Dennis Quaid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dennis Quaid
Dennis Quaid w sierpniu 1991 r.
Dennis Quaid w sierpniu 1991 r.
Imię i nazwisko Dennis William Quaid
Data
i miejsce urodzenia
9 kwietnia 1954
Houston
Zawód aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, kompozytor
Współmałżonek Kimberly Buffington
Lata aktywności od 1975
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Dennis Quaid w Wikicytatach

Dennis William Quaid (ur. 9 kwietnia 1954 w Houston) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie baptystów jako syn elektryka Williama Rudy'ego Quaida (zm. 1987 na atak serca) i agentki nieruchomości Juanity Bonniedale Jordan. Bardzo szybko postanowił pójść w ślady swego starszego brata Randy'ego (ur. 1950), który wybrał karierę aktorską. Jego rodzice rozstali się, gdy studiował dramat w Bellaire High School w Bellaire w stanie Teksas, w 1972 r. Już jako piętnastolatek występował w kabarecie, a po uzyskaniu dyplomu na uniwersytecie w Houston, pojechał do brata, do Los Angeles w stanie Kalifornia. Uprawiał boks, był także popularnym imitatorem na estradzie nocnego klubu w hotelu Tidelands w Houston; szczególnie udawały mu się parodie Richarda Nixona, ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zagrał małą rolę w komedii sensacyjnej Szalona mama (Crazy Mama, 1975), z większym powodzeniem występował w telewizji i doczekał się dużego sukcesu w komedio-dramacie Co dalej? (Breaking Away, 1979) jako nastoletni rowerzysta. W roku 1980 kolejnym sukcesem stał się western Jeźdżcy (The Long Riders, 1980), w którym zagrał wraz z bratem, a potem rola Freddiego Duplera komedio-dramacie Cała noc (All Night Long, 1981).

Wkrótce po raz pierwszy zetknął się z fantastyką, aby z upodobaniem powracać do niej w dalszej swej karierze. Początek dała komedia Jaskiniowiec (Caveman, 1981) o przygodach wśród dinozaurów, w której wziął udział sam Ringo Starr, a także Shelley Long i Barbara Bach. Na tej liście znajduje się także widowiskowa kontynuacja pełnej grozy opowieści o rekinie-ludojadzie Szczęki 3 (Jaws 3-D, 1983) zrealizowana tym razem w systemie ekranu stereoskopowego. Bliski fantastyce, w istocie jednak drobiazgowo realistyczny okazał się przygodowy dramat historyczny Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff, 1983) o amerykańskich astronautach. Natomiast Ucieczka w sen (Dreamscape, 1984) to oniryczny thriller sci-fi, którego niesamowita akcja toczy się na pograniczu jawy i snu. W dramacie sci-fi Mój własny wróg (Enemy Mine, 1985) jako ziemski pilot nawiązuje przyjazny kontakt z przedstawicielem obcej cywilizacji. W przygodowej komedii sci-fi Interkosmos (Innerspace, 1987) zagrał pilota, który poddany zostaje fantastycznemu eksperymentowi miniaturyzacji. Popularność zawdzięcza także uhonorowanej nagrodą na festiwalu filmowym w Valladolid (Hiszpania) i Independent Spirit Award roli detektywa Remy'ego McSwaina w stylowej historii kryminalnej Wielki luz (The Big Easy, 1987), rozgrywającej się w scenerii Nowego Orleanu, brutalnej i romantycznej jednocześnie, wypełnionej muzyką typu Cajun. Wcielił się w legendarnego gwiazdora rocka lat 50. Jerry'ego Lee Lewisa w biograficznym filmie muzycznym Wielkie kule ognia (Great Balls of Fire, 1989). Zyskał uznanie krytyków i sympatię widzów, lecz pod koniec lat 90. wiodło mu się nieco gorzej. Przyczyniły się do tego problemy z alkoholem i narkotykami, a także burzliwe, po dziesięciu latach małżeństwa, rozstanie z Meg Ryan. Ujął wtedy wszystkich tym, że publicznie nie rozdrapywał ran.

Ten obdarzony pełną naturalnością aktor o wyrazistej twarzy potrafi zadziwiać zmiennością i różnorodnością ról. Emanuje energią, która wyładowuje się czasem w scenach pełnych gwałtu, ale również w brawurowym komizmie. Obdarza swoje postacie pewnością siebie i emocjonalną dojrzałością. Do dziś krążą legendy o tym, jak do roli chorego na gruźlicę Doca Hollidaya w westernie Wyatt Earp (1994) schudł ponad 20 kilogramów i był tak słaby, że ledwo trzymał się na nogach. Zupełnie odmienna od dotychczasowych rola odnoszącego sukcesy biznesmena, który żeni się, by ukryć swoją homoseksualną naturę, w melodramacie Daleko od nieba (Far from Heaven, 2002) przyniosła mu nagrodę krytyków filmowych w Nowym Jorku i Chicago, Online Film Critics Society (OFCS), Independent Spirit Award oraz nominację do nagrody Złotego Globu i Złotej Satelity. Po udziale w dramacie Traffic (2000) i thrillerze Pojutrze (The Day After Tomorrow, 2004) jako klimatolog Jack Hall, powrócił do ekstraklasy. Był wymarzonym odtwórcą roli 51-letniego człowieka obawiającego się o zepchnięcie na margines przez młodego kolegę z pracy w filmie W doborowym towarzystwie (In Good Company, 2004).

Wolny czas poświęca swym pasjom – muzyce (komponował i występował z własnym zespołem Sharks, był dobrym gitarzystą i stworzył grupę Eclectics, która grała namiętną i rytmiczną muzykę Cajun), grze w golfa, lataniu (posiada licencję pilota, a swe umiejętności wykorzystał na planie filmu Lot Feniksa (Flight of the Phoenix, 2004).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Quaid wybrał święto dla każdego ze swoich trzech ślubów (Narodowe Święto Niepodległości, Walentynki, Dzień Dziękczynienia). Jego pierwszą żoną była Pamela J. Soles (od 25 listopada 1978 do 23 stycznia 1983); zgodnie z modą młoda para osiedliła się w Montanie. Był związany z aktorkami: Leą Thompson (1983) na planie filmu Szczęki 3 (Jaws 3-D) oraz Andie MacDowell (2001), z którą zagrał w filmie Kolacja z przyjaciółmi (Dinner with Friends). Jego druga żona Meg Ryan (od 14 lutego 1991 do 16 czerwca 2001) pomogła mu przezwyciężyć problem uzależnienia od kokainy. Razem z Meg zagrał w trzech filmach: Interkosmos (Innerspace, 1987), Zmarły w chwili przybycia (D.O.A., 1988) i Krew z krwi, kość z kości (Flesh and Bone, 1993). Mają syna Jacka Henry'ego (ur. 24 kwietnia 1992). W dniu 4 lipca 2004 r. ożenił się po raz trzeci, z agentką nieruchomości Kimberly Buffington.

Dodatkowe informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Ma 187 cm wzrostu.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

scenariusz[edytuj | edytuj kod]

reżyser[edytuj | edytuj kod]

kompozytor[edytuj | edytuj kod]

aktor[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]