Przejdź do zawartości

Dexter (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dexter
Ilustracja
Logo serialu
Gatunek

kryminał, dramat

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Główne role

Michael C. Hall
Jennifer Carpenter
Desmond Harrington
C.S. Lee
Lauren Vélez
David Zayas
James Remar
Julie Benz
Erik King

Liczba odcinków

96

Liczba serii

8 serii

Nagrody

Nagrody

Spis odcinków
Produkcja
Produkcja

Drew Z. Greenberg
Michael Cuesta
Lauren Gussis

Reżyseria

Michael Cuesta
Tony Goldwyn
Steve Shill
Keith Gordon
John Dahl
Nick Gomez
Ernest R. Dickerson
Robert Lieberman
Marcos Siega
Jeremy Podeswa
Adam Davidson

Scenariusz

Timothy Schlattmann
James Manos Jr.
Charles H. Eglee
Scott Buck
Melissa Rosenberg
Daniel Cerone
Clyde Phillips
Drew Z. Greenberg
Lauren Gussis
Adam Fierro
Jeff Lindsay
Kevin Maynard
Scott Reynolds

Muzyka

Daniel Licht

Zdjęcia

Romeo Tirone

Scenografia

Anthony Cowley
Brandy Alexander
Richard Fojo
Debra Combs
Bryan Thetford

Czas trwania odcinka

50 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

1 października 2006

Stacja telewizyjna

Showtime

Lata emisji

20062013

Format obrazu

16:9

Strona internetowa
Michael C. Hall - odtwórca głównej roli w serialu

Dexter – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany i emitowany przez stację telewizyjną Showtime. Akcja serialu skupia się wokół Dextera Morgana (w tej roli Michael C. Hall). Bohater za dnia pracuje jako analityk śladów krwi w Miami Metro Police Department, nocą jest seryjnym mordercą. Pierwszy sezon serialu został stworzony na podstawie powieści Jeffa Lindsaya Demony Dextera (Darkly Dreaming Dexter). Scenariusz do kolejnych sezonów serialu, napisany przez Jamesa Manosa Jr., powstał niezależnie od prac Lindsaya. Michael C. Hall otrzymał za rolę wiele nagród i nominacji (wśród nich Złoty Glob).

W kwietniu 2013 roku stacja Showtime oznajmiła, że ósmy sezon serialu, którego emisję zaplanowano od 30 czerwca 2013 roku, będzie ostatnim sezonem Dextera[1].

W październiku 2020 roku stacja Showtime ogłosiła powstanie kolejnych 10 odcinków serialu. Premiera nowego sezonu zaplanowana była na 7 listopada 2021[2]. Nowa seria nosi osobny tytuł – Dexter: New Blood[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyka głównego bohatera[edytuj | edytuj kod]

Dexter to tytułowy główny bohater serialu, laborant analizy krwi z posterunku policji w Miami. W ciągu dnia przykładny obywatel, nocą seryjny zabójca ścigający tych, którzy wymykają się wymiarowi sprawiedliwości i unikają odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Adoptowany przez policjanta Harry’ego i nauczony przez niego kodeksu, Dexter musi zmierzyć się z życiem swoim i innych. Samo imię bohatera jest zabarwione ironią – Dexter po łacinie znaczy «prawy», «praworządny».

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Dexter Morgan, analityk rozprysków krwi w Departamencie Policji Metro w Miami, jest potajemnie seryjnym mordercą, który narodził się w wyniku traumatycznego incydentu związanego ze śmiercią matki, gdy miał trzy lata. Jego przybrany ojciec, funkcjonariusz Harry Morgan, zauważył mordercze skłonności w Dexterze, kiedy ten dorastał i zaczął zabierać go na wyprawy myśliwskie, by zaspokoić jego pragnienia zabijania. Kiedy Dexter przyznał się do pragnienia zabijania ludzi, jego przybrany ojciec wpływa na niego, aby wytworzyć w nim "kodeks" nakazujący zabijać tylko morderców i innych brutalnych przestępców którzy uniknęli więzienia.

Od śmierci Harry’ego Dexter zabił wielu ludzi, cały czas trzymając się kodeksu ojca. Zgodnie z naukami ojca zaciera ślady zbrodni, zabierając ofiarę do przygotowanego pokoju wyłożonego plastikową folią, aby łatwo pozbyć się dowodów na morzu. Trzyma tylko próbkę krwi ofiary w szklanym szkiełku, przechowywanym w pudełku ukrytym w jego mieszkaniu. Ani jego przyrodnia siostra Debra Morgan, ani współpracownicy (z wyjątkiem sierżanta Jamesa Doakesa) nie podejrzewają o nic Dextera.

Aby zachowywać się bardziej naturalnie, Dexter zaczyna spotykać się z Ritą, matką Astora i Cody’ego, a jej mąż Paul jest w więzieniu z powodu przestępstw związanych z narkotykami. Ponieważ Paul wciąż żyje, Dexter uważa, że Rita nie interesuje się romantyzmem, zachowując dystans do związku z nią. Paul zostaje ostatecznie zwolniony z więzienia i próbuje się spotykać z Ritą, mimo że Rita planowała z nim rozwód. Widząc, jak Paul kłóci się z Ritą, Dexter wrabia Paula za posiadanie narkotyków, wysyłając go z powrotem do więzienia.

Szereg zabójstw prostytutek prowadzi do identyfikacji nowego seryjnego mordercy, zwanego "Mordercą z Chłodni" (ang. Ice Truck Killer), ze względu na to, że ciało ofiary jest dobrze zachowane poprzez trzymanie w chłodzie, zanim zostanie znalezione. Dexter identyfikuje wzorce seryjnego mordercy na podstawie własnych przyzwyczajeń i pomaga Debrze która pomagając departamentowi uzyskać przewagę nad zabójcą zyskuje awans w wydziale zabójstw. Jej dochodzenie prowadzi ją do spotkania Rudy’ego Coopera, specjalisty od protetyki i rozpoczynają wspólny związek. Tymczasem Dexter odkrywa, że Morderca z Chłodni włamał się do jego mieszkania i zostawił drwiące wskazówki, prowadząc Dextera do przekonania, że Zabójca z nim pogrywa. Podczas dochodzenia w sprawie zabójcy Dexter odkrywa, że jego biologiczny ojciec, Joe Driscoll, zmarł niedawno, prowadząc go do zakwestionowania swoich wspomnień o tym, jak zmarła jego matka.

Wypełnione krwią miejsce zbrodni powoduje, że Dexter odzyskuje wspomnienia o tym co się stało: przestępcy umieścili jego i jego matkę, Laurę Moser, w kontenerze transportowym, zabili ją i poćwiartowali piłą mechaniczną, i zamknęli Dextera w kałuży krwi jego matki po czym został uratowany przez Harry’ego dwa dni później. Harry celowo zmienił akta sprawy, aby Dexter nigdy się nie dowiedział.

Przez Debrę Rudy próbuje zbliżyć się do Dextera. Dexter pierwszy zauważa, że Rudy zabił Joego, a później dochodzi do wniosku, że to on jest Mordercą z Chłodni. Kiedy jego tożsamość zostaje ujawniona, Rudy porywa Debrę i wciąga Dextera w pułapkę. Rudy zdradza Dexterowi, że jest jego starszym bratem, Brianem Moserem, również zostawionym w kontenerze, gdy Laura została zabita. Jednak, w przeciwieństwie do Dextera, został zmuszony do życia w szeregu różnych instytucji psychiatrycznych. Brian również rozwinął tendencje do zabójstw seryjnych, ale nie miał moralności, którą Harry zaszczepił w Dexterze i wykreował postać Mordercy z Chłodni, by pomóc Dexterowi przypomnieć sobie przeszłość.

Brian sugeruje Dexterowi zabić Debrę razem, ale Dexter odmawia. Brian ucieka po nawiązanej walce, a Dexter ratuje Debrę. Gdy policja prowadzi dochodzenie, Doakes podejrzewa Dextera o to, że jest mordercą, ale Debra ręczy za niego. Brian próbuje ponownie schwytać Debrę, ale wpada w pułapkę zastawioną przez Dextera. Dexter przeprasza Briana a następnie go zabija pozostawiając jego ciało i pozorując samobójstwo. Policja orzeka, że sprawa Mordercy z Chłodni jest zamknięta, chociaż Doakes trzyma się blisko Dextera wciąż go podejrzewając. Rita odkrywa dowody, że Dexter mógł wrobić Paula.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Role główne[edytuj | edytuj kod]

Aktor Postać Sezon
1 2 3 4 5 6 7 8
Michael C. Hall Dexter Morgan Główna
Jennifer Carpenter Debra Morgan Główna
David Zayas Angel Batista Główna
James Remar Harry Morgan Główna
C.S. Lee Vince Masuka Główna
Lauren Vélez María LaGuerta Główna
Erik King James Doakes Główna Gościnnie
Julie Benz Rita Bennett Główna Gościnnie
Geoff Pierson Thomas Matthews Gościnnie Gościnnie Główna
Desmond Harrington Joey Quinn Główna
Aimee Garcia Jamie Batista Gościnnie Główna

Role drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Role epizodyczne[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Złoty Glob[edytuj | edytuj kod]

2010
 • Najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Michael C. Hall
 • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym – John Lithgow

Nagroda Emmy[edytuj | edytuj kod]

2010
 • Najlepszy gościnny występ w serialu dramatycznym – aktor – John Lithgow za odcinek Road Kill
 • Najlepsza reżyseria serialu dramatycznego – Steve Shill za odcinek The Getaway
2007
 • Najlepsza czołówka
 • Najlepszy montaż serialu dramatycznego kręconego przy użyciu jednej kamery – Elena Maganini za odcinek Dexter

Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych[edytuj | edytuj kod]

2010
 • Najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Michael C. Hall

Nagrody Satelita[edytuj | edytuj kod]

2009
 • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym – John Lithgow
2008
 • Najlepszy serial dramatyczny
2007
 • Najlepszy serial dramatyczny
 • Najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Michael C. Hall
2006
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym – Julie Benz

Saturny[edytuj | edytuj kod]

2010
 • Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna – Julie Benz
2009
2008
 • Najlepszy serial telewizji regionalnej
2007
 • Najlepszy aktor w programie telewizyjnym lub serialu – Michael C. Hall

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Emisja w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie pierwszej i drugiej serii (nie opartej już na kolejnych książkach z serii Lindsaya) stacja Showtime zdecydowała się na przedłużenie kontraktu z producentami. Trzecia seria miała premierę 28 września 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. 21 października 2008 roku stacja Showtime ogłosiła zamówienie kolejnych dwóch serii, które będą wydane podobnie jak poprzednie początkiem jesieni (2009 roku dla czwartej serii i 2010 dla piątej). Każda seria liczyła po 12 odcinków. W grudniu 2010 roku stacja Showtime potwierdziła produkcję szóstej serii i początek jej emisji 2 października 2011[4][5].

Na stronie internetowej stacji Showtime oraz na serwisie YouTube obejrzeć można odcinki animowane (web episody) serialu Dexter pod nazwą Early Cuts, w których poznajemy nieznane dotąd wątki z życia głównego bohatera.

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Premiera pierwszej serii w Polsce odbyła się 1 października 2007 w kolekcji VOD nScreen dostępnej w telewizji n. Premiera telewizyjna odbyła się 2 września 2008 na antenie TVN w późnych godzinach nocnych (23:30). Emisja drugiej serii w TVN rozpoczęła się 3 marca 2009 o godzinie 23:30. Seria ta emitowana była również na kanale Universal Channel dostępnym na platformie cyfrowej n oraz na platformie cyfrowej Cyfra +, oraz TVN 7 i w niektórych sieciach kablowych. W Polsce trzecia seria cyklu miała premierę 1 listopada 2009 na platformie cyfrowej n w opcji nSeriale na VOD. Czwarta seria dostępna była na kanale nFilm HD. W czerwcu 2013 roku TVN emitował 3 serię serialu (czwartki około 23:30).
Wszystkie odcinki serialu obecne były na platformach Netflix i HBO GO. W 2022 roku wszystkie sezony serialu można obejrzeć w serwisie Canal+ online, z nowym tłumaczeniem stacji Canal+.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Nr odcinka Data premiery Oryginalny tytuł Polski tytuł
Seria 1
1 01.10.2006 Dexter Dexter
2 08.10.2006 Crocodile Krokodyl
3 15.10.2006 Popping Cherry Dalszy ciąg Cherry
4 22.10.2006 Let’s Give the Boy a Hand Podajmy chłopcu dłoń
5 29.10.2006 Love American Style W amerykańskim stylu
6 05.11.2006 Return to Sender Zwrot do nadawcy
7 12.11.2006 Circle of Friends Krąg przyjaciół
8 19.11.2006 Shrink Wrap Terapia
9 26.11.2006 Father Knows Best Ojciec wie lepiej
10 03.12.2006 Seeing Red Studium w szkarłacie
11 10.12.2006 Truth Be Told Wyznanie prawdy
12 17.12.2006 Born Free Wolny
Seria 2
13 30.09.2007 It’s Alive! Od nowa
14 07.10.2007 Waiting to Exhale Chwila wytchnienia
15 14.10.2007 An Inconvenient Lie Uzależniony
16 21.10.2007 See-Through Na wylot
17 28.10.2007 The Dark Defender Mroczny Obrońca
18 04.11.2007 Dex, Lies, and Videotape Dexter, kłamstwa i kaseta video
19 11.11.2007 That Night, a Forest Grew Manipulantka
20 18.11.2007 Morning Comes Nowy dzień
21 25.11.2007 Resistance Is Futile Daremny opór
22 02.12.2007 There’s Something About Harry Tajemnica Harry’ego
23 09.12.2007 Left Turn Ahead Przed tobą skręt w lewo
24 16.12.2007 The British Invasion Brytyjska inwazja
Seria 3
25 28.09.2008 Our Father Nasz ojciec
26 05.10.2008 Finding Freebo Szukając Freebo
27 12.10.2008 The Lion Sleeps Tonight Lew dziś śpi
28 19.10.2008 All in the Family Wszystko zostaje w rodzinie
29 26.10.2008 Turning Biminese Rejs na Bimini
30 02.11.2008 Sí Se Puede Zróbmy to razem
31 09.11.2008 Easy as Pie Najlepsze ciasto na świecie
32 16.11.2008 The Damage a Man Can Do Zło, które czyni człowiek
33 23.11.2008 About Last Night Wczorajsza noc
34 30.11.2008 Go Your Own Way Idź własną drogą
35 07.12.2008 I Had a Dream Przebudzenie
36 14.12.2008 Do You Take Dexter Morgan? Czy bierzesz Dextera Morgana?
Seria 4
37 27.09.2009 Living the Dream Życie jak sen
38 04.10.2009 Remains to Be Seen Odkryte szczątki
39 11.10.2009 Blinded by the Light W świetle lamp
40 18.10.2009 Dex Takes a Holiday Dexter bierze wolne
41 25.10.2009 Dirty Harry Brudny Harry
42 01.11.2009 If I Had a Hammer Gdybym miał młotek
43 08.11.2009 Slack Tide Cisza na morzu
44 15.11.2009 Road Kill Wyjechać, by zabić
45 22.11.2009 Hungry Man Wielki głód
46 29.11.2009 Lost Boys Zaginieni
47 06.12.2009 Hello, Dexter Morgan Witaj, Dexterze Morganie
48 13.12.2009 The Getaway Ucieczka
Seria 5
49 26.09.2010 My Bad Moja wina
50 03.10.2010 Hello, Bandit Witaj, bandyto
51 10.10.2010 Practically Perfect Chodząca doskonałość
52 17.10.2010 Beauty and the Beast Piękna i bestia
53 24.10.2010 First Blood Pierwsza krew
54 31.10.2010 Everything is Illumenated Powrót Lumen
55 07.11.2010 Circle Us Krąg
56 14.11.2010 Take It! Weź to!
57 21.11.2010 Teenage Wasteland Problemy dorastania
58 28.11.2010 In the Beginning Pierwszy raz
59 05.12.2010 Hop a Freighter Uciec frachtowcem
60 12.12.2010 The Big One Gruba ryba
Seria 6
61 02.10.2011 Those Kinds of Things Te rzeczy
62 09.10.2011 Once Upon a Time Dawno, dawno temu
63 16.10.2011 Smokey and the Bandit Mistrz kierownicy ucieka
64 23.10.2011 A Horse of a Different Color Zupełnie inna sprawa
65 30.10.2011 The Angel of Death Anioł śmierci
66 06.11.2011 Just Let Go Po prostu odpuść
67 13.11.2011 Nebraska Nebraska
68 20.11.2011 Sins of Omission Grzech zaniedbania
69 27.11.2011 Get Gellar Dorwać Gellara
70 04.12.2011 Ricochet Rabbit Króliczek
71 11.12.2011 Talk to the Hand Gadaj zdrów
72 18.12.2011 This is the Way the World Ends W ten sposób skończy się świat
Seria 7
73 30.09.2012[6] Are you...? Czy jesteś...?
74 07.10.2012 Sunshine and Frosty Swirl Promienie słońca i smak lodów z dzieciństwa
75 14.10.2012 Buck the System Pomóc systemowi
76 21.10.2012 Run Pościg
77 28.10.2012 Swim deep Głębia
78 04.11.2012 Do the Wrong Thing Postąpić niewłaściwie
79 11.11.2012 Chemistry Chemia
80 18.11.2012 Argentina Argentyna
81 25.11.2012 Helter Skelter Wyścig z czasem
82 02.12.2012 The Dark... Whatever Mroczny... coś tam
83 09.12.2012 Do You See What I See Czy widzisz to co ja?
84 16.12.2012 Surprise, Motherfucker Niespodzianka sukinsynu!
Seria 8
85 30.06.2013 A Beautiful Day Piękny dzień
86 07.07.2013 Every Silver Lining Coś za coś
87 14.07.2013 What’s Eating Dexter Morgan? Co gryzie Dextera Morgana?
88 21.07.2013 Scar Tissue Blizna
89 28.07.2013 This Little Piggy Wyliczanka
90 04.08.2013 A Little Reflection Chwila refleksji
91 11.08.2013 Dress Code Dress Code
92 18.08.2013 Are We There Yet? Daleko jeszcze?
93 25.08.2013 Make Your Own Kind Of Music Piosenka z dzieciństwa
94 08.09.2013 Goodbye Miami Żegnaj Miami
95 15.09.2013 Monkey In A Box Ostatni dzień
96 22.09.2013 Remember the Monsters? Pamiętasz potwory?

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ‘Dexter’ Final Season – Showtime Series: Season 8 Will Be Its Last | TVLine [online], tvline.com [dostęp 2020-07-08] (ang.).
 2. Dexter sezon 9 – Kiedy premiera serialu? [online], movienews.pl [dostęp 2021-08-14] (pol.).
 3. Dexter: New Blood. Clyde Phillips Productions, John Goldwyn Productions, Showtime Networks. 2021-11-07. [dostęp 2022-11-13].
 4. Łukasz Muszyński: Będzie szósty sezon „Dextera”. Filmweb, 2010-12-03. [dostęp 2010-12-03]. (pol.).
 5. SHOWTIME: Zapowiedź 6 sezonu „Dextera”. YouTube, 2011-06-16. [dostęp 2011-06-16]. (ang.).
 6. Premiera siódmego sezonu Dextera. ew.com, 2012-05-16. [dostęp 2012-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]