Demetriusz II Baktryjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Demetriusz II Baktryjski
Δημήτριος Β΄ της Βακτρίας
βασιλεύς
ilustracja
król Baktrii
Okres

od 175 p.n.e.
do 170 p.n.e.

Dane biograficzne
Data i miejsce śmierci

170 p.n.e.
Baktria

Moneta
moneta

Demetriusz II (gr. Δημήτριος Β΄ της Βακτρίας) – król greko-baktryjski, panujący w latach 175–170 p.n.e.

Świadectwem jego panowania są liczne drachmy i tetradrachmy z wizerunkiem Ateny na rewersie. Choć w przeciwieństwie do poprzedników emitował monety jedynie w systemie greckim, zasięg znalezisk wskazuje że bezsprzecznie panował także nad terenami indyjskimi w Paropamisadzie i Arachozji. Został obalony przez uzurpatora Eukratydesa I.

Pochodząca z III wieku n.e. relacja Justynusa wspomina o wojnie Eukratydesa z "Demetriuszem królem Indów" oraz późniejszym zamordowaniu Eukratydesa i zbezczeszczeniu jego zwłok przez własnego syna. Ponieważ wyklucza się ona całkowicie z przyjętą datacją panowania Demetriusza II i brak dowodów na to by jego panowanie rozciągało się poza Indus, uważa się, że Justynus popełnił błąd. "Demetriusz król Indów" byłby w rzeczywistości Menandrem I, a sposób potraktowania ciała Eukratydesa wskazuje, że musiał go zamordować w zemście potomek obalonego Demetriusza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kalita, Grecy w Baktrii i Indiach, Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagiellonica", Kraków 2009, ISBN 978-83-88737-92-3.