Depolaryzujące środki zwiotczające

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Depolaryzujące środki zwiotczające, leki zwiotczające o depolaryzacyjnym mechanizmie działania, pseudokuraryny, leki leptokurarowe – syntetyczne substancje blokujące zdolność prawidłowej reakcji mięśni szkieletowych na pobudzenie nerwowe, wywołujące w konsekwencji zwiotczenie mięśni. Są używane w chirurgii do paraliżowania mięśni podczas operacji, podczas nastawiania zwichnięć i złamań oraz w niektórych zabiegach diagnostycznych (np. endoskopia).

Przedstawicielem leków z tej grupy jest chlorek suksametonium – dużo stabilniejsza od acetylocholiny pochodna choliny, powoli rozkładana przez acetylocholinoesterazę.

Mechanizm działania[edytuj]

Pseudokuraryny działają na poziomie płytki motorycznej. Łączą się z obecnymi w mięśniu receptorami dla acetylocholiny, wywołując pobudzenie podobnie jak ona, jednak utrzymujące się znacznie dłużej. W normalnych warunkach wydzielona acetylocholina dostaje się do mięśniowych receptorów i łącząc się z nimi, wywołuje skurcz mięśnia, po czym jest od razu rozkładana przez acetylocholinoesterazę – skurcz ustępuje, a mięsień jest ponownie wrażliwy na pobudzenie. W obecności pseudokuraryn, pobudzenie trwa o wiele dłużej – tak długo, jak długo lek pozostaje w połączeniu z receptorem. Początkowo, po podaniu leku mięsień kurczy się (obserwuje się drżenie), lecz po pewnym czasie mięśnie rozluźniają się (zwiotczenie) i nie mogą być dalej pobudzane (nie dochodzi do repolaryzacji błony komórkowej).

Pseudokuraryny są zatem agonistami acetylocholiny.

Inhibitory acetylocholinoesterazy stosowane jako odtrutka w zatruciach kurarynami pogłębiają i przedłużają działanie pseudokuraryn.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Zając Marianna, Pawełczyk Ewaryst, Jelińska Anna: Chemia leków dla studentów farmacji i farmaceutów. Poznań: Wydawnictwo Naukowe AM w Poznaniu, 2006. ISBN 8360187398.
  • Podstawy farmakologii. A. Danysz (red.). Wrocław: Volumed, 1996. ISBN 8385564268.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.