Desmond Harrington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Desmond Harrington
Ilustracja
Harrington (październik 2008)
Data i miejsce urodzenia 19 października 1976
Savannah
Zawód aktor
Lata aktywności od 1999
Strona internetowa

Desmond Harrington (ur. 19 października 1976 w Savannah) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził w Savannah[1] w stanie Georgia. Kiedy miał trzy lata razem z rodzicami przeniósł się do nowojorskiego Bronxu, skąd pochodziła jego matka[2]. Jako dziecko wielokrotnie oglądał filmy, aż mógł zapamiętać ich kwestie. Po ukończeniu liceum prowadzonego przez jezuitów w Nowym Jorku, dostał się do jednego z college’ów na Manhattanie[3], jednak po sześciu tygodniach został wyrzucony z uczelni. Z poczuciem braku ukierunkowania, chwytał się różnych zajęć – był między innymi specjalistą od architektury krajobrazu, pracował w firmie maklerskiej, a także jako barman i robotnik budowlany[4]. W międzyczasie rozpoczął pobierać lekcje aktorstwa pod kierunkiem Johna Strasberga. Podczas szlifowania swojego rzemiosła i przesłuchań do drobnych ról w filmie i telewizji, Harrington podjął dorywcze prace, aby się utrzymać.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Debiut filmowy Desmonda to ekranizacja losów Joanny d’Arc, autorstwa Luca Bessona (1999). W tym historycznym filmie Desmond pojawił się u boku Dustina Hoffmana, Milli Jovovich i Faye Dunaway. W 2001 roku wystąpił w brytyjsko-amerykańskiej koprodukcji Bunkier (The Hole), gdzie towarzyszył znanej z American Beauty (1999) aktorce Thorze Birch, Keirze Knightley, Laurence'owi Foksowi i Embeth Davidtz. W 2002 roku zagrał jedną z pierwszoplanowych ról w dreszczowcu Steve’a Becka Statek widmo (Ghost Ship), produkowanym przez Roberta Zemeckisa. Znalazł się też na mało przychylnej liście najbardziej sepleniących aktorów, organizowanej przez telewizyjną stację E!. Rok później pojawił się w komediowym filmie grozy Obiekt pożądania (Love Object) jako niezrównoważony samotnik Kenneth Winslow. Za rolę w tej produkcji został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na Malaga International Week of Fantastic Cinema. Niedługo potem wystąpił w wyświetlanym w Polsce jako Zły skręt horrorze Drodze bez powrotu (Wrong Turn, 2003); przez wielu fanów film uznawany jest za najistotniejszy w karierze Harringtona.

W 2006 aktor pojawił się w serialu stacji ABC Klan Walkerów (Sons & Daughters; drugie serialowe doświadczenie Desmonda, po wyprodukowanym przez Stevena Spielberga Taken) oraz w niezależnej komedii Szampańskie życie (Bottoms Up). W drugiej połowie roku 2008 jako detektyw Joey Quinn pojawił się w dziewięciu odcinkach trzeciego sezonu popularnego serialu stacji Showtime Dexter[5].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Desmond Harrington podczas imprezy PaleyFest2010 − Saban Theatre, 4 marca 2010 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Desmond Harrington Biography (1976-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2020-12-04].
  2. Desmond Harrington Biography (ang.). TV.com. [dostęp 2020-12-04].
  3. Desmond Harrington Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2020-12-05].
  4. Andrea LeVasseur: Desmond Harrington Biography (ang.). AllMovie. [dostęp 2020-12-04].
  5. Desmond Harrington Actor (ang.). „TV Guide”. [dostęp 2020-12-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]