Derby (gonitwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Derby w Epsom, obraz Théodora Géricaulta

Derby – płaska gonitwa dla 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej. Zaliczana jest do tzw. gonitw klasycznych. Rozgrywana jest raz w roku. Zwycięstwo w derbach jest uważane za najbardziej miarodajny wskaźnik selekcji koni wyścigowych. Najważniejsze i najstarsze derby są rozgrywane na angielskim torze w Epsom. Gonitwa derby jest zaliczana do trzech gonitw w których zwycięstwo zaliczane jest do tytułu konia trójkoronowanego[1].

Dystans[edytuj | edytuj kod]

W zależności od kraju rozgrywania dystans gonitwy jest różny:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa gonitwy wywodzi się od Edwarda Smith-Stanleya, XII lorda Derby, który wraz z pierwszym prezesem Jockey Clubu, sir Charlesem Bunburym, rzucił monetą o prawo nazwania tego wyścigu. Choć wygrał lord Derby to pierwszą gonitwę derby wygrał koń Diomet, własności Bunburego. Od tej pory brytyjski odpowiednik tej gonitwy (Epsom Derby) rozgrywany jest co roku na torze w Epsom, wyjątkiem jest I i II wojna światowa w czasie której gonitwa została przeniesiona na tor w Newmarket.

W USA odpowiednikiem brytyjskiego Epsom Derby jest Kentucky Derby, rozgrywane od 1875 roku. Ich pierwszym zwycięzcą był ogier Aristides[1].

W Polsce gonitwa derby rozgrywana jest od 1896 roku na Polu Mokotowskim. Pierwsze polskie derby wygrał ogier Wrogard. W 1939 polskie derby zostały przeniesione na Tor Służewiec, gdzie odbywają się do dziś z przerwą w latach 1940-1945. Tradycją jest, że polskie derby odbywają się w pierwszą niedzielę lipca (czasami z powodu niecodziennych wydarzeń jest przesuwana).

We Francji pomimo iż nie odbywa się wyścig o nazwie derby, za jego odpowiednik uznaje się tamtejszą gonitwę Prix du Jockey Club[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Katarzyna Izak, Derby – najważniejsza gonitwa na świecie – Hodowca i Jeździec [online], www.hij.com.pl [dostęp 2022-08-25] (pol.).
  2. a b Galopem przez historię polskiego Derby [online], Tor Służewiec, 16 lipca 2020 [dostęp 2022-08-25] (pol.).