Dekanat Racibórz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekanat raciborski
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja w Raciborzu, siedziba dekanatu
Państwo  Polska
Siedziba Parafia św. Mikołaja w Raciborzu
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja opolska
Dziekan ks. dr Marian Obruśnik
Wicedziekan ks. Piotr Malawski
Dane statystyczne
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

23
2
Liczba parafii 11

Dekanat Racibórz – jeden z 36 dekanatów w rzymskokatolickiej diecezji opolskiej.

W skład dekanatu wchodzi 11 parafii:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archiprezbiterat (odpowiednik dekanatu w dawnej diecezji wrocławskiej) w Raciborzu był jednym z dwunastu na jakie w średniowieczu dzielił się archidiakonat opolski diecezji wrocławskiej.

W sprawozdaniu z poboru świętopietrza sporządzonym przez Galharda z Cahors w 1335 wymieniono tylko 3 jego parafie[1]: Pstrążna (Ecclesia de Psdrazno), Lyski (Lissek), Stara Wieś (sancto Nicolao). Z pewnością nie wymienione zostały wszystkie wówczas istniejące.

Według kolejnego zachowanego sprawozdania z poboru świętopietrza, tym razem sporządzonego przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447 na dekanat raciborski składały się następujące parafie[2]: Racibórz (Rathibor), Stara Wieś (Aput Sanctum Nicolaum), Łubowice (Olbowicz), Markowice (Markowicz), Lyski (Lusky), Pstrążna (Pstrz), Lubomia (Luboma), Bogumin (Stary) (Oderberg), Krzyżanowice (Krzyzanowicz), Bieńkowice (Byenkowicz), Janowice (Cyprzanów) (Janowicz), Rudnik (Rudnyk), Krowiarki (Krawrn), Tworków (Tworkaw), Wojnowice (Wayndorff), Rudyszwałd (Ridiswalde), Raszczyce (Raschicz), Maków (Mokaw).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]