Denobulanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Denobulanie - to fikcyjna rasa, istniejąca we wszechświecie Star Trek, jednak pojawia się tylko w serialu Star Trek: Enterprise, tam jej przedstawicielem jest Doktor Phlox, służący na Ziemskim statku Enterprise. Pochodzi z planety Denobula Triaxa.

Anatomia[edytuj | edytuj kod]

Denobulanie na pierwszy rzut oka różnią się od ludzi tylko charakterystycznymi wypustkami na policzkach i skroni. Mają też o wiele dłuższy język, bardzo twarde i długie paznokcie, potrafią również napinać twarz, wdmuchując pod skórę powietrze – jest to ich naturalna reakcja obronna, mająca na celu odstraszanie potencjalnego niebezpieczeństwa.

Nietypowy jest cykl snu Denobulan. Na dobę śpią krócej niż ludzie, jednak co roku zapadają w sześciodniowy naturalny cykl hibernacyjny, można porównać to do snu zimowego niektórych ssaków.

Denobulanie potrafią także wspinać się po pionowych ścianach bez użycia lin i zabezpieczeń.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Ciekawym zwyczajem Denobulan jest poligamia - każdy z nich może mieć trzy żony, a każda z nich dwóch innych mężów. Nie lubią, gdy się ich gwałtownie dotyka.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Denobulanie toczyli wiele wojen z innymi rasami, między innymi w Antaranami. W czasie ostatniego konfliktu z wyżej wspomnianą rasą zagładzie uległo 24 mln Antaran.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]