Detalion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Detalion – polska, nieistniejąca już firma deweloperska, zajmująca się głównie rozwojem komputerowych gier przygodowych na komputery PC. Siedziba firmy znajdowała się w Rzeszowie.

Firma była spółką cywilną założoną przez sześć osób: Krzysztofa Bara, programistę; Macieja Miąsika, programistę; Roberta Ożoga, grafika; Rolanda Pantołę, programistę i grafika; Łukasza Pisarka, grafika; Danutę Sienkowską, grafika. Wszyscy wymienieni byli twórcami i projektantami gier Detalionu.

Detalion był jedną z pierwszych firm na świecie, która wydała swoje gry, Schizm i Reah, na nośnikach DVD. Tłoczone były na jednej płycie dwustronnej. Zawartość obu stron zmieściłaby się na nośniku DVD dwuwarstwowym jednostronnym, jednak nie podjęto tego kroku ze względu na obawy autorów o wydajność w dostępie do drugiej warstwy. Szczegóły w Schizm. Prawdziwe Wyzwanie.[potrzebny przypis]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do Rolanda Pantoły, po opracowaniu portu gry A.D. 2044 dla komputerów PC dołączyli graficy. W takim składzie stworzono gry Reah i Schizm w oparciu o zmodyfikowany silnik opracowany na potrzeby AD 2044 dla komputerów PC.

W późniejszym czasie przedsiębiorstwo LK Avalon zaproponowało zespołowi tworzenie mniejszych tytułów, przy wymogu założenia odrębnej firmy. Z Detalionem kontakt nawiązała także firma Dream Catcher, wydawca gry Schizm w USA. W wyniku współpracy z północnoamerykańską firmą powstały gry Schizm 2. Kameleon i Sentinel. Strażnik grobowca.

Krzysztof Bar opuścił zespół na początku 2002 roku.

Po wydaniu Strażnika, z powodu trudności finansowych, firma przestała wykazywać aktywność, chociaż formalnie istniała. Na taką sytuację firmy miały wpływ problemy związane z brakiem zainteresowania ze strony wydawców. W 2005 roku troje grafików Detalionu założyło studio Detalion Art, które na początku 2007 roku połączyło się z firmą City Interactive[1]. Oficjalnie firma Detalion przestała istnieć 18 czerwca 2007.

Wydane tytuły[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Platforma Wydawca
2002 Draggo PC/Windows LK Avalon
2002 Mag PC/Windows LK Avalon
2002 Nina PC/Windows City Interactive
2003 Schizm 2. Kameleon
(ang. Mysterious Journey 2)
PC/Windows Dream Catcher Interactive
2004 Sentinel. Strażnik grobowca
(ang. Sentinel: Descendants in Time, Realof Illusion)
PC/Windows Dream Catcher Interactive

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lukasz Szewczyk: Nowe studio produkcji gier (pol.). media2.pl, 2007-02-27. [dostęp 2011-10-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]