Delfin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Animacja echolokacji delfina
Delfin w służbie marynarki wojennej USA

Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodzin Delphinidae (delfiny oceaniczne) i Platanistidae (delfiny słodkowodne)[1], obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu. W ściślejszym ujęciu odnosi się ono też do rodzaju należącego do rodziny delfinowatych.

Delfiny zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowej[1]. Często przebywają w gromadach (stadach) od kilku do kilkuset osobników, o wyraźnie zaznaczonej hierarchii. Odbywają dalekie wędrówki. Mają zdolność do echolokacji[1], a przynajmniej jeden gatunek (Sotali guianensis) także do elektrorecepcji. Porozumiewają się za pomocą dźwięków[1], określanych jako język delfinów.

Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym[2]. Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię, nie budząc się. Delfiny często polują ławicami. Czasami nawet polują z rekinami. Żywią się rybami, kalmarami i skorupiakami. Ich głównym naturalnym wrogiem jest orka[3]. Ich duże rozmiary oznaczają, że mają lepszą ochronę przed zimnem mroźnych mórz.

Delfiny są zwierzętami społecznymi. Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja według tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5). Tresuje się je do sztuczek w delfinariach. Zdarza się, że pomagają innym delfinom, rannym lub chorym, a czasami nawet człowiekowi. W Indiach delfiny otrzymały prawny status „non-human person”, czyli osób pozaludzkich, co m.in. powoduje prawne sankcjonowanie ich prawa do wolności[4].

Tworzenie dużych społeczności pozwala delfinom uniknąć ataku drapieżnika, przede wszystkim rekina. Samice ze swoimi młodymi otoczone są szczególną ochroną, ponieważ zawsze znajdują się wewnątrz stada[5].

Żyją od 7 do 21 lat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Mały słownik zoologiczny. Ssaki. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1978.
  2. Amy Campbell & Daniel Denman: Unihemispheric Slow-Wave Sleep. academic.reed.edu. [dostęp 2007-12-09]. (ang.).
  3. Dolphin facts and information - Whale & Dolphin Conservation USA, whales.org [dostęp 2021-06-05] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-16] (ang.).
  4. Delfin jako osoba. [dostęp 2013-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-01)].
  5. Dlaczego Nowa Ama?. nowa-ama.pl. [dostęp 2008-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-04)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]