Diecezja Yichang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diecezja Yichang
天主教宜昌教区
Ilustracja
Państwo  Chiny
Siedziba Yichang
Data powołania 2 września 1870
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia Hankou
katedra katedra św. Franciszka w Yichang
Biskup diecezjalny sede vacante
Położenie na mapie Hubei
Położenie na mapie Chin
Ziemia30°43′N 111°17′E/30,716667 111,283333

Diecezja Yichang (łac. Dioecesis Iciamensis, chiń. 天主教宜昌教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Yichang, w prowincji Hubei, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Hankou.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Katolicy na tych terenach pojawili się w XVII w[1].

2 września 1870 papież Pius IX brewe Quae Christianae rei erygował wikariat apostolski południowo-zachodniego Hubei. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Hubei (obecnie archidiecezja Hankou).

3 grudnia 1924 zmieniono nazwę na wikariat apostolski Yichang (Ichang). 7 lipca 1936 wydzielono z niego prefekturę apostolską Shashi, a 14 czerwca 1938 wikariat apostolski Shinan (obecnie diecezja Shinan).

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych dokonanych przez Piusa XII 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Yichang został podniesiony do rangi diecezji.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja Yichang liczyła wtedy:

  • 15 078 wiernych (0,3% społeczeństwa)
  • 57 kapłanów (15 diecezjalnych i 42 zakonnych)
  • 77 sióstr zakonnych
  • 156 parafii.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Po śmierci bp Pierra-Henriego-Noëla Gubbelsa OFM w 1950 Stolicy Apostolskiej nie udało się powołać jego następcy.

W 1959 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich mianowało swojego ordynariusza Paula Francisa Zhang Mingqiana OFM. Przyjął on sakrę biskupią bez zgody papieża, czym zaciągnął na siebie ekskomunikę latae sententiae[2]. W późniejszych latach pojednał się z papieżem i uzyskał akceptację Stolicy Piotrowej. W czasie rewolucji kulturalnej skazany na reedukację przez pracę, jednak dzięki wykształceniu medycznemu uniknął obozu i karę odbył pracując w szpitalu. Zwolniony w 1978, powrócił do diecezji, której przewodził do śmierci w 2005. Praktykował również jako lekarz, przekazując swoje zarobki na rzecz seminarzystów[3][4][5].

Następcą bp Zhang Mingqiana został Tujiańczyk Francis Lü Shouwang. Cieszył on się uznaniem zarówno Stolicy Apostolskiej, jak i rządu w Pekinie. Zmarł w 2011[6]. Dotychczas nie mianowano jego następcy.

Ordynariusze[edytuj | edytuj kod]

Herb bp Francisa Lü Shouwanga

biskup Filippi był Włochem, pozostali hierarchowie do 1950 byli Belgami

Wikariusze apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]