Deus vult

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W dewizie na herbie zakonu Bożogrobców

Deus vult, in. Deus lo volt (łac. „Bóg tak chce”) – okrzyk będący rzekomo odpowiedzią na wezwanie do krucjaty, wygłoszone przez papieża Urbana II na Synodzie w Clermont[1], prawdopodobnie rzucony przez Piotra z Amiens[potrzebny przypis], a następnie podjęty przez innych obecnych rycerzy. Jest on również uważany za hasło przewodnie pierwszej krucjaty[2].

Istnieje wiele wersji zawołania – deus vult pochodzi z łaciny klasycznej, z kolei deus lo volt to zniekształcona łacina średniowieczna, tutaj zawierająca elementy włoskie i francuskie. Częsta jest też wersja w całości francuska – Dieu le veut.

Hasło to, w formie Deus lo vult jest dewizą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, w Polsce znanego jako bożogrobcy albo miechowici.

Hasło to było wielokrotnie wykorzystywane w kulturze. „Bóg tak chce!” jest tytułem pierwszego tomu powieści Krzyżowcy autorstwa Zofii Kossak. Dodatek do gry komputerowej Europa universalis: Mroczne Wieki firmy Paradox Interactive nosi nazwę Deus Vult[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Morwood, J: A Dictionary of Latin Words and Phrases, page 46. Oxford University Press, 1998
  2. Władysław Kopaliński: Dieu le veut. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
  3. Legacy of Rome drugim dodatkiem do Crusader Kings II: Mroczne Wieki, „GRY-Online.pl” [dostęp 2016-10-13].