Dick Ray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dick Ray
Imię i nazwisko Richard Ray
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1876
Newcastle-under-Lyme, Anglia
Data i miejsce śmierci 28 grudnia 1952
Leeds, Anglia
Kariera klubowa
Lata Klub
Macclesfield Town
Port Vale
Manchester City
Stockport County
Chesterfield
Leeds City
Kariera trenerska
Lata Klub/reprezentacja
1919-1920
1923-1927
1927-1935
1935-1938
Leeds United
Doncaster Rovers
Leeds United
Bradford City

Richard "Dick" Ray (ur. 4 lutego 1876 roku w Newcastle-under-Lyme, zm. 28 grudnia 1952 roku w Leeds) – były angielski piłkarz i trener, pierwszy szkoleniowiec zespołu Leeds United, założonego w 1919 roku po tym, jak rozwiązano inny klub z tego miasta Leeds City.

Kariera piłkarska[edytuj | edytuj kod]

Dick Ray praktycznie przez swoją całą karierę występował na pozycji lewego obrońcy. Pierwszym klubem Anglika był Macclesfield Town, do którego Anglik dołączył w wieku siedemnastu lat. Później przez rok reprezentował barwy Port Vale, a jego następnymi drużynami w karierze były kolejno Manchester City, Stockport oraz Chesterfield. Kiedy trener tych ostatnich – Gilbert Gillies został szkoleniowcem Leeds City, na Elland Road zabrał ze sobą właśnie Raya. Ten jednak zrezygnował z występów w 1912 roku, ponieważ w czasie I wojny światowej przystąpił do Royal Army Service Corps.

Kariera trenerska[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu I wojny światowej Anglik nie powrócił już do futbolu jako piłkarz, lecz rozpoczął pracę trenerską. W 1919 roku zaczął pracę w Leeds City, gdzie pracował jednak tylko przez jeden sezon, po czym został zastąpiony przez Arthura Fairclougha. Następnie objął funkcję szkoleniowca w zespole Doncaster Rovers, a miało to miejsce w 1923 roku. W sezonie 1926/1927 prowadzone przez Fairclougha Leeds spadło do drugiej ligi, a sam Anglik został zwolniony. Jego następcą został właśnie Ray, który powrócił na Elland Road po siedmiu latach przerwy. 5 marca 1935 roku Ray zrezygnował z prowadzenia zespołu „Pawi”. Na tym stanowisku zastąpił go Billy Hampson, który w Leeds pozostał przez kolejne dwanaście lat. W późniejszym okresie Dick przez cztery lata prowadził jeszcze Bradford City, a w wieku 62 lat Ray został trenerem szkółki młodzieżowej zespołu Millwall. W 1940 roku Anglik zakończył karierę trenerską.