Demetriusz I Baktryjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Srebrna tetradrachma przedstawiająca króla Demetriusza I
Awers przedstawia władcę noszącego hełm w kształcie głowy słonia - symbol jego podboju Indii.
Rewers pokazuje młodego, nagiego Heraklesa koronującego się prawą ręką, ze skórą lwa i uniesioną maczugą trzymanymi w lewej. Grecki napis ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (BASILEOS DEMETRIOU) "Króla Demetriusza".

Demetriusz I – król greko-baktryjski panujący ok. 200-190 p.n.e., syn Eutydemosa I.

Pierwsza wzmianka o Demetriuszu pojawia się w relacji Polibiusza (XI, 34) o wojnie między władcą Seleucydów Antiochem III a Eutydemosem. Młody Demetriusz uczestniczył w finalnych negocjacjach pokojowych, których przypieczętowaniem miało być jego małżeństwo z córką Antiocha.

Po objęciu władzy po śmierci ojca rozpoczął ekspansję poza Hindukusz, w kierunku północno-zachodnich Indii. W ten sposób zapoczątkował prawie dwustuletnią obecność Greków nad Indusem (zob. Królestwo Indo-Greckie). Świadectwem podboju terenów indyjskich są monety władcy, na których kazał się przedstawiać w skórze zdartej z głowy słonia[1]. Jako zasięg zdobyczy Demetriusza przyjmuje się najczęściej Paropamisadę i Arachozję. Izydor z Charaksu wymienia greckie miasto Demetrias w Arachozji, prawdopodobnie założone przez Demetriusza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Świderkówna, Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 331, ISBN 978-83-01-15842-2, OCLC 750868194.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Kalita, Grecy w Baktrii i Indiach, Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagiellonica", Kraków 2009, ISBN 978-83-88737-92-3.
Poprzednik
Eutydemos I
Król Greko-Baktryjski
ok. 200 p.n.e. – ok. 190 p.n.e.
Następca
Eutydemos II, Pantaleon, Agatokles