Diecezja Bolzano-Bressanone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diecezja Bolzano-Bressanone
Diözese Bozen-Brixen
Ilustracja
Katedra diecezjalna
Państwo

 Włochy

Siedziba

Bolzano

Data powołania

VI wiek

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół łaciński

metropolia

Trydent

katedra

katedra w Bolzano

Biskup diecezjalny

Ivo Muser

Dane statystyczne (2015)
Liczba wiernych
• odsetek wiernych

491 900
96,1%

Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

455
271
184

Liczba osób zakonnych

694

Liczba parafii

281

Powierzchnia

7400 km²

Położenie na mapie Włoch
Ziemia46°30′N 11°21′E/46,500000 11,350000
Strona internetowa

Diecezja Bolzano-Bressanone (znana też jako diecezja Bozen-Brixen, od niemieckich nazw miast Bolzano i Bressanone) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnych Włoszech, o granicach pokrywających się ze świecką autonomiczną prowincją Bolzano, w regionie kościelnym Triveneto.

Została ustanowiona w VI wieku jako diecezja Sabiona-Säben. W X wieku została przemianowana na diecezję Brixen. W 1964 uzyskała obecną nazwę. Należy do metropolii Trydentu.

Diecezja zajmuje szczególne miejsce na mapie Kościoła włoskiego, ponieważ większość wiernych stanowią w niej osoby niemieckojęzyczne, głównie Tyrolczycy. Chcąc uszanować tę specyfikę i odrębność, Stolica Apostolska tradycyjnie mianuje biskupami diecezji księży niemieckojęzycznych, pochodzących z jej terenu (co jest dość rzadkie we Włoszech, gdzie w ogromnej większości przypadków biskupi zarządzają innymi diecezjami niż te, w których byli kapłanami przed sakrą). Dodatkowo diecezja posiada dwóch wikariuszy generalnych, z których jeden zajmuje się wiernymi niemiecko-, a drugi włoskojęzycznymi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]