Detektyw Hunter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Detektyw Hunter
Hunter
Gatunek kryminalny
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język język angielski
Twórcy Frank Lupo
Główne role Fred Dryer
Stepfanie Kramer
Muzyka tytułowa Pete Carpenter
Mike Post
Liczba odcinków 153
Liczba serii 7
Produkcja
Produkcja Jo Swerling Jr.
David G. Phinney
Reżyseria James Whitmore Jr.
Michael Preece
Scenariusz Frank Lupo
Terry D. Nelson
Muzyka John Caper Jr.
Susan Mick
Zdjęcia James R. Bagdonas
Robert Berry
Czas trwania odcinka 48 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji USA
Data premiery Stany Zjednoczone 18 września 1984
Stacja telewizyjna NBC
Lata emisji 18 września 1984 – 26 kwietnia 1991
Status zakończony
Format obrazu 4:3
Format dźwięku mono

Detektyw Hunter (tytuł oryginalny Hunter) – amerykański, kryminalny serial telewizyjny emitowany pomiędzy latami 19841991 przez stację NBC. Serial liczy 7 sezonów.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównymi postaciami serialu są detektyw sierżant Rick Hunter oraz jego partnerka sierżant Dee Dee McCall, pracujący w departamencie policji w Los Angeles. Uchodzą za skutecznych śledczych, którzy jednak zazwyczaj w swoich poczynaniach, omijają policyjny regulamin oraz sprzeciwiają się swoim przełożonym byle dojść do rozwiązania prowadzonych spraw. W przeważającej liczbie odcinków, zwłaszcza 1 i 2 sezonu, rozpoznani przez Huntera i McCall sprawcy zbrodni, zmuszają detektywów do ostateczności jaką jest zabicie zbrodniarza.

Charakterystyka głównych bohaterów[edytuj | edytuj kod]

  • Richard "Rick" Hunter – policjant w stopniu detektyw – sierżant, pracujący w wydziale zabójstw Los Angeles Police Department. Słynie z ciętego języka, upartości oraz łamania policyjnego regulaminu, byle dopiąć swego, czyli rozwiązać powierzone mu śledztwa. Wysoki, charakteryzuje się dużą sprawnością fizyczną. Nie waha się użyć broni, przez co większość ściganych przez niego przestępców bądź zdemaskowanych sprawców zbrodni, zostaje przez niego zastrzelonych w finałowych konfrontacjach. Z odcinków dowiadujemy się faktów z jego życiorysu, między innymi tego, że jest on synem nieżyjącego już gangstera, brał udział w wojnie w Wietnamie jak również, że ma on syna imieniem Ben z romansu z Wietnamką o imieniu Lin Dan (odcinek 7 sezonu 6). Na przełomie wszystkich sezonów doświadcza kilku przelotnych romansów. Na służbie porusza się różnymi samochodami, z reguły będącymi "na wykończeniu", gdyż ma on skłonności do rozbijania służbowych aut podczas pościgów za przestępcami, w związku z czym przełożeni przydzielają mu najbardziej zdezelowane samochody. Natomiast od sezonu 3 do pierwszego odcinka sezonu 7 porusza się on stałym pojazdem, ciemnozielonym Dodge Monaco rocznik 1978, a w sezonie 7 jeździ srebrnym Ford LTD Crown Victoria rocznik 1990[potrzebny przypis].

Przydziałową bronią detektywa w sezonach 1 i 2 jest Pistolet HK P9S z doczepionym kompensatorem. W pojedynczych odcinkach posługuje się również innymi modelami broni, będącymi jego bronią osobistą, pożyczoną lub zastępczą. Posiada on również Pistolet Desert Eagle, będącym prezentem jaki otrzymał od ojca na ukończenie akademii policyjnej. W sezonach 3 i 4 jego bronią służbową jest rewolwer Astra Model 44 Terminator, sezonach 5 i 6 jest to Pistolet Beretta 92F, a w sezonie 7 pistolet Smith & Wesson model 6904[potrzebny przypis].

Od 1 do 6 sezonu służbową partnerką i zarazem przyjaciółką Huntera jest sierżant Dee Dee McCall, natomiast w sezonie 7 miał on 2 partnerki: oficer Joanne Molenski (Darlanne Fluegel), która w 12 odcinku sezonu zostaje zastrzelona oraz sierżant Chris Novak (Lauren Lane), jego dawna miłość. Sporadycznie współpracuje z innymi policjantami, z reguły robi to niechętnie[potrzebny przypis].

  • Dee Dee McCall – policjantka w stopniu sierżanta, partnerka Huntera od początku serii. Jest niezwykle atrakcyjna, ubiera się modnie. Często w swojej pracy działa pod przykrywką jako prostytutka, jest również dobrze zorientowana w ich środowisku. Podobnie jak jej policyjny partner, działa często poza regulaminem oraz nie waha się strzelać, lecz rzadziej ktokolwiek ginie z jej ręki[potrzebny przypis].

Od 1 do 4 sezonu jej bronią służbową jest Walther PPK, najczęściej niklowany z białymi okładzinami rękojeści. Przez kilka odcinków sezonu 1 posługuje się pistoletem Beretta Model 90, również niklowanym. Tak samo jak Hunter, zdarza jej się okazyjnie używać innych modeli broni a pojedynczych odcinkach. Od początku sezonu 5 jej bronią jest rewolwer Smith & Wesson model 60. W sezonach od 1 do 2 jeździ czerwono-białym samochodem Dodge Daytona rocznik 1984, w sezonach 3 do 5 jeździ wersją tego samego samochodu Shebly Z rocznik 1987, a w sezonie 6 jej samochodem jest platynowy Dodge Dynasty rocznik 1990.

Dee Dee jest wdową. Jej mąż Steven również był policjantem, zginął zastrzelony podczas policyjnej zasadzki. W jednym z odcinków 3 sezonu dochodzi do prawdy o śmierci męża.

W sezonie 2, podczas prowadzonego śledztwa w sprawie o gwałt i zabójstwo młodej kobiety, sama pada ofiarą gwałciciela, którym okazuje się być atache Paragwaju, przebywający w ambasadzie w USA, a którego McCall przesłuchiwała. Chciał zaprosić policjantkę na randkę, lecz ta odmówiła, co sprowokowało go. Dyplomata, zasłaniając się immunitetem, ucieka do swojego kraju, lecz Hunter podąża za nim i zabija go. W sezonie 4 ponownie zostaje zaatakowana przez innego seryjnego gwałciciela lecz atak nie kończy się gwałtem.

Na przełomie 5 i 6 sezonu nie jeździ już tak często z Hunterem na akcje, ale wciąż pozostaje jego partnerką. Pod koniec sezonu 6 spotyka dawnego znajomego, doktora Alexa Turnera. Odświeżona znajomość przeradza się w romans. Alex w końcu oświadcza się Dee Dee, lecz ta z początku nie wie jaką podjąć decyzję gdyż nie jest gotowa na porzucenie dotychczasowego życia oraz pracy, gdyż wiązałoby się to również z wyjazdem z USA. W końcu przyjmuje oświadczyny a sezon kończy się sceną ślubu i jednocześnie postać Dee Dee znika z serialu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]