Didcot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Didcot
Ilustracja
Centrum Didcot
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

South East

Hrabstwo

Oxfordshire

Dystrykt

South Oxfordshire

Populacja (2011)
• liczba ludności


24 416

Nr kierunkowy

01235

Kod pocztowy

OX11

Położenie na mapie Oxfordshire
Mapa konturowa Oxfordshire, na dole znajduje się punkt z opisem „Didcot”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Didcot”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Didcot”
Ziemia51°36′32″N 1°12′17″W/51,608889 -1,204722
Strona internetowa

Didcot – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii (Anglia) położone w hrabstwie Oxfordshire, w dystrykcie South Oxfordshire[1], 16 km na południe od Oksfordu. Największe miasto dystryktu South Oxfordshire. W 2011 roku civil parish liczyła 24 416 mieszkańców[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o miejscowości Dudcotte pojawiły się w XIII-tym wieku. Przez stulecia była to niewielka osada nie przekraczająca 100 mieszkańców. W 1844 roku została otwarta linia kolejowa łącząca Londyn i Bristol. Od tej pory datuje się znaczący rozwój miasta. Ze względu na swoje strategiczne położenie, na skrzyżowaniu linii kolejowej Bristol-Londyn i Oxford-Southampton w okresie I wojny światowej na obrzeżach miasta powstała składnica wojskowa. Odgrywała ona też ważną rolę w przygotowaniach do lądowania w Normandii w czasie II wojny światowej. Obecnie na miejscu składnicy istnieje strefa przemysłowa Milton Park. Miasto od czasu zmiany granic hrabstw Berkshire i Oxfordshire w 1974, zostało największym ośrodkiem miejskim południowej części hrabstwa Oxfordshire i przeżywa gwałtowny rozkwit.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Didcot jest dużym węzłem kolejowym, z dworcem kolejowym Didcot Parkway, warsztami kolejowymi i muzeum kolejnictwa Didcot Railway Centre[3]. W pobliżu przebiega droga ekspresowa A34, oraz drogi A4130 i A417

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu miasta położona jest elektrownia – Didcot Power Station z charakterystycznymi chłodniami kominowymi widocznymi na kilkadziesiąt kilometrów. Na terenie miasta znajduje się park Southmead Industrial Park, gdzie znajdują się m.in. centra logistyczne sieci sklepów Asda i Tesco. Mają tu również siedziby oddziały firm Bathstore i Ryobi[4]. W okolicy Didcot znajduje się centrum przemysłowe Milton Park[5], gdzie siedzibę mają m.in. firma komputerowa RM, oddziały DHL, TNT i Bookpoint. W mieście stacjonują jednostki Armii Brytyjskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ordnance Survey linked data
  2. Neighbourhood Statistics. [dostęp 2015-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-24)].
  3. Didcot railway Center. (ang.).
  4. http://www.prologisdidcot.co.uk/intro.swf
  5. Business Park in Oxfordshire | Milton Park [online], www.mepc.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2008-10-10] (ang.).