Delia Bacon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Delia Bacon w 1853 roku.

Delia Bacon (ur. 2 lutego 1811 w Tallmadge, Ohio zm. 2 września 1859 w New Haven, Connecticut) – amerykańska pisarka i uczona, znana głównie z obsesji dotyczącej dzieł Williama Szekspira.

Urodziła się w Tallmadge w stanie Ohio. Jej ojciec był kongregacjonalistycznym ministrem. Jej bratem był Leonard Bacon. Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Yale, jednak z powodu braku środków finansowych nauka nie trwała długo. Krótko później zaczęła pracę jako nauczycielką w szkołach mieszczących się w Nowym Jorku i Connecticut. W roku 1832 wydała swoją pierwszą książkę Tales of the Puritans. Od lat czterdziestych XIX. wieku zaczęła pracę wykładowcy.

Jej obsesja na punkcie Szekspira doprowadziła do obłędu. Była ona bowiem przekonana, iż prace Williama Szekspira zastały napisane przez inną osobę. Na ów temat napisała również książkę, która spotkała się z krytyką specjalistów. Bacon przygnębiona faktem, iż dzieło jej życia, teoria, do której była przekonana - została odrzucona, Delia nie podołała temu psychicznie.

Została umieszczona w szpitalu dla umysłowo chorych. Tam po kilku latach zmarła.

Została pochowana na Grove Street Cementary w New Haven, w stanie Connecticut.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]