Diecezja Bolzano-Bressanone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diecezja Bolzano-Bressanone
Diözese Bozen-Brixen
Ilustracja
Katedra diecezjalna
Państwo  Włochy
Siedziba Bolzano
Data powołania VI wiek
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
metropolia Trydent
katedra katedra w Bolzano
Biskup diecezjalny Ivo Muser
Dane statystyczne (2015)
Liczba wiernych
• procent wiernych
491 900
96,1%
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych
455
271
184
Liczba osób zakonnych 694
Liczba parafii 281
Powierzchnia 7 400 km²
Położenie na mapie Włoch
Ziemia46°30′N 11°21′E/46,500000 11,350000
Strona internetowa

Diecezja Bolzano-Bressanone (znana też jako diecezja Bozen-Brixen, od niemieckich nazw miast Bolzano i Bressanone) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnych Włoszech, o granicach pokrywających się ze świecką autonomiczną prowincją Bolzano, w regionie kościelnym Triveneto.

Została ustanowiona w VI wieku jako diecezja Sabiona-Säben. W X wieku została przemianowana na diecezję Brixen. W 1964 uzyskała obecną nazwę. Należy do metropolii Trydentu.

Diecezja zajmuje szczególne miejsce na mapie Kościoła włoskiego, ponieważ większość wiernych stanowią w niej osoby niemieckojęzyczne, głównie Tyrolczycy. Chcąc uszanować tę specyfikę i odrębność, Stolica Apostolska tradycyjnie mianuje biskupami diecezji księży niemieckojęzycznych, pochodzących z jej terenu (co jest dość rzadkie we Włoszech, gdzie w ogromnej większości przypadków biskupi zarządzają innymi diecezjami niż te, w których byli kapłanami przed sakrą). Dodatkowo diecezja posiada dwóch wikariuszy generalnych, z których jeden zajmuje się wiernymi niemiecko-, a drugi włoskojęzycznymi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]