Przejdź do zawartości

Diane Modahl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diane Modahl
Diane Edwards
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 czerwca 1966
Manchester

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska Wspólnoty Narodów
srebro Edynburg 1986 bieg na 800 m
złoto Auckland 1990 bieg na 800 m
brąz Kuala Lumpur 1998 bieg na 800 m

Diane Modahl, z domu Edwards (ur. 17 czerwca 1966) – angielska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach na średnich dystansach. Pochodzi z Manchesteru, natomiast jej rodzice pochodzą z Jamajki.

Osiągnięcia

[edytuj | edytuj kod]

Brała udział w 3 olimpiadach - w 1988 roku w Seulu, w 1992 roku w Barcelonie i w 2000 roku w Sydney.

Skandal dopingowy

[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku jej kariera została przerwana. Została wtedy oskarżona o wspomaganie się środkiem dopingującym - testosteronem. Odesłano ją z Igrzysk Wspólnoty Narodów w Kanadzie, następnie otrzymała 4-letnią dyskwalifikację. Częściowo ze względu na znane przekonania religijne Modahl, przyjaciele ze świata sportu nie chcieli uwierzyć w jej winę, sama również nie przyznawała się do popełnienia czynu oświadczając, że jest niewinna i nigdy nie brała niedozwolonych substancji[1].

W 1995 roku Brytyjska Federacja Lekkoatletyczna zniosła zakaz po wątpliwościach, jakie padły na badania medyczne, ale całkowite oczyszczenie jej imienia z zarzutów zajęło jej kolejny rok.

Oskarżenie, że miała 42 razy więcej testosteronu niż narzuca norma zostało oddalone z powodu niewłaściwego potraktowania próbki moczu w portugalskim laboratorium.

Modahl musiała czekać do marca 1996 roku, gdy IAAF również przyjęła sprawozdanie i ponownie dopuściła ją do uczestnictwa w zawodach międzynarodowych. W tym samym roku podjęła ponowne starty.

W 2004 roku Modahl wystąpiła w trzeciej serii telewizyjnego reality show I'm a Celebrity... Get Me Out of Here!. W 2007 roku została mianowana oficjalnym ambasadorem rozwoju sportu młodzieżowego organizacji StreetGames, która umożliwia rozwój młodym ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji z wielu regionów Wielkiej Brytanii[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]