Deutsche Grammophon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Deutsche Grammophon Gesellschaft
Logo
Etykieta z bukietem tulipanów, logo Deutsche Grammophon
Holding

Universal Music Group

Rok powstania

1898

Założyciel

Emil Berliner, Josef Berliner

Siedziba

Berlin

Kraj pochodzenia

 Niemcy

Strona internetowa

Deutsche Grammophon Gesellschaft – wytwórnia płytowa z siedzibą w Berlinie założona przez wynalazcę gramofonu i płyty gramofonowejEmila Berlinera – oraz jego brata Josepha w grudniu 1898 roku i będąca pierwszą na świecie wytwórnią zajmującą się wyłącznie tłoczeniem płyt.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Struktura własnościowa firmy zmieniała się kilkakrotnie. Przedsiębiorstwo zostało przejęte przez koncern Siemens & Halske w 1941 roku[1]. Po zakończeniu II wojny światowej firma otwiera małą fabrykę płyt w Berlinie[1]. W 1948 roku przedsiębiorstwo zostało podzielone na trzy oddzielne koncerny: Polydor (muzyka popularna), Archiv(inne języki) (muzyka dawna) i Deutsche Grammophon (muzyka klasyczna)[2]. Deutsche Grammophon sprzedała logo His Master's Voice z psem Nipperem[2] słuchającym gramofonu firmie Electrola(inne języki) (niemiecki oddział EMI)[2] i zaczęła korzystać ze znaku przedstawiającego koronę z tulipanów, którą zaprojektował Hans Domizlaff(inne języki) w 1949 roku[2]. Rozmieszczenie tulipanów na etykietach płyt gramofonowych wywoływało efekt stroboskopowy przy prawidłowo ustawionym gramofonie[2]. W 1957 roku bukiet tulipanów z logo umieszczono w kartuszu[1]. Główna fabryka znajdowała się w Hanowerze, lecz firma przeniosła swoją siedzibę do Hamburga w 1956 roku[1]. W 1962 roku firmy Siemens i Philips utworzyły konsorcjum Deutsche Grammophon Gesellschaft/Philips Phonographic Industry[1]. W 1971 roku w ramach restrukturyzacji utworzono PolyGram z siedzibą w Baarn w Holandii i w Hamburgu[1], który przejął firmę Decca Records w 1980 roku[1]. Polygram został kupiony przez kanadyjską korporację Seagram(inne języki)[1] i połączony z jej marką Universal, tworząc korporację Universal Music Group. Jej siedziba znajduje się przy Stralauer Allee(inne języki)1 w Berlinie[3]. Z okazji 120. rocznicy założenia firmy stworzono nowe logo w postaci serii żółtych pionowych pasów[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Die Geschichte von Universal Music Deutschland, www.deutschegrammophon.com [dostęp 2023-04-12] (ang.).
  2. a b c d e f Rémy Louis, The History of DG Logos, Google Arts & Culture [dostęp 2023-04-12] (pol.).
  3. Contact - Deutsche Grammophon, www.deutschegrammophon.com [dostęp 2023-04-12] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]