Dendrerpeton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dendrerpeton
Owen, 1853
Dendrerpeton
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Podgromada labiryntodonty
Rząd temnospondyle
Rodzaj Dendrerpeton

Dendrerpeton - rodzaj płaza z rzędu temnospondyli, żyjącego od wczesnego po późny karbon na terenie obecnej Ameryki Północnej (Joggins w Nowej Szkocji) oraz być może dzisiejszej Irlandii.

Większość znalezionych okazów zachowała się w szczątkach pni drzew. Odkryto jednak pojedynczy okaz zwierzęcia nieznajdujący się w środku drzewa i pozwalający na pełne odtworzenie jego anatomii.

Ciało dendrerpetona mierzyło do 100 cm długości. Stosunek długości głowy do tułowia był mniejszy niż 1 do 2 (zwierzę posiadało tylko 24 kręgi przedkrzyżowe). Dendrerpeton miał dużą głowę, zaokrągloną w części tylnej.

Uważa się, że był jednym z pierwszych temnospondyli o dobrze rozwiniętym uchu środkowym, na co wskazują wcięcia uszne w czaszce. Świadczy to o tym, że mógł już prowadzić głównie lądowy tryb życia, w przeciwieństwie do typowo wodnych i wodno-lądowych płazów żyjących przed nim i w czasie jego występowania. Dendrerpeton mógł odbierać prawdopodobnie drgania przenoszone przez ziemię, ale nie przez powietrze. Fakt ten świadczy, że ucho płazów rozwinęło się niezależnie od analogicznych organów u gadów i dzisiejszych ssaków.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]