Dialekty języka norweskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podział regionalny dialektów w Norwegii

     północnonorweski

     Trøndelag (trøndersk)

     wschodnionorweski

     zachodnionorweski

Dialekty języka norweskiego – grupa dialektów języka norweskiego funkcjonujących niezależnie od dwóch oficjalnych standardów języka: bokmål i nynorsk. Obecnie można rozróżnić dwie tendencje: z jednej strony zwiększającą się regionalizację językową, z drugiej coraz większą akceptację dla dialektów, mimo ogólnej tendencji zbliżania się dialektów do siebie[1].

Wyróżnia się 4 zasadnicze grupy dialektów: północnonorweskie (nordnorsk), Trøndelag (trøndersk), zachodnionorweskie (vestnorsk) i wschodnionorweskie (østnorsk). Dodatkowo wyodrębnia się czasami grupę dialektów środkowonorweskich (innlandsmål). Główna linia podziału przebiega między dialektem wschodnio - i zachodnionorweskim i jest związana z granicą geograficzną wzdłuż głównego łańcucha Gór Skandynawskich[2].

Generalnie poszczególne dialekty są wzajemnie zrozumiałe. Dialekty używane są przede wszystkim na wsiach i w mniejszych miastach przede wszystkim w formie mówionej.

Dialekty norweskie odegrały dużą rolę w opracowaniu standardu języka norweskiego. W drugiej połowie XIX wieku Ivar Aasen na podstawie kompilacji dialektów norweskich opracował ogólnonorweską odmianę języka nynorsk[3]. Dbał przy tym, aby wybierać dialekty jak najmniej skażone obcymi wpływami, aby osiągnąć maksymalnie czysty język norweski, zbliżony do języka staronordyjskiego.

Dialekty zachodnio- i wschodnionorweskie[edytuj | edytuj kod]

Głównym czynnikiem różnicującym wschodnio- i zachodnionorweskie dialekty jest długość samogłosek. W zachodnich dialektach długość samogłosek nie ma większego znaczenia dla wyrazu. Inną ważną cechą jest wymowa samogłoski /i/: w dialektach wschodnich istnieje wariant tej samogłoski, tzw. grube /i/, który nie pojawia się w dialektach zachodnich.

Zachodnionorweskie[edytuj | edytuj kod]

Dzielą się na trzy grupy południowe z południowo-zachodniego Telemarku, Aust-Adger i Vest-Adger.

Północnonorweskie[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniają się specjalną intonacją i posiadają akcent toniczny, choć nie wszystke - nie mają go dialekt Nord Troms i Finnmark[2].

Wschodnionorweskie[edytuj | edytuj kod]

Dialekty z tej grupy są pod silnym wpływem odmian języka z Oslo. Dążą w stronę standardów miejskich, czego dowodem jest akcent na pierwszej sylabie w wyrazach zapożyczonych: 'banan, 'universitet – zamiast akcentu na drugą sylabę. W wymowie obowiązuje r typu flap (jednorazowe pociągnięcie języka przez wał dziąsłowy. W czasie przeszłym występuje przegłos: np. kjem (poszedł)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dialects in Norway – catching up with the rest of Europe (ang.). [dostęp 2011-11-1].
  2. a b norsk – dialekter (norw.). [dostęp 2011-11-1].
  3. Michael G. Clyne: Undoing and redoing corpus planning (ang.). [dostęp 2011-10-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]