Przejdź do zawartości

Diecezja Dali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diecezja Dali
天主教大理教区
Ilustracja
katedra
Państwo

 Chiny

Siedziba

Dali

Data powołania

22 listopada 1929

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

Kunming

Katedra

Katedra Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dali

Biskup diecezjalny

sede vacante

Położenie na mapie Junnanu
Mapa konturowa Junnanu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dali”
Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, na dole znajduje się punkt z opisem „Dali”
Ziemia25°42′N 100°09′E/25,700000 100,150000
Strona internetowa

Diecezja Dali (łac. Dioecesis Talianus, chiń. 天主教大理教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Dali w prowincji Junnan, w Chińskiej Republice Ludowej. Diecezja jest sufraganią archidiecezji Kunming.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

22 listopada 1929 papież Pius XI brewe Munus apostolicum erygował misję sui iuris Dali. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Junnanu (obecnie archidiecezja Kunming).

13 grudnia 1931 misję sui iuris Dali podniesiono do godności prefektury apostolskiej a 9 grudnia 1948 papież Pius XII podniósł ją do rangi diecezji.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać.

Na początku 1950 diecezja liczyła ok. 5000 katolików i 50 kościołów. Podczas rewolucji kulturalnej wszystkie kościoły były zamknięte i używane jako magazyny lub fabryki[1].

Po wydaleniu z kraju biskupa Dali w 1950 administratorem apostolskim został ks. Peter Liu Hanchen, który pełnił posługę administratora aż do śmierci w 1990[1].

W 2000 administratorem apostolskim archidiecezji Kunming, diecezji Dali i prefektury apostolskiej Zhaotong Stolica Apostolska mianowała ks. Lawrence Zhang Wenchanga, który w latach 1953 - 1982 za wierność wierze katolickiej przebywał w więzieniach i obozach pracy. Do posługi kapłańskiej mógł wrócić dopiero w 1987. Urząd administratora apostolskiego tych trzech jednostek pełnił do śmierci w 2012 przebywając pod ścisłym nadzorem policji, gdyż jego nominacji nie uznały komunistyczne władze[2][3].

bp Lucien-Bernard Lacoste SCI di Béth

Ordynariusze

[edytuj | edytuj kod]

Superior

[edytuj | edytuj kod]

Prefekt apostolski

[edytuj | edytuj kod]

Biskupi

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b UcaNews
  2. UcaNews
  3. AsiaNews
  4. a b c Francuz

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]