Diabeł z New Jersey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diabeł z New Jersey
Ilustracja
Diabeł z New Jersey, rysunek z Philadephia Evening Bulletin, styczeń 1909
Pierwsze doniesienia 1735 r.
Oficjalny status Kryptyda
Miejsce rzekomego występowania Pine Barrens na południu stanu New Jersey (USA)

Diabeł z New Jersey (ang. Jersey Devil) − legendarny potwór i kryptyda, rzekomo zamieszkujący Pine Barrens na południu stanu New Jersey.

Potwór stał się elementem lokalnej kultury; oprócz licznych maskotek i gadżetów, drużyna hokejowa została nazwana New Jersey Devils.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nie ma zgodności co do wyglądu Diabła; najczęściej opisuje się go jako dwunożną istotę, podobną do konia (kangura) z długą szyją, z błoniastymi skrzydłami nietoperza i długimi nogami żurawia z kopytami. Górne kończyny są krótkie i zakończone szponami. Ma ogon szczura. Oczy są czerwone i jarzące. Wydaje z siebie przeraźliwy krzyk, podobny do ludzkiego. Czasami towarzyszy mu bezgłowy pirat, duch kobiety lub wilkołak. Diabeł chętnie lata, także do sąsiednich stanów. Według miejscowych legend Diabeł urodził się jako zdeformowane (według innych wersji bardzo brzydkie lub trzynaste) dziecko i został odrzucony (przeklęty lub utopiony) przez własną matkę. Wówczas zmienił się w Diabła i wyfrunął przez komin (lub pozostał w rzece, gdzie go utopiono i tu z zemsty topi kąpiących się, głównie dzieci)[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1840 r. zaczęto obwiniać Diabła o zabijanie zwierząt hodowlanych. W latach 30. do 70. XIX wieku wiele osób rzekomo spotkało potwora (w tym brat Napoleona BonaparteJózef)[2]. Rok 1909 wyróżnił się rekordową aktywnością potwora − w ciągu jednego tygodnia tysiące świadków widziało go (prawdopodobnie był to wynik zbiorowej histerii):

atakował wówczas ludzi, pojazdy, zwierzęta, zabijał drób itp. Sterroryzowana ludność zamykała się w domach, zamykano też szkoły. Potem potwór pokazywał się znacznie rzadziej, aż do 1951 r. kiedy znowu wywołał panikę w miasteczku Gibbstown w stanie New Jersey. Ostatnia relacja pochodzi z 2005

[potrzebny przypis].

Teorie[edytuj | edytuj kod]

Potwór przypomina popularnego bohatera legend − smoka (łączy ich też związek z wodą). Jego szkodliwa działalność, zdolność latania itp. również jest podobna do smoczej. Uosabia lęk przed nieznaną, dziką przyrodą (zamieszkuje dzikie pustkowia). Być może przypisuje mu się prawdziwe czyny, popełnione przez sadystę lub bandytę. Potwór karze ludzi za grzechy wyrodnych matek, odmawiających swoim dzieciom miłości (symbolizuje społeczny kompleks winy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]