Dendermonde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dendermonde
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja Flag of Oost-Vlaanderen.png Flandria Wschodnia
Burmistrz Piet Buyse
Powierzchnia 55,67 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

43 347
779 os./km²
Nr kierunkowy 052
Kod pocztowy 9200
Położenie na mapie Flandrii Wschodniej
Mapa lokalizacyjna Flandrii Wschodniej
Dendermonde
Dendermonde
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Dendermonde
Dendermonde
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Dendermonde
Dendermonde
Ziemia 51°02′N 4°06′E/51,033333 4,100000
Strona internetowa
Kościół św. Piotra i Pawła w Dendermonde

Dendermonde (fr. Termonde) – miasto w Belgii, w prowincji Flandria Wschodnia. Miasto leży nad rzeką Dender, dopływem Skaldy.

Historia[edytuj]

Od początków do XV wieku[edytuj]

Klika interesujących artefaktów kultury lateńskiej odnalezionych w Appels jest dowodem iż w region Sklady był zamieszkany w czasach prehistorycznych. Cmentarzysko z II i VI wieku poświadczają gęste zaludnienie w czasach rzymskich i merowińskich. W 843 roku Traktat w Verdun umiejscawia Dendermonde w Lotaryngii. Jednakże po inwazji normańskiej w 883 roku Baldwin II przejął region i włączył go do niemieckiej części nowo powstałego hrabstwa Flandrii.

Otton II w X wieku wzniósł tu fort, zachęcając tym samym do osadnictwa. Dendermonde otrzymało prawa miejskie w 1233 roku, co rozpoczęło okres szybkiego wzrostu, głównie dzięki kwitnącemu sukiennictwu. W tym samym czasie wybudowano kilka klasztorów, kaplic i kościołów oraz wzniesiono mury obronne. W połowie XIV wieku na rynku wybudowano sukiennice i beffroi. Dostatek miasta był przyczyną rywalizacji z miastami takimi jak Gandawa i czasem powodował ataki sąsiadów. W 1384 roku cały region stał się częścią księstwa Burgundii.

Od XVI wieku do dziś[edytuj]

Wiek XVI był świadkiem upadku Dendermonde. W roku 1572 hiszpańskie wojska pod przywództwem Alexandera Farnese, diuka Parmy zajęły miasto i zniszczyły je. Dekadę później Hiszpanie zbudowali swoją własną fortecę pomiędzy rzekami Dender i Skaldą. W 1667 miasto przejęli Francuzi, ale to sprzymierzone wojska Holandii i Anglii dowodzone przez Johna Churchilla, księcia Marlborough, spowodowały największe zniszczenia w roku 1706. Następnie zostało ufortyfikowane przez Austriaków. Po ostatnim oblężeniu przez Ludwika XV miasto mogło odetchnąć i kilka dziesięcioleci później fortyfikacje zostały rozebrane.

Druga połowa XVIII wieku to okres dobrobytu i początek rewolucji przemysłowej. Po roku 1800 zmodernizowano port i zbudowano pierwsza linie kolejową, dzięki której w mieście mogły pojawić się nowe przemysły. Początek I wojny światowej we wrześniu 1914 był dla miasta katastrofalny - więcej niż połowa budynków i archiwów została zbombardowana lub spalona. Dziś miasto jest ceterum administracyjnym, handlowym i medycznym dla otaczającego go regionu.

19 sierpnia 2006 28 więźniom udało się uciec z więzienia w Dendermonde. Siedmiu z nich złapano w ciągu kilku godzin. Innych odnaleziono we Włoszech i Rosji. Kliku z nich ciągle znajduje się na wolności. 23 stycznia 2009 młody mężczyzna zidentyfikowany jako Kim de Gelder wtargnął do żłobka i zaatakował znajdujące się tam dzieci i opiekunki.

Zabytki i atrakcje turystyczne[edytuj]

  • Dendermonde jest znane z procesji przedstawiającej bohaterskiego konia Ros Beiaard. Legenda głosi iż koń ów uratował swojego mistrza i jego trzech braci przed złapaniem przez Karola Wielkiego.
  • beginaż wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku.
  • Ratusz i beffroi wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1999. W beffroi mieści się carillon.
  • Opactwo benedyktyńskie znajdujące się w centrum miasta.
  • Kościół St. Gilliskerk z pierwotnego kościoła z XIII/XIV w. pozostała do dzisiaj tylko w dolna części wieży, obecna elewacja frontowa została wybudowana w latach 1779-1780.

Znani mieszkańcy[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]