 wymieniono tylko 3 jego parafie[1]: Pstrążna (Ecclesia de Psdrazno), Lyski (Lissek), Stara Wieś (sancto Nicolao). Z pewnością nie wymienione zostały wszystkie wówczas istniejące.

Według kolejnego zachowanego sprawozdania z poboru świętopietrza, tym razem sporządzonego przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 na dekanat raciborski składały się następujące parafie[2]: Racibórz (Rathibor), Stara Wieś (Aput Sanctum Nicolaum), Łubowice (Olbowicz), Markowice (Markowicz), Lyski (Lusky), Pstrążna (Pstrz), Lubomia (Luboma), Bogumin (Stary) (Oderberg), Krzyżanowice (Krzyzanowicz), Bieńkowice (Byenkowicz), Janowice (Cyprzanów) (Janowicz), Rudnik (Rudnyk), Krowiarki (Krawrn), Tworków (Tworkaw), Wojnowice (Wayndorff), Rudyszwałd (Ridiswalde), Raszczyce (Raschicz), Maków (Mokaw).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]