Diabeł z New Jersey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diabeł z New Jersey
Ilustracja
Diabeł z New Jersey, rysunek z Philadephia Evening Bulletin, styczeń 1909
Pierwsze doniesienia

1735 r.

Oficjalny status

Kryptyda

Miejsce rzekomego występowania

Pine Barrens na południu stanu New Jersey (USA)

Diabeł z New Jersey (ang. Jersey Devil) − legendarny potwór i kryptyda, rzekomo zamieszkujący Pine Barrens na południu stanu New Jersey.

Potwór stał się elementem lokalnej kultury; oprócz licznych maskotek i gadżetów, drużyna hokejowa została nazwana New Jersey Devils. Jest także centralnym motywem telewizyjnego horroru Diabeł z New Jersey.[1]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nie ma zgodności co do wyglądu Diabła; najczęściej opisuje się go jako dwunożną istotę, podobną do konia z długą szyją, z błoniastymi skrzydłami nietoperza i długimi nogami żurawia zakończonymi kopytami. Górne kończyny mają być krótkie i zakończone szponami. Ma on mieć długi ogon oraz czerwone i jarzące oczy [potrzebny przypis], ma także wydawać z siebie przeraźliwy krzyk, podobny do ludzkiego. Czasami towarzyszy mu bezgłowy pirat, duch kobiety lub wilkołak.[potrzebny przypis] Według miejscowych legend Diabeł z New Jersey urodził się jako zdeformowane (według innych wersji bardzo brzydkie lub trzynaste) dziecko i został odrzucony (przeklęty lub utopiony) przez własną matkę. Wówczas zmienił się w diabła i wyfrunął przez komin (lub pozostał w rzece, gdzie go utopiono i tu z zemsty topi kąpiących się, głównie dzieci)[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 30. do 70. XIX wieku wiele osób rzekomo spotkało potwora (w tym brat Napoleona BonaparteJózef Bonaparte)[2]. Rok 1909 wyróżnił się rekordową aktywnością potwora − w ciągu jednego tygodnia widziało go tysiące świadków (prawdopodobnie był to wynik zbiorowej histerii).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]