Dieło Truda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dieło Truda
Państwo  Stany Zjednoczone
Pierwsze wydanie 1926
Ostatnie wydanie 1950
Redaktor naczelny Grigorij Maksimow

Dieło Truda (ros. Дело Труда, Sprawa Pracy) – czasopismo, a zarazem określenie grupy rosyjskich anarchistów przebywających na emigracji we Francji po zwycięstwie bolszewików w rosyjskiej wojnie domowej i upadku powstania machnowców na Ukrainie.

W 1926 r. działająca w Paryżu grupa opublikowała tekst „Platforma organizacyjna wolnościowego komunizmu”, w którym w oparciu o swoje doświadczenia z rewolucji lutowej i październikowej oraz wojny domowej twierdziła m.in., że ruch anarchistyczny potrzebuje silniejszej niż dotychczas struktury politycznej oraz jedności organizacyjnej. Na bazie tych poglądów powstała w późniejszym czasie w ramach ruchu anarchistycznego pewna tendencja organizacyjna nazywana platformizmem.

Poglądy grupy zostały skrytykowane przez wielu anarchistów, m.in. Errico Malatestę[1], Aleksandra Berkmana[2] czy Wolina jako autorytarne.

W późniejszym czasie pod naciskiem zarówno władz francuskich, jak i stalinowców czasopismo zostało przeniesione do Chicago w Stanach Zjednoczonych[3]. Do 1939 r. ukazywało się jako osobne czasopismo, a potem zostało połączone z anarchosyndykalistycznym czasopismem "Probużdienie" ("Пробуждение", Przebudzenie) i wychodziło do 1950 r. jako "Dieło Truda-Probużdienie", pod redakcją Grigorija Maksimowa.

Do grupy należeli m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alexandre Skirda Facing the Enemy: A History of Anarchist Organization from Proudhon to May 1968 AK Press 2002