Demografia ateizmu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Proporcje ateistów i agnostyków na świecie

Demografia ateizmu - trudno podać liczbę żyjących obecnie na świecie ateistów, gdyż w niektórych krajach ukrywają oni swój światopogląd w obawie przed ostracyzmem społecznym bądź też wielu ludzi deklaruje się jako ateiści, w rzeczywistości nimi nie będąc, gdyż z jakichś powodów im się to opłaca (np. osoby robiące karierę w strukturach państw komunistycznych).

Odsetek ateistów różni się w zależności od kraju, przy czym w wielu państwach jako niewierzący mogą się deklarować wyznawcy religii nieuznających istnienia osobowego Boga.

Odsetek ateistów na poszczególnych kontynentach[edytuj | edytuj kod]

Odsetek ludzi deklarujących wiarę w Boga

Ameryka Łacińska[edytuj | edytuj kod]

Społeczeństwa latynoamerykańskie charakteryzują się silną religijnością, w związku z czym liczba ateistów jest mała. Nawet wśród osób bezwyznaniowych większość deklaruje wiarę w Boga. Niemniej ateiści stanowią 12,8% ludności Chile, 7-10% ludności Brazylii i 17% ludności Urugwaju. Do 1992 roku Kuba była państwem oficjalnie ateistycznym - od tego roku jest państwem świeckim, a Komunistyczna Partia Kuby przyjmuje do swych szeregów wyznawców wszystkich religii, jak też osoby niewierzące.

Azja[edytuj | edytuj kod]

W Izraelu 20% Żydów określa się jako świeccy (hebr. hilonim), co jednak wcale nie znaczy że wszyscy z nich są ateistami. Na Dalekim Wschodzie sytuacja przedstawia się w bardziej skomplikowany sposób, gdyż wielu wyznawców religii dalekowschodnich może deklarować się jako ateiści (patrz: Bóg w buddyzmie). Poza tym tamtejsze rządy komunistyczne mają mniej lub bardziej antyreligijny charakter, co powoduje, że wiele osób deklaruje się jako niewierzący z przyczyn koniunkturalnych.

Europa[edytuj | edytuj kod]

Odsetek osób w krajach europejskich, które deklarują niewiarę w żaden rodzaj ducha, Boga czy siły życiowej (life force)

Najbardziej zateizowanym społeczeństwem EuropyCzesi (udział ateistów wynosi 45%), dalsze miejsca zajmują Holandia (udział ateistów wynosi 35%) i Szwecja. Na przeciwległym biegunie są Maltańczycy (95% wierzących) i Rumuni (96% wierzących). W Hiszpanii niewierzący i ateiści stanowią razem 17% społeczeństwa. We Francji za ateistów uważa się 33% społeczeństwa.