Przejdź do zawartości

Deklaracja z Windhoek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Deklaracja z Windhoek (ang. Windhoek Declaration) – deklaracja ogłoszona 3 maja 1991 roku przyjęta w następstwie ustaleń na seminarium w „Sprawie Promowania Niezależnej i Pluralistycznej Prasy Afrykańskiej”, zorganizowanym przez UNESCO i Narody Zjednoczone w Windhuk w Namibii w dniach od 29 kwietnia do 3 maja 1991 r.[1]

Przyjęta na seminarium deklaracja wzywała do ustanowienia i wspierania na całym świecie niezależnej, pluralistycznej i wolnej prasy, podkreślając że wolna prasa to podstawa funkcjonowania demokracji na świecie i podstawa dla rozwoju gospodarczego. Powoływała się przy tym na artykuł 19 Powszechnej deklaracji praw człowieka, mówiący że „Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje swobodę posiadania niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami, bez względu na granice”[2].

Powodem zorganizowania seminarium były kryzysy, z jakimi borykała się Afryka w latach osiemdziesiątych. Zainspirowało ją również dążenie do demokratyzacji w Afryce, które nastąpiło po tych kryzysach, a także koniec zimnej wojny.

W późniejszym czasie kilka podobnych dokumentów zostało sporządzonych w innych częściach rozwijającego się świata[3]:

20 grudnia 1993 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 48/432 ustanowiło Światowy Dzień Wolności Prasy przypadający w rocznicę podpisania deklaracji z Windhoek[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Internet Memory Foundation, [ARCHIVED CONTENT] UNESCO – Web Archive Access [online], webarchive.unesco.org [dostęp 2018-01-16].
  2. Universal Declaration of Human Rights [online], www.un.org [dostęp 2018-01-16] (ang.).
  3. Gwen to tackle journalist safety, „The Namibian” [dostęp 2018-01-16] (ang.).
  4. Konferencje i obchody organizowane przez UN [online], www.unic.un.org.pl [dostęp 2018-01-16].