Dereń kousa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dereń kousa
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd dereniowce
Rodzina dereniowate
Rodzaj dereń
Gatunek dereń kousa
Nazwa systematyczna
Cornus kousa Hance
J. Linn. Soc., Bot. 13:105. 1873
Synonimy

Dendrobenthamia japonica Hance var. chinensis Osborn

Owocujący krzew

Dereń kousa (Cornus kousa Hance) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei[2]. W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzew lub małe drzewo, o wysokości 4 – 6 m, szerokość korony wynosi ok. 3 – 4 m. Korona jest dość symetryczna, w młodym wieku odwrotnie stożkowata ze względu na silny wzrost wierzchołkowych pędów, natomiast u starych roślin pokrój jest często kulisty[3].
Liście
Sezonowe, nakrzyżlegle, jajowate do eliptycznych. Jesienią wybarwiają się na szkarłatnoczerwono lub pomarańczowo i zostają długo.
Kwiaty
Rozwijają się na przełomie maja i czerwca, około miesiąca później niż u derenia kwiecistego a kwitnienie trwa długo - nawet ponad miesiąc[3]. Mają ozdobne duże i białe podsadki (u odmiany 'Satomi' są różowe). Same kwiaty są małe, niepozorne, barwy zielonkawożółtej.
Owoce
Dojrzewają jesienią, na długich szypułkach, przybierając barwę czerwoną albo bordową. Są to pestkowce przypominające kształtem owoc zbiorowy maliny. Mają wielkość 2 cm i są smaczne.

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

  • Ma jedną odmianę Cornus kousa Hance var. chinensis Osborn[2]. Charakteryzuje się ona silniejszym wzrostem i osiąga większą wysokość od typowej formy
  • Kultywary: 'China girl', 'Gold star', 'Milky way', 'Norman Haddon', 'Satomi', 'Xanthocarpa'

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej, przepuszczalnej i raczej wilgotnej glebie. Jest dość odporny na mróz (strefy klimatyczne 6-9). Rozmnaża się go z nasion lub przez odkłady. Nie wymaga przycinania, choć cięcie w pierwszych latach wzrostu wzmacnia strukturę korony[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-28].
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-01].
  3. a b c Cornus kousa - Służba leśna USA (ang.). [dostęp 2010-11-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoffrey Burnie i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC 271991134.
  2. Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.