Przejdź do zawartości

Denizli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Denizli
Ilustracja
Państwo

 Turcja

Prowincja

Denizli

Burmistrz

Nihat Zeybekçi

Powierzchnia

11 868 km²

Wysokość

354 m n.p.m.

Populacja (2007)
• liczba ludności


323 151

Nr kierunkowy

(+90) 258

Kod pocztowy

20 000

Tablice rejestracyjne

20

Położenie na mapie Turcji
Mapa konturowa Turcji, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Denizli”
Ziemia37°46′N 29°05′E/37,766667 29,083333
Strona internetowa

Denizli – miasto w południowo-zachodniej Turcji, przy drodze Izmir-Antalya, w prowincji Denizli. Liczy około 400 000 mieszkańców (dane na 2006 rok).

Prężnie rozwijający się ośrodek przyciąga wielu turystów dzięki korzystnemu położeniu w okolicy światowej klasy pomnika przyrody, jakim jest Pamukkale, oraz ruin antycznych miast, takich jak Hierapolis, Laodycea czy Honaz.

Lata są tu bardzo gorące, zimy zaś umiarkowane, choć niekiedy mogą być bardzo chłodne, z dużymi opadami śniegu w górach otaczających miasto.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Denizli w języku tureckim oznacza miejscowość leżącą nad morzem lub jeziorem, aczkolwiek miasto nie jest położone na wybrzeżu. Nazwa jest prawdopodobnie przekształceniem kilku pisowni i wiąże się z obfitością zasobów wód podziemnych lub lokalizacją w pobliżu znajdującej się na zachodzie Turcji krainy jezior.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okolice dzisiejszego miasta Denizli były zamieszkane od czasów prehistorycznych. W starożytności znajdowały się tu ważne ośrodki miejsce Grecji i Rzymu (Hierapolis i Laodycea), które przetrwały nawet okres Bizancjum.

W swojej dzisiejszej lokalizacji miasto zostało usytuowane po osiedleniu się na tych terenach Turków. W XVII wieku turecki podróżnik Evliya Çelebi odwiedził Denizli, co odnotował następująco:

Miasto zwie się Denizli (co po turecku znaczy leżące nad morzem), otacza je kilka jezior i rzek. W rzeczywistość od morza dzieli je 4 dni drogi. Jego forteca wzniesiona jest na planie kwadratu, na płaskim podłożu. Nie otacza jej żadna fosa. Granice ciągną się na 470 kroków. Ma cztery bramy wjazdowe: Brama Malarzy na północy, Brama Siodlarzy na wschodzie, Brama Nowy Meczet na południu i Brama Winniczna na zachodzie. W obrębie twierdzy krąży około pięćdziesięciu uzbrojonych strażników, którzy strzegą tutejszego sklepu. Właściwe miasto znajduje się poza obwarowaniami i składają się na nie 44 dzielnice oraz około 3600 posiadłości. Znajduje się tam 57 meczetów i ich zabytkowych dzielnic, 7 medras (teologicznych szkół muzułmańskich), 7 szkół dla dzieci, 6 łaźni i 17 domów derwiszy

Miasto żyło w pokoju przez wiele wieków, nie angażując się bezpośrednio w wojny. Poczynając od I wojny światowej, poprzez wojnę wyzwoleńczą greckie siły dotarły jedynie do Sarayköy, małego miasta leżącego 20 km na północny zachód od Denizli. Nie zapuściły się jednak do samego Denizli, gdzie w tym samym czasie przygotowywano opór.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]