Delphi Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Delphi Corporation
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Gillingham, Kent, UK
Data założenia 1998
ISIN

JE00B783TY65

brak współrzędnych
Strona internetowa
Niemiecki oddział Delphi w Wuppertalu

Delphi Corporationprzedsiębiorstwo powstałe 28 maja 1999 roku ze struktur General Motors.

Korporacja ta jest jedną z największych w branży zajmującej się produkcją części dla przemysłu samochodowego. Zatrudnia około 163 tys. pracowników (w USA około 50 tys.). Posiada 167 fabryk i następne 41 jako joint ventures z innymi spółkami, 53 centra sprzedaży. Delphi operuje na terenie 46 krajów w tym w Polsce (fabryki w Błoniu k. Warszawy, Gdańsku, Jeleśni Delphi Poland. oraz Centrum Techniczne w Krakowie).

W 1996 r. Delphi przejmuje Zakłady Sprzętu Mechanicznego w Ostrowie Wielkopolskim[1][2]. 30 czerwca 1997 roku Delphi Automotive Systems nabyło polską Fabrykę Amortyzatorów S.A. z Krosna

Delphi Corporation 8 października 2005 roku wniosła o bankructwo broniąc się przed wierzycielami[3].

13 maja 2006 roku Delphi sprzedało polskim przedsiębiorcom części zakładu w Krośnie zajmującą się produkcją sprężyn gazowych, drążków kierowniczych i przegubów kulowych, a także linie do regeneracji sprzęgieł samochodowych i zakład obróbki skrawaniem, a w 2009 roku pozostałą część krośnieńskiej fabryki stanowiącej linię produkcyjną amortyzatorów i hamulców chińskiej spółce Beijing West Industries.[4][5][6] Od 2009 - jako Delphi Automotive - ponownie jest notowana na Giełdzie Nowojorskiej, mając siedzibę w Gillingham w Wielkiej Brytanii. W lipcu 2015 roku Delphi Thermal Systems w Ostrowie Wielkopolskim zostaje nabyte przez niemiecki koncern Mahle[7] Delphi Poland S.A. zatrudnia obecnie ponad 4 tysiące pracowników w trzech zakładach produkcyjnych i w działającym od 2000 roku Centrum Technicznym w Krakowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]