Przejdź do zawartości

Deus vult

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W dewizie na herbie zakonu Bożogrobców

Deus vult, (łac. „Bóg tak chce”) – okrzyk będący rzekomo odpowiedzią na wezwanie do krucjaty, wygłoszone przez papieża Urbana II na Synodzie w Clermont[1], prawdopodobnie rzucony przez Piotra z Amiens[2], a następnie podjęty przez innych obecnych rycerzy. Jest on również uważany za hasło przewodnie pierwszej krucjaty[3].

Istnieje wiele wersji zawołania – deus vult pochodzi z łaciny klasycznej, z kolei deus lo volt to zniekształcona łacina średniowieczna, tutaj zawierająca elementy włoskie i francuskie. Częsta jest też wersja w całości francuska – Dieu le veut.

Hasło to, w formie Deus lo vult jest dewizą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, w Polsce znanego jako bożogrobcy albo miechowici.

Hasło to było wielokrotnie wykorzystywane w kulturze. „Bóg tak chce!” jest tytułem pierwszego tomu powieści Krzyżowcy autorstwa Zofii Kossak. Dodatek do gry komputerowej Europa universalis: Mroczne Wieki firmy Paradox Interactive nosi nazwę Deus Vult[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Morwood, J: A Dictionary of Latin Words and Phrases, page 46. Oxford University Press, 1998
  2. Deus vult. Co to znaczy? [online], Onet Wiadomości, 11 maja 2020 [dostęp 2021-01-21] (pol.).
  3. Władysław Kopaliński: Dieu le veut. [w:] Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2009-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
  4. Legacy of Rome drugim dodatkiem do Crusader Kings II: Mroczne Wieki, „GRY-Online.pl” [dostęp 2016-10-13].