Delphi Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Delphi Corporation
Logo Delphi Corporation
Ilustracja
Niemiecki oddział Delphi w Wuppertalu
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Gillingham, Kent, UK
Data założenia 1998
ISIN

JE00B783TY65

brak współrzędnych
Strona internetowa

Delphi Corporationprzedsiębiorstwo powstałe 28 maja 1999 roku ze struktur General Motors.

Korporacja ta jest jedną z największych w branży zajmującej się produkcją części dla przemysłu samochodowego. Zatrudnia około 163 tys. pracowników (w USA około 50 tys.). Posiada 167 fabryk i następne 41 jako joint ventures z innymi spółkami, 53 centra sprzedaży. Delphi operuje na terenie 46 krajów w tym w Polsce (fabryki w Błoniu k. Warszawy, Gdańsku, Jeleśni Delphi Poland. oraz Centrum Techniczne w Krakowie).

W 1996 r. Delphi przejmuje Zakłady Sprzętu Mechanicznego w Ostrowie Wielkopolskim[1][2]. 30 czerwca 1997 roku Delphi Automotive Systems nabyło polską Fabrykę Amortyzatorów S.A. z Krosna

Delphi Corporation 8 października 2005 roku wniosła o bankructwo broniąc się przed wierzycielami[3].

13 maja 2006 roku Delphi sprzedało polskim przedsiębiorcom części zakładu w Krośnie zajmującą się produkcją sprężyn gazowych, drążków kierowniczych i przegubów kulowych, a także linie do regeneracji sprzęgieł samochodowych i zakład obróbki skrawaniem, a w 2009 roku pozostałą część krośnieńskiej fabryki stanowiącej linię produkcyjną amortyzatorów i hamulców chińskiej spółce Beijing West Industries.[4][5][6] Od 2009 - jako Delphi Automotive - ponownie jest notowana na Giełdzie Nowojorskiej, mając siedzibę w Gillingham w Wielkiej Brytanii. W lipcu 2015 roku Delphi Thermal Systems w Ostrowie Wielkopolskim zostaje nabyte przez niemiecki koncern Mahle[7] Delphi Poland S.A. zatrudnia obecnie ponad 4 tysiące pracowników w trzech zakładach produkcyjnych i w działającym od 2000 roku Centrum Technicznym w Krakowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]