Diablo II: Resurrected

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diablo II: Resurrected
Producent Blizzard Entertainment, Vicarious Visions
Wydawca Blizzard Entertainment
Seria gier Diablo
Data wydania 2021[1][2]
Gatunek fabularna gra akcji, hack and slash
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język angielski, polski, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, włoski, rosyjski, koreański, chiński i japoński[3]
Wymagania sprzętowe
Platforma PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch
Wymagania

Min: Windows 10, Intel Core i3-3250/AMD FX-4350, 8 GB RAM, GeForce GTX 660/Radeon HD 7850, 30 GB HDD[4]

Diablo II: Resurrectedfabularna gra akcji należąca do podgatunku hack and slash, tworzona wspólnie przez Blizzard Entertainment i Vicarious Visions. Gra jest odświeżoną wersją Diablo II z dodatkiem Lord of Destruction. Została zapowiedziana 19 lutego 2021 podczas konwentu online BlizzCon 2021[5] i ma pojawić się w sprzedaży przed 31 grudnia 2021 roku[1]. Producent przygotowuje edycje gry na platformę Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S i Nintendo Switch[6].

Gra otrzyma całkowicie nowy silnik graficzny, możliwość gry między platformami pozwalającą na rozgrywkę zarówno na PC jak i kontynuowanie przygody na konsolach[7] oraz opcję uruchomienia starych zapisów gry w trybie dla pojedynczego gracza[8].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Diablo II: Resurrected zawiera odświeżoną oprawę graficzną i funkcje sieciowe oryginalnej gry, nie zmienia jednak żadnego z systemów przedmiotów ani balansu rozgrywki. Resurrected nakłada ulepszone modele 3D na oryginalne dwuwymiarowe sprite'y i został zaprojektowany tak, aby przełączać się między starszą i ulepszoną grafiką w każdej chwili. Dodano również kamerę z zoomem, a wszystkie przerywniki filmowe z oryginalnej gry zostaną poprawione. Gra obsługuje rozdzielczość grafiki 4K i dźwięk przestrzenny 7.1[9][10][11][12].

Podstawowa rozgrywka pozostała bez zmian, lecz teraz będzie działała przy 60 klatkach na sekundę[1][10]. Planowane jest również wsparcie dla progresji międzyplatformowej[1], chociaż rozgrywka międzyplatformowa nie będzie możliwa[11] W Diablo II: Resurrected można grać zarówno w trybie online, jak i offline[10]. Blizzard dodał również do gry drobne usprawnienia. Dodano m.in. wspólną skrytkę, która pozwoli graczom na przenoszenie przedmiotów między ich własnymi postaciami, w porównaniu z oryginalną grą, która wymagała trzeciorzędnej postaci „muła” w celu ułatwienia przenoszenia. Ponadto gracze będą mogli przełączać automatyczne podnoszenie złota i inne drobne ulepszenia. Gra będzie również przypominała graczom o konieczności wydawania punktów umiejętności oraz o tym, że ich przydzielanie jest trwałe[9]. Kolejnym dodatkiem będzie system porównywania przedmiotów, w którym gracze mogą porównywać statystyki swoich przedmiotów, przytrzymując klawisz Shift (na PC)[10].

Rozgrywka wieloosobowa w Diablo II: Resurrected również przejdzie pewne zmiany, m.in. gra nie będzie zawierała oddzielnych regionów, tylko jeden globalny dla wszystkich graczy. W grze sieciowej będzie mogło uczestniczyć maksymalnie osiem osób. Ponadto planowano dodanie do gry możliwości rozgrywki w trybie współpracy (dla PC i konsol), jednak zrezygnowano z tego pomysłu[11][13].

Reedycja pozwoli graczom na importowanie plików zapisu z oryginalnego Diablo II w lokalnym trybie dla jednego gracza i kontynuowanie rozgrywki od tego momentu[14]. Ponadto wersja na PC będzie kompatybilna z kontrolerami[10]. Gra w wersji na PlayStation 5 otrzyma dodatkowe funkcje, w tym obsługę technologii haptycznej[13].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Prace nad Diablo II: Resurrection rozpoczęły się około 2019 roku. Początkowo do pracy nad odnowioną wersją został przydzielony zespół 1, odpowiedzialny w firmie głównie za gry strategiczne. Członkowie zespołu chcieli uniknąć błędów, które doprowadziły do złego odbioru Reforged, jednak w tym samym roku zespół 1 został odsunięty od projektu, a rozwój został powierzony wew. zespołowi 3 (odpowiedzialnemu za serię Diablo) i Vicarious Visions, spółce zależnej należącej wówczas do Activision[15]. Według prezesa Blizzarda, J. Allena Bracka, Vicarious było odpowiedzialne za obsługę interfejsu użytkownika gry, podczas gdy Blizzard zajmował się silnikiem i aspektami integracji z Battle.netem[16]. Na około miesiąc przed ogłoszeniem wydania gry w lutym 2021 roku, Activision podało do wiadomości, że Vicarious zostało przeniesione do struktury korporacyjnej Blizzarda[17]. Brack powiedział, że ten ruch był spowodowany tym, że Vicarious miało szczegółową wiedzę na temat serii Diablo w tym momencie, dzięki czemu może nie tylko kontynuować wsparcie dla Resurrected, ale także dla Diablo IV i innych produktów Blizzarda[16].

Podczas wydarzenia medialnego w 2019 roku Max Schaefer, Erich Schaefer i David Brevik stwierdzili, że nie byli pewni, czy nowa wersja Diablo II byłaby możliwa z powodu utraty znacznej części kodu źródłowego gry i zasobów, które utracono w wyniku uszkodzenia systemu kopii zapasowych. Byliby w stanie odzyskać większość kodu i zasobów za pomocą kopii, które pracownicy Blizzard North zabrali ze sobą do domu lub w inny sposób, ale Schaeferowie uznali, że wciąż brakuje zbyt wielu elementów, aby w pełni odświeżyć grę[18]. Jednakże według pracownika Blizzarda odpowiadającego za serię Diablo, Roda Fergussona i głównego projektanta Roba Galleraniego, brakujące dane nie były w tak złym stanie, jak sugerowali Schaeferowie. Ich zespół przeszukał inne źródła Blizzarda, takie jak materiały marketingowe, aby znaleźć dodatkowe zasoby w celu wypełnienia luk[19]. M.in. projektant Andre Abrahamiam był w stanie namierzyć wiele zasobów, odwiedzając różne osoby w Blizzardzie, które przechowywały je w „folderach w folderach”. Poświęcono miesiące na porządkowanie ich. Zdobyto również grafiki koncepcyjne z Blizzard North[20]. Ostatecznie po ocenie tego, czego brakuje, Blizzard zdecydował, że wystarczy, aby kontynuować tworzenie gry, z możliwością odtworzenia brakujących zasobów i przerysowania już istniejących w wyższej rozdzielczości z pomocą oryginalnych artystów i animatorów Diablo II[19].

Filozofia projektowania Diablo II: Resurrected wymagała, aby gra była identyczna z tym, co zapamiętali gracze. Chociaż twórcy nie wprowadzili nawet drobnych zmian w podstawowej rozgrywce, zaktualizowali oprawę graficzną gry, modelując jej grafikę na podstawie grafiki z oryginalnej gry. Gra zawiera kilka drobnych zmian w użyteczności, takich jak wspólna skrytka i automatyczne zbieranie złota. Niektóre nowe udogodnienia, takie jak to drugie, można przełączać zgodnie z preferencjami użytkownika[9]. W przypadku lokacji w Resurrected inspirację czerpano z dokumentów projektowych Blizzard North, które odwoływały się do rzeczywistych lokacji[10].

Tytuł został ogłoszony podczas ceremonii otwarcia dorocznej konwencji dewelopera w lutym 2021 roku[5]. Jego rozwój był tajemnicą, jednak wyciekł podczas przejęcia przez Blizzarda dewelopera Vicarious Visions miesiąc wcześniej[21]. Oprócz systemu Microsoft Windows ma zostać wydany na platformach Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One i Xbox Series X/S w 2021 roku[5]. Wydanie gry będzie poprzedzone wersją beta dla jednego gracza[9]. W przeciwieństwie do Warcraft III: Reforged, który spotkał się z krytyką ze strony dziennikarzy i graczy, Diablo II: Resurrected będzie oddzielnym wydaniem od istniejącego Diablo II na Battle.net[22][23]. Brack powiedział, że wyciągnęli lekcje ze sposobu, w jaki podeszli do Warcraft III: Reforged i z reakcji fanów, których unikną w przypadku Resurrected[16]. Przed wydaniem planowane są wstępne, półotwarte testy gry, podczas których gracze przetestują w pierwszej kolejności tryb dla pojedynczego gracza, a w kolejnej fazie tryb dla wielu graczy oraz wydajność serwerów[24][25][26]. Między 9 a 13 kwietnia 2021 odbyły się testy wersji alfa trybu jednoosobowego gry w wersji na komputery osobiste[27][28]; do testów dopuszczono według organizacji GRAC prawie 20 tys. osób[29][30].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

4 maja 2021 roku podczas podsumowania I kwartału podano, że Diablo II: Resurrected spotkało się z bardzo pozytywnymi opiniami podczas pierwszych testów, które odbyły się w kwietniu tegoż roku. Ponadto oglądalność testów alfa była najwyższa w historii testów gier Blizzarda[2][31].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Diablo II: Resurrected (pol.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2021-03-15].
 2. a b Activision Blizzard Announces First Quarter 2021 Financial Results (ang.). Activision Blizzard, 2021-05-04. [dostęp 2021-05-05].
 3. Diablo II: Resurrected (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2021-05-06].
 4. Ness: Poznaliśmy wymagania sprzętowe Diablo 2: Resurrected (Aktualizacja) (pol.). Gry-Online, 2021-02-21. [dostęp 2021-03-15].
 5. a b c Ryan Gilliam: Diablo 2 Resurrected remasters Blizzard’s classic RPG for console and PC (ang.). Polygon, 2021-02-19. [dostęp 2021-03-19].
 6. Zło odradza się w Diablo II: Resurrected (pol.). Blizzard Entertainment, 2021-02-19. [dostęp 2021-04-14].
 7. Paweł Hekman: Diablo 2: Resurrected. Blizzard nie zapomni o modach i cross-playu (pol.). Polygamia. [dostęp 2021-03-15].
 8. Paweł Słomka: Stare zapisy gry z Diablo 2 uruchomisz w Diablo 2 Resurrected! (pol.). Blizzplanet, 2021-03-05. [dostęp 2021-03-15].
 9. a b c d Ryan Gilliam: Diablo 2 Resurrected is almost completely unchanged from the original (ang.). Polygon, 2021-02-19. [dostęp 2021-04-14].
 10. a b c d e f BlizzConline 2021 – Diablo II: Resurrected Deep Dive (ang.). YouTube, 2021-02-20. [dostęp 2021-04-21].
 11. a b c BlizzConline 2021 – Diablo Q&A (ang.). YouTube, 2021-02-20. [dostęp 2021-04-21].
 12. Eddie Makuch: Diablo 2: Resurrected Remasters Blizzard's RPG Classic On PC And Consoles (ang.). GameSpot, 2021-02-19. [dostęp 2021-04-21].
 13. a b Maciej Persona: Diablo 2 Resurrected – data premiery, wymagania, platformy. Sprawdź, co już wiemy (27.04.2021) (pol.). PC World, 2021-04-27. [dostęp 2021-04-28].
 14. Natalie Clayton: Diablo 2: Resurrected will accept old save files from the original Diablo 2 (ang.). PC Gamer, 2021-03-04. [dostęp 2021-04-14].
 15. Jason Schreier: Blizzard Absorbs Activision Studio After Dismantling Classic Games Team (ang.). Bloomberg, 2021-01-22. [dostęp 2021-04-21].
 16. a b c Mike Minotti: Blizzard leaders J. Allen Brack and Allen Adham on leaks, Reforged lessons, mobile, and more (ang.). VentureBeat, 2021-02-22. [dostęp 2021-03-19].
 17. Brendan Sinclair: Vicarious Visions merged into Blizzard (ang.). GamesIndustry, 2021-01-03. [dostęp 2021-03-19].
 18. Eddie Makuch: How Diablo 2 Was Almost Lost, And Why A Remaster Is Less Likely (ang.). GameSpot, 2019-11-18. [dostęp 2021-04-20].
 19. a b Wes Fenlon: Diablo 2's 'lost' assets weren't really a problem for Diablo 2: Resurrected (ang.). PC Gamer, 2021-02-19. [dostęp 2021-04-20].
 20. Nick Rego, Mufaddal Fakhruddin: What It Takes to Remaster a Cult Classic Like Diablo II (ang.). IGN, 2021-03-04. [dostęp 2021-04-21].
 21. Sam Machkovech: Diablo II: Resurrected tops BlizzCon announcement flurry (ang.). Ars Technica, 2021-02-19. [dostęp 2021-04-20].
 22. Paweł Musiolik: Blizzard: Diablo 2: Resurrected nie powtórzy katastrofy Warcraft 3: Reforged (pol.). Gry-Online, 2021-02-20. [dostęp 2021-04-16].
 23. Gabe Gurwin: How To Sign Up For Diablo 2: Resurrected's Alpha (ang.). GameSpot, 2021-04-09. [dostęp 2021-04-20].
 24. Paweł Słomka: Pierwsze alfa testy Diablo 2 Resurrected z single playerem (pol.). Blizzplanet, 2021-03-04. [dostęp 2021-03-15].
 25. Techniczne alfa-testy Diablo II: Resurrected – przeżyjcie powrót legendy (ang.). Blizzard Entertainment, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-14].
 26. Dustin Bailey: Diablo 2: Resurrected’s single-player alpha starts this Friday (ang.). PCGamesN, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-20].
 27. Andy Chalk: Diablo 2: Resurrected singleplayer test runs this weekend (ang.). PC Gamer, 2021-04-06. [dostęp 2021-04-20].
 28. Vic Hood: Diablo 2 Resurrected technical alpha kicks off this weekend – here's how to apply (ang.). TechRadar, 2021-04-07. [dostęp 2021-04-20].
 29. Aernout van de Velde: (Updated: Confirmed) Diablo II Resurrected Alpha Test Possibly Imminent as Korean Test Date Allegedly Briefly Leaked Online (ang.). wccftech.com, 2021-04-06. [dostęp 2021-05-06].
 30. Archimtiros: Diablo 2: Resurrected Technical Alpha Approved in Korea Between April 9 – 13th (ang.). WoWHead, 2021-04-05. [dostęp 2021-05-06].
 31. Adrian Werner: Blizzard stracił 29% graczy w trzy lata (pol.). Gry-Online, 2021-05-05. [dostęp 2021-05-05].