Diecezja Wuchang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diecezja Wuchang
天主教武昌教区
Państwo  Chiny
Siedziba Wuchang
Data powołania 12 grudnia 1923
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia Hankou
Biskup diecezjalny sede vacante
Położenie na mapie Hubei
Położenie na mapie Chin
Ziemia30°33′N 114°18′E/30,550000 114,300000

Diecezja Wuchang (łac. Dioecesis Uciamensis, chiń. 天主教武昌教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Wuchangu, dzielnicy miasta Wuhan, w prowincji Hubei, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Hankou.

Historia[edytuj | edytuj kod]

12 grudnia 1923 papież Pius XI brewe Quo christiani erygował prefekturę apostolską Wuchang. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Wschodniego Hubei (obecnie archidiecezja Hankou). Misje w nowej prefekturze papież powierzył amerykańskim franciszkanom[1]. 31 maja 1930 podniesiono ją do rangi wikariatu apostolskiego.

Podczas II wojny światowej Japończycy umieścili biskupa Wuchangu Casimira Remberta Kowalskiego OFM w areszcie domowym.

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych dokonanych przez Piusa XII 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Wuchang został podniesiony do rangi diecezji.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja Wuchang liczyła wtedy:

  • 11 274 wiernych (0,5% społeczeństwa)
  • 25 kapłanów (6 diecezjalnych i 19 zakonnych)
  • 23 sióstr i 4 braci zakonnych.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Bp Casimir Rembert Kowalski OFM został aresztowany już w grudniu 1948. Jego sytuację pogarszał fakt posiadania przez niego amerykańskiego obywatelstwa. Komunistyczny reżim oskarżył go o spowodowanie śmierci 16 000 dzieci. Ostatecznie w 1951 został wydalony z komunistycznych Chin[2].

W 1958 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich mianowało swoim ordynariuszem w Wuchangu ks. Marka Yuana Wenhua OFM. Obok Bernardina Donga Guangqinga z archidiecezji Hankou był on pierwszym chińskim kapłanem, który przyjął sakrę biskupią bez zgody papieża, czym zaciągnął na siebie ekskomunikę latae sententiae[3]. Posłuszeństwo wobec komunistów nie uchroniło go przed śmiercią w czasie rewolucji kulturalnej[4]. PSKCh nigdy nie mianowało jego następcy.

W 2000 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich połączyło diecezję Wuchang z archidiecezją Hankou i diecezją Hanyang tworząc diecezję Wuhan. Zostało to dokonane bez mandatu Stolicy Świętej, więc z kościelnego punktu widzenia działania te były nielegalne i nieważne[4].

Brak jest informacji o jakimkolwiek biskupie z Kościoła podziemnego.

Ordynariusze[edytuj | edytuj kod]

obaj legalni hierarchowie byli Amerykanami

Prefekt apostolski[edytuj | edytuj kod]

Wikariusze apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

  • Casimir Rembert Kowalski OFM (1946 - 1970) de facto aresztowany w 1948 i wydalony z kraju w 1951, nie miał po tym czasie realnej władzy w diecezji
  • sede vacante (być może urząd sprawował biskup(i) Kościoła podziemnego) (1970 – nadal)

Antybiskup[edytuj | edytuj kod]

Ordynariusz mianowany przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nieposiadający mandatu papieskiego:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]