Dempsey i Firpo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dempsey i Firpo
Ilustracja
Autor George Bellows
Rok wykonania 1924
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 129,9 × 160,7 cm
Muzeum Whitney Museum of American Art
Miejscowość Stany Zjednoczone Nowy Jork

Dempsey i Firpo (ang. Dempsey and Firpo) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza i litografa George’a Bellowsa w 1924, znajdujący się w zbiorach Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia autentyczne wydarzenie do którego doszło 14 września 1923 na nieistniejącym już stadionie Polo Grounds w Nowym Jorku, podczas walki bokserskiej o zawodowe mistrzostwo świata w wadze ciężkiej. Obrońca tytułu Amerykanin Jack Dempsey pokonał Argentyńczyka Luisa Ángela Firpo w niezwykłej walce która przeszła do historii boksu.

George Bellows uchwycił dramatyczny moment pierwszej rundy walki w której Firpo tak potężnie uderzył w szczękę Dempseya że ten wypadł z ringu. Artysta który uwiecznił siebie po lewej stronie obrazu jako łysiejący mężczyzna, ułożył geometryczną kompozycję z niskim punktem widzenia, który obejmuje widza. Patrząc pod tym kątem, znajdujemy się wśród oglądających walkę którzy popychają Dempseya z powrotem na ring. Podekscytowanie jest dodatkowo potęgowane przez kontrast chromatyczny pomiędzy bokserami skąpanymi w jaskrawym świetle, a ciemną, wypełnioną dymem atmosferą wokół nich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dempsey and Firpo (ang.). Whitney Museum of American Art. [dostęp 2019-05-27].