Deportivo Táchira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Deportivo Táchira
Pełna nazwa Deportivo Táchira Fútbol Club
Przydomek Aurinegro (Złotoczarni)
Data założenia 11 stycznia 1974
Debiut w najwyższej lidze 1978
Liga I liga (Primera División Venezolana)
Państwo  Wenezuela
Stadion Estadio Polideportivo de Pueblo Nuevo,
San Cristóbal, Wenezuela
Prezes Juana Suárez
Trener Carlos Maldonado Piñeiro
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Deportivo Táchira Fútbol Clubwenezuelski klub z siedzibą w mieście San Cristóbal leżącym w stanie Táchira.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1970 urodzony we Włoszech Gaetano Greco założył w San Cristóbal klub o nazwie Juventus (na cześć słynnego klubu z Turynu).

W roku 1974 Greco zauważył, że w stanie Táchira nie ma ani jednego klubu zawodowego. Postanowił zatem na bazie amatorskiego klubu Juventus założyć klub zawodowy i 11 stycznia dwunastu ludzi założyło klub o nazwie San Cristóbal Futbol Club, który jeszcze przed przystąpieniem do rozgrywek ligi wenezuelskiej zmienił nazwę na Deportivo San Cristóbal FC. Na początku większość piłkarzy nowego klubu wywodziła się z amatorskiego Juventusu. Niebiesko-białe barwy nowego klubu przyjęto na wzór reprezentacji Włoch.

W styczniu 1975 roku klub zmienił barwy na złoto-czarne, ponieważ taki kolor lepiej kojarzył się ze stanem Táchira. Ponadto barwy te forsował urugwajski trener José "Pocho" Gil, gdyż przypominały mu one jego ulubiony klub, Peñarol[potrzebny przypis]. W 1978 roku klub zmienił nazwę na Deportivo Táchira FC.

Debiut w pierwszej lidze w 1978 roku nie był olśniewający - dopiero 9. miejsce. Ale już w następnym roku klub sięgnął po najwyższe trofeum - mistrzostwo Wenezueli.

W 1986 roku z powodów finansowych doszło do zmiany nazwy klubu na Unión Atlético Táchira (na ogół używano skrótu UAT), jednak po mistrzowskim sezonie 1998/99 klub powrócił do poprzedniej nazwy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]