Dendermonde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dendermonde
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Prowincja

Flandria Wschodnia

Burmistrz

Piet Buyse

Powierzchnia

55,67 km²

Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość


43 347
779 os./km²

Nr kierunkowy

052

Kod pocztowy

9200

Położenie na mapie Flandrii Wschodniej
Mapa konturowa Flandrii Wschodniej, po prawej znajduje się punkt z opisem „Dendermonde”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, u góry znajduje się punkt z opisem „Dendermonde”
Ziemia51°02′N 4°06′E/51,033333 4,100000
Strona internetowa
Kościół św. Piotra i Pawła w Dendermonde

Dendermonde (fr. Termonde) – miasto w Belgii, w prowincji Flandria Wschodnia. Miasto leży nad rzeką Dender, dopływem Skaldy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od początków do XV wieku[edytuj | edytuj kod]

Kilka interesujących artefaktów kultury lateńskiej odnalezionych w Appels jest dowodem, iż w region Sklady był zamieszkany w czasach prehistorycznych. Cmentarzysko z II i VI wieku poświadczają gęste zaludnienie w czasach rzymskich i merowińskich. W 843 roku traktat w Verdun umiejscawia Dendermonde w Lotaryngii. Jednakże po inwazji normańskiej w 883 roku Baldwin II przejął region i włączył go do niemieckiej części nowo powstałego hrabstwa Flandrii.

Otton II w X wieku wzniósł tu fort, zachęcając tym samym do osadnictwa. Dendermonde otrzymało prawa miejskie w 1233 roku, co rozpoczęło okres szybkiego wzrostu, głównie dzięki kwitnącemu sukiennictwu. W tym samym czasie wybudowano kilka klasztorów, kaplic i kościołów oraz wzniesiono mury obronne. W połowie XIV wieku na rynku wybudowano sukiennice i beffroi. Dostatek miasta był przyczyną rywalizacji z miastami takimi jak Gandawa i czasem powodował ataki sąsiadów. W 1384 roku cały region stał się częścią księstwa Burgundii.

Od XVI wieku do dziś[edytuj | edytuj kod]

Wiek XVI był świadkiem upadku Dendermonde. W roku 1572 hiszpańskie wojska pod przywództwem Alexandera Farnese, diuka Parmy zajęły miasto i zniszczyły je. Dekadę później Hiszpanie zbudowali swoją własną fortecę pomiędzy rzekami Dender i Skaldą. W 1667 miasto przejęli Francuzi, ale to sprzymierzone wojska Holandii i Anglii dowodzone przez Johna Churchilla, księcia Marlborough, spowodowały największe zniszczenia w roku 1706. Następnie zostało ufortyfikowane przez Austriaków. Po ostatnim oblężeniu przez Ludwika XV miasto mogło odetchnąć i kilka dziesięcioleci później fortyfikacje zostały rozebrane.

Druga połowa XVIII wieku to okres dobrobytu i początek rewolucji przemysłowej. Po roku 1800 zmodernizowano port i zbudowano pierwsza linie kolejową, dzięki której w mieście mogły pojawić się nowe przemysły. Początek I wojny światowej we wrześniu 1914 był dla miasta katastrofalny - więcej niż połowa budynków i archiwów została zbombardowana lub spalona. Dziś miasto jest centrum administracyjnym, handlowym i medycznym dla otaczającego go regionu.

19 sierpnia 2006 28 więźniom udało się uciec z więzienia w Dendermonde. Siedmiu z nich złapano w ciągu kilku godzin. Innych odnaleziono we Włoszech i Rosji. Kilku z nich ciągle znajduje się na wolności. 23 stycznia 2009 młody mężczyzna zidentyfikowany jako Kim de Gelder wtargnął do żłobka i zaatakował znajdujące się tam dzieci i opiekunki.

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

  • Dendermonde jest znane z procesji przedstawiającej bohaterskiego konia Ros Beiaard. Legenda głosi, iż koń ów uratował swojego mistrza i jego trzech braci przed złapaniem przez Karola Wielkiego.
  • beginaż wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku.
  • Ratusz i beffroi wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1999. W beffroi mieści się carillon.
  • Opactwo benedyktyńskie znajdujące się w centrum miasta.
  • St. Gilliskerk, z pierwotnego kościoła z XIII/XIV w. pozostała do dzisiaj tylko w dolna części wieży, obecna elewacja frontowa została wybudowana w latach 1779-1780.

Znani mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]