Detektywi na kółkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Detektywi na kółkach
Autor Marcin Kozioł
Tematyka książki dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język polski
Data wydania 2014–2017
Wydawca Prószyński Media

Detektywi na kółkach – seria książek dla starszych dzieci i młodzieży autorstwa Marcina Kozioła. Pierwsza część została opublikowana w 2014 roku przez wydawnictwo The Facto. W 2017 roku książka otwierająca serię Skrzynia Władcy Piorunów została lekturą uzupełniającą dla klas 4-6 szkoły podstawowej i w nowej oprawie graficznej wznowiło ją Wydawnictwo Prószyński. Równolegle ukazała się druga książka z serii Tajemnica przeklętej harfy i audiobook Skrzynia Władcy Piorunów. W 2020 roku ukazała się trzecia książka Gwiazda Blachonosego.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Książki łączą kryminał i powieść przygodową z elementami biografii wybitnych postaci. Współczesne przygody głównych bohaterów splatają się z równolegle opowiadaną historią opartą na faktach. W Skrzyni Władcy Piorunów przedstawione są wydarzenia z życia wynalazcy Nikoli Tesli, w Tajemnicy przeklętej harfy – znawczyni Egiptu Dorothy Eady, a w Gwieździe Blachonosego – duńskiego astronoma Tychona Brahe. Rozwiązywanie przez bohaterów zagadki często wymagają od nich wiedzy naukowej i umiejętności łamania szyfrów[1].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główną bohaterką jest czternastoletnia Julia, która od wypadku porusza się na wózku – stąd tytuł serii. Zawsze marzyła o byciu „odkrywcą tajemnic i detektywem” i wbrew przeciwnościom losu realizuje swoje marzenie[2]. W rozwiązywaniu zagadek pomaga jej o rok starszy Tom, obdarzony zdolnością synestezji. Pomiędzy tą dwójką bohaterów rodzi się młodzieńcze uczucie. Do zespołu „detektywów na kółkach” należy również labrador Spajk, nazywany Biszkoptem. To pies asystujący, który przypomina sobie wydarzenia z poprzednich wcieleń[3]. Doskonale rozumie ludzi i potrafi pomóc w rozwiązywaniu detektywistycznych zagadek. Dzięki niemu do akcji włączają się inne zwierzęce postacie. W pierwszej części detektywów wspierał dog kanaryjski Rod, a w drugiej części dołączył do nich maine coon Dżager[4].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Audiobooki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Detektywi na kółkach – oficjalna strona serii (pol.). www.detektywi-na-kolkach.pl. [dostęp 2017-11-12].
  2. Onet Rano. #WIEM: Marcin Kozioł (pol.). www.vod.pl/programy-onetu/onet-rano-wiem-marcin-koziol-2310/s45t768, 2017-10-13. [dostęp 2017-11-12].
  3. Tajemnica przeklętej harfy na stronie wydawnictwa Prószyński Media (pol.). www.proszynski.pl/Tajemnica_przekletej_harfy-p-35096-1-28-.html. [dostęp 2017-11-12].
  4. Polskie Radio Dzieciom: Tajemnica przeklętej harfy (pol.). www.polskieradio.pl/18/524/Artykul/1878100,Detektywi-na-kolkach, 2017-10-06. [dostęp 2017-11-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]