Deus vult

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W dewizie na herbie zakonu Bożogrobców

Deus vult bądź Deus lo volt (łac. „Bóg tak chce”) – okrzyk będący ponoć odpowiedzią na wezwanie do krucjaty, wygłoszone przez papieża Urbana II na Synodzie w Clermont[1], prawdopodobnie rzucony przez Piotra z Amiens[potrzebny przypis], a następnie podjęty przez innych obecnych rycerzy. Jest on również uważany za hasło przewodnie pierwszej krucjaty[2].

Istnieje wiele wersji zawołania – deus vult pochodzi z łaciny klasycznej, z kolei deus lo volt to zniekształcona łacina średniowieczna, tutaj zawierająca elementy włoskie i francuskie. Częsta jest też wersja w całości francuska – Dieu le veut.

Hasło to, w formie Deus lo vult jest dewizą Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, w Polsce znanego jako bożogrobcy albo miechowici.

Hasło to było wielokrotnie wykorzystywane w kulturze. „Bóg tak chce!” jest tytułem pierwszego tomu powieści Krzyżowcy autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej. Dodatek do gry komputerowej Crusader Kings (w Polsce znanej jako Crusader Kings: Mroczne Wieki) firmy Paradox Interactive nosi nazwę Deus Vult[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Morwood, J: A Dictionary of Latin Words and Phrases, page 46. Oxford University Press, 1998
  2. "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego [1]
  3. Legacy of Rome drugim dodatkiem do Crusader Kings II: Mroczne Wieki, „GRY-Online.pl” [dostęp 2016-10-13] (pol.).