Denji Sentai Megaranger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Denji Sentai Megaranger
電磁戦隊メガレンジャー
Gatunek tokusatsu
Kraj produkcji  Japonia
Oryginalny język japoński
Twórcy Toei Company
Główne role Atsushi Ehara
Mami Higashiyama
Masaya Matsukaze
Hayato Ōshiba
Eri Tanaka
Liczba odcinków 51
Produkcja
Produkcja TV Asahi
Toei Company
Muzyka Keiichi Oku
Czas trwania odcinka 25 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Japonia
Stacja telewizyjna TV Asahi
Lata emisji 14 lutego 1997 – 15 lutego 1998
Chronologia
Poprzednik Gekisō Sentai Carranger
Kontynuacja Seijū Sentai Gingaman

Denji Sentai Megaranger (jap. 電磁戦隊メガレンジャー Denji Sentai Megarenjā, Elektromagnetyczny Oddział Bojowy Megaranger)japoński serial z gatunku tokusatsu z roku 1997. Jest dwudziestym pierwszym serialem z sagi Super Sentai stworzonym przez Toei Company. Emitowany był na kanale TV Asahi od 14 lutego 1997 do 13 lutego 1998. Liczył 51 odcinków. Na podstawie serialu wyreżyserowano amerykańską adaptację Power Rangers w Kosmosie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kenta Date, uczeń klasy 3 liceum Moroboshi, zostaje okrzyknięty mistrzem w grę walki o nazwie Megaranger, która jest dostępna na automaty. Po mistrzowskiej grze zostaje on przyprowadzony do siedziby organizacji INET. W międzyczasie jego szkolni znajomi: Kōichirō Endō, Shun Namiki, Miku Imamura i Chisato Jōgasaki, którzy należą do szkolnego kółka komputerowego przyszli w odwiedziny do siedziby INET, jednak nie zostali początkowo wpuszczeni przez szefa oddziału - dra Kubotę. Gdy odkrywają pobyt Kenty budynek zostaje zaatakowany przez Nejirejię – złe istoty z innego wymiaru dowodzone przez Doktora Hinelara. Kubota mówi nastolatkom prawdę o grze Megaranger – ta gra to maszyna testująca ludzi, którzy będą walczyć z Nejirejią i staną się prawdziwymi Megarangerami. Podczas ataku piątka otrzymuje Digitizery – moduły przemiany i staje do walki z Nejirejią. W międzyczasie pojawia się także agent INET Yūsaku Hayakawa, który używa prototypu Megarangersów jako Mega Srebrnego.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie to Kenta, Kōichirō, Shun, Chisato i Miku – uczniowie klasy 3A liceum Moroboshi. Cała piątka należy do szkolnego kółka komputerowego Digi Ken, którego szefem jest Kōichirō.

 • Kenta Date (jap. 伊達 健太 Date Kenta) / Mega Czerwony (jap. メガレッド Mega Reddo, Mega Red) – nieco otępiały i próżny, lecz przyjacielski i miły 18-latek. Mistrz gry w "Megaranger". Lubi grillowane potrawy z mięsa, w szczególności yakiniku oraz galbi. Kenta jest kiepskim uczniem, ma najgorsze wyniki w klasie. Często wagaruje, za co zresztą był w gimnazjum zawieszony w prawach ucznia. Kenta należy do Digiken tylko dlatego, że jest Megarangersem, nie potrafi obsługiwać komputera, choć jest on jego symbolem, dzięki któremu może przyswajać sobie nowe techniki walki. Pojawia się w filmie Gaoranger vs. Super Sentai jako jeden z 24 poprzednich czerwonych wojowników. Pojawia się także w Gokaiger gdzie pomimo swych dawnych niechęci do szkoły i komputerów pracuje jako nauczyciel informatyki w liceum Moroboshi i ujawnia Gokaigersom sekret kluczy Megarangersów.
  • Broń: Wiertło Szabla (ドリルセイバー Doriru Seibā, Drill Saber)
  • Mecha: Delta Mega, Rovoyager 1
 • Kōichirō Endō (jap. 遠藤 耕一郎 Endō Kōichirō) / Mega Czarny (jap. メガブラック Mega Burakku, Mega Black) – właściwie to on jest liderem grupy. Kōichirō lubi szkołę i w przeciwieństwie do Kenty jest prymusem i gospodarzem klasy 3A. Gra w futbol. Mimo że jest urodzonym liderem, nadmiernie wczuwa się w tę rolę. Nikt z drużyny nie rozumie jego skomplikowanych planów taktycznych, raz próbował ułożyć plan dnia dla piątki, ale grupa go odrzuciła. Ponadto jest bardzo wymagający, nawet dla nauczycieli. Dzięki swemu wychowawcy Ōiwie, Kōichirō nauczył się, że ilość popełnionych błędów nie ma znaczenia przy tym, jak mocno stara się coś osiągnąć. Jego symbolem jest satelita, potrafi przechwytywać sygnały komunikacyjne.
  • Broń: Mega Kij (メガロッド Mega Roddo, Mega Rod)
  • Mecha: Shuttle Voyager 2
 • Shun Namiki (jap. 並樹 瞬 Namiki Shun) / Mega Niebieski (jap. メガブルー Mega Burū, Mega Blue) – samotny wilk, ale jest najlepszym kolegą Kenty. Chce zostać grafikiem komputerowym. W trzecim odcinku uznał że walka z Nejirejią może stać na drodze jego ambicjom i zwrócił Digitizer, jednak po pomocy, jaką udzielił mu Kenta, powrócił do drużyny świadomy wartości przyjaźni. Jego matka była krajowej sławy flecistką, jednak zmarła kilka lat przed akcją serialu. Kiedy pojawili się Nejirangersi, Shun stał się głównym celem Neji Niebieskiego. Z pomocą Yūsaku wpadł na pomysł, aby wszyscy Megarangersi przebrali się w Mega Niebieskiego by zmylić wroga. Jego symbolem jest telewizor, potrafi tworzyć iluzje.
  • Broń: Mega Tomahawk (メガトマホーク Mega Tomahōku)
  • Mecha: Rocket Voyager 3
 • Chisato Jōgasaki (jap. 城ヶ崎 千里 Jōgasaki Chisato) / Mega Żółty (jap. メガイエロー Mega Ierō, Mega Yellow) – najlepsza przyjaciółka Miku, Chisato jest zakochana w Kōichirō. Chciałaby zostać fotografem (nawiązanie do jednej z jej poprzedniczek – Miki Koizumi/Żółta Czwórka 1 z Bioman zajmowała się robieniem zdjęć). Potrafi śpiewać. Jej symbolem jest cyfrowy aparat fotograficzny, przez to posiada super wzrok, może namierzać ludzi i obiekty nawet przez przeszkody, a także nagrywać i odtwarzać wszystko co widziała.
  • Broń: Mega Proca (メガスリング Mega Suringu, Mega Sling)
  • Mecha: Saucer Voyager 4
 • Miku Imamura (jap. 今村 みく Imamura Miku) / Mega Różowy (jap. メガピンク Mega Pinku, Mega Pink) – najlepsza przyjaciółka Chisato. Miku jest wesołą i uczuciową dziewczyną, nie cierpi szkoły tak jak Kenta, jest średnią uczennicą. Kocha się w Shunie. W jednym z odcinków została Super Mega Różowym, jej kwadraty na kombinezonie zmieniły kolor na złoty i mogła używać wszystkich broni Megarangerów. Jej charakter także się wtedy zmienił, nie chciała pomóc pozostałym, tylko sama chciała pokonać potwory i zapomniała o przyjaciołach. Mimo to Chisato postanowiła przypomnieć jej o wartości drużyny i Miku wróciła. Pojawiła się w filmie Gaoranger vs. Sentai jako członek Drużyny Marzeń. Opowiedziała Sae/Gao Białej o jej poprzedniczkach oraz nauczyła techniki zmiany ubrań. Jej symbolem jest telefon komórkowy, potrafi analizować dźwięk.
  • Broń: Mega Antena (メガキャプチャー Mega Kyapuchā, Mega Capture)
  • Mecha: Tank Voyager 5
 • Yūsaku Hayakawa (jap. 早川 裕作 Hayakawa Yūsaku) / Mega Srebrny (jap. メガシルバー Mega Shirubā, Mega Silver) – szósty Megaranger, 25-letni agent INET i szef grupy pracującej nad Mega Voyagerem. Hayakawa w tajemnicy przed przełożonymi przerobił prototyp Megarangersa i stał się Mega Srebrnym. Z początku mógł ubierać kombinezon tylko na okres 2,5 minuty, jednak później dokonał jego ulepszeń i nie obowiązywały go już ograniczenia czasowe. Yūsaku jest jak na swój wiek nieco lekkoduszną i nierozważną osobą. Wielokrotnie w serialu zachodził za skórę Kubocie, którego kilkakrotnie bezskutecznie prosił o urlop, aby wspomóc Megarangersów w walce i stworzyć potajemnie Mega Wingera. W 36 odcinku decyzją wiceprezesa INET Hayakawie zostaje odebrany Keitaizer, jednak Kubota decyduje się na oddanie mu go. Tym samym Yūsaku stał się pełnoprawnie szóstym wojownikiem. Mimo swego charakteru Hayakawa jest genialnym inżynierem, świetnie walczy i ma talent aktorski. Kiedy Shun znalazł się na celowniku Neji Niebieskiego, Yūsaku przypadkowo podsunął mu pomysł na pokonanie go, zaś sam postanowił zrobić nieprawdziwy kostium Neji Srebrnego by nabrać Nejirangersów. W finale pomógł Mega Voyagerowi wydostać się z zawalonej bazy, wraz z doktorem Kubotą i Tachibaną przybył na ceremonię ukończenia liceum przez piątkę. Jego symbolem jest mikroprocesor, podstawa całej technologii cyfrowej. Yūsaku pojawia się w odcinkach 24–29, 32–33, 35–38, 40–43, 46, 48–51 a także w filmie Megaranger vs. Carranger.
  • Broń: Silblazer (シルブレイザー Shirubureizā)
  • Mecha: Mega Winger

Pomocnicy[edytuj | edytuj kod]

 • Doktor Eikichi Kubota (jap. 久保田 衛吉博士 Kubota Eikichi-hakase) – twórca gry Megaranger, mentor piątki. Wskutek niespodziewanego ataku Nejirejii na INET, daje piątce Digitizery do przemiany w Megarangersów. Przyjaźnił się z doktorem Samejimą, dopóki on nie stał się Hinelarem. Fan boksu i jazzu, umie grać na trąbce.

Broń[edytuj | edytuj kod]

 • Digitizer (デジタイザー Dejitaizā) – moduł tranformacji Megarangersów. Każdy posiada zakodowane opcje:
  • 335 – zmiana w Megarangersów
  • 751 – wezwanie Digi Czołgu
  • 108 – uruchomienie Mega Promu
  • 259 – wezwanie Cyber Sliderów
  • 541 – łączenie w Galaxy Megę
 • Mega Snajper (メガスナイパー Mega Sunaipā, Mega Sniper) – laserowy pistolet ręczny dla każdego. Może zmieniać się w 2 mniejsze i łączyć się z osobistą bronią Megarangersów.
 • Wiertło Szabla Działo (ドリルスナイパーカスタム Doriru Sunaipā Kasutamu, Drill Sniper Custom) – działo, może być używane przez Kentę, gdy ten dodaje niewielką część do Wiertło Szabli Snajpera.
 • Multi Atakujący Karabin (マルチアタックライフル Maruchi Atakku Raifuru, Multi-Attack Rifle) – kombinacja Mega Włóczni, Mega Procy, Mega Wychwytywacza i Mega Topora. Używana jest przez pozostałą czwórkę.
 • Digi Czołg (デジタンク Dejitanku, Digitank) – Niebiesko-żółty czołg dla drużyny.
 • Battle Riser (バトルライザー Batoru Raizā) – specjalna bransoletka, która powoduje, że Megarangersi mają super moc. Na początku dostał go tylko Kenta, ponadto jako jedyny nosi go razem z Digitizerem. Później dostali je Kōichirō i Chisato, w Gaoranger vs. Sentai okazuje się, że Miku też go posiada. Shun także go otrzymał, lecz nie użył ani razu. Tak jak Digitizer ma opcje w kodach:
  • 01 – Super Ścięcie i formuje Super Galaxy Megę.
  • 02 – Super Pięść i uruchomienie Delta Megi (tylko Kenta uruchamia Delta Megę).
  • 03 – Super Ogień z Wiertło Szabli Działa.
 • Cyber Slidery (サイバースライダー Saibā Suraidā) – podobne do deski surfingowej pojazdy do serfowania w kosmosie i na Ziemi.
 • Keitaizer (ケイタイザー Keitaizā) – komórka, którą Yūsaku przemienia się w Mega Srebrnego z początku na 2,5 minuty, ale potem błąd został usunięty. Kod do transformacji: 2580.
 • Auto Slider (オートスライダー Ōto Suraidā) – motocykl Mega Srebrnego, potrafi zmieniać się w srebrnego Cyber Slidera.
 • Mega Tector (メガテクター Megatekutā) – zbroja, którą główni Megarangersi dostali od wróżki o imieniu Pikot w filmie Megaranger vs. Carranger. Użyta była tylko w tym filmie.

Machiny[edytuj | edytuj kod]

 • Galaxy Mega (jap. ギャラクシーメガ Gyarakushī Mega) – pierwszy robot Megarangersów. Jest prawie cały niebieski, jednak na głowie pojawiają się białe fragmenty.
   • Broń: Mega Szabla, Mega Tarcza, Mega Karabin
  • Mega Prom – pojawił się w pierwszym odcinku. Tworzy głowę Galaxy Megi. Za jego pomocą Megarangersi uciekli z eksplodującej bazy INET-u.
  • Mega Statek – baza Megarangersów na orbicie okołoziemskiej. Tworzy ciało Galaxy Megi.
 • Delta Mega (jap. デルタメガ Deruta Mega) – drugi robot, tylko dla Kenty. Kenta może go wezwać kodem 02 na Battle Riserze. Czasami korzysta z niego Yūsaku. Ma dwa tryby: robot albo statek.
   • Broń: Delta Laser, Gatlingi na rękach.
 • Super Galaxy Mega (jap. スーパーギャラクシーメガ Sūpā Gyarakushī Mega) – połączenie Galaxy Megi i Delta Megi. Ciało tworzy Galaxy Mega a zbroję Delta Mega. Megarangersi formują go wciskając 01 na Battle Riserze.
   • Broń: Super Galaxy Pięść, Wielkie Bum
 • Mega Voyager (jap. メガボイジャー Mega Boijā) – trzeci i najpotężniejszy robot drużyny. Jako jedyny robot drużyny jest utworzony z pięciu części (Galaxy Mega jest z dwóch, Delta Mega jest "transformersem"). Mega Voyager może także użyć skrzydeł Mega Wingera i latać. Ulega autodestrukcji w ostatnim odcinku z robotem-bazą Nejireji - Grandem Nejirosem. Może używać Mega Szabli
  • Rovoyager 1 (jap. ロメガボイジャー1 Roboijā Wan) – maszyna przypominająca robota. Używa jej Mega Czerwony. Formuje brzuch MegaVoyagera.
  • Shuttlevoyager 2 (jap. シャトルロボイジャー2 Shatoruboijā Tsū) – maszyna przypominająca prom kosmiczny. Używa jej Mega Czarny. Formuje głowę Mega Voyagera i Voyager Tarczę.
  • Rocketvoyager 3 (jap. ロケットボイジャー3 Rokettoboijā Surī) – maszyna przypominająca rakietę kosmiczną. Największa z maszyn tworzących Mega Voyagera. Używa jej Mega Niebieski. Formuje kręgosłup i nogi Mega Voyagera oraz Voyager Spartana.
  • Saucervoyager 4 (jap. ソーサーボイジャー4 Sōsāboijā Fō) – maszyna przypominająca UFO. Używa jej Mega Żółty. Formuje klatkę piersiową i ręce Mega Voyagera.
  • Tankvoyager 5 (jap. タンクボイジャー5 Tankuboijā Faibu) – maszyna przypominająca czołg. Używa jej Mega Różowy. Formuje stopy Mega Voyagera.
 • Mega Winger (jap. メガウインガー Mega Uingā) – statek kosmiczny, którego Yūsaku stworzył w ramach projektu Mega Voyager. Jest osobistą maszyną Mega Srebrnego. Podobnie jak Delta Mega, jest to transformers – ma tryb robota i tryb latający. Może zdjąć skrzydła i przekazać je Mega Voyagerowi.

Nejirejia[edytuj | edytuj kod]

Złe Królestwo Elektroniki Nejirejia (邪電王国ネジレジア Jaden Ōkoku Nejirejia) są wrogami Megarangersów przybyłymi ze Skręconego Wymiaru. Celem ich najazdu na Ziemię jest jej podbicie i wyniszczenie ludzkości. Główni dowódcy przebywają na statku zwanym Death Nejirosem Nazwa grupy pochodzi od słowa neji (捻じ) oznaczającego coś skręconego, śrubę lub przedmiot o spiralnym kształcie.

 • Doktor Hinelar (Dr.ヒネラー Dokutā Hinerā) - główny czarny charakter serii, zastępca Javiousa, który tak naprawdę zamierza go obalić i przejąć władzę nad Nejirejią. Jest twórcą Shiboreny, Yugandego i większości potworów Nejirejii. Hinelar to tak naprawdę doktor Samejima, dawny wspólnik Kuboty, z którym pracował nad stworzeniem technologii pozwalającej ludziom przebywać w kosmosie bez kombinezonu bądź innych ograniczeń. Jednak w wyniku nieudanego testu śmierć poniosła jego córka, zaś reputacja naukowca sięgnęła zera. Kiedy porzucony przez społeczeństwo Samejima odkrył istnienie Skręconego Wymiaru i postanawia do niego wkroczyć, Kubota stara się go powstrzymać, jednak nie udaje mu się to i uznaje swojego wspólnika za zmarłego. Po teleportacji Samejima staje się Hinelarem i dąży do zawładnięcia Nejirejią i zemsty na ludzkości, a także na Kubocie, którego dzieła wielokrotnie biorą górę nad Skrętobestiami i Psycho Skrętobestiami. Hinelar jest bardzo lojalny dla Shiboreny oraz Yugandego, którego kilkakrotnie wskrzeszał i przebudowywał. Kiedy odkrył zdradę Guiralia, dał mu trujący Skrętogen i dzięki temu Megarangersi byli w stanie go pokonać. Pod koniec serii Hinelar tworzy piątkę wojowników zwanych Nejirangersami, którzy posiadają w sobie cząstki Javiousa. Kiedy giną wszyscy Nejirangersi, a Javious umiera, Hinelar przejmuje władzę nad Nejirejią i tworzy Miasto Hinelara, którym zamierza osiedlić ludzi przemienionych w karty z danymi. Mimo że Megarangersi zniszczyli Miasto Hinelara, to ten poznaje ich tożsamości. Po przybraniu swojej potwornej formy Hinelar podejmuje ostateczną walkę z Megarangersami, którzy przedtem zniszczyli Yugandego i Shiborenę. Mimo to odkrył, że jego ciało po przemianie powoli niszczeje. Transformuje statek Nejirejii w Grand Nejirosa i stawia czoło Mega Voyagerowi. Kiedy ciało Hinelara stopniowo zaczyna odmawiać mu posłuszeństwa, postanawia dokonać autodestrukcji, niszcząc przy tym siebie, Grand Nejirosa, Mega Voyagera oraz omal co nie zabijając piątki bohaterów. Jego imię pochodzi od słowa hineru (捻る) oznaczającego "zakręcić się".
 • Yugande (ユガンデ) -
 • Shiborena (シボレナ)
 • Bibidebi (ビビデビ)
 • Javious Pierwszy (ジャビウス1世 Jabiusu Issei)
 • Guirail (ギレール Girēru)
 • Kunekune (クネクネ)

Nejirangersi[edytuj | edytuj kod]

Jaden Sentai Nejiranger (邪電戦隊ネジレンジャー Jaden Sentai Nejirenjā) – złe klony Megarangersów

 • Neji Czerwony (jap. ネジレッド Neji Reddo, Neji Red)
 • Neji Czarny (jap. ネジブラック Neji Burakku, Neji Black)
 • Neji Niebieski (jap. ネジブルー Neji Burū, Neji Blue)
 • Neji Żółty (jap. ネジイエロー Neji Ierō, Neji Yellow)
 • Neji Różowy (jap. ネジピンク Neji Pinku, Neji Pink)

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Opening
 • "Denji Sentai Megaranger" (jap. 電磁戦隊メガレンジャー Denji Sentai Megarenjā) (1–43, 45–50)
Słowa: Saburō Yatsude
Kompozycja i aranżacja: Keiichi Oku
Wykonanie: Naoto Fūga
 • "Megaranger "The Cyberdelix"" (44)
Słowa: T.CRANE
Kompozycja i aranżacja: Keiichi Oku
Wykonanie: Mega Mickey
Ending
 • "Kinosei ka na" (jap. 気のせいかな) (1–21, 31–50)
Słowa: Saburō Yatsude
Kompozycja i aranżacja: "Taka-Tora"
Wykonanie: Naoto Fūga
 • Bomb Dancing Megaranger (jap. Bomb Dancing メガレンジャー Bon Danshingu Megarenjā) (22–30)
Słowa: Shōko Fujibayashi
Kompozycja i aranżacja: Toshihiko Sahashi
Wykonanie: Hiroko Asakawa

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Pierwsze litery w nazwiskach bohaterów: Date, Endō, Namiki, Jōgasaki i Imamura tworzą słowo denji.
 • Jest to pierwszy Sentai, w którym pojawił się wojownik w srebrnym kolorze.
 • Od 8. odcinka serial Megaranger był emitowany w niedzielę o 7:30 czasu japońskiego (w sobotę o 23:30 czasu środkowoeuropejskiego). Od tamtej pory odcinki wszystkich następnych Sentai są emitowane w niedzielę o tej godzinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni:
Gekisō Sentai Carranger (1996)
Super Sentai
Przyszły:
Seijū Sentai Gingaman (1998)